TelekomunikacjaBezpieczna komórka

    Bezpieczna komórka

    Używasz smartfonu? Uważaj na złośliwe kody, zwłaszcza trojany. Potrafią np. rozsyłać wiadomości SMS premium pod numer należący do hakera, który dzięki temu zarabia, a ty słono płacisz. PC Format może ci pomóc zainstaluj z naszego CD pakiet F-Secure Mobile Security z licencją na pół roku.

    Bezpieczna komórka

    Instalacja

    Na CD jest kilka plików z pakietem F-Secure Mobile Security – przy każdym jest lista telefonów, dla których jest przeznaczony. Przegraj na dysk komputera odpowiedni plik i zainstaluj w telefonie, używając programu typu PC Suite (Nokia, Samsung, Sony Ericsson, Motorola) lub HTC Sync (dla HTC z Androidem). Na smartfon z Windows Mobile plik przegraj przez kabel USB, bluetooth lub wgraj na kartę microSD. Następnie w telefonie „kliknij” ten plik, by zainstalować program. Po instalacji musisz aktywować aplikację, używając kodu: XHEV-H2BC-R9TC.

    Od kilku lat groźny trojan Cardtrap instaluje na karcie pamięci telefonu trojany na pecety zarażające następnie komputer, a szkodnik o nazwie Flexispy pozwala na inwigilację użytkownika telefonu, dostarczając przestępcy informacji o wykonywanych przez niego połączeniach i wysyłanych SMS-ach. Obecnie cyberprzestępców interesują zapisywane w smartfonach dane oraz mobilne usługi, z których korzysta się z komórki: np. płatności mobilne, aukcje internetowe.

    Według danych F-Secure aż 89 proc. złośliwych kodów (ponad 460 odmian) stworzono na telefony z Symbianem (dlatego warsztaty z obsługi pakietu Mobile Security powstały na telefonie z tym systemem), a 7 proc. zagraża smartfonom z Windows Mobile. Wykryto na razie 4 wirusy na Androida, ale ich liczba z pewnością będzie rosła.

    Pierwsze uruchomienie F-Secure Mobile Security

    Jak rozpocząć korzystanie z aplikacji firmy F-Secure, pokażemy na przykładzie wersji dla systemu Symbian i telefonu Nokia N95. Do instalacji został wykorzystany program Nokia PC Suite. Przed instalacją przegraj odpowiedni plik z płyty na dysk komputera.

    Krok 1

    Podłącz smartfon do portu USB komputera. Wybierz z menu telefonu Wybierz tryb opcję PC Suite. Uruchom na komputerze program Nokia PC Suite i kliknij opcję Plik, a następnie Instaluj aplikacje.

    Obraz

    Krok 2

    W sekcji Mój komputer za pomocą przeglądarki plików przejdź do miejsca, gdzie zapisałeś plik z aplikacją F-Secure, zaznacz go i kliknij przycisk ze strzałką w prawo na środku okna. W menu telefonu kliknij Tak, potem Kontynuuj. Rozpocznie się instalacja. W jej trakcie, potwierdź warunki licencji, wybierając OK.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Po zakończeniu instalacji wyświetli się ekran powitalny z informacją o konieczności aktywowania aplikacji – wybierz Kontynuuj. Pojawi się ekran z polem Typ aktywacji, domyślnie ustawiony na Bezpłatne testowanie. Wciśnij przycisk potwierdzenia (centralny przycisk w telefonie), by zmienić ten wpis na Kod subskrypcji, i wybierz Kontynuuj. Wyświetli się pole Wprowadź swój nowy kod subskrypcji.Wpisz w nim kod, który znajdziesz w magazynie PC Format 11/2010 i wybierz OK.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Aplikacja poprosi o pozwolenie na połączenie z internetem. Wybierz Tak. Wyświetli się lista z punktami dostępu. Wskaż Szukaj sieci WLAN, jeżeli jesteś w zasięgu hotspota (by nie płacić za połączenie), lub INTERNET_GPRS, jeżeli chcesz się połączyć przez sieć komórkową, i zatwierdź decyzję przyciskiem Wybierz. Rozpocznie się proces aktywacji programu. Na końcu pojawi się pytanie o zezwolenie na wysłanie twojego numeru komórki do firmy F-Secure. Jeżeli chcesz dostawać SMS-em informacje marketingowe, wybierz Tak (zapłacisz jednorazowo za SMS do Finlandii), w przeciwnym razie wciśnij Nie. Na ekranie wyświetli się komunikat o pomyślnej aktywacji.

    Obraz
    Obraz

    Krok 1

    Po pomyślnej aktywacji wyświetli się ekran zachęcający do skonfigurowania funkcji antykradzieżowej – Anti-Theft. Wybierz Dalej. W szare pole wpisz kod zabezpieczający – będzie służył m.in. do wprowadzania zmian w ustawieniach usługi, wysyłania poleceń blokujących smartfon oraz jego odblokowania. Wciśnij Dalej. Wprowadź go ponownie w pole Potwierdź kod zabezpieczeń i wciśnij OK.

    Obraz

    Krok 2

    W szarym polu wpisz zaufany numer telefonu, na który będą wysyłane wiadomości o smartfonie w razie jego utraty. Wpisz numer kogoś z rodziny czy przyjaciół i wciśnij Dalej.

    Obraz

    Krok 3

    Wyświetlą się opcje funkcji antykradzieżowej Anti-Theft. Definiują one możliwości zabezpieczenia danych w razie kradzieży lub zgubienia telefonu, mogą też ułatwić zlokalizowanie urządzenia. Najpełniejszą ochronę zapewnia włączenie wszystkich opcji lub ustawienie ich w pozycji Tak – takie są domyślne ustawienia. Możesz zostawić je bez zmian i wybrać przycisk Dalej. Pojawi się komunikat potwierdzający skonfigurowanie zabezpieczeń Anti-Theft.

    Krok 1

    Po skonfigurowaniu funkcji Anti-Theft program F-Secure automatycznie poprosi o zezwolenie na przeskanowanie urządzenia w poszukiwaniu wirusów. Wybierz Tak. Aby przerwać skanowanie, wybierz przycisk Zatrzymaj.

    Obraz

    Krok 2

    Po zakończeniu skanowania wyświetlą się wyniki. Jeśli w pozycji Zainfekowane będzie zero, oznacza to, że twój telefon jest bezpieczny. Jeśli okaże się, że program wykrył jakieś pliki zawierające złośliwy kod, możesz je obejrzeć (patrz następny warsztat, część „Antywirus”). Sam musisz podjąć decyzję, co zrobić z zainfekowanym plikiem. Możesz go usunąć, poddać kwarantannie albo usunąć z tej listy i nadal go używać na własne ryzyko.

    Obraz

    Krok 3

    Wybierz Wstecz, by wejść do głównego menu aplikacji F-Secure. By zamknąć aplikację, wybierz Opcje, podświetl na liście pozycję Wyjdź i naciśnij Wybierz.

    Obraz

    Korzystanie z dostępnych funkcji

    Zobacz, jakie możliwości ochrony oferuje twojemu smartfonowi program F-Secure, jak z nich korzystać oraz jak zmieniać ustawienia w razie potrzeby.

    Krok 1

    Uruchom pogram, wybierając ikonkę F-Secure spośród zainstalowanych w telefonie aplikacji. Aby sprawdzić, ile zainfekowanych plików znajduje się w pamięci twojego telefonu i kiedy ostatnio był przeskanowany, wybierz funkcję Antywirus i opcję Stan ochrony. Jeśli wybierzesz opcję Zainfekowane pliki, wyświetli się spis zarażonych plików.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Wybierając opcję Skanuj teraz, uruchomisz natychmiastowe poszukiwanie złośliwego kodu w plikach w telefonie. Za pomocą opcji Aktualizuj teraz wymusisz uaktualnienie bazy wirusów. Wymagane jest do tego połączenie z internetem.

    Obraz

    Krok 3

    Wybierz opcję Ustawienia ochrony, by zmienić tryb działania skanera antywirusowego. Podświetlone domyślne ustawienie W czasie rzeczywistym zmienisz na Ręcznie, naciskając przycisk centralny. Ręczne skanowanie warto ustawić podczas uruchamiania pamięciożernych aplikacji, które z powodu działającego w tle antywirusa mogą działać niestabilnie.

    Obraz

    Krok 4

    Aby ustawić, w jakiej sytuacji ma być aktualizowana baza wirusów, po wybraniu opcji Ustawienia ochrony wskaż i wybierz za pomocą przycisku centralnego pozycję Aktualizacje automatyczne,z domyślnie ustawionym trybem Zawsze. Pojawią się dwie dodatkowe możliwości. Jeśli nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów związanych z transmisją danych przez sieć komórkową, wybierz W sieci domowej. Nie zaleca się ustawiania opcji Nigdy. Wybrane ustawienie zatwierdź przyciskiem OK.

