AI pomaga wykrywać nowotwory
Wydział Google Health opublikował raport na temat zastosowania sztucznej inteligencji do interpretacji wyników badań.
Wykrywanie raka piersi odbywa się obecnie z wykorzystaniem mammografii. Analizowanie otrzymanych w jej wyniku zdjęć nie jest jednak rzeczą łatwą nawet dla ekspertów. Błędy w interpretacji mogą prowadzić do opóźnień w wykrywaniu i leczeniu nowotworu, niepotrzebnego stresu u pacjentów i większego obciążenia pracą radiologów.
Firma Google opublikowała wstępne wyniki eksperymentu polegającego na użyciu sztucznej inteligencji w celu zinterpretowania obrazów rentgenowskich wykorzystywanych przy wykrywaniu raka piersi. Podczas szkolenia systemu AI wykorzystano anonimizowane zdjęcia mammograficzne 76 tysięcy pacjentek z Wielkiej Brytanii i 15 tysięcy kobiet ze Stanów Zjednoczonych.
Po zakończeniu szkolenia rozpoczęto próby zinterpretowania nowych, nieopisanych jeszcze zdjęć; rezultaty osiągnięte przez sztuczną inteligencję porównano z wynikami podanymi przez specjalistów. Okazało się, że dzięki AI liczba fałszywych pozytywnych diagnoz raka piersi zmniejszyła się o 5,7% w przypadku pacjentek z USA i o 1,2% dla kobiet z Wielkiej Brytanii. Z kolei odsetek zignorowanych objawów choroby spadł – odpowiednio – o 9,4% i 2,7%.
Przedstawiciele działu Google Health podkreślają, że system AI nie miał wglądu w wyniki poprzednich badań pacjentek (dostęp do nich mieli natomiast lekarze), a okazał się bardziej skuteczny od wszystkich diagnostów uczestniczących w eksperymencie.