Zawrotna prędkość
W poprzednim wydaniu PC Formatu zamieściliśmy test dysków SSD – m. in. pamięci w formacie M.2 korzystających z magistrali PCIe i protokołu NVMe. Kilka dni po teście dotarł do nas dysk Adata z serii XPG SX8000, który z łatwością pokonał zwycięzcę testu z tej kategorii – Intela SSD 600p. Jednak nie musieliśmy długo czekać na nowego Samsunga z serii 960 Evo, który bez problemu przeskoczył wszystkich konkurentów.
Parametry nowych dysków okazały się tak dobre, że nie zmieściły się w ustalonym wcześniej przedziale – musieliśmy od nowa przeliczyć tabelę. Dlatego oprócz dwóch najnowszych dysków zamieściliśmy w niej produkt Intela z nowymi ocenami.
Samsung korzysta wyłącznie z własnych komponentów: kontrolera Polaris (jest to specjalizowany procesor ARM), pamięci 3D V-NAND, a także bufora w postaci 512 MB pamięci LPDDR3. Z kolei Adata w omawianej serii dysków wykorzystuje kontroler Silicon Motion SM2260G, pamięci firmy Micron oraz bufor DDR o nieznanej pojemności (informacji nie ma w danych technicznych).
Dyski Samsunga wykorzystują nową technologię Intelligent TurboWrite, która przyspiesza zarówno zapis, jak i odczyt danych. Stosowane są też inne, starsze rozwiązania: Dynamic Thermal Guard (obniża szybkość zapisu, gdy temperatura przekroczy 70 stopni) i 256-bitowe szyfrowanie AES. Zgodność ze specyfikacją Opal oznacza, że dane są bezpieczne. Podobnie jak w przypadku innych dysków Samsunga do zarządzania służy oprogramowanie Magician.
Model Adata buforuje z użyciem pamięci DDR i pamięci pracującej w trybie SLC (jeden bit danych w komórce), a dodatkowo ma funkcje przyspieszające pracę: RAID Engine oraz Data Shaping. Ponadto wykorzystuje kontrolę integralności danych za pomocą algorytmu LDPC (Low Density Parity Check) i ponoć zapewnia wysokie TBW, choć producent nie podaje konkretnej wartości.