    Obraz

    Krok 1

    Jeśli podczas pierwszego uruchomienia nie zmieniłeś ustawień funkcji Anti-Theft, opcję Zdalne lokalizowanie masz włączoną – ustawioną na . Jeśli masz telefon z modułem GPS, w razie utraty urządzenia możesz ustalić, gdzie się znajduje. Wyślij na swój numer SMS o treści #LOCATE#<kod bezpieczeństwa>. W wiadomości zwrotnej otrzymasz współrzędne geograficzne telefonu.

    Obraz

    Krok 2

    Jeśli zostawiłeś włączone: Blokada zdalna oraz Zdalne czyszczenie, możesz w razie kradzieży czy utraty telefonu zablokować go zdalnie – wystarczy wysłać na jego numer SMS o treści #LOCK#<kod bezpieczeństwa>. By wyczyścić jego pamięć, wyślij SMS o treści #WIPE#<kod bezpieczeństwa>.

    Obraz

    Krok 3

    Złodziej zwykle zmienia kartę SIM w telefonie na własną. Jeśli ustawiłeś opcję Blokuj po zmianie karty SIM na tryb Tak, w wyniku zmiany karty SIM system telefonu zostanie zablokowany i urządzenie będzie bezużyteczne.

    Obraz

    Krok 4

    Aby wprowadzić zmiany w ustawieniach funkcji antykradzieżowej, wybierz w menu głównym Anti-Theft,a potem Ustawienia Anti-Theft. Przed zmianą pierwszego parametru będziesz musiał podać kod zabezpieczeń, który ustaliłeś przy pierwszym uruchomieniu aplikacji.

    Obraz

    Krok 1

    Gdy chcesz wejść na stronę zawierającą wirusy lub elementy służące do wyłudzania poufnych informacji, funkcja Ochrony przeglądania blokuje ją. Domyślnie jest włączona i działa w tle, ale tylko z domyślną przeglądarką. Aby zmienić jej ustawienia, wybierz w menu głównym Ochrona Prze., następnie Ustawienia Ochrony Prze.. Po podświetleniu pola zmień ustawienie z na Wył za pomocą przycisku centralnego.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Gdy Ochrona przeglądania jest włączona, możesz po podświetleniu pola Sieć do użycia zmienić jego ustawienie między Wszyscy operatorzy, a Tylko mój operator. Pierwszą wartość trzeba wybrać, gdy znajdziesz się poza zasięgiem sieci swojego operatora, np. podczas podróży zagranicznej.

    Obraz

    Krok 3

    Przed próbą nieautoryzowanego przesyłu informacji z i do telefonu ochroni Zapora. Wybierz opcję Ustawienia zapory, jeśli chcesz zamienić domyślnie ustawiony Normalny. Za pomocą przycisku centralnego wyświetl dostępne możliwości – łącznie pięć, zaznacz jedną z nich i zatwierdź przyciskiem OK. Co oznacza każdy poziom ochrony, sprawdzisz, wybierając wcześniej Opcje i Pomoc.

    Obraz
    Obraz

    Popularne wirusy na Symbiana

    Choć powstają złośliwe programy na wszystkie systemy operacyjne do smartfonów, nadal – ze względu na największą popularność – najwięcej mobilnych wirusów zagraża Symbianowi.

    • Blankfont.A – wirus rozprzestrzeniał się przez zainfekowany plik Rall_2.sis, który miał być fascynującą grą zręcznościową. Infekcja objawiała się usunięciem napisów z menu.
    • Bootton.E – podczas rozmowy restartuje telefon. Złośliwy kod podszywa się pod różne pliki systemowe, więc jego ręczne usunięcie jest niemożliwe.
    • Commwarrior A – wysyła wszystkim osobom z książki adresowej wiadomość MMS z reklamówką, do której jest podłączony plik instalacyjny commwarrior.sis. Rozprzestrzenia się również przez bluetooth, wysyłając pliki *.sis o losowej nazwie. Robak może zainstalować się do pamięci tylko po naszej akceptacji.
    • Locknut B – niszczy pliki systemowe, wywołując błędy krytyczne. W najgorszym wypadku doprowadza do zablokowania telefonu.
    • Skulls A – podszywa się pod program F-Secure Antivirus. Po zainstalowaniu, gdy użytkownik wybierze w menu jakąś aplikację, Skulls A odcina zasięg, zmienia ikonki w menu na czaszki oraz nazwy ikonek na „skulls”.
    • Sybos/Cardtrap.A – wirus podszywa się pod piracką wersję gry na Symbiana. Dostaje się do komputera, kiedy przenosimy pliki na kartę MMC poprzez czytnik lub USB.

    Wybrane dla Ciebie