A A A

System uniwersalny

PC Format 02/2012
Jeśli korzystasz z Windows 7, nie musisz instalować na komputerze wielu dodatkowych programów. Najważniejsze funkcje są wbudowane w system operacyjny. Ważne, żeby wiedzieć, jak do nich dotrzeć. Pokazujemy to na konkretnych przykładach. AGNIESZKA SERAFINOWICZ

Chcesz ograniczyć dziecku czas spędzany na zabawy z komputerem? Nie musisz instalować w tym celu żadnych dodatkowych aplikacji, by wprowadzić odpowiednie reguły. Wystarczy, że skorzystasz z funkcji wbudowanych w system Windows 7.

Inny przykład dotyczy modyfikacji interfejsu. Wielu użytkowników instaluje na swoich komputerach mnóstwo programów umożliwiających zmianę wyglądu systemu operacyjnego, uważając, że możliwości samego systemu są dalece niewystarczające. Tymczasem skorzystanie z ukrytych funkcji Windows 7 pozwala uzyskać zadowalające rezultaty bez zaśmiecania systemu róznymi dodatkowymi programami.

Wreszcie pasek zadań Windows 7, który oferuje więcej niż w poprzednich wersjach systemu Windows. W warsztatach pokazujemy, w jaki sposób możesz skorzystać z ukrytych funkcji przydatnych w codziennej pracy z komputerem.

Kontrola rodzicielska – czas dziecka przed komputerem

Wiele rozbudowanych pakietów ochronnych ma oprócz zapory ogniowej i modułu antywirusowego odrębny moduł kontroli rodzicielskiej. Na rynku dostępne są również niezależne programy spełniające taką rolę. Tymczasem Windows 7 ma własny moduł kontroli rodzicielskiej, zatem, zanim kupisz oprogramowanie z taką funkcją, zapoznaj się najpierw z tym, co oferuje system. Pokażemy, jak wykorzystać wbudowany moduł kontroli rodzicielskiej w Windows 7 do regulacji czasu, który dziecko spędza przed komputerem.


Korzystanie z wbudowanej kontroli rodzicielskiej wymaga założenia konta użytkownika dla każdej osoby, która ma takiej kontroli podlegać. Korzystanie z kontroli rodzicielskiej jest bardzo proste. Rozwiń menu Start i wpisz w polu wyszukiwania kontrola rodzicielska, następnie kliknij element Kontrola rodzicielska.


Zobaczysz okno Kontrola rodzicielska, a w nim dostępne konta użytkowników. Jeśli nie ma na liście odpowiedniego konta, utwórz je, klikając Utwórz nowe konto użytkownika. Jeżeli konto już jest, wybierz je z listy, klikając je.


Na kolejnym etapie zaznacz pod napisem Kontrola rodzicielska opcję Włączona. Następnie pod napisem Ustawienia systemu Windows kliknij Limity czasu.


W kolejnym oknie ustawiasz, kiedy dany użytkownik może korzystać z komputera. Domyślnie wszystkie obszary są oznaczone jako dozwolone (można korzystać z komputera przez cały czas, bez ograniczeń). Klikając wybrane godziny, ustawiasz dany czas jako zablokowany (kolor kwadracika z godziną w danym dniu zostanie zmieniony na niebieski). Gdy już ustawisz limity czasowe dla poszczególnych dni, kliknij OK, by je zatwierdzić.


Jeżeli teraz dziecko, dla którego ustawiłeś limity czasowe korzystania z komputera, spróbuje się zalogować poza określonym dozwolonym dla niego czasem, zobaczy jedynie komunikat:


W analogiczny sposób możesz konfigurować dozwolone i niedozwolone programy, strony internetowe itp.

Błyskawiczne zamykanie dowolnych okien

W systemie Windows 8 każde otwarte okno, czy to np. folderu, czy uruchomionej aplikacji, ma swoją reprezentację w postaci ikony na pasku zadań. Chcąc zamknąć dowolne okno, nie musisz przełączać go na pierwszy plan, a następnie klikać przycisku zamknięcia. Zamiast tego przytrzymaj kursor myszki nad odpowiednią ikoną paska zadań, a następnie, gdy pojawi się miniatura okna, kliknij ją środkowym klawiszem myszki.

Szybkie uruchomienie kolejnej kopii programu

Jedną z ciekawych, ale rzadko wykorzystywanych zalet paska zadań Windows 7 jest możliwość błyskawicznego uruchomienia kolejnej instancji uruchomionej już aplikacji, bądź np. kolejnego okna Eksploratora Windows czy kolejnego okna przeglądarki WWW. Nie musisz korzystać ani z menu Start, ani ze skrótów na pulpicie czy w innym miejscu. Po prostu naprowadź kursor myszki na ikonę uruchomionego już programu i kliknij na tej ikonie środkowym klawiszem myszki.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto