TelekomunikacjaAndroid może więcej

    Android może więcej

    Smartfon z systemem Android to samodzielne urządzenie, ale warto rozszerzyć jego możliwości o współpracę z komputerem, internetowym serwerem danych oraz domową drukarką.

    Android może więcej

    Pokażemy, jak uruchomić dodatkowe usługi za pomocą aplikacji pobranych z cyfrowego sklepu Android Market oraz programów zainstalowanych na komputerze lub dostępnych online. Aby skorzystać z naszych porad, powinieneś posiadać konto Google. Prawdopodobnie założyłeś je przy pierwszym uruchomieniu smartfonu z Androidem. Wszystkie opisane usługi i wykorzystane w warsztatach programy są darmowe.

    Z przeglądarki na smartfon

    Z komputera możesz szybko przesłać na smartfon link do strony WWW, współrzędne mapy Google, odnośnik do filmu z YouTube albo fragment tekstu. Wykorzystamy w tym celu przeglądarkę Google Chrome, wtyczkę do niej oraz aplikację zainstalowaną na smartfonie.

    Krok 1

    Jeśli na komputerze nie masz zainstalowanej przeglądarki Google Chrome, pobierz ją spod adresu www.google.pl/chrome i zainstaluj. Po uruchomieniu przeglądarki ponownie wejdź na stronę www.google.pl/chrome, ale tym razem kliknij Chrome Web Store.

    Krok 2

    W pole wyszukiwania wpisz nazwę dodatku Google Chrome to Phone Extension i wciśnij [Enter]. W oknie, które się otworzy, kliknij przycisk DODAJ DO CHROME obok nazwy dodatku, a w kolejnym oknie kliknij Zainstaluj.

    Obraz

    Krok 3

    W prawym górnym rogu okna przeglądarki pojawi się symbol telefonu. Kliknij go prawym przyciskiem myszy, a z listy, która się wyświetli, wybierz Opcje. W nowo otwartym oknie kliknij link Zaloguj się. Wpisz E-mail i Hasło do swojego konta Google, a potem kliknij Zaloguj się. W następnym oknie wciśnij przycisk Udziel dostępu.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    W smartfonie uruchom aplikację Android Market i w jej pole wyszukiwania wpisz nazwę programu Chrome to Phone. Wciśnij Pobierz, następnie Zaakceptuj i pobierz w celu zainstalowania aplikacji. Uruchom ją, wciskając Otwórz.

    Krok 5

    W oknie programu najpierw kliknij Dalej, potem wskaż konto Google, które ma być połączone z przeglądarką Chrome – to samo, którego użyłeś w kroku 3, i kliknij Dalej. W oknie Żądanie dostępu wybierz Zezwól, a potem Dalej i Zakończ.

    Obraz

    Krok 6

    Teraz możesz już wysyłać treści z przeglądarki Chrome do smartfonu. Zaznacz interesujący cię link i kliknij ikonę dodatku, a w smartfonie automatycznie uruchomi się okno przeglądarki z wczytanym linkiem. W analogiczny sposób możesz otworzyć w telefonie mapę Google lub film z YouTube. Zaznacz fragment tekstu, a potem wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz Chrome to Phone – fragment zostanie zapisany w schowku systemu Android. Pamiętaj, że aby przesyłanie danych było możliwe, zarówno smartfon, jak i komputer powinny mieć dostęp do internetu.

    Obraz

    Pliki ze smartfonu na ekranie peceta

    Pamięć telefonu to miejsce przechowywania muzyki, filmów, zdjęć i innych ważnych plików. Możesz otwierać i oglądać te pliki na ekranie komputera bez podłączania smartfonu kablem do peceta – wystarczy lokalna sieć Wi-Fi.

    Krok 1

    Z Android Marketu pobierz program Browsix Lite, zainstaluj i uruchom go. W oknie aplikacji, w pole Name wpisz dowolną nazwę swojego smartfonu, np. moj samsung, a potem kliknij Start Browsix.

    Obraz

    Krok 2

    Na komputerze otwórz dowolną przeglądarkę internetową i wpisz w pasek adresu sieciowy adres telefonu widoczny w oknie programu Browsix na ekranie smartfonu. W oknie przeglądarki powinieneś widzieć ikonę smartfonu z nazwą nadaną w poprzednim kroku moj samsung – kliknij tę ikonę.

    Obraz

    Krok 3

    W oknie przeglądarki pojawią się symbole odpowiadające poszczególnym typom plików przechowywanych w smartfonie, np.: zdjęcia, muzyka, filmy. Kliknij wybrany rodzaj pliku. Wczytanie listy plików trochę potrwa, ale po chwili pojawią się miniaturki plików. Kliknij wybraną miniaturę, aby wczytać plik, np. obejrzeć zdjęcie.

    Obraz

    Krok 4

    Usługa pozwala także na pobieranie plików z pamięci smartfonu na komputer – przydatne, gdy akurat nie masz kabla USB do podłączenia smartfonu. Przejdź do zakładki FILES, rozwiń katalogi i kliknij wybrany plik. W oknie Otwieranie zaznacz Zapisz plik, a potem kliknij OK, żeby pobrać plik.

    Obraz

    Krok 5

    Dzięki Browsix możesz za pośrednictwem komputera przeglądać i edytować książkę adresów oraz wysyłać SMS-y. Obie funkcje znajdziesz w zakładce PHONE.

    Obraz

    Drukowanie ze smartfonu

    W celu wydrukowania pliku bezpośrednio ze smartfonu wykorzystamy usługę Google Cloud Print (drukowanie w chmurze) i aplikację Cloud Print instalowaną w smartfonie. Będzie także potrzebna przeglądarka Google Chrome.

    Krok 1

    Na komputerze uruchom przeglądarkę Google Chrome. Kliknij ikonę z kluczem narzędziowym i z listy wybierz Opcje. Przejdź do zakładki Dla zaawansowanych, a potem wybierz Zaloguj się w Google Cloud Print. Podaj swój login (e-mail) oraz hasło do konta Google i kliknij Finish printer registration.

    Obraz

    Krok 2

    Teraz kliknij link Manage your printers i wybierz opcję Printers. Na liście drukarek powinna się znajdować twoja drukarka (o ile jest zainstalowana w systemie operacyjnym). Kliknij jej nazwę – w naszym przykładzie Lexmark, a potem Share.

    Obraz

    Krok 3

    Usługa Google Cloud Print pozwala udostępnić drukarkę innym użytkownikom. Wystarczy, że znasz nazwę konta Google znajomej osoby. Jednak uważaj, aby nie oddać dostępu do drukarki w niepowołane ręce.

    Krok 4

    Z Android Marketu pobierz program o nazwie Cloud Print, zainstaluj i uruchom go. W oknie programu kliknij Next, a potem Settings. Na liście powinna się znajdować nazwa twojego konta Google. Zaznacz je, aby obok pojawiła się zielona kropka, i kliknij przycisk Done, a potem Zezwól.

    Obraz

    Krok 5

    Teraz pojawi się lista drukarek dodanych do usługi Google Cloud Print. Powinna się na niej znajdować twoja drukarka – w naszym przykładzie Lexmar. Kliknij jej nazwę, a w okienku, które się pojawi, kliknij Yes, aby ustawić drukarkę jako domyślną.

    Obraz

    Krok 6

    Możesz już drukować. W tym celu w Google Cloud Print przejdź do zakładki Local, kliknij ikonę Files i wybierz z listy plików ten, który zamierzasz wydrukować. Następnie kliknij Yes, a w kolejnym oknie Click here to Print, aby potwierdzić drukowanie. Drukowanie jest możliwe z dowolnego miejsca, w którym smartfon ma dostęp do internetu, jednak komputer podłączony do drukarki musi być włączony w momencie wysyłania pliku do drukowania.

    Obraz

    Wykonywanie backupu pamięci smartfonu

    Dropbox to program do synchronizacji plików między dowolną liczbą komputerów i smartfonów. Aplikacja ma jednak pewne ograniczenia – zmiany dokonywane w pliku nie są nanoszone na zdalną kopię. Jeśli zamiast domyślnego klienta usługi Dropbox użyjesz programu Dropspace, wszystkie zmiany dokonane w synchronizowanych plikach pojawią się także w zdalnych kopiach. Obejmując synchronizacją wszystkie kluczowe dla ciebie katalogi telefonu (np. folder ze zdjęciami lub dokumentami), zyskasz funkcję kopii bezpieczeństwa.

    Krok 1

    Uruchom program Android Market i w pole wyszukiwania wpisz nazwę programu Dropspace. Pobierz, zainstaluj i uruchom ten program.

    Krok 2

    Zaakceptuj umowę licencyjną przyciskiem I Agree, a następnie kliknij Login. Otworzy się strona internetowa, gdzie powinieneś podać login (adres e-mailowy) i hasło do twojego konta Dropbox. Jeśli nie posiadasz konta, wybierz Need a Dropbox account?, a potem wprowadź potrzebne dane, zaznacz pole I agree to Dropbox Terms of Service i kliknij Create Account.

    Obraz

    Krok 3

    Po zalogowaniu lub utworzeniu konta Dropbox kliknij przycisk Allow. Na ekranie wyświetli się okno programu Dropspace. Zanim umieścisz pliki na serwerze, skonfiguruj program. Zaznacz w tym celu pole Run as service, a potem wybierz, jak często ma być wykonywana aktualizacja plików na serwerze, np. co godzinę. Potem zaznacz pola Sync only on Wifi i Keep WiFi awake while asleep aby synchronizacja odbywała się tylko przez Wi-Fi (zaoszczędzisz na transmisji danych). Na koniec odznacz opcję: Delete remote file when deleted locally, aby zdalne kopie plików nie były kasowane w przypadku uszkodzenia plików w smartfonie. Dzięki temu będziesz mógł odzyskać kopię bezpieczeństwa.

    Obraz

    Krok 4

    Aby wykonać kopie zapasowe plików i katalogów, kliknij Manage sync list. Przytrzymaj nazwę pliku lub katalogu, który chcesz skopiować, i w okienku, które się ukaże, kliknij Add this directory to sync list. Potem wybierz nazwę zdalnego katalogu, w którym będą przechowywane pliki. Obok skopiowanych katalogów pojawi się symbol syn. Wróć do ekranu głównego i kliknij Sync Now. Aby odzyskać utracone pliki, w oknie głównym programu kliknij Restore sync List, a potem Yes.

    Obraz

    Krok 5

    Możesz zainstalować dodatkowy widżet o nazwie Dropspace plugin For Tasker – dostępny w postaci ikony na pulpicie. Po jej wyciśnięciu nastąpi synchronizacja plików na serwerze z zawartością pamięci smartfonu.

    Wybrane dla Ciebie