TelekomunikacjaAndroid dla początkujących

    Android dla początkujących

    Najpopularniejszy system mobilny znajduje się w 68 procentach smartfonów i 42 procentach tabletów. Dlatego warto poznać tajniki jego obsługi, zwłaszcza że Android nie jest skomplikowanym narzędziem.

    Android dla początkujących

    Podstawowa konfiguracja systemu Android nie zajmie ci więcej niż 10 minut. Przed jej rozpoczęciem upewnij się, że jesteś w zasięgu sieci Wi-Fi. Najważniejszym krokiem wstępnej konfiguracji jest podanie danych konta Google lub stworzenie takiego konta. Bez niego nie będzie możliwe pobieranie nowych aplikacji. Nie będziesz miał także dostępu do usług sieciowych Google, np. poczty, kalendarza oraz listy kontaktów. Co prawda, możesz korzystać z usług innych producentów, ale w Androidzie polecamy korzystanie z produktów Google – są najlepiej zintegrowane z systemem i pozwalają przechowywać kopię wrażliwych danych w chmurze (na zdalnym serwerze).

    Polecamy przeczytanie całego poradnika w kolejności zgodnej z układem na stronach czasopisma, ponieważ kolejne kroki odwołują się do informacji z porad wcześniejszych.

    Podstawy obsługi

    W zależności od modelu urządzenia i wersji systemu oraz zastosowanej nakładki interfejs Androida może wyglądać różnie, ale podstawy obsługi są zawsze takie same. Pulpit jest podzielony na ekrany – możesz przemieszczać się między nimi, wykonując na ekranie ruch palcem w prawo lub w lewo. Początkowo puste ekrany możesz łatwo zapełnić ikonami aplikacji i widżetami. Te ostatnie to proste programy dostępne bezpośrednio na pulpicie – często są forpocztą większej aplikacji, która działa w tle. Pokażemy, jak z nich korzystać, a przy okazji nauczysz się, jak zmieniać tapety, dodawać ikony i katalogi.

    Krok 1

    Po pierwszym włączeniu smartfonu lub tabletu z Androidem wyświetla się ekran powitalny. Kliknij nazwę języka English, a następnie z listy wybierz Polski. Teraz kliknij przycisk Dalej.

    Krok 2

    odłącz urządzenie do swojej sieci Wi-Fi, zaznacz pole Wi-Fi, a potem wybierz swoją sieć z listy – możliwe, że będziesz musiał wprowadzić hasło tej sieci. Alternatywnie możesz skorzystać z transmisji danych w sieci komórkowej. W tym celu zaznacz Sieć komórkowa. Wybierz Dalej.

    Obraz

    Krok 3

    Jeśli masz konto Goo gle, możesz się do niego zalogować, klikając przycisk Zaloguj się. W przeciwnym wypadku wybierz Załóż konto. Wpisz potrzebne dane w kolejne okna formularza, klikając za każdym razem Dalej. W jednym z kroków system poprosi o podanie numeru karty kredytowej. Możesz zignorować monit, klikając Pomiń, ale wówczas nie będziesz mógł pobierać płatnych aplikacji. Aby zakończyć wstępną konfigurację, kliknij Gotowe.

    Obraz
    Obraz

    Krok 1

    Aby dodać ikonę lub widżet na pulpit, otwórz menu aplikacji – w tablecie należy w tym celu kliknąć ikonkę w prawym górnym rogu ekranu, a w smartfonie podobnie wyglądającą ikonkę u dołu ekranu. Ekran aplikacji możesz przewijać jak pulpit. Aby uruchomić program, wystarczy raz stuknąć w jego ikonę.

    Obraz

    Krok 2

    Przytrzymaj palcem ikonę wybranej aplikacji. Po chwili pojawi się ekran pulpitu – przeciągnij ikonę w wybrane miejsce i oderwij palec od ekranu.

    Krok 3

    Gdy już masz kilka ikon na pulpicie, możesz zgrupować je w katalogi. Przytrzymaj jedną z ikon i przesuń ją nad inną ikonę. Ikona katalogu zawiera teraz ikonki zgrupowanych aplikacji. Jeśli ją klikniesz, otworzy się okno katalogu:

    Obraz

    Krok 4

    Jeśli chcesz usunąć ikonę z pulpitu, przytrzymaj ją palcem i przesuń na pole Usuń.

    Obraz

    Krok 5

    Widżety dodasz na pulpit podobnie jak ikony. Otwórz ekran aplikacji i kliknij WIDŻETY. Przewiń ekran do momentu, aż pojawi się ikona wybranego widżetu, po czym przytrzymaj i przenieś go na pulpit. Pamiętaj, że pulpit ma ograniczoną pojemność i duże widżety będziesz musiał umieścić na pustym ekranie.

