A A A

Wirtualne systemy

PC Format 5/2008
Z poprzedniego wydania PC Formatu wiesz już, jak zainstalować na dysku jednego komputera kilka systemów operacyjnych. Tym razem pokażemy, jak je jednocześnie uruchomić w odrębnych oknach, by sobie nie przeszkadzały i nie miały zarazem wpływu na system główny oraz znajdujące się w nim dane. Posłużą do tego maszyny wirtualne. Możesz na nich bezpiecznie wszystko instalować.

Pamiętaj, że z każdym systemem, a ściślej – każdą maszyną wirtualną, na której jest zainstalowany system operacyjny, wiążą się określone warunki sprzętowe. Ograniczona jest np. wydajność karty graficznej. Bez względu na to, jak szybka karta graficzna jest zainstalowana w twoim komputerze, nie będziesz mógł wykorzystać jej pełnej mocy w systemach zainstalowanych w maszynach wirtualnych, ponieważ każda maszyna ma swoją wirtualną kartę graficzną o słabszych możliwościach.

Ponadto każda maszyna wirtualna zużywa swoją pulę pamięci RAM. Jak oszacować zapotrzebowanie na pamięć? Po prostu dodaj wymagania pamięciowe systemów, które zainstalujesz w maszynach wirtualnych. Przykładowo, jeżeli założysz, że minimum dla Windows XP to 256 MB, dla Windows Vista to 512 MB i dla Linuksa także 512 MB, to aby uruchomić wszystkie trzy systemy jednocześnie (a ściślej: trzy niezależne od siebie maszyny wirtualne, na których są zainstalowane wspomniane systemy), potrzebujesz co najmniej 1,25 GB pamięci RAM, i nie zapominaj jeszcze o pamięci niezbędnej dla systemu głównego!

W ramce „Co możesz zainstalować” wymieniliśmy niektóre systemy operacyjne, które możesz zainstalować na wirtualnych maszynach. Dla każdego systemu podaliśmy odpowiedni adres internetowy – w przypadku systemów udostępnianych za darmo (a te stanowią większość na widocznej obok liście systemów operacyjnych) oznacza to możliwość pobrania danego systemu z internetu.

Co możesz zainstalować

Windows XP jest najpopularniejszym systemem operacyjnym, ale istnieje wiele zupełnie innych systemów, które możesz wypróbować. Dzięki maszynom wirtualnym możesz w nich instalować, co tylko chcesz, bez obaw o dane systemu głównego zainstalowanego na komputerze fizycznym, a nie wirtualnym. Poniżej przedstawiamy kilka mniej znanych systemów, które możesz pobrać z internetu i zainstalować na maszynach wirtualnych.

Free BSD
popularny system z rodziny Unix, aktualna wersja nosi numer 7.0;
www.freebsd.org

Linux
W tym przypadku masz do dyspozycji najróżniejsze odmiany i dystrybucje, znajdź najbardziej dla ciebie odpowiednią na www.linux.org/dist/

ReactOS
Twórcy tego systemu chcą stworzyć produkt równoważny z Windows NT/2000, najnowsza wersja ma numer 0.3.4;
www.reactos.org

Solaris 10
System operacyjny z rodziny Unix opracowany przez firmę Sun Microsystems; komputery z tym systemem są używane np. na amerykańskich wahadłowcach;
www.sun.com/software/solaris/index.jsp

ZETA OS
Oparty na nieistniejącym już systemie BeOS;
www.zeta-os.com/cms/news.php

QNX
System z rodziny Unix; stosowany na przykład w komputerach pokładowych samochodów;
www.qnx.com

eComStation
System oparty na porzuconym przez firmę IBM systemie OS/2 Merlin;
http://ecomstation.com

Budowa maszyn wirtualnych

Jak zbudować wirtualny komputer, na którym będzie można zainstalować dowolny system operacyjny? Do wirtualizacji służy odpowiednie oprogramowanie. Na naszym krążku znajdziesz udostępnianą za darmo aplikację Microsoft Virtual PC 2007. Dlatego w dalszej części artykułu zakładamy, że korzystasz z tego właśnie programu.

Instalacja MS Virtual PC


Wybierz opcję instalacji za pośrednictwem menu naszego krążka lub dwukrotnie kliknij ikonę setup.


W oknie Microsoft Virtual PC kliknij najpierw Next, następnie zaznacz opcję I accept the terms in the license agreement i kliknij Next jeszcze dwukrotnie, po czym kliknij Install.


Po przekopiowaniu plików programu na dysk kliknij Finish, czym zakończysz proces instalacji.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto