A A A

Wyczyść komputer

PC Format 05/2014
Wysoka temperatura nie służy komputerom, szczególnie wydajnym pecetom do gier. Raz do roku, właśnie wiosną, warto zadbać o sprawność systemów chłodzenia, a przy okazji o estetyczny wygląd sprzętu. GRZEGORZ ŁUKASIK

Kurz zbiera się w całej obudowie komputera, a najbardziej na ruchomych elementach, czyli łopatkach wentylatorów i sąsiadujących z nimi radiatorach. Zadaniem tych elementów jest chłodzenie, ale oblepione grubą warstwą kurzu źle sprawdzają się w tej roli. Dotyczy to zarówno chłodzenia procesora, karty graficznej, jak i zasilacza. Przy okazji, podczas wiosennych porządków, warto odświeżyć klawiaturę i mysz, które są siedliskami bakterii, a także monitor i obudowę, by całość wyglądała estetycznie.

Czyszczenie systemów chłodzenia peceta

Przed konserwacją chłodzenia wyłącz komputer, odłącz od niego zasilanie i otwórz obudowę. Odkurzaczem zaopatrzonym np. w miękką szczotkę do książek odkurz całe wnętrze komputera. Możesz już przystąpić do czyszczenia kolejnych układów chłodzących.

Demontaż i czyszczenie chłodzenia procesora

Po kilku miesiącach użytkowania peceta chłodzenie procesora jest tak brudne, że trzeba je zdjąć i porządnie usunąć z niego kurz.


Odłącz wentylator procesora od płyty głównej.W przypadku procesora Intela za pomocą śrubokrętu przekręć każdy z czterech kołków mocujących o 90 stopni w kierunku wskazywanym przez wytłoczone strzałki. Wyjmij kołki z otworów i zdejmij radiator.


W AMD przekręć w lewo plastikową dźwignię z boku radiatora. Zdejmij metalową sprężynę z plastikowej ramki po obu stronach radiatora. Możesz już zdjąć radiator.


Oczyść spód radiatora oraz powierzchnię procesora ze starej pasty termoprzewodzącej. Najlepiej użyć do tego wilgotnej ściereczki, nasączonej płynem WD40.


Oddziel wentylator od aluminiowego radiatora – zwykle wystarczy podważyć lub nacisnąć odpowiedni zatrzask, np.:


Za pomocą pędzla oczyść żeberka radiatora. W usuwaniu kurzu przydaje się także sprężone powietrze.


Za pomocą pędzla albo sprężonego powietrza usuń kurz z łopatek wentylatora. Jeśli kurz jest lepki i trudno go w ten sposób doczyścić, użyj wilgotnych ściereczek, które można kupić w zamykanym opakowaniu.


Tagi: sprzęt porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
6 lipca 2014, 10:19
rafal05: Moja stacjonarka bardzo zasysa kurz. Raz nawet kurz osadził się w przednich gniazdach USB - i przy podłączaniu jakiegoś tam pendrive'a mi się iskierka pojawiła. To nie był jakiś mój omam wzrokowy. Wyraźnie widziałem iskrę:oczy:. Dałem więc komputer do sklepu/serwisu na przegląd, bo myślałem, że w gnieździe zrobiło się jakieś zwarcie - i bałem się uszkodzenia ewentualnych sprzętów podłączanych pod to gniazdo (aparat cyfrowy, fotoramka cyfrowa, pendrive'y, przenośny dysk twardy). Okazało się, że to nie żadne zwarcie, tylko winny był kurz, który zgromadził się w gnieździe. Trochę to dziwne, gdyż z przodu mam 2 x USB - i tylko w jednym widziałem tę iskierkę. Ale coś musiało być naprawdę na rzeczy, gdyż od tego momentu, kiedy zobaczyłem tę iskierkę, komputer raz wykrywał podłączone do tego USB sprzęty, a raz nie. W sklepie/serwisie wzięli i przedmuchali wszystko sprężonym powietrzem, ale mimo to wolę nie korzystać już z tego felernego USB z przodu. Dlatego mam też taki przedłużacz USB, który wpiąłem z tyłu - i teraz do przedłużacza podpinam aparat, fotoramkę, przenośny dysk czy też odtwarzacz mp3/mp4.
rafal05
rafal05
6 lipca 2014, 09:46
Komputer czyszczę przynajmniej raz na dwa miesiące. Sprężonym powietrzem. Wasze maszyny też tak zasysaja kurz?
avatar
~Anonim
6 lipca 2014, 09:05
Witam! Ja przeważnie latem odkręcam obudowę, czyszczę wiatraczki i wszystkie układy elektroniczne za pomocą takiego pędzelka, jak się kupuje dzieciom do farb plakatowych, a potem te wszystkie brudy zasysam takim odkurzaczem [http://fanlidla.pl/files/g/2_1622439896_25.jpg] - i na jakiś czas starcza. Zawsze to temperatura niższa w obudowie, jak nie ma tych pyłów ;).
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto