SoftwareBezpieczniejszy Firefox

    Bezpieczniejszy Firefox

    Licencja Firefoksa pozwala na modyfikację kodu i dostosowywanie programu do własnych potrzeb. Dzięki temu powstała odmiana IceDragon w założeniu szybszy i bezpieczniejszy Firefox.

    Bezpieczniejszy Firefox

    Comodo IceDragon to zmodyfikowany wariant znanego wszystkim Firefoksa. Co odróżnia tę przeglądarkę od oryginału? Firma Comodo jest znana przede wszystkim z rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo korzystania z internetu (Comodo IceDragon znajdziesz tutaj). I tym razem autorzy IceDragon starali się tak zmodyfikować pierwotną wersję przeglądarki, by otrzymać program nie tylko szybszy w działaniu, ale przede wszystkim bezpieczniejszy. Usunięto z Firefoksa znane luki i uzupełniono aplikację o własne technologie poprawiające bezpieczeństwo.

    Przeglądarka Comodo IceDragon może być uruchamiana z dysku USB bądź zainstalowana w tak zwanym trybie przenośnym, który nie modyfikuje ustawień rejestru. Dzięki takiemu zaistalowaniu po skasowaniu z dysku plików aplikacji nie pozostanie po niej żaden ślad. Poprawę bezpieczeństwa korzystania z internetu gwarantuje także usługa SecureDNS, którą producent udostępnia bezpłatnie użytkownikom programu.

    Ważne podczas instalacji

    Instalacja Comodo IceDragon nie należy do skomplikowanych. Warto jednak w jej trakcie zwrócić uwagę na niektóre opcje. Pokazujemy, jak sprawnie i optymalnie skonfigurować przeglądarkę podczas tego procesu.

    Krok 1

    Uruchom instalator programu. W pierwszym oknie kreatora musisz od razu zdecydować, czy chcesz skorzystać z wersji przenośnej przeglądarki. Jeżeli twoim nadrzędnym celem jest prywatność, zaznacz opcję Portable version. W przeciwnym razie kliknij po prostu Next.

    Krok 2

    Kolejny krok jest standardowym dla wielu instalatorów. Zaznacz wszystkie opcje w sekcji Please select components to import from default browser by skopiować ustawienia z domyślnej przeglądarki. Usuń zaznaczenie: Make Comodo IceDragon my default browser. Jeżeli program ci się spodoba, możesz później ustawić go jako domyślny. Kliknij Next.

    Krok 3

    Następny punkt instalacji to wybór wariantu usługi SecureDNS. Zapewnia ona weryfikację i blokowanie niebezpiecznych stron internetowych oraz chroni