A A A

Zamiast klikać, powiedz

PC Format 6/2013
Za pomocą głosu można sterować nie tylko nowoczesnym smartfonem, ale także zwykłym, domowym pecetem. Trzeba tylko zainstalować oprogramowanie, które rozumie polecenia w języku polskim, np. aplikację Spikit. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Choć funkcja sterowania głosem jest zintegrowana z systemem Windows 7, to za pomocą języka polskiego nie możemy z niej korzystać, gdyż rozpoznaje tylko język angielski. Na szczęście da się ją zastąpić rodzimą aplikacją Spikit (program można pobrać z serwisu PC Format Programy), która nie tylko rozumie po polsku, ale także umożliwia wszechstronne zarządzanie komputerem i dyktowanie tekstu w oknie edytora. Jej algorytm rozpoznawania mowy jest bardzo skuteczny i poprawnie rozumie nawet polecenia wydawane przez ludzi z nie najlepszą dykcją.

Program można pobrać ze strony producenta. Dostępna wersja demo jest w pełni funkcjonalna i nieograniczona czasowo. Jedyna niedogodność to opóźnione losowo od 1 do 15 sekund wykonanie polecenia. Aby głosowe komendy były wykonywane natychmiast, trzeba kupić pełną wersję za 185 zł. Do działania program potrzebuje środowiska .NET 4.0  http://pcformat.pl/u/611.

Konfiguracja programu Spikit

Program jest bardzo prosty w konfiguracji. Po instalacji można bez żadnych zabiegów zacząć korzystać z wbudowanych reguł poleceń głosowych, które zawierają wszystkie typowe polecenia niezbędne do sterowania komputerem.


Przed instalacją programu należy podłączyć i skonfigurować mikrofon. Aby zadziałał, trzeba umieścić go w odpowiednim złączu audio, wyprowadzonym z płyty głównej. Jest oznaczone kolorem różowym i ikoną mikrofonu. W przypadku laptopów może to być osobne złącze na mikrofon lub port, który pełni jednocześnie rolę wejścia i wyjścia audio.


Po podłączeniu mikrofonu powinieneś sprawdzić poprawność jego działania. W tym celu kliknij Start,  Panel sterowania. Następnie kliknij Sprzęt i dźwięk. Kiedy znajdziesz się w zakładce  Sprzęt i dźwięk, kliknij Dźwięk, co spowoduje uruchomienie okna dialogowego o tej samej nazwie.


W oknie dialogowym Dźwięk przejdź do zakładki Nagrywanie. Jeśli poprawnie podłączyłeś mikrofon, na symbolizującej go ikonie znajdziesz zielony znaczek oznaczający działające urządzenie. Zaznacz go myszą i kliknij Właściwości. W oknie właściwości mikrofonu przejdź do zakładki Poziomy i ustaw suwak tak, by opcja miała wartość 100. Potwierdź zmiany, klikając OK.



Teraz możesz przetestować mikrofon. Otwórz menu Start. W polu wyszukiwania wpisz Rejestrator dźwięku i kliknij znaleziony program o tej samej nazwie na liście trafień. W oknie rejestratora naciśnij Rozpocznij nagrywanie. Powiedz kilka słów do mikrofonu i naciśnij Zatrzymaj nagrywanie. Następnie zapisz plik i uruchom go, by sprawdzić poprawność konfiguracji. Jeśli nagranie jest wyraźne, możesz uruchomić instalator Spikit.


Instalacja nie wymaga udziału użytkownika. Po pierwszym uruchomieniu program prosi o wskazanie klucza licencyjnego. W oknie, które się otworzy, zaznacz KluczDemonstracyjny.lic i kliknij  Otwórz. Program startuje w trybie zminimalizowanym. Ikonę znajdziesz w obszarze powiadomień Windows. Kliknij ją w celu wywołania okna programu.



Program uruchamia się w trybie uproszczonym, co znaczy, że ukryte są funkcje edycji wbudowanych w aplikację reguł poleceń głosowych. Zdefiniowane polecenia są podzielone na sekcje. Zawierają one reguły do kontrolowania głosowego poszczególnych aspektów działania systemu i aplikacji.


Przełączanie między sekcjami odbywa się za pomocą myszy. W każdej sekcji znajdziesz opcję Stan funkcji. Kliknięcie jej powoduje włączenie/wyłączenie danej grupy poleceń głosowych. Jeśli chcesz poznać listę poleceń domyślnie zdefiniowanych w danej sekcji, kliknij znajdujący się poniżej opisu przycisk Dostępne polecenia.


Dodatkowe opcje programu znajdziesz w menu kontekstowym ikony Spikit w obszarze powiadomień Windows. Na przykład, aby Spikit uruchamiał się razem z systemem, kliknij ikonę prawym klawiszem myszy i zaznacz opcję Uruchom przy starcie systemu. Jeśli program zacznie pracować niestabilnie, kliknij  Uruchom ponownie.

Zewnętrzny mikrofon

Do sterowania komputerem za pomocą głosu niezbędny jest mikrofon. Producent programu Spikit nie poleca stosowania wbudowanych mikrofonów, np. w kamerki, laptopy lub komputery typu all-in-one, bo nie zapewniają wystarczającej precyzji rejestrowania dźwięku do poprawnego rozpoznawania poleceń. Dlatego, by efektywnie korzystać z programu Spikit, trzeba kupić albo zestaw słuchawkowy z mikrofonem, albo wolno stojący mikrofon. Jedno i drugie urządzenie kosztuje kilkanaście złotych.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto