Bardziej smart
Wiele powtarzalnych czynności zmienianie natężenia dźwięku, nawiązywanie i zrywanie łączności, sterowanie parametrami telefonu czy aplikacjami smartfon z Androidem może wykonać samodzielnie. Pomagają w tym funkcje samego systemu oraz wiele aplikacji, pozwalających na tworzenie rozbudowanych mechanizmów usprawniających pracę urządzenia.
Android jak każdy system operacyjny pozwala na zautomatyzowanie sekwencji czynności. Taki mechanizm składa się z dwóch komponentów: wyzwalacza oraz akcji. Wyzwalaczem może być dowolne zdarzenie, które smartfon wykryje za pomocą czujników takich jak GPS, żyroskop, akcelerometr, mikrofon czy kamera. Urządzenie może też zareagować na rozpoczęcie transmisji za pośrednictwem 3G/4G, Bluetooth i Wi-Fi, otrzymanie wiadomości tekstowej czy wykrycie tagu NFC. Zdarzenia mogą także pochodzić z systemu operacyjnego – liczy się np. zmiana stanu urządzenia (rozładowanie akumulatora) albo informacja z uruchomionej aplikacji.
Do każdego zdarzenia można przypisać automatyczną odpowiedź pochodzącą np. z ekranu, głośnika, czy modułu wibracyjnego. Może nią być też sama akcja w aplikacji, np. wyświetlenie powiadomienia czy zapisanie informacji. Łącząc w pary zdarzenia i akcje, można zautomatyzować olbrzymią liczbę czynności, które w innym wypadku trzeba by wykonać, samodzielnie wprowadzając zmiany w systemie.
Do tworzenia akcji niezbędne jest narzędzie, które pozwala konstruować sekwencje zdarzeń i akcji, potocznie nazywane makrami. Najbardziej znany jest Tasker. Obsługuje setki zdarzeń i akcji i można w nim tworzyć złożone skrypty wykorzystujące pętle, warunki czy zmienne. Współpracuje też z pluginami i aplikacjami, dla których jest środowiskiem uruchomieniowym. Dodatki dla Taskera można znaleźć w Sklepie Play. Tasker niestety jest płatny (15 zł), a do tego dość trudny w obsłudze. Można go na szczęście zastąpić darmowymi programami, które są również łatwiejsze w użyciu. Dzięki nim twój telefon stanie się inteligentniejszy.
1. Odblokowywanie ekranu startowego
W ustawieniach telefonu wybierz kolejno Ekran blokady i zabezpieczenia, Ustawienia bezpiecznej blokady, Smart lock. W panelu narzędzia możesz dodać Zaufane miejsce, w którym telefon zostanie automatycznie odblokowany albo Zaufane urządzenie, np. inteligentny zegarek lub urządzenie z Bluetooth. Możliwe jest także odblokowywanie wywołane siecią Wi-Fi, ale w tym celu trzeba posłużyć się zewnętrzną aplikacją.
2. Zapobieganie włączaniu blokady
Android pozwala także na automatyczne powstrzymanie zabezpieczania ekranu. W panelu Smart lock możesz włączyć opcję Wykrywanie kontaktu z ciałem, co zapobiega blokowaniu, gdy trzymamy urządzenie w ręku i kieszeni. Jeśli irytuje cię wygaszanie ekranu podczas czytania, wejdź do panelu Zaawansowane funkcje i włącz Smart stay, która wstrzymuje blokowanie ekranu, dopóki patrzysz na ekran. Aby funkcja działała, trzeba trzymać twarz w polu widzenia przedniej kamery.
3. Włączanie funkcji nie przeszkadzać
W ustawieniach Androida kliknij Dźwięki i wibracja. Jeśli nie chcesz, żeby smartfon przyciągał uwagę powiadomieniami i dzwonkami w czasie odpoczynku, kliknij Nie przeszkadzać, a następnie aktywuj Włącz zgodnie z planem. Poniżej możesz dostosować terminarz aktywacji funkcji. Następnie naciśnij Ukryj powiadomienia wizualne i Ukryj przy wyłączonym ekranie:
4. Oszczędzanie baterii
System smartfona ma zaawansowane funkcje automatycznego oszczędzania baterii. Gdy poziom naładowania spadnie do 15 proc., system zaproponuje włączenie trybu oszczędzania. Możesz dostosować jego działanie w panelu Konserwacja urządzenia, w sekcji Bateria. Aby dodatkowo zmniejszyć obciążenie akumulatora, możesz włączyć dostosowywanie jasności ekranu do otoczenia. W ustawieniach naciśnij Wyświetlacz, następnie aktywuj Automatyczne dostosowanie jasności.
Gdy znajdziesz się w zasięgu Wi-Fi, nowe zdjęcia zostaną przesłane do sieci. Możesz obejrzeć je i pobrać na dysk ze strony http://photos.google.com. Jeśli w ustawieniach Zdjęć Google naciśniesz: aplikacja automatycznie usunie z pamięci lokalnej wszystkie pliki, które zostały zsynchronizowane. Dalej będziesz mógł przeglądać skasowane zdjęcia w aplikacji Zdjęcia Google, tyle że będą za każdym razem pobierane z chmury. Obrazy nie będą natomiast widoczne w domyślnej galerii smartfona.
5. Automatyczny i darmowy backup zdjęć
Aby skorzystać z tej automatycznej funkcji, musisz zainstalować aplikację Zdjęcia Google. Po jej uruchomieniu wejdź w Ustawienia i Kopia zapasowa i synchronizacja. Powiąż aplikację ze swoim kontem Google i na końcu aktywuj opcję Kopia zapasowa i synchronizacja. Jeśli chcesz korzystać z darmowego backupu, naciśnij Rozmiar przesyłanych plików i wybierz Wysoka jakość. Tylko zdjęcia powyżej 16 Mpix i filmy o rozdzielczości przekraczającej 1080p zostaną zmniejszone. Jeśli nie skorzystasz z tej opcji, limit zdjęć w jakości źródłowej wynosi 15 GB.
6. Udostępnianie lokalizacji
Za pomocą Map Google możesz udostępnić wybranym kontaktom informację o swojej lokalizacji i automatycznie ją aktualizować przez określony czas (domyślnie przez godzinę). W tym celu w menu aplikacji naciśnij Udostępnianie lokalizacji, następnie ikonę z symbolem postaci z plusem i Wybierz osoby, aby wskazać odbiorców, którzy będą mogli sprawdzać twoje położenie.
7. Przypomnienia w Google Keep
Aplikacja Google Keep pozwala stworzyć przypomnienie, które automatycznie pojawi się, gdy smartfon wykryje wskazaną wcześniej lokalizację. W tym celu w Google Keep stwórz notatkę albo listę rzeczy do zrobienia. Następnie naciśnij ikonę Palca, a gdy pojawi się okienko dialogowe, wybierz Miejsce i podaj adres miejsca.
Tworzenie akcji automatycznych w MacroDroidzie
Mechanizmy automatyzacji Androida opierają się na tworzeniu makr złożonych z wyzwalacza oraz akcji, które aplikacja wykonuje po wykryciu zdarzenia. Działanie tych narzędzi wyjaśnimy na przykładzie MacroDroida, który wyróżnia się interfejsem przyjaznym dla początkującego użytkownika. Jednocześnie ma bardzo duże możliwości, m.in. pozwala na definiowanie wielu akcji dla każdego wyzwalacza oraz określanie warunków powstrzymujących czynność automatyczną.
Krok 1
Aby stworzyć akcję automatyczną, po uruchomieniu MacroDroida kliknij Dodaj makro (1). W następnym kroku musisz wybrać wyzwalacz. Do wyboru masz wiele zdarzeń, na potrzeby tego warsztatu wybierzemy Czujniki, a następnie odczyt Potrząśnięcie urządzenia. Do każdego makra można dobrać kilka wyzwalaczy. Następnie przejdź do zakładki Akcje.
Krok 2
Możesz teraz wskazać działania, które mają rozpocząć się automatycznie. Masz do wyboru wiele najróżniejszych opcji zgrupowanych w kilkudziesięciu kategoriach. Dla potrzeb tego warsztatu wybierzemy akcję Uruchom aplikację z grupy Aplikacje. Na liście wskaż aplikację, którą chcesz uruchomić po potrząśnięciu smartfonem.
Krok 3
Przejdź do zakładki <Ograniczenia>, gdzie możesz sprecyzować okoliczności powstrzymujące wykonanie makra. Na przykład z grupy Zasilanie wybierz Poziom baterii, zaznacz Więcej niż i za pomocą suwaka określ, przy jakim stanie zasilania zablokować makro, np. 40%. Ograniczenia są opcjonalne. Na końcu naciśnij przycisk w prawym dolnym rogu, aby zapisać czynność automatyczną.
Krok 4
Gotowe makra są widoczne w panelu Lista Makr (2). Możesz tam włączać i wyłączać indywidualne mechanizmy w zależności od aktualnych potrzeb. Aby zmodyfikować element, przytrzymaj go palcem i z menu, które się pojawi, wybierz <Edytuj>. Makro możesz także sklonować i na jego podstawie stworzyć nową czynność automatyczną.
Krok 5
W celu przetestowania aplikacji możesz posłużyć się gotowymi akcjami automatycznymi, udostępnionymi przez użytkowników aplikacji. Po uruchomieniu naciśnij kafelek Szablony (3). Tam możesz filtrować dostępne makra według popularności albo daty dodania. W zakładce LOKALNE znajdziesz przykładowe akcje wbudowane w aplikację przez jej twórców.
Krok 6
Jeśli nie chcesz w danym momencie korzystać z makr, w głównym oknie aplikacji wyłącz usługę za pomocą przycisku widocznego w prawym górnym rogu. Na liście makr możesz także pogrupować akcje w kategorie i włączać je grupowo w zależności od sytuacji. Aby dodać element do kategorii, przytrzymaj go palcem, a w menu kliknij Wybierz kategorię.
Krok 7
Aby zapewnić poprawne działanie aplikacji w nowych wersjach Androida, w Ustawieniach naciśnij Ignoruj optymalizację baterii tak, by system nie blokował MacroDroida w związku z poborem mocy przez moduł monitorujący zdarzenia wyzwalające akcje.
Bezpłatne aplikacje automatyzujące smartfona
Za pomocą narzędzi do automatyzacji Androida można stworzyć akcje, które uzupełniają opisane wcześniej mechanizmy wbudowane w system. Dzięki aplikacjom takim jak AutomateIt czy MacroDroid można sterować właściwie wszystkimi funkcjami smartfona i wieloma aplikacjami. Narzędzie IFTTT automatyzuje natomiast interakcje pomiędzy użytkownikiem a serwisami internetowymi. W ramce pokazujemy także wyspecjalizowane programy do np. do automatycznego rejestrowania zdarzeń w pobliżu urządzenia.
AutomateIt
Aplikacja, która pozwala na stworzenie mechanizmów w telefonie na podstawie bazy dziesiątek wyzwalaczy i akcji. Wśród nich są zarówno typowe, związane np. ze stanem ekranu, lokalizacją, a także mniej oczywiste. Pozwalają one na uruchamianie funkcji po wykryciu aktywności użytkownika (np. jazdy rowerem czy samochodem), zarejestrowaniu tagów NFC czy iBeacon, na podstawie gestu wykonanego smartwatchem, a nawet zmiany pogody. Akcje umożliwiają kontrolę wielu parametrów telefonu, a także wyświetlanie i przesyłanie powiadomień SMS-ami czy przez Gmaila. Niestety by móc definiować automatyczne działania, które obejmują więcej niż jedną akcję, trzeba płacić. Zaletą AutomateIt jest sklep z regułami, z którego za darmo pobierzesz zestawy wielu akcji powiązanych z pojedynczymi wyzwalaczami, co usprawni korzystanie z Androida. Adres: http://pcformat.pl/u/3195
MacroDroid
Wszechstronna i jednocześnie łatwa w użyciu aplikacja pozwala na uruchamianie akcji za pośrednictwem dziesięciu odmian wyzwalaczy, w tym odczytów z czujników telefonu (np. zmiany położenia), zdarzeń w urządzeniu (np. rozładowania baterii) czy stanu połączeń. Wszystkie typowe aktywatory związane z czasem czy lokalizacją są także obsługiwane. Z każdym wyzwalaczem można połączyć blisko dwadzieścia typów akcji, także łącząc je ze sobą. Pozwala to jednocześnie przyciemnić ekran i wyłączyć Wi-Fi albo włączyć latarkę po potrząśnięciu i równolegle wygasić ekran. Zaletą MacroDroida jest możliwość definiowania ograniczeń, czyli okoliczności powstrzymujących wykonanie akcji. Może to być np. określona pora dnia, poziom naładowania baterii czy aktywne połączenie głosowe. Darmowa wersja aplikacji pozwala na utworzenie pięciu makr. Adres: http://pcformat.pl/u/3196
IFTTT
Nazwa to pierwsze litery słów If This Then That (ang. jeśli to, wówczas tamto), które najprościej opisują działanie narzędzia. W IFTTT można tworzyć aplety, które automatyzują niemal dowolny rodzaj działania związany z pobieraniem danych z serwisów internetowych. Wyzwalaczem może być np. nowa informacja online, a akcją wyświetlenie powiadomienia. Zarówno wyzwalaczy, jak i akcji są tysiące. Aplikacja grupuje je w kategorie „usług”. Są one powiązane z działaniem Androida, aplikacji, serwisów internetowych, interaktywnych urządzeń takich jak głośniki Alexa czy Google Home albo inteligentne żarówki (np. Philips Hue). Zaletą dla początkujących jest duża liczba predefiniowanych mechanizmów, które pozwalają na zautomatyzowanie wielu typowych czynności, np. publikowania informacji na Facebooku, Twitterze czy alertów pogodowych. IFTTT nie obsługuje złożonych zdarzeń, które mają wiele wyzwalaczy czy akcji, co w przypadku codziennej automatyzacji Andorida jest zaletą, ponieważ upraszcza korzystanie z aplikacji. adres: http://pcformat.pl/u/3197
GeoAlert
Aplikacja do samoczynnej zmiany profilu dźwiękowego w telefonie w zależności od lokalizacji – na zasadzie geofencingu. Po wskazaniu miejsca, w którym ma nastąpić zdarzenie, można zdefiniować promień, np. 1 km. Gdy smartfon znajdzie się w obrębie okręgu, zmienią się ustawienia telefonu. Ponadto w GeoAlercie można ustawić ostrzeżenie dźwiękowe, gdy użytkownik przekroczy wirtualne ogrodzenie. Adres: http://pcformat.pl/u/3198
Velis Auto Brightness
Tworzenie reguł zarządzania jasnością ekranu, które reagują na zmianę oświetlenia precyzyjniej niż oryginalna funkcja w Androidzie. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji trzeba określić typ ekranu, czułość rejestratora jasności i zachowanie po podłączeniu ładowarki. Można wskazać także narzędzia, które mają być wykluczone z automatycznego dostosowania jasności, np. aplikacje do oglądania filmów. Adres: http://pcformat.pl/u/3199
Automatic Call Recorder
Jeśli zależy ci na zachowywaniu treści rozmów telefonicznych, możesz zautomatyzować nagrywanie za pomocą aplikacji Automatic Call Recorder. Program uruchamia usługę rejestrującą rozmowy w pliku dźwiękowym, który można zabezpieczyć hasłem. W ustawieniach możesz wybrać opcję, która po zakończeniu konwersacji pozwoli zdecydować, czy plik zapisać w pamięci telefonu. W apce są filtry, za pomocą których ograniczysz rejestrowanie rozmów do połączeń z wybranymi kontaktami. W płatnej wersji (7 zł) można wybrać funkcję aktywującą nagrywanie po potrząśnięciu telefonem, da się także przesyłać pliki na dyski internetowe, m.in. Dropboksa oraz Dysk Google. Adres: http://pcformat.pl/u/3200
Motion Detector Pro
Motion Detector Pro przekształca telefon w kamerę bezpieczeństwa. Po wykryciu ruchu aplikacja robi zdjęcie widoku z głównej kamery, a następnie wysyła plik mailem. Motion Detector Pro ma spore możliwości konfiguracji. Możesz dobrać czułość kamery, włączyć zdalną konfigurację SMS-ami, a także aktywować tryb ukryty, w którym obserwacja odbywa się przy wygaszonym ekranie. Adres: http://pcformat.pl/u/3201