A A A

Zainstaluj Linuksa

PC Format 1/2008
Tym razem coś dla tych, którzy jeszcze się nie zdecydowali na instalację Linuksa. Przewodnik instalacyjny po jednej z najbardziej przyjaznych dystrybucji tego systemu najnowszej wersji Linux Ubuntu 7.10.

Ze względu na objętość najnowszej dystrybucji systemu Linux (plik obraz instalacyjnej płyty CD zajmuje ok. 695 MB) nie mogliśmy jej zamieścić na dołączonym do numeru krążku. Pobierzesz ją jednak bez problemu z internetu. Wystarczy, że odwiedzisz stronę www.ubuntu.com i klikniesz na stronie głównej odnośnik Down­load. Jeżeli nie masz szerokopasmowego internetu, możesz zamówić instalacyjne płyty CD z Ubuntu. Po złożeniu zamówienia na stronie https://shipit.ubuntu.com otrzymasz instalacyjne krążki na podany adres bez żadnych opłat – sprawdziliśmy to! Oficjalny czas oczekiwania to 10 tygodni. Do nas płyty dotarły po niecałych pięciu.

Instalowanie systemu Linux Ubuntu 7.10 na dysku twardym

Jak w przypadku każdego systemu operacyjnego, pełnię funkcji uzyskasz po jego zainstalowaniu na dysku twardym. Warto jednak dodać, że Ubuntu 7.10 można uruchamiać także bezpośrednio z płyty instalacyjnej. Ten sposób uruchamiania jest przydatny w sytuacji, gdy dyski twarde zamontowane w komputerze masz zajęte przez inne systemy i dane. Poniżej przedstawiamy przewodnik po procesie instalacji Linuksa.


Włóż płytę instalacyjną do napędu optycznego (jeżeli wcześniej pobrałeś obrazy płyt w postaci plików ISO, nagraj z pliku ISO płytę instalacyjną – opis tej czynności znajdziesz w archiwalnym artykule zamieszczonym na dołączonym do numeru krążku) i uruchom ponownie komputer.


Na ekranie pojawi się menu startowe Ubuntu. Wciśnij klawisz [F2] i z wyświetlonej listy, wybierz język Polski. Wciśnij klawisz [Enter].


Powrócisz do menu startowego, które będzie już wyświetlane po polsku. Wybierz (zatwierdzając klawiszem [Enter]) pozycję Uruchom Ubuntu.



Poczekaj chwilę, aż załaduje się system bezpośrednio z krążka. Gdy zobaczysz pulpit uruchomionego z płyty Linuksa, kliknij dwukrotnie ikonę Zainstaluj.


Upewnij się, że w oknie Zainstaluj z listy języków wyświetlanej po lewej stronie jest wybrany Polski, i kliknij Do przodu.



W kolejnym oknie ustawiasz strefę czasową. Domyślnie (przy ustawionym języku polskim) nie musisz niczego zmieniać. Kliknij Do przodu.


Następny etap to ustawienie układu klawiatury. Także i tym razem możesz poprzestać na domyślnym ustawieniu Poland (polskie znaki będą uzyskiwane za pomocą prawego klawisza [Alt]). Kliknij Do przodu.


Instalator zaproponuje teraz podział dysku na partycje. Jeżeli masz w komputerze wolne, niepodzielone na partycje miejsce na dysku, możesz skorzystać z domyślnych propozycji instalatora, czyli użyć opcji Przewodnik - cały dysk. Kliknij Do przodu.


Po skonfigurowaniu dysku twardego wypełnij formularz, w którym musisz podać swoją nazwę, nazwę używaną podczas logowania, a także ustawić hasło oraz zdefiniować nazwę komputera (pod taką będzie mógł być wywoływany w sieci lokalnej). Po wypełnieniu pól kliknij Do przodu.


Instalator wyświetli dotychczasowe ustawienia. Uwaga! Jeżeli na komputerze masz zainstalowany inny system operacyjny, upewnij się, że dla Linuksa wybrałeś czysty dysk. Jeżeli nie jesteś pewien, zrezygnuj z instalacji. Z Linuksa możesz korzystać, ładując go bezpośrednio z płyty instalacyjnej, ale trzeba pamiętać, że wtedy system będzie działał wolniej. Jeżeli jesteś pewien instalacji (np. instalujesz na czystym dysku), kliknij Zainstaluj.


Po przekopiowaniu plików systemowych na dysk instalator powinien automatycznie pobrać pakiety językowe (warunek: komputer musi być podłączony do internetu). Gdy instalacja się zakończy, zobaczysz okno dialogowe. Wyjmij płytę instalacyjną z napędu i kliknij Uruchom ponownie teraz. Możesz przejść do etapu wstępnej konfiguracji systemu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto