A A A

Złap cyfrowy sygnał

PC Format 02/2010
W Polsce można już odbierać cyfrową telewizję naziemną w najnowszym formacie kodowania MPEG-4. Sygnał DVB-T jest na razie dostępny w kilku miastach. Sprawdź, gdzie można się już cieszyć cyfrową jakością obrazu oraz dźwięku i jakie urządzenia są do tego potrzebne. [Maciek Płochocki]

Grzeszki polskiej DVB-T

Choć Polska ciągnie się w ogonie państw wprowadzających cyfrową telewizję, wynikły z tego korzyści. Do realizacji nadawania wybrano najnowszy standard kompresji obrazu i dźwięku MPEG‑4 AVC. W krajach, które stanowiły awangardę DVB-T (Niemcy, Belgia, Holandia), sygnał telewizyjny jest nadawany z wykorzystaniem starszego formatu MPEG‑2. Nie stwarza on takich możliwości jak MPEG‑4, m.in. nadawania sygnału w wysokiej rozdzielczości.
Niestety, to jedyna przewaga rodzimego procesu cyfryzacji. Gdy w niektórych krajach UE przejście na nadawanie cyfrowe zakończono już w 2008 roku, u nas dostępnych jest tylko 7 kanałów w wybranych miastach. Wciąż nie opracowano planu uruchomienia kolejnych pakietów kanałów. Wśród nich mają się znaleźć zarówno darmowe kanały tematyczne, jak i stacje płatne (kodowane).

Nadawanie DVB-T w Polsce jest uruchamiane stopniowo. Pierwszymi, którzy mogą odbierać sygnał w cyfrowej jakości, są widzowie z Warszawy, Poznania, Zielonej Góry i Żagania oraz okolic tych miast (dane o parametrach nadajników znajdziesz na mapce). Choć oficjalnie wciąż jest to sygnał testowy, jego charakterystyka nie różni się od przyszłego sygnału oficjalnego. Do odbioru obydwu możesz używać tego samego tunera.

Zgodnie z planem tzw. cyfryzacji kraju w ciągu trzech najbliższych miesięcy cyfrowym nadawaniem ma być objęta niemal cała północna Polska, Dolny Śląsk oraz okolice Lublina, Opoczna, Dęblina i Zamościa. Do lipca 2011 roku DVB-T ma być osiągalne na terenie całego kraju.

Niestety w tej chwili plan cyfryzacji ma blisko roczne opóźnienie. Możliwe, że nie uda się dotrzymać zaplanowanych terminów. Niezagrożony jest plan wyłączenia nadajników analogowych – lipiec 2013.

Dostępne obecnie kanały to 7 stacji tworzących tzw. pierwszy multipleks. Są to wszystkie kanały nadawane dotychczas drogą analogową w paśmie niekodowanym, czyli: TVP 1 i 2, TVP Info, Polsat, TVN, TV4 i Puls.

W okolicach Żywca, Wisły i Krosna jest możliwy odbiór wymienionych kanałów z nadajników testowych o niskiej mocy. Jednak wykorzystywana tam technologia nadawania (MPEG‑2) różni się od przyjętej w planie cyfryzacji (MPEG‑4) i narzuca konieczność użycia odpowiedniego tunera. Urządzenie przystosowane do odbioru sygnału w formacie MPEG‑4 nie będzie odbierało sygnału MPEG‑2 i odwrotnie.

Jeśli mieszkasz blisko zachodniej lub południowej granicy kraju, prawdopodobnie jesteś w zasięgu czeskich lub niemieckich nadajników. Łapiąc ich sygnał, możesz się przekonać o jakości DVB-T.

Dlaczego warto

Największą zaletą cyfrowej telewizji jest jakość obrazu i dźwięku. Nadawany sygnał trafia do ciebie w niezmienionej w stosunku do oryginału postaci. W obrazie nie widać charakterystycznych dla transmisji analogowej zakłóceń, śnieżenia czy odbić.

Co ważne, w miejscach, gdzie występuje problem ze słabą jakością sygnału analogowego, możesz z powodzeniem odbierać sygnał cyfrowy. Tak jest np. w Warszawie, gdzie po przeniesieniu nadajnika telewizyjnego do Raszyna sygnał cyfrowy, odbierany z tej samej anteny co analogowy, zapewnia dużo lepszą jakość obrazu.

Razem z sygnałem DVB-T może być nadawany elektroniczny informator programowy (EPG). Jest to wyświetlany na ekranie telewizora, bez przerywania bieżącego seansu, program telewizyjny. Cyfrowa telewizja pozwala także na zmianę ścieżki dźwiękowej (np. film z dubingiem lub bez dubingu), a także emisję dźwięku przestrzennego oraz wyświetlanie napisów.

Niestety, polscy nadawcy nie korzystają obecnie z tych funkcji. Najszybciej zostanie udostępniony informator programowy. Jednak już sama jakość obrazu sprawia, że warto przejść na DVB-T, jeśli w okolicy jest dostępny jej sygnał.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto