A A A

Wymiana zasilacza

PC Format 04/2014
Zasilacz jest jednym z częściej psujących się elementów komputera, więc może się zdarzyć, że popsuje się i tobie. Wymiana tego podzespołu nie jest trudna. Pokażemy, jak to zrobić. GRZEGORZ ŁUKASIK

Zasilacze pracują pod ogromnym obciążeniem, ponieważ dostarczenie dużej mocy do procesora i karty graficznej przy niskich napięciach zasilających (3,3 oraz 12 V) wymaga bardzo dużego natężenia prądu. Dla najszybszych kart graficznych może być to nawet kilkadziesiąt amperów. Pół biedy, jeśli prąd jest rozkładany na kilka linii zasilających, ale tańsze zasilacze mają np. tyko jedną linię zasilającą grafikę, która tego nie wytrzymuje.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym awaryjność jest słaba jakość wykonania. Zasilacz składa się z wielu podzespołów półprzewodnikowych, kondensatorów i transformatorów – pod tym względem jest o wiele bardziej skomplikowany niż np. procesor. Dobór podzespołów zasilacza, jak również sam montaż, bardzo wpływa na jakość. Różnie z nią bywa, a jej ocena też jest niezwykle trudna, bo pomiary parametrów zasilacza wymagają specjalistycznego sprzętu.

Dlatego nie ma się co dziwić, że zasilacz czasem odmawia posłuszeństwa. Warto liczyć na to, że jego awaria nie spowoduje uszkodzenia płyty głównej i sam zakup oraz wymiana zasilacza wystarczy do ponownego uruchomienia peceta.

Demontaż starego zasilacza

Wyjęcie zasilacza wymaga odpięcia dosłownie kilku wiązek kabli. Cała trudność polega na tym, że niektóre są bardzo mocno wciśnięte do gniazd i trzeba sporo siły, by je odłączyć. Zapamiętaj, gdzie były podłączone poszczególne kable – łatwiej będzie je później zamontować.


Odkręć śruby mocujące lewą boczną ściankę obudowy (patrząc od przodu komputera) i zdejmij tę ściankę.


W naszym przykładowym komputerze zasilacz znajduje się w dolnej części obudowy. Jednak w większości komputerów jest umieszczony na górze, nad płytą główną, co podczas wymiany nie ma prawie żadnego znaczenia.


Odłącz kable zasilające dyski, napędy optyczne, stacje dyskietek, przednie panele itp. Jeśli kable nie chcą wysunąć się z gniazd, musisz poruszać je na boki, by je obluzować.


Jeśli karta graficzna ma podłączone zasilanie, również je odłącz. Zwróć przy tym uwagę, że wtyki mają zatrzaski, które musisz nacisnąć w tym miejscu, by dało się je wysunąć z gniazda.


Do odłączenia pozostały już tylko dwie wiązki zasilające płyty głównej. Jedna to wiązka 24-pinowa. Podobnie jak wtyki zasilania karty graficznej ma zatrzask, który trzeba nacisnąć.


Druga wiązka podłączona do płyty głównej zapewnia zasilanie procesora, więc znajdziesz ją w jego pobliżu, np.:W niektórych obudowach część kabli zasilających jest prowadzona od drugiej strony, pod płytą główną. W takim wypadku będziesz musiał zdjąć drugą ściankę boczną i wyjąć te kable.


Po odłączeniu kabli trzeba odkręcić cztery śruby, które mocują zasilacz do tylnej ścianki obudowy komputera. Jeśli zasilacz jest nad płytą główną, uważaj, by nie spadł na płytę, bo może ją uszkodzić.


Możesz już ostrożnie wyjąć zasilacz. Nie ciągnij go na siłę, bo być może pozostały jeszcze jakieś podłączone kable, np. do wentylatorów.

Wymiana wentylatora

Jednym z elementów zasilacza, który ulega częstym awariom, jest wentylator. Całość działa sprawnie, ale bardzo głośno. Wystarczy nowy wentylator i pół godziny, by rozwiązać problem. Odpowiedni poradnik znajdziesz pod adresem: www.pcformat.pl/Konserwacja-zasilacza,a,1980.


Tagi: sprzęt porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto