Awaria? Cofnij czas!
Nieudana instalacja sterowników może doprowadzić do niestabilności systemu. W takim wypadku pomoże funkcja przywracania ostatniej znanej konfiguracji i aplikacja Restore Point Creator.
Program, który proponujemy, korzysta z wbudowanych w Windows narzędzi służących do tworzenia specjalnych punktów przywracania. Umożliwiają one cofnięcie problematycznych zmian systemowych wprowadzonych na komputerze. Domyślnie funkcja ta jest dość głęboko zaszyta w systemie. Restore Point Creator (program można pobrać z serwisu PC Format Programy) nie tylko ułatwi do niej dostęp, ale i uprości tworzenie, opisywanie, przeglądanie i kasowanie punktów przywracania. Co więcej, umożliwi także zaplanowanie regularnego ich tworzenia w określonych dniach i w ściśle wyznaczonym czasie. Dzięki temu będziesz dobrze przygotowany na wszelkie sytuacje awaryjne.
Szybkie zabezpieczanie systemu na wypadek awarii
Mimo braku polskiej wersji językowej obsługa programu jest wyjątkowo prosta. Dzięki przejrzyście zaprojektowanemu interfejsowi tworzenie punktów przywracania jest szybkie i wygodne. Oto, jak to wykonać.
Krok 1
Przechodząc przez kolejne ekrany standardowego instalatora, zwróć uwagę na opcję tworzenia ikony programu na pulpicie. Domyślnie jest ona wyłączona. Warto jednak zadbać o jej aktywację. Wystarczy, że zaznaczysz pole Create a desktop icon, po czym naciśniesz przycisk Next. Dzięki temu po zakończeniu instalacji możesz od razu uruchomić program bezpośrednio z pulpitu, klikając ikonę Restore Point Creator.
Krok 2
Gdy na ekranie zobaczysz główny panel programu, odznacz najpierw pole Close after Restore Point is created. Dzięki temu program nie zostanie automatycznie zamknięty po utworzeniu punktu przywracania. Standardową operację tworzenia takiego punktu zainicjujesz naciśnięciem przycisku Create System Checkpoint. Cały proces trwa, w zależności od konfiguracji, od kilku do kilkudziesięciu sekund. Po jego zakończeniu wyświetla się komunikat informujący o pomyślnym wykonaniu całej operacji. Kliknij OK, a w obszarze zobaczysz nowy, automatycznie wygenerowany wpis dotyczący utworzonego właśnie punktu:
Krok 3
Jeśli zależy ci na dokładniejszym przedstawieniu sytuacji, w jakiej tworzony jest dany punkt przywracania, skorzystaj z pola Enter a Description for your Restore Point, umieszczając w nim odpowiedni opis, np. Przed instalacją Avast 2014. Naciśnięcie znajdującego się obok przycisku Create spowoduje utworzenie punktu, którego własnoręczne, szczegółowe oznakowanie ułatwi ci późniejsze odszukanie właściwego momentu przed dokonaniem niepożądanych zmian w systemie.
Krok 4
Dla zapewnienia przejrzystości listy utworzonych punktów przywracania cały czas kontroluj obszar Current Restore Points. W razie jego przepełnienia możesz usunąć starsze i zbędne już pozycje. Wystarczy, że zaznaczysz je myszką, a następnie klikniesz przycisk Delete Selected Restore Point.
Krok 5
Musisz jeszcze potwierdzić chęć skasowania wybranego punktu przywracania, naciskając Tak. Usunięcie niepotrzebnego punktu przywracania możliwe jest również z poziomu należącego doń menu kontekstowego wywoływanego prawym przyciskiem myszki. Pamiętaj jednak, że żadna z tych opcji nie zadziała na ostatnio utworzony, najnowszy punkt przywracania. Do czasu wykreowania nowego jest on nieusuwalny!
Konfiguracja zautomatyzowanego harmonogramu zadań
Zdefiniowanie planu tworzenia i usuwania punktów przywracania to kwestia kilku kliknięć myszką. Warto jednak wcześniej przyjrzeć się opcjom harmonogramu i przemyśleć wybór planowanego momentu rozpoczęcia wyznaczonych zadań, aby nie zakłócały normalnego używania komputera.
Krok 1
W celu utworzenia planu automatycznej ochrony systemu kliknij przycisk Schedule a System Restore Point. Następnie w wywołanym w ten sposób oknie harmonogramu zadań wskaż interesującą cię porę tworzenia punktu przywracania. Zrobisz to w sekcji Create Scheduled Restore Points Task przez proste zaznaczenie odpowiedniej opcji, np. co tydzień – Weekly, z dokładnym wskazaniem dni tygodnia – Days of the Week, i godziny – At What Time, w której zaplanowane zadanie ma zostać wykonane.
Krok 2
Przed zapisaniem nowego harmonogramu warto jeszcze zaplanować automatyczne usuwanie starych punktów przywracania zaraz po utworzeniu nowych. Wystarczy zaznaczyć pole Delete Old System Restore Points After Scheduled Restore Point is createdoraz określić liczbą dni maksymalny czas przechowywania zapisanych punktów – służy do tego sekcja Max Age of Restore Points in Days. Pozostaje już tylko naciśnięcie przycisku Set w celu zatwierdzenia zdefiniowanych właśnie ustawień. Pełny nowy harmonogram zadań zapiszesz, klikając Save Task.
Krok 3
Na podobnej zasadzie co harmonogram tworzenia punktów przywracania skonfigurujesz również dokładny plan regularnego kasowania starych zapisów – służy do tego sekcja Delete Old Restore Points Task Settings. Jednak dotyczące go opcje będą aktywne tylko wtedy, gdy nie ustawisz wspominanej wcześniej automatycznej eliminacji starych punktów przywracania zaraz po utworzeniu nowych – odznaczona opcja: Delete Old System Restore Points After Scheduled ....
Przywracanie sprawności systemu
Utworzone punkty przywracania możesz wykorzystać w dowolnej chwili, gdy tylko uznasz, że wprowadzone niedawno zmiany, w wyniku instalacji oprogramowania czy błędnego sterownika, niekorzystnie odbiły się na stabilności systemu. Pamiętaj jednak, że powracając do ostatniej działającej konfiguracji, wymieniasz jedynie pliki systemowe. Tym sposobem nie odzyskasz utraconych bądź uszkodzonych plików osobistych, takich jak: dokumenty, zdjęcia czy e-maile.
Krok 1
Aby przywrócić system sprzed niekorzystnych zmian, uruchom program i odszukaj na liście zapisanych punktów przywracania moment, do którego chciałbyś się cofnąć. Zaznacz go myszką i kliknij przycisk Restore System to Selected System Restore Point albo wywołaj menu kontekstowe podświetlonej pozycji i wybierz opcję Restore to Selected Restore Point.
Krok 2
W obu przypadkach zainicjujesz w ten sposób proces przywracania systemu do wcześniej zapisanego stanu. Program wyświetli jeszcze okno potwierdzające żądanie uruchomienia procedury przywracania, a po jej zaakceptowaniu przyciskiem Tak rozpocznie całą operację.
Krok 3
Po zamknięciu wszystkich aktywnych aplikacji i automatycznym restarcie systemu zostaniesz przywitany komunikatem o pomyślnym zakończeniu procesu przywracania. Jednocześnie fakt przeprowadzenia takiej operacji zostanie odnotowany na liście aktualnych punktów przywracania.