SoftwareAutomapa bez tajemnic

    Automapa bez tajemnic

    Korzystając z Automapy, nie musisz się ograniczać do wybierania punktu startowego i docelowego. Możesz znacznie więcej: szybko znaleźć lekarza czy szpital lub dotrzeć do taryfikatora mandatów. W artykule pokazujemy niestandardowe możliwości bardzo rozbudowanego programu.

    Automapa bez tajemnic

    Automapa to najpopularniejszy w Polsce program do nawigacji samochodowej. Znajdziemy go w wersjach na Windows (możesz zainstalować na laptopie lub tablecie PC) na iOS (iphone’y, ipady) oraz edycje przeznaczone na wszelkie urządzenia typu pocket PC i smartfony z systemem Windows Mobile. Automapa jest także preinstalowana w wielu gotowych zestawach do nawigacji samochodowej, np. w wyróżniających się egzemplarzach opisanych w naszym teście opublikowanym na 70.

    Z artykułu dowiesz się, jak łatwo korzystać z tego programu w wersji na każdą z opisanych platform. Liczba danych zawartych w najnowszych wydaniach Automapy zastępuje nie tylko bardzo rozbudowany atlas, ale także encyklopedię i obszerną książkę telefoniczną.

    Początki nawigowania z Automapą

    Podpowiadamy, jak najszybciej rozpocząć nawigację za pomocą programu Automapa w wersji na Windows i urządzenia pocket PC oraz system iOS (iphone, ipad).

    Na Windows i PocketPC

    Automapa w wersji na systemy Windows i na urządzenia typu pocket PC wygląda tak samo. Również zestawy nawigacyjne oferowane z preinstalowaną Automapą zawierają tę wersję programu.

    Krok 1

    Korzystanie z Automapy w wersji na PC wymaga najpierw wybrania tzw. profilu uzależniającego ustawienia programu od typu pojazdu, którym się poruszasz. Program ma predefiniowane profile dla samochodu osobowego, ciężarowego oraz terenowego. Od wyboru konkretnego profilu zależy sposób wytyczania przyszłych tras. Po wybraniu np. profilu dla samochodów ciężarowych Automapa nie będzie wytyczała tras prowadzących przez drogi, którymi pojazdy ciężarowe nie mogą się poruszać. Jeżeli nie zamierzasz później zmieniać profilu, po jego wyborze zaznacz pole Użyj jako profil domyślny.

    Obraz

    Krok 2

    Okno, które zobaczysz, zawiera informację dotyczącą bezpieczeństwa jazdy. Ostrzega, żeby nie dokonywać zmian ustawień programu podczas prowadzenia samochodu. Kliknij przycisk OK.

    Krok 3

    W kolejnym oknie dialogowym masz możliwość aktywacji technologii LiveDrive stanowiącej istotny składnik systemu Automapa Traffic. Automapa Traffic to system wyznaczania optymalnej trasy przejazdu nie tylko na podstawie załadowanych w programie map i stałych informacji o infrastrukturze drogowej, ale również rzeczywistych danych o ruchu drogowym. Dzięki LiveDrive urządzenie, na którym masz zainstalowaną Automapę, będzie na bieżąco otrzymywało informacje na temat aktualnej sytuacji na drogach, wszelkich zatorów, korków itp., i będzie wytyczało trasy, uwzględniając rzeczywiste warunki. Pamiętaj jednak, że aby możliwe było korzystanie z LiveDrive, urządzenie musi być podczas podróży połączone z internetem – dane na temat utrudnień w ruchu przesyłane są właśnie przez internet. W praktyce oznacza to, że aktywacja LiveDrive ma sens jedynie na urządzeniach wyposażonych w modem 3G/HSDPA. Jeżeli nie masz modemu 3G w urządzeniu nawigacyjnym (komputerze lub smartfonie), odznacz pole wyboru Włącz LiveDrive. Kliknij strzałkę w prawo.

    Krok 4

    Zobaczysz okienko powitalne, w którym masz do wyboru ustawienia nawigacji, GPS-u oraz przegląd map. Zakładając, że chcesz jak najszybciej rozpocząć nawigację, wybierz Prowadź do.

    Obraz

    Krok 5

    Jeżeli chcesz po prostu dojechać pod konkretny adres, kliknij w oknie Prowadź do / Szukaj ikonę Adresy, następnie w kolejnym oknie uzupełnij dane adresowe. Kliknij pole Miasto lub kod, a następnie wprowadź kolejno nazwę docelowego miasta, nazwę ulicy oraz numer posesji. Kliknij Prowadź do.

    Obraz
    Obraz

    Krok 6

    W nowym oknie wybierz ikonę Prowadź do, a następnie w oknie Kalkulacja trasy potwierdź domyślne ustawienia wytyczania trasy. Program rozpocznie nawigację od aktualnego miejsca (wykrytego przez moduł GPS) do wskazanego przez ciebie adresu.

    Obraz
    Obraz

    Na iOS

    Rozpoczęcie nawigacji w Automapie na iphonie czy ipadzie przebiega nieco inaczej, ale jest równie proste.

    Krok 1

    Po uruchomieniu programu zostanie automatycznie załadowany widok mapy ze wskazaniem twojej aktualnej lokalizacji (co może chwilę potrwać ze względu na aktywację modułu GPS). Kliknij przycisk Trasa.

    Obraz

    Krok 2

    W okienku Trasa nie musisz definiować punktu startowego – automatycznie jest nim aktualnie wykryta lokalizacja. Kliknij pozycję Cel.

    Obraz

    Krok 3

    Najpierw kliknij przycisk miejscowość, a następnie wprowadź nazwę docelowej miejscowości. Już po wprowadzeniu pierwszej litery Automapa podpowie nazwy zaczynające się na daną literę.

    Obraz

    Krok 4

    Kolejny krok to wprowadzenie nazwy ulicy. Rozpocznij wpisywanie nazwy, a następnie wybierz właściwą ulicę z listy.

    Krok 5

    Ostatni etap to wybór numeru domu. Gdy wybierzesz numer posesji, powrócisz automatycznie do okna Trasa. Zobaczysz, że wybrany adres jest widoczny w polu Cel. W analogiczny sposób możesz dodać punkt, przez który chcesz przejechać w drodze do celu (służy do tego pole Via). Kliknij przycisk Gotowe.

    Obraz

    Krok 6

    Zobaczysz panel z trzema przyciskami. Kliknij Startuj nawigację – program zacznie prowadzić do wybranego celu.

    Obraz

    Słuszny mandat? Pierwsza pomoc? Sprawdź!

    Automapa (niestety, nie w wersji na iphone i ipad) ma wbudowany poradnik dla kierowców o nazwie Niezbędnik kierowcy. Znajdziesz w nim informacje dotyczące prawidłowego udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków, pomocne informacje, co zrobić w razie stłuczki lub kradzieży pojazdu, tabelę mandatów za wykroczenia drogowe, informacje o punktach karnych, a także spis praw policjanta i kierującego. Jak dotrzeć do tego poradnika?

    Krok 1

    Z głównego ekranu Automapy wybierz przycisk Menu. Następnie w okienku Menu kliknij strzałkę w prawo i wybierz ikonę Wypadek.

    Obraz

    Krok 2

    W oknie Wypadek zobaczysz ikonę niezbędnik kierowcy – to właśnie wspomniany poradnik.

    Obraz

    Dostosowywanie komunikatów nawigacyjnych

    Każda wersja Automapy jest wyposażona w system komunikatów głosowych informujących nie tylko o manewrach, które trzeba podjąć na trasie, ale również o wielu innych sytuacjach, np. o różnego typu obiektach, radarach, zakrętach, sygnale GPS (np. w razie jego chwilowej utraty) itd. Możesz samodzielnie wybrać, o jakich zdarzeniach program ma cię powiadamiać odpowiednim komunikatem. Oprócz tego możesz również wyregulować sposób ich prezentacji.

    Krok 1

    Z ekranu głównego programu wybierz Menu, następnie w okienku Menu wybierz Ustawienia. Potem w oknie wybierz ikonę Komunikaty.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    W kolejnym oknie zobaczysz opcje dotyczące głośności komunikatów – standardowo Automapa automatycznie ustawia wyższy stopień głośności w zależności od prędkości. Za pomocą suwaków widocznych w oknie możesz regulować prędkości graniczne, między którymi zmieniana będzie głośność komunikatów. Możesz również regulować stopień swobody regulacji głośności. Jeżeli nie chcesz, by głośność była automatycznie dopasowywana do prędkości, zaznacz pole Stała głośność komunikatów. Aby przejść do dalszych ustawień, kliknij strzałkę w prawo.

    Obraz

    Krok 3

    W kolejnym oknie opcji masz możliwość wyboru głosu lektora (domyślnie jest to głos Krzysztofa Hołowczyca). Możesz również włączyć informowanie o poszukiwaniu sygnału GPS. Masz do dyspozycji również opcję zmiany standardowego powiadamiania co pół godziny o odległości do celu. Kliknij strzałkę w prawo, by przejść do dalszych ustawień.

    Obraz

    Krok 4

    Na kolejnych dwóch ekranach opcji masz możliwość ustawienia, jakiego typu komunikaty mają być odtwarzane, a także ile komunikatów ma być odtwarzanych oraz jaki czas przed zdarzeniem czy obiektem, dla którego komunikat jest aktywny:

    Obraz

    Krok 5

    Ostatnie dwa ekrany opcji komunikatów pozwalają na ustawienie komunikatów nawigacyjnych związanych z zakrętami i manewrami „prosto”, a także ostrzegającymi o przekroczeniu prędkości.

    Krok 1

    Na ekranie głównym kliknij i. Na kolejnym ekranie kliknij ikonkę Dźwięki.

    Obraz

    Krok 2

    W górnej części listy opcji dźwiękowych masz możliwość zmiany lektora. Możesz również wyłączyć domyślnie aktywne funkcje sterowania głośnością i jej regulacją w zależności od prędkości.

    Krok 3

    Po przewinięciu w dół ekranu opcji kliknij przycisk Komunikaty. Na kolejnym ekranie masz możliwość wyboru, na jakie typy zdarzeń program ma reagować komunikatem. Przycisk Ustawienia sekwencji pozwala dodatkowo wybrać, ile komunikatów ma być wygłoszonych i w jakim czasie od danego manewru.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Gdy z listy opcji Dźwięki wybierzesz opcję Po przekroczeniu będziesz mógł ustawić ostrzeżenia głosowe o przekroczeniu prędkości. Regulujesz progową prędkość oraz częstotliwość powtórzeń ostrzeżenia.

    Obraz

    Odnajdywanie użytecznych punktów – POI

    Automapa ma wbudowaną olbrzymią bazę różnego typu tzw. punktów POI (z ang. Point of Interest), czyli przydatnych miejsc użyteczności publicznej, stacji benzynowych, bankomatów, sklepów, kantorów wymiany walut, banków, informacji turystycznych. W samej Polsce uwzględniono ponad pół miliona POI. Pokażemy, jak szybko odnaleźć wybrany punkt, np. najbliższą od twojej aktualnej lokalizacji aptekę.

    Na Windows i pocket PC

    Odnajdziemy aptekę za pomocą Automapy w wersji na urządzenia Pocket PC i system Windows. W tej edycji Automapy aptekę możesz namierzyć na dwa sposoby: jako „zwykły” punkt POI albo wykorzystując specjalny moduł informacyjny dostępny w programie. Przedstawimy oba sposoby, zaczynając od metody uniwersalnej dla każdego typu POI.

    Krok 1

    Na ekranie głównym Automapy wybierz Menu, następnie w oknie Menu wybierz Prowadź do / Szukaj.

    Obraz

    Krok 2

    W kolejnym okienku kliknij ikonę POI, a potem wybierz pozycję W bliższej okolicy (zgodnie z założeniem, że poszukujemy apteki najbliższej aktualnej lokalizacji). Zwróć jednak uwagę, że program umożliwia również odnalezienie punktów POI znajdujących się najbliżej wskazanej przez ciebie miejscowości lub najbliższych zdefiniowanej w programie trasie.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    W polu Nazwa wpisz apteka. Program zaproponuje szukanie wg kategorii – przycisk Kategorie lub wg konkretnych punktów – przycisk Punkty POI. Kliknij Punkty POI.

    Obraz

    Krok 4

    Automapa wyświetli listę wykrytych aptek posortowaną wg odległości obiektu od twojej lokalizacji. Aby uaktywnić nawigację do najbliższej apteki, wybierz pierwszą pozycję z listy, a następnie kliknij Prowadź do.

    Obraz

    Krok 5

    Wspomnieliśmy o alternatywnej metodzie odnajdywania aptek (a także szpitali, lekarzy czy posterunków policji, ale już nie innych punktów POI). Oto ona. Po wywołaniu głównego menu kliknij strzałkę w prawo, a następnie ikonę Wypadek.

    Krok 6

    W oknie Wypadek wybierz ikonę Jedź po pomoc. Po chwili zobaczysz cztery przyciski, z których każdy prowadzi do najbliższego obiektu – odpowiednio: szpitala, apteki, lekarza bądź posterunku policji. Program wyświetla od razu odległość do danego typu punktu. Dodatkowo możesz wybrać, czy program ma prowadzić trasą wyznaczoną dla samochodu, czy też trasą pieszą (gdy pojazd jest np. unieruchomiony). Sugerujemy wypróbowanie obu typów tras, bo obiekt może być w odległości znacznie większej dla samochodu niż człowieka poruszającego się pieszo. Kliknij przycisk Apteka.

    Obraz
    Obraz

    Krok 7

    Zobaczysz listę najbliżej położonych aptek. Kliknięcie przycisku z nazwą danej apteki uruchamia nawigację.

    Na iOS

    Nawigacja do najbliższego punktu POI (w naszym przykładzie: apteki) w Automapie w wersji na iphone i ipad przebiega następująco:

    Krok 1

    Na ekranie głównym kliknij przycisk Trasa . Następnie w kolejnym oknie wybierz Cel.

    Obraz

    Krok 2

    W oknie Szukaj wybierz z paska na dole ikonkę POI. Następnie w polu tekstowym wpisz apteka i kliknij Punkty POI.

    Obraz

    Krok 3

    Na liście odnalezionych w pobliżu danej lokalizacji aptek wybierz pierwszą (najbliższą, bo lista jest posortowana wg odległości), a następnie kliknij przycisk Wstaw do trasy.

    Obraz

    Krok 4

    Adres wybranej apteki powinien zostać automatycznie wstawiony w pole Cel. Kliknij Gotowe, a następnie Startuj nawigację.

    Obraz
    Obraz

    Wybrane dla Ciebie