A A A

Test gry Subnautica

PC Format 4/2018
Ten podwodny survival bez litości karze za złe przygotowanie do zanurzenia, a strachliwego nurka przyprawi o stan przedzawałowy. Na wytrwałych czeka jednak przygoda, jakiej dotąd w grach nie było. [MA]


Zgłębiając tajemnice pokrytej oceanem planety 4546B, jesteśmy zdani tylko na siebie. Nie ma w Subnautice multiplayera, ale gdy poczucie samotności narasta, na sile przybierają też emocje towarzyszące walce o ucieczkę z nieprzyjaznego świata.

Rów Mariański

Na 4565B przybywamy w dramatycznych okolicznościach. Aurorą, statkiem kosmicznym, na którym pracuje nasz awatar, wstrząsa eksplozja. Zaczyna się ewakuacja, ale szczegółów tejże Ryley Robinson nie pamięta. Gdy dochodzi do siebie, jego kapsuła ratunkowa kołysze się na lazurze fal, a jedynym obiektem na horyzoncie jest dymiący kadłub Aurory.

Samouczek występuje w grze w ilościach śladowych, jednak twórcy nieinwazyjnie podpowiadają, co warto zrobić. Chwytamy więc skaner i dajemy nura, by poznać okoliczną faunę i florę. Uczymy się dbania o pokarm, wodę pitną i powietrze. Zbieramy minerały i metale, które posłużą do budowy pierwszych narzędzi i fundamentów bazy. Wreszcie odbieramy sygnały z pozostałych kapsuł ratunkowych, które obok Aurory stają się początkowymi celami dalszych eskapad.

Podwodny hotel

Prędko okazuje się, że dno zaścielają fragmenty innych wraków. Można w nich znaleźć projekty elementów bazy, narzędzi w rodzaju palnika i, przede wszystkim, pojazdów. Od lokalizowania schematów i źródeł budulca zależą postępy w grze, bo np. ciśnienie w najgłębszych pieczarach wytrzyma tylko pancerny skafander z hydraulicznymi ramionami, a ten trzeba transportować łodzią podwodną. Wytwarzanie i ulepszanie sprzętu przebiega logicznie, choć wymaga cierpliwego planowania.

Miejsca w „plecaku” jest mało i nawet po zwodowaniu paru siedzib-magazynów mnóstwo czasu zajmują kursy po składniki, których nagle zabrakło. Im głębiej się wyprawiamy, tym lepiej trzeba się przygotować, bo gdy na dnie kompleksu martwych jaskiń Ryley zaczyna umierać z głodu albo wyczerpują się akumulatory skafandra, nie ma ratunku. Trzeba też rozmieszczać bojki z opisami – w mroku łatwo się zgubić, a mapy nie ma.

Rekin i krewetka

Chociaż świat zaprojektowano ręcznie, a nie wygenerowano jak w No Man’s Sky, wirtualny ocean szokuje zróżnicowaniem biomów. Znajdziemy tu i pełne tęczowych ławic rafy, i lasy wodorostów, i rozpadliny rozświetlane przez fosforyzujące ukwiały. Odkrywając strzępki przerażającej historii odległej planety, zanurzamy się coraz głębiej. Nieziemskie widoki zapierają dech w piersiach, a wrażenie potęguje fenomenalna oprawa audio.

Kiedy rozlega się odległy ryk zabójczego reapera, przechodzą ciarki, a gdy w kompletnej ciemności bestia wielkości ciężarówki przepływa przed twarzą, trudno nie wrzasnąć. Nasza maleńkość poraża tym bardziej, że bohater nie ma tradycyjnej broni, a agresywnych gatunków jest co niemiara. Nawet okręt podwodny nie jest nietykalny – gdy okrążą go trzy lewiatany, pozostaje wyłączyć turbiny, zgasić reflektory i modlić się, by zadziałała torpeda z przynętą. Każdy stwór ma swoje zachowania i nawet małe rybki mogą napędzić stracha, gdy zwabione światłem zaczną tłuc o kabinę. Czasem niestety będą przy tym przenikać przez szkło, bo znane z wczesnego dostępu błędy kolizji obiektów wciąż są dość powszechne. To jednak nic w survivalu, który pozwala na dziesiątki godzin zatonąć w niepowtarzalnym, wiarygodnym świecie innej Błękitnej Planety.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto