Bezpieczniej i wygodniej
Dzięki zaprezentowanym programom nie tylko przyspieszysz działanie ulubionych aplikacji czy odblokujesz niedostępne wcześniej pliki i foldery, ale także błyskawicznie wyszukasz potrzebne ci dokumenty, zdjęcia bądź filmy. Już nigdy nie zapomnisz też o ważnym pendrivie.
Abyś pamiętał o pendrivie
Ileż to razy zdarzyło ci się w pośpiechu zapomnieć zabrać z pracy pendrive’a pozostawionego w porcie USB firmowego komputera? Jeśli masz już dość wynikających z tego przymusowych powrotów do firmy, powinieneś skorzystać z tego malutkiego i niezwykle prostego programu. W momencie wyłączania komputera system przypomni o odłączeniu pendrive’a, przenośnego dysku bądź wyciągnięciu płyty CD/DVD. Skorzystaj z programu Free USB Guard (program można pobrać z serwisu PC Format Programy).
Krok 1
Programu nie trzeba instalować. Wystarczy raz go uruchomić, aby w obszarze powiadomień systemu pojawiła się jego ikona, a on sam zaczął spełniać swoje podstawowe zadanie – dozorcy portów USB.
Krok 2
Jeśli chcesz zmodyfikować domyślne ustawienia programu, kliknij prawym przyciskiem myszki na wspomnianej ikonie. Wywołasz w ten sposób rozwijane menu, w którym po wskazaniu opcji Monitor the precense of these drives będziesz mógł wybrać dodatkowo monitorowane urządzenia, np. CD/DVD disc left in reader/burner. Zwróć również uwagę na możliwość automatycznego uruchamiania programu w momencie rozruchu systemu – Autostart with Windows.
Krok 3
Po skonfigurowaniu programu nie musisz już nic więcej robić. Da on o sobie znać, gdy tylko uruchomisz zamykanie systemu, pozostawiając podłączone do niego urządzenie USB bądź nie wyciągając wcześniej płyty z napędu. Kolorowy komunikat jaki pojawi się wówczas na ekranie, zablokuje wyłączenie komputera, przypominając ci o konieczności zabrania urządzenia. Później możesz wybrać jedną z dostępnych opcji zakończenia pracy komputera.
Szybkie wyszukiwanie bez obciążania systemu
Choć wbudowana w Windows systemowa wyszukiwarka korzysta z opcji indeksowania plików, jej wydajność pozostawia sporo do życzenia. Dużo sprawniej, a przy tym bez niepotrzebnego spowalniania systemu, tę samą pracę wykona dla ciebie NeoSearch (program można pobrać z serwisu PC Format Programy). Zaawansowane algorytmy indeksowania umożliwiają tej niewielkiej aplikacji przeszukanie zasobów komputera w czasie poniżej 2 sekund! A dzięki opcji automatycznego reindeksowania danych wedle określonych ram czasowych pozostaje ona zawsze na bieżąco z aktualną zawartością twoich dysków twardych.
Krok 1
Pierwsze szybkie indeksowanie zasobów, obejmujące tylko najważniejsze systemowe foldery użytkownika, uruchomi się samoczynnie zaraz po ukończeniu instalacji programu.
Krok 2
W tym momencie na ekranie dostępne jest już okno nowej wyszukiwarki. Oznacza to jej gotowość do pracy. Niestety, obecna wydajność programu jest jeszcze bardzo mocno ograniczona. Wstępne indeksowanie dotyczy tylko niewielkiej części systemu. Potwierdzeniem tego będzie automatycznie wyświetlony komunikat o konieczności przeprowadzenia pełnego skanowania zasobów komputera. Wybierając Tak, uzbrój się w cierpliwość, bo kompletne indeksowanie może zająć nawet kilkanaście minut. Pasek postępu wskaże ci przewidywany czas zakończenia operacji.
Krok 3
Skoro wszystkie zasoby zostały już zindeksowane, czas zacząć poszukiwania plików. W tym celu w polu Search for wpisz poszukiwaną frazę, np. pc f. Zwróć uwagę, że już w momencie wprowadzania kolejnych liter wyszukiwarka błyskawicznie i na bieżąco zacznie filtrować wyniki. Niestety, są one ograniczone jedynie do pierwszych sześciu. Dostęp do pełnej listy wyników uzyskasz dopiero po potwierdzeniu wpisanej frazy klawiszem [Enter] bądź kliknięciu ikony z lupką. W nowo wyświetlonym oknie, oprócz nazw wyszukanych plików i folderów, znajdziesz także ich rozmiar, lokalizację i datę modyfikacji. Kliknięcie umieszczonych tu odsyłaczy prowadzi albo do uruchomienia konkretnego pliku, albo do opisanej lokalizacji na dysku twardym.
Odzyskaj władzę nad plikami i folderami
Jeśli twój twardy dysk zaśmiecają pliki bądź foldery, których z różnych powodów nie udaje się usunąć, ten program pomoże uporać się z problemem. Umożliwia on zdjęcie blokady dostępu do katalogów i plików, pozwalając na ich usunięcie, przeniesienie, skopiowanie bądź zmianę ich nazwy. Co najważniejsze jednak, cały proces odbywa się bez potrzeby restartu systemu. Pamiętaj jednak, że wszystkie operacje na zabezpieczonych plikach mogą mieć wpływ na działanie systemu. Jeśli więc nie jesteś pewny, czego dotyczą modyfikowane pliki bądź foldery, działaj ze szczególną ostrożnością. Program IObit Unlocker możesz pobrać z serwisu PC Format Programy.
Krok 1
Podczas instalacji programu odznaczaj i pomijaj przyciskiem skip kolejne sugestie doinstalowania dodatkowych, zbędnych komponentów w rodzaju paska narzędziowego czy oprogramowania ochronnego.
Krok 2
Po zakończeniu pracy instalatora i automatycznym uruchomieniu aplikacji zobaczysz na ekranie niewielki panel narzędziowy. W jego centralnym polu znajdziesz wskazówki w języku polskim informujące, w jaki sposób możesz dodać do niego pliki i foldery. Postępując według instrukcji, skorzystaj z przycisku Dodaj i wskaż interesujący cię plik bądź przeciągnij go myszką i upuść wewnątrz okna.
Krok 3
W każdej chwili możesz też posłużyć się opcją IObit Unlocker znajdującą się w rozwijanym prawym przyciskiem myszki menu kontekstowym. Miej na uwadze jednak, że w ten sposób uruchomisz kolejne okno programu z już załadowanym plikiem:
Krok 4
Po dodaniu plików do listy programu wystarczy kliknięcie przycisku Odblokuj, aby program błyskawicznie zdjął blokady wszystkich wskazanych mu plików i folderów. Zwróć uwagę na dolną część panelu narzędziowego. Znajdziesz tu dokładne wyszczególnienie procesów i aplikacji, które blokują dany element.
Krok 5
Jeśli jednak chciałbyś od razu pozbyć się niepotrzebnego pliku, kliknij przed jego odblokowaniem strzałkę, aby rozwinąć opcje operacji łączonych. Odszukaj wśród nich i naciśnij Odblokuj & Usuń, po czym potwierdź swoją decyzję w nowo wyświetlonym oknie.
Krok 6
Jeśli proces odblokowywania się nie powiedzie, możesz skorzystać z opcji przymusowego wyłączenia wszystkich procesów ograniczających dostęp do wskazanego pliku bądź folderu. Aby to zrobić, zaznacz pole Forced Mode, po czym kliknij wybraną opcję operacji odblokowującej.
Przyspiesz działanie ulubionego programu
O tym, że postępująca defragmentacja dysku (z wyłączeniem dysków SSD) może negatywnie wpłynąć na wydajność systemu, wie chyba każdy. Znanym sposobem zaradzenia temu jest taka realokacja obszarów, która zagwarantuje ich ciągłość. Innymi słowy – defragmentacja dysku. Wymaga ona jednak czasu i sporej ilości zasobów. Poza tym nie zawsze jest sensowna. Do zapewnienia efektywnej pracy najczęściej używanych programów wystarczy program WinContig (program można pobrać z serwisu PC Format Programy). W odróżnieniu od narzędzia systemowego pozwala on na defragmentację pojedynczych plików i folderów. Co więcej, nie wymaga instalacji i jest całkowicie po polsku. Jedynym wymogiem jest posiadanie konta administratora.
Krok 1
Defragmentację wybranych folderów rozpocznij od dodania ich do listy w głównym oknie programu. W tym celu kliknij strzałkę obok przycisku Dodaj i z rozwiniętego menu wybierz opcję Dodaj Folder. Po wskazaniu wybranych katalogów ich nazwy wraz ze ścieżkami dostępu wyświetlą się w oknie programu WinContig.
Krok 2
Kliknięcie Defragmentuj zainicjuje proces defragmentacji. Zanim jednak program przystąpi do wykonania zadania, zasugeruje w nowym oknie sprawdzenie wskazanych woluminów pod kątem integralności danych. Przyciskiem Sprawdź dysk rozpoczniesz weryfikację dysków.
Krok 3
Po zakończeniu testu otworzy się kolejne okno. Tym razem dotyczy ono usuwania z dysków zbędnych plików tymczasowych. Program daje tu możliwość wyboru między skorzystaniem z wbudowanych mechanizmów a inną, zewnętrzną aplikacją. Możesz też zrezygnować z tego kroku – w tym celu kliknij przycisk Nie uruchamiaj czyszczenia dysku.
Krok 4
W tym momencie rozpocznie się faktyczny proces defragmentacji. Jego postępy możesz obserwować zarówno w głównym panelu jak i w dolnej części okna. Na koniec program wyświetli okno raportu, z którego dowiesz się, ile plików udało się zdefragmentować: