AktualnościSztuczna inteligencja w roli... terapeuty. Psycholodzy mogą zacząć się pakować?

Sztuczna inteligencja w roli... terapeuty. Psycholodzy mogą zacząć się pakować?

Badacze z Dartmouth College stworzyli model AI, który nie tylko wciela się w rolę terapeuty, ale i pozostaje w niej niezależnie od pory dnia lub roku, będąc zawsze do dyspozycji osób potrzebujących wsparcia.

Czy sztuczna inteligencja radzi sobie jako terapeuta?
Czy sztuczna inteligencja radzi sobie jako terapeuta?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Jak zostało wspomniane we wstępie, za stworzenie czatbota pełniącego funkcję terapeuty odpowiadają naukowcy z Dartmouth College. Szkolenie sztucznej inteligencji na te potrzeby rozpoczęło się ponad pięć lat temu, jednak efektami pracy pochwalono się dopiero względnie niedawno, bo pod koniec marca. Z wynikami badania "Randomized Trial of a Generative AI Chatbot for Mental Health Treatment" przeprowadzonego na grupie ok. 200 osób możemy zapoznać się na łamach New England Journal of Medicine.

Czatbot terapeuta

Z badania wynika, że jeśli AI zostanie wytrenowana na odpowiednich zbiorach danych, jest ona w stanie prowadzić terapię zdrowia psychicznego z podobną efektywnością, jak robią to ludzcy specjaliści mogący pochwalić się wieloletnim doświadczeniem.

Oczywiście sam proces szkolenia sztucznej inteligencji zajął ogrom czasu, a na przestrzeni minionych pięciu lat naukowcy metodą prób i błędów dostosowywali swój twór w taki sposób, aby jak najlepiej wywiązywał się on z powierzonego mu zadania. Koniec końców czatbot spełnił oczekiwania swoich twórców, a Nicholas C. Jacobson, jeden z autorów badania, stwierdził, że efekty pracy AI "w dużym stopniu odzwierciedlają to, co można zaobserwować w najlepszych badaniach psychoterapii opartych na dowodach".

Pomoc świeżopowstałego czatbota-terapeuty otrzymało ok. 200 osób, u których zostały zdiagnozowane przypadłości pokroju stanów lękowych i depresji lub u których to istniało spore ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywania. Połowie tej grupy badawczej przyznano wsparcie sztucznej inteligencji i, jak się okazało, sprawiła się ona naprawdę nieźle. Poświadczyć o tym może fakt, że u ludzi mogących liczyć na pomoc wirtualnego terapeuty zauważono znaczną poprawę w porównaniu do tych, którzy jej nie otrzymali.

Jedną z największych zalet obsadzenia AI w roli terapeuty jest to, że zbitek algorytmów zawsze znajdzie czas na rozmowę, niezależnie od tego, czy ma zostać ona przeprowadzona w trakcie przerwy na drugie śniadanie, czy też w środku nocy pod wpływem emocji. Wedle słów wspomnianego Nicholasa C. Jacobsona, wielu pacjentów korzystało z czatbota nader często, ten zaś nieprzerwanie służył im oczekiwanym wsparciem.

Doprowadziło to do tego, że pokaźna grupa osób zaufała sztucznej inteligencji i nie obawiała się podzielić z nią nawet najbardziej wrażliwymi informacjami na swój temat.

Ludzie naprawdę rozwijali tę silną relację ze zdolnością do zaufania i poczuciem, że mogą wspólnie pracować nad objawami zdrowia psychicznego.

Nicholas C. JacobsonWspółautor badania "Randomized Trial of a Generative AI Chatbot for Mental Health Treatment"

Oczywiście przedsięwzięcie nie obeszło się bez krytyki, aczkolwiek w obronie Jacobsona i spółki stanął dość niespodziewany sojusznik w postaci Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA, ang. American Psychological Association). Organizacja stwierdziła, że jest zadowolona z rygorystycznego szkolenia klinicznego, jakie poprzedziło wprowadzenie rzeczonej sztucznej inteligencji do użytku i podziwia ogrom pracy włożonej przez badaczy w rozwój ich projektu.

Jak powiedział Vaile Wright, dyrektor Biura Innowacji w Opiece Zdrowotnej w APA, w rozmowie z serwisem NPR:

Therabot w tym badaniu spełnia kilka warunków, w które mieliśmy nadzieję, że technolodzy zaczną się angażować. Jest zakorzeniony w naukach psychologicznych. Wykazuje pewną skuteczność i bezpieczeństwo, a także został współtworzony przez ekspertów merytorycznych w celu rozwiązywania problemów związanych ze zdrowiem psychicznym.

Vaile WrightDyrektor Biura Innowacji w Opiece Zdrowotnej w APA

Mimo że technologii udało się odnieść już pierwszy sukces, przed jej komercjalizacją jeszcze daleka droga. Naukowcy z Dartmouth podkreślają, że terapeutyczny czatbot wciąż musi przejść liczne badania, z kolei Vaile Wright zaznaczył, że ludzcy terapeuci nie powinni obawiać się AI, jako że szanse na to, że zostaną oni wyparci przez sztuczną inteligencję, są nikłe.

Jakub Dmuchowski, dziennikarz pcformat.pl

Wybrane dla Ciebie