    Powiadomienia i procesy

    Ostatnie dwa ważne elementy pulpitu to pasek powiadomień i menu uruchomionych procesów.

    Krok 1

    Pasek powiadomień wysuwasz z górnej krawędzi ekranu, przesuwając palcem w dół od krawędzi ekranu. Pasek zawiera informacje o najnowszych wydarzeniach w smartfonie. W niektórych urządzeniach pasek będzie zawierał przyciski funkcyjne.

    Obraz

    Krok 2

    W tabletach pasek powiadomień znajduje się w lewym dolnym rogu ekranu, ale ma podobne funkcje. Możesz go wywołać, klikając ikonę zegara.

    Krok 3

    W tablecie menu uruchomionych procesów otworzysz przyciskiem funkcyjnym. Podobnie jest w niektórych smartfonach – czasem służy do tego specjalny przycisk sprzętowy na obudowie lub przytrzymanie klawisza Home. Menu zwiera miniatury okien aplikacji działających w tle. Przytrzymaj miniaturę palcem i przesuń poza boczną krawędź ekranu, aby zamknąć program na dobre.

    Przegrywanie plików

    Wgrywanie plików do pamięci smartfonu lub tabletu z Androidem jest bardzo proste. Podłącz urządzenie kablem USB do peceta. Jeśli na ekranie pojawi się komunikat Połączenie przez USB, kliknij Włącz nośnik USB. Po chwili urządzenie pojawi się w systemie jako dysk wymienny. Możesz wgrywać do niego pliki tak jak na zwykły pendrive. Nie ma znaczenia, do którego katalogu wgrasz dane. Po zakończeniu kopiowania po prostu odłącz kabel USB.

    Obraz

    Zmiana wyglądu

    Aby zmienić tapetę na pulpicie, przytrzymaj ekran w pustym miejscu. Potem kliknij ikonę Tapety, wybierz tapetę, która ci odpowiada i kliknij Ustaw tapetę. Pamiętaj, że animowane tapety mogą zakłócić płynność działania urządzenia.

    Obraz

    Bezpieczna transmisja danych

    Kupując smartfon lub tablet z modemem 3G, musisz być przygotowany na pokrycie kosztów transmisji danych, jakie pobierają i wysyłają różne funkcje i aplikacje zainstalowane w urządzeniu. Wraz z premierą systemu Android w wersji 4 (spotkasz ją w ogromnej większości nowych urządzeń) zapanowanie nad kosztami transmisji danych stało się bardzo proste.

    Krok 1

    Otwórz ekran aplikacji i wybierz Ustawienia. Teraz kliknij Użycie danych. Możesz tu całkowicie wyłączyć transmisję danych w sieci komórkowej.

    Obraz

    Krok 2

    Zamiast tego lepiej ustalić limit danych, który będzie pokrywał się z pakietem wykupionym u operatora. Zaznacz pole Limit danych mobilnych, a następnie rozwiń listę Cykl transmisji danych i kliknij Zmień cykl. Ustaw dzień w miesiącu, w którym będzie resetowany licznik transmisji danych, najlepiej pierwszy dzień miesiąca.

    Obraz

    Krok 3

    Teraz ustal górną i ostrzegawczą granicę limitu danych oraz okres zliczania. Jeśli masz np. wykupiony pakiet 500 MB miesięcznie, ustaw czerwoną linię na poziomie 500 MB, a pomarańczową na 450 MB. Białe pionowe linie ustaw w skrajnych pozycjach, które odpowiadają początkowi i końcowi miesiąca.

    Obraz

    Krok 4

    W momencie, gdy miesięczne zużycie danych osiągnie 450 MB, system wyświetli ostrzeżenie. A gdy dotrze do 500 MB, zablokuje transmisję danych do końca okresu rozliczeniowego – w naszym przykładzie do końca miesiąca. W każdej chwili możesz sprawdzić wykorzystanie limitu – na wykresie zużycie danych pokazane jest na niebiesko. Możesz również sprawdzić, jak poszczególne aplikacje korzystają z transmisji danych.

    Polecane programy

    Active Lockscreen – program do modyfikowania wyglądu i funkcji ekranu blokady. Oferuje wiele ciekawych funkcji i daje szybki dostęp do zdefiniowanych przez użytkownika aplikacji.

    ADW Launcher – potężne narzędzie do modyfikowania wyglądu interfejsu Androida. Możesz wybierać z bogatej biblioteki interfejsów. Jest kompatybilny także z bardzo starymi urządzeniami (Android w wersji 1.6).

    Angry Birds – kultowa gra, obowiązkowa aplikacja w każdym smartfonie. Ma wiele odmian – najnowsza to wariacja na temat Gwiezdnych Wojen.

    Chrome – alternatywna, wygodna przeglądarka internetowa. Pozwala na synchronizację zakładek, otwartych kart i haseł z komputerową wersją.

    Dropbox – program do synchronizacji plików między Androidem a pecetem. Może być użyty także do wykonania kopii zapasowej plików przechowywanych w smartonie lub tablecie.

    ES File Explorer File Manager – program do zarządzania plikami zgromadzonymi w pamięci urządzenia z Androidem. Może też służyć do otwierania plików.

    MoboPlayer – bardzo uniwersalny odtwarzacz mediów. Obsługuje długą listę formatów, potrafi też wyświetlać napisy do filmów.

    OperaMini – przeglądarka internetowa, która prezentuje strony WWW w odchudzonej wersji, dzięki czemu generuje mniejszą transmisję danych niż klasyczne przeglądarki.

    Seesmic – klient serwisów społecznościowych, który potrafi obsługiwać równocześnie Facebooka i Twittera.

    TuneIn Radio – najlepszy program do słuchania internetowych i klasycznych (ale dostępnych przez internet) stacji radiowych. Przydatny, jeśli smartfon nie jest wyposażony w radio FM.

    Instalowanie dodatkowych aplikacji

    Kiedy już skonfigurujesz system, warto wzbogacić go o aplikacje pobrane ze sklepu Google Play. Pokażemy, jak korzystać ze sklepu, zainstalować i odinstalować przykładową aplikację. Przy wyborze programów możesz sugerować się przygotowaną przez nas listą najpotrzebniejszych darmowych aplikacji, którą znajdziesz w ramce.

    Krok 1

    Na ekranie aplikacji kliknij ikonę Sklep Play. W okienku, które się pojawi, odznacz opcję Przesyłaj mi nowości i oferty z Google Play i kliknij Akceptuj.

    Obraz

    Krok 2

    Kliknij ikonkę z lupką i wpisz nazwę aplikacji, którą chcesz pobrać, np. tunein. Zakończ, wybierając lupkę na dole. Wybierz program z listy znalezionych aplikacji.

    Obraz

    Krok 3

    Ponieważ w Google Play znajduje się sporo niebezpiecznych programów, warto się upewnić, że pobierana aplikacja jest bezpieczna. Przewiń zawartość ekranu w dół. Zapoznaj się z oceną i opiniami użytkowników o aplikacji. Jeśli nie wzbudzają twoich zastrzeżeń, kliknij Zainstaluj.

    Obraz

    Krok 4

    W kolejnym oknie możesz sprawdzić uprawnienia, jakie otrzyma dana aplikacji. Może to być dostęp do informacji o twoim położeniu, transmisji danych itp. Możesz skonfrontować uprawnienia, o jakie prosi aplikacja, z jej możliwościami. Jeśli uznasz, że program prosi o uprawnienia, które nie są mu potrzebne do działania, możesz go nie instalować. W przeciwnym wypadku kliknij Zaakceptuj i pobierz.

    Obraz

    Krok 5

    Aplikacja zostanie pobrana i automatycznie zainstalowana. Jej ikona pojawi się na pulpicie i na ekranie aplikacji. Jeśli program ma wbudowany widżet, pojawi się on na liście widżetów.

    Krok 1

    Otwórz menu Ustawienia i wybierz opcję Aplikacje. Przejdź do zakładki WSZYSTKIE i odnajdź program, który chcesz usunąć. Kliknij jego nazwę.

    Obraz

    Krok 2

    Teraz możesz sprawdzić, ile pamięci zajmuje zainstalowana aplikacja. Wybierz przycisk Odinstaluj, a potem OK, aby trwale usunąć ją z systemu.

    Obraz

    Synchronizacja usług i kontaktów

    Jedną z większych zalet systemu Android jest możliwość jego zintegrowania z usługami sieciowymi, np. serwisami społecznościowymi, takimi jak: Facebook i Twitter. Dzięki temu możesz połączyć swoją lokalną książkę kontaktów, kalendarz czy pocztę z ich odpowiednikami w serwisie internetowym. Dodatkowo wszystkie zmiany, jakie wprowadzisz w smartfonie, zostaną automatycznie wprowadzone w zsynchronizowanej usłudze. Jeśli połączysz Androida z Dropboksem, SkyDrive’em lub Picasą, będziesz mógł łatwo udostępniać i pobierać pliki oraz zdjęcia.

    Krok 1

    Przejdź do ekranu ustawień i wybierz opcję Konta i synchronizacja, a następnie DODAJ KONTO. Wcześniej, w warsztacie „Wstępna Konfiguracja”, skonfigurowałeś już jedno konto Google. Teraz możesz dodać kolejne konta i usługi. Lista usług dostępnych w urządzeniu zależy od modelu, np. w tanich (niemarkowych) urządzeniach zazwyczaj ogranicza się do Google, klasycznej poczty i Exchange. Na szczęście możesz dodać nowe usługi do listy, instalując odpowiadające im aplikacje z Google Play. Na przykład, aby dodać do listy Facebooka, pobierz ze sklepu przeznaczoną do niego aplikację.

    Obraz

    Krok 2

    Kliknij nazwę usługi, np. Facebook, wprowadź login i hasło, po czym kliknij Zaloguj się. W zależności od podłączanej usługi konieczne może być wybranie dodatkowych ustawień.

    Obraz

    Krok 3

    Wróć do okna Konta i synchronizacja – dodana usługa pojawi się na liście. Kliknij jej nazwę. Jeśli chcesz dodać listę kontaktów z Facebooka do głównej listy kontaktów smartfonu lub tabletu, zaznacz pole Kontakty.

    Obraz

    Krok 4

    Jeszcze raz wróć do okna Konta i synchronizacja i przełącz opcję w prawym górnym rogu na pozycję . Teraz wszystkie zmiany, jakie wprowadzisz na lokalnej liście kontaktów, zostaną naniesione także w synchronizowanych usługach.

    Krok 1

    Z ekranu aplikacji wybierz program Osoby. Po wykonaniu wszystkich kroków z wcześniejszych części poradnika powinny się już znajdować na liście kontaktów osoby z listy znajomych Facebooka i Goo gle. Możesz także dodać kontakty zapisane na karcie SIM umieszczonej w urządzeniu. Klawiszem funkcyjnym wywołaj menu podręczne. Kliknij Importuj/eksportuj, a potem Importuj z karty SIM.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Możesz zapisać kontakty z karty w telefonie lub na liście kontaktów konta Google. Polecamy drugie rozwiązanie. Dzięki niemu wykonasz automatyczną kopię bezpieczeństwa kontaktów z karty SIM. W kolejnym oknie zaznacz Zaznacz wszystko i kliknij Importuj, a potem OK.

    Obraz

    Krok 3

    Możesz filtrować listę kontaktów tak, aby wyświetlane były tylko kontakty z wybranych usług lub z pamięci urządzenia. Wywołaj menu podręczne i wybierz Kontakty do wyświetlenia. Następnie kliknij Dostosuj, zaznacz pole przy kontach, których kontakty mają być wyświetlane na liście kontaktów, i zatwierdź wybór przyciskiem Zastosuj.

    Obraz

    Krok 4

    Wróć do listy kontaktów i kliknij kontakt osoby, do której często dzwonisz. Ponownie wywołaj menu podręczne i kliknij Umieść na ekranie głównym. Ikona kontaktów pojawi się na pulpicie – dzwonienie i wysyłanie SMS-ów do tej osoby będzie teraz znacznie wygodniejsze.

    Obraz

    Ustawianie własnego dzwonka i sygnału powiadomienia

    Domyślnie Android nie ma szczególnie długiej listy dzwonków i sygnałów powiadomień. Na szczęście darmowa aplikacja RingTone Maker pozwala przerobić dowolną piosenkę z pliku MP3 na dzwonek.

    Krok 1

    Przejdź do ekranu ustawień i wybierz Dźwięk. Aby zmienić dzwonek telefonu, kliknij Dzwonek telefonu. Możesz odsłuchać dzwonek, klikając jego nazwę. Ustaw wybrany dzwonek i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 2

    W podobny sposób możesz ustawić inne dźwięki w systemie, np. Powiadomienie domyślne. Jeśli zaznaczysz Wibracje i dzwonek, smartfon będzie wibrował podczas połączeń przychodzących.

    Krok 1

    Z Google Play pobierz i zainstaluj program RingTone Maker. Po uruchomieniu aplikacji wyświetli się lista plików muzycznych zapisanych w pamięci smartfonu. Możesz łatwo znaleźć piosenkę, którą chcesz przerobić na dzwonek za pomocą opcji wyszukiwania:

    Obraz

    Krok 2

    Kliknij zieloną strzałkę obok nazwy piosenki, a potem Edytuj. Teraz możesz przyciąć piosenkę do dowolnej długości (lub wyciąć ulubiony fragment utworu), przesuwając szare suwaki.

    Obraz

    Krok 3

    Możesz odsłuchać ustawiony fragment, a w menu podręcznym dostępne są także dodatkowe opcje, np. wyciszanie. Kliknij ikonę z dyskietką, wprowadź nazwę dzwonka i kliknij Zapisz.

    Krok 4

    Teraz możesz ustawić dzwonek jako domyślny lub przypisać do kontaktu.

    Wybrane dla Ciebie