Android jak nowy
Spadająca wydajność systemu jest najczęściej występującą wadą urządzeń z Androidem. Z biegiem czasu płynność działania telefonu ulega pogorszeniu, a korzystanie z niego staje się coraz bardziej uciążliwe. Dawną sprawność systemu da się jednak przywrócić.
Wraz z upływem czasu szybkość działania każdego systemu operacyjnego maleje. Procesy obsługiwane są znacznie wolniej niż na początku użytkowania telefonu, a korzystanie z urządzenia nie sprawia już takiej przyjemności. Nie inaczej jest w przypadku Androida – liczba zainstalowanych aplikacji, utrzymywanie porządku na ekranach czy ilość dostępnej pamięci wpływają na funkcjonowanie systemu spod znaku zielonego robota. Za sprawność systemu odpowiadają także aktualizacje oprogramowania, umiejętne wykorzystywanie jego zasobów oraz sposób użytkowania baterii.
Przyspieszanie i konserwacja Androida
Wydajność systemu możesz jednak poprawić, a nawet spróbować przywrócić ją do początkowego stanu, stosując kilka prostych trików. Najprostszym sposobem jest restart telefonu. System zamknie wszystkie aktywne procesy i uruchomi się od nowa, włączając tylko najpotrzebniejsze programy. Efekt jest zauważalny natychmiastowo, jednak ta metoda zapewnia tylko krótkotrwałą poprawę szybkości systemu. Sposobem na trwałe przywrócenie wydajności Androida jest reset smartfona do ustawień fabrycznych – oznacza to jednak całkowitą utratę danych z pamięci telefonu. Istnieją także metody, które pozwalają na przyspieszenie systemu w mniej drastyczny sposób.
Jedną z nich jest odinstalowanie niepotrzebnych aplikacji z poziomu panelu ustawień Androida. Za pomocą tego panelu skrócisz także czas trwania animacji systemowych oraz zmienisz tryb pracy baterii na bardziej oszczędny. Inną przyczyną utraty płynności smartfona jest brak wolnej pamięci. Zainstalowane aplikacje gromadzą dane oraz wykorzystują zasoby telefonu, których nie wystarcza dla nowych zadań. Aby zapobiec dalszej utracie wydajności, możesz ręcznie usunąć pamięć podręczną tych programów lub użyć specjalnej aplikacji do tego celu – my proponujemy darmowego Clean Mastera. Za jego pomocą przeskanujesz smartfona w poszukiwaniu tzw. plików śmieci i usuniesz je. Na komfort korzystania z telefonu składa się również czas pracy baterii – pokażemy, jak go wydłużyć i poprawić kondycję akumulatora. W usprawnianiu Androida pomocne okażą się testy wydajności, które sprawdzą, jak twój sprzęt radzi sobie z podstawowymi zadaniami. Zalecamy wykonanie dwóch takich testów – przed wykonaniem optymalizacji i po zastosowaniu porad.
Przetestuj wydajność Androida
Jeżeli twój smartfon nie działa już tak płynnie jak wcześniej, programy uruchamiają się dłużej, a korzystanie z telefonu staje się męczące, konieczne może okazać się określenie spadku sprawności Androida. Test wydajności systemu wykaże, jak radzi on sobie z przeglądaniem stron internetowych, edycją dokumentów oraz innymi podstawowymi zadaniami. Płynność pracy telefonu możesz sprawdzić dzięki specjalnej aplikacji, zwanej benchmarkiem, która wykona kilka testów i pokaże, z jaką szybkością wykonywane są poszczególne procesy. Wszystkie warsztaty powstały w oparciu o Androida 7.1.1 Nougat zainstalowanego na telefonie Asus Zenfone 3 Max.
Krok 1
Pobierz ze Sklepu Play darmową aplikację PCMark for Android Benchmark http://pcformat.pl/u/3216 i uruchom ją. Rozwiń umieszczoną na górze zakładkę PCMARK, a następnie kliknij Benchmarks. W nowym oknie zostaną wyświetlone dostępne testy, które wymagają osobnej instalacji. Wybierz pozycję Work 2.0 i zainstaluj ją. Jeżeli brakuje ci pamięci, aby uruchomić test, zajrzyj do części „Wyczyść pamięć telefonu”.
Krok 2
Po zakończonej instalacji włącz test za pomocą przycisku Run. Aplikacja sprawdzi wydajność smartfona podczas wykonywania podstawowych zadań i wyświetli uzyskany wynik w postaci ogólnej liczby punktów wynik. Zalecamy powtórzenie testu także po zastosowaniu dalszych naszych porad i porównanie obu wyników.
Zrestartuj telefon
Najprostszą metodą poprawy działania systemu jest restart urządzenia. Telefon zamknie aktywne procesy i uruchomi się od nowa, zwalniając zasoby pamięci RAM i odświeżając system. Ta metoda zapewnia jedynie krótkotrwałą poprawę szybkości Androida – zwolnione miejsce zostanie zajęte niedługo po uruchomieniu urządzenia. Aby zrestartować telefon, naciśnij i przytrzymaj przez chwilę przycisk włączania smartfona (umieszczony najczęściej z boku obudowy), a następnie kliknij Uruchom ponownie.
Przywróć ustawienia fabryczne
Spowolniony system da się także przyspieszyć na dłużej dzięki przywróceniu ustawień fabrycznych smartfona – spowoduje to jednak usunięcie wszystkich danych z pamięci. Aby całkowicie zresetować telefon i przywrócić go do stanu początkowego, przejdź do ustawień Androida i znajdź zakładkę Kopia i kasowanie danych (lub podobnie nazwaną), a następnie kliknij opcję Ustawienia fabryczne i potwierdź decyzję, naciskając Resetowanie urządzenia.
Zatrzymaj działające aplikacje
Inną przyczyną spowolnienia smartfona jest nadmiar aplikacji pracujących w tle. Każdy uruchomiony program używa zasobów procesora i pamięci, których nie wystarcza dla nowych operacji. Aby zobaczyć ilość danych wykorzystywanych przez aplikacje, wejdź do ustawień Androida i wybierz z listy Pamięć, a następnie Pamięć używana przez aplikacje. Wskaż jeden z programów, kliknij ikonę dodatkowych ustawień ikona w prawym górnym rogu i wymuś zatrzymanie aplikacji. Możesz też wyłączyć poszczególne programy ręcznie. W tym celu powróć do ustawień Androida i stuknij pozycję Aplikacje. Rozwiń widoczną u góry listę i kliknij Włączone.
Wybierz aplikację, którą chcesz zatrzymać i naciśnij jej nazwę, a następnie wybierz przycisk Wymuś zatrzymanie. Wróć teraz do menu wszystkich programów i rozwiń pasek dodatkowych ustawień, klikając ikonę ikona obok koła zębatego. Następnie wybierz opcję Resetuj ustawienia aplikacji i stuknij Resetuj aplikacje.
Wyczyść pamięć telefonu
Każda zainstalowana aplikacja tworzy w systemie pliki pamięci podręcznej – jeśli nie są regularnie usuwane, ograniczają ilość dostępnych zasobów. Sam system operacyjny również gromadzi dane o błędach i pliki tymczasowe. Aby smartfon działał szybciej, musisz usunąć zalegające elementy. Możesz to zrobić ręcznie lub skorzystać z dostępnych na rynku narzędzi, które zrobią to automatycznie. My użyjemy aplikacji Clean Master, którą pobierzesz za darmo ze Sklepu Play http://pcformat.pl/u/3217. Po jej uruchomieniu telefon zostanie przeskanowany w poszukiwaniu tzw. plików śmieci. Następnie skorzystaj z umieszczonej w oknie głównym opcji Clean now i oczyść pamięć podręczną telefonu z niepotrzebnych danych. Clean Master umożliwia również odinstalowanie zbędnych programów. W tym celu w oknie głównym wybierz zakładkę Narzędzia, a następnie Menedżer aplikacji. Zaznacz niepotrzebne aplikacje i odinstaluj je.
Popraw jakość ekranu
Uporządkowane ikony i widżety na wyświetlaczu smartfona to podstawa intuicyjnej i komfortowej pracy z urządzeniem. Odświeżony ekran pozwoli na szybsze reakcje Androida na dotyk i sprawniejsze uruchamianie aplikacji. Możesz odchudzić pulpit, usuwając z niego niepotrzebne skróty – aby to zrobić, naciśnij i przytrzymaj ikonę aplikacji lub widżetu na ekranie, a następnie przeciągnij ją do ukazanego u góry Kosza.
Responsywność ekranu
Responsywność wyświetlacza, czyli jego szybkość reagowania na dotyk, możesz poprawić za pomocą darmowego narzędzia Touchscreen Repair ze Sklepu Play http://pcformat.pl/u/3218. Program przetestuje reakcje twojego smartfona na dotyk i przyspieszy je. Po uruchomieniu aplikacji kliknij przycisk Start, a następnie szybko naciskaj zielone kwadraty, dbając o jak najkrótszy czas kontaktu palca z ekranem. Po kilku próbach program przeanalizuje poszczególne wyniki i przyspieszy czas reakcji wyświetlacza. W naszym przypadku udało się zmniejszyć opóźnienie reagowania na dotyk o 10 ms.
Odśwież wygląd interfejsu
Wizualnym urozmaiceniem klasycznego wyglądu Androida może być instalacja zewnętrznego launchera, czyli nakładki zmieniającej grafikę interfejsu. Launcher modyfikuje wygląd ekranów głównych i umożliwia dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb użytkownika. Spośród wielu tego typu aplikacji wybraliśmy przejrzystego Microsoft Launchera. Pobierz go ze sklepu Play http://pcformat.pl/u/3219 i uruchom na swoim smartfonie. Wybierz kolor główny interfejsu i przejdź dalej, przyznając kolejne uprawnienia. W nowo otwartej zakładce możesz zalogować się na konto Microsoftu lub pominąć ten krok. Teraz naciśnij Nowy ekran główny i zaznacz aplikacje, które będą rozmieszczone na ekranie. Po wykonaniu powyższych działań zostaniesz poproszony o wskazanie domyślnej aplikacji interfejsu – z wyświetlonej listy wybierz Microsoft Launcher. Wygląd poszczególnych elementów możesz personalizować w Ustawieniach aplikacji, znajdujących się na ekranie głównym. Aby powrócić do wyglądu klasycznego Androida, odinstaluj Microsoft Launcher z poziomu ustawień systemu.
Zmień przeglądarkę
Każda przeglądarka internetowa gromadzi w pamięci telefonu dane o historii odwiedzanych stron, pliki cookie użytkownika oraz inne elementy. Pochłania to zasoby smartfona, w konsekwencji czego otwieranie i przeglądanie stron WWW staje się coraz wolniejsze. Alternatywą dla zasobożernych aplikacji internetowych takich jak np. wbudowana przeglądarka Androida może być szybki Samsung Internet. Stworzony przez koreańskiego producenta program wyróżnia się nowoczesnym interfejsem, prędkością otwierania stron oraz możliwością blokowania niechcianych treści, np. reklam. Przeglądarkę tę pobierzesz bezpłatnie ze sklepu Play http://pcformat.pl/u/3220.
Zadbaj o żywotność baterii
Problem z szybko rozładowującą się baterią dotyka większości urządzeń z Androidem. Wraz z upływem czasu żywotność akumulatora ulega pogorszeniu, a jedno ładowanie wystarcza na zaledwie kilka godzin pracy. Istnieje jednak kilka prostych sposobów na przedłużenie działania telefonu po jednym naładowaniu. Aby smartfon pobierał mniej energii, możesz zmniejszyć jasność wyświetlacza i wyłączyć automatycznie uruchamiane funkcje, np. lokalizowanie. W tym celu rozwiń górne menu ekranu głównego telefonu, pociągając górną belkę w dół ikony sieci na górze. Następnie przytrzymaj i przeciągnij palcem wskaźnik jasności w lewą stronę, aby przyciemnić ekran. Teraz, korzystając z umieszczonych w rozwiniętym menu narzędzi, wyłącz lokalizację telefonu – odznacz lokalizacja – oraz automatyczną synchronizację auto synchronizacja. Ikonę tej ostatniej funkcji znajdziesz w drugiej części menu.
Tryby pracy baterii
Wielu producentów smartfonów udostępnia użytkownikom autorskie aplikacje do zarządzania energią akumulatorów. Poprzez dobranie odpowiedniego trybu pracy baterii do wykonywanych przez telefon zadań zaoszczędzisz sporą część energii. Aby sprawdzić, czy twoje urządzenie ma wbudowane narzędzie do ochrony baterii, wejdź do ustawień Androida, a następnie wybierz z listy pozycję Bateria. Rozwiń dodatkowe opcje, klikając trzy kropki w prawym górnym rogu, i sprawdź, czy znajduje się tam oprogramowanie producenta. Asus Zenfone 3 Max został wyposażony w aplikację o nazwie Power Master. W innych smartfonach podobny program może być nazwany inaczej. Aplikacje do kontrolowania stanu baterii są bardzo intuicyjnie, dlatego nie będziesz mieć problemów z dobraniem odpowiedniego trybu pracy i dalszą konfiguracją działania akumulatora w aparacie.