A A A

Test projektorów kina domowego - w domu jak w kinie

PC Format 03/2014
Dobry, duży telewizor kosztuje 34 tysiące złotych. Za taką samą cenę można już kupić projektor Full HD, który wymagającym kinomanom czy graczom zapewni znacznie lepsze doznania wizualne, nawet w trybie 3D. Sprawdziliśmy cztery projektory, przeznaczone właśnie do pracy w roli kina domowego. GRZEGORZ ŁUKASIK

W artykule:
 • Jak kupić odpowiedni projektor do domu
 • Co wpływa na jakość obrazu
 • Jakich warunków wymaga projektor
 • Podsumowanie testu czterech urządzeń
 • Tabela z wynikami testów
 • Recenzje przetestowanych projektorów

Dla przeciętnego projektora wyświetlenie np. 100-calowego obrazu nie jest problemem. Do wejść wideo można podłączyć tuner telewizyjny, odtwarzacz wideo, komputer czy tablet, a więc korzystać z niego w tak wszechstronny sposób, jak z nowoczesnego telewizora. Ale nie wszystkie modele, nawet w tej samej cenie, są jednakowo dobre. Nasz test wskaże najlepsze urządzenie za około 3000 zł.

Ważne parametry

Wiadomo, że projektor ma przede wszystkim wyświetlać dobry obraz, ale zakup trzeba zacząć od czegoś innego.

W pierwszej kolejności należy się zastanowić, w którym miejscu pokoju da się zawiesić ekran, co w konsekwencji wpływa na umiejscowienie projektora. Oba elementy nie mogą być zbyt blisko albo daleko siebie, bo obraz będzie za mały albo za duży. Trzeba wybrać projektor o takim współczynniku projekcji, który da obraz o właściwej przekątnej. Do małych pomieszczeń są odpowiednie projektory o ułamkowym współczynniku, np. 0,3:1, chociaż są one przeznaczone raczej do szkół oraz do sal konferencyjnych.

Ważne jest również to, by projektor był urządzeniem do kina domowego. Efektem będzie nie tylko matryca o rozdzielczości HD lub Full HD (i proporcjach ekranu 16:9), ale również (a może przede wszystkim) konstrukcja umożliwiająca cichą pracę, a także jakość kolorów odpowiednia do gier i filmów. Typowe projektory do prezentacji (biznesowe, edukacyjne) zwykle nie spełniają żadnego z tych warunków.

Jakość obrazu

Projektor powinien zapewniać taki obraz, jak każdy inny wyświetlacz, a więc wysoką szczegółowość, naturalne barwy, odpowiednią jasność oraz płynność. Zależy to od wielu rzeczy: przetwornika obrazu, obiektywu i całego układu optycznego.

Podstawową rolę pełni oczywiście przetwornik obrazu, najczęściej wykorzystujący technologię DLP, a w przypadku projektorów Epsona jest to technologia 3LCD. Jedna podstawowa różnica w ich konstrukcji powoduje, że obraz jest wyświetlany i postrzegany przez widza w zupełnie inny sposób. W DLP wyświetlane jest światło odbite, a ponieważ przetwornik jest monochromatyczny, konieczne jest naprzemienne wyświetlanie barw składowych, które oko łączy w kolorowy obraz. W technologii 3LCD na ekran pada światło przepuszczone przez trzy przetworniki LCD – kolory są nakładane na siebie w tym samym momencie.

Wynikają z tego zalety i wady obu rozwiązań. Projektory DLP mają z reguły głębszą czerń, a więc wyższy kontrast, powyżej 1000:1. Podstawową ich wadą jest jedynie tzw. efekt tęczy, czyli kolorowe krawędzie przedmiotów na obrazie, aczkolwiek niektórzy w ogóle tego nie widzą albo im to nie przeszkadza.

Z kolei w projektorach 3LCD barwy są jaśniejsze – projektor zachowuje deklarowaną jasność nie tylko na białym obrazie, ale także na kolorowym. Mówi o tym nowa metoda pomiaru tego parametru – oprócz jasności bieli producenci zaczynają także podawać jasność światła barwnego, tzw. CLO (obie wartości są podawane w ANSI lumenach). Za to wadą 3LCD jest słabszy kontrast, a także gorsza ostrość, wynikająca z trzech torów przetwarzania barw składowych, które trzeba na końcu połączyć w jeden obraz.

Oprócz wymienionych parametrów można podawać kolejne: błąd odwzorowania barw (odchylenie od wzorca, które powinno być zerowe), temperatura barwowa (neutralna to 6500 K, zbyt wysoka powoduje, że obraz ma zimny, agresywny odcień), równomierność rozkładu światła na ekranie, geometria obrazu i wiele innych. Aby stwierdzić, które urządzenie jest lepsze, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie te parametry.

Wyposażenie i funkcje

Projektory klasy podstawowej, choćby takie, jak testowane przez nas, mają bardzo podobne wyposażenie i możliwości. Muszą mieć przynajmniej jedno wejście HDMI, choć zwykle mają dwa, nawet zgodne z MHL, a także zestaw wejść starszego typu.

Przydatnym elementem jest układ optyczny, który umożliwia zmianę toru wyświetlania obrazu, by projektor nie „świecił” na wprost, lecz w bok (tzw. lens shift ). Dzięki temu można postawić go np. w rogu pokoju, a i tak obraz będzie miał poprawny kształt, bez konieczności przeprowadzania korekcji cyfrowej, która zawsze pogarsza ostrość.

Bardzo szybko w projektorach zadomowiła się technologia 3D. Oczywiście jest to technologia migawkowa, w której wyświetlany jest na zmianę obraz dla lewego i prawego oka. Wymaga to korzystania z okularów kosztujących ponad 300 zł. Niestety, zastosowanie technologii polaryzacyjnej na ścianie lub ekranie z tworzywa jest niemożliwe.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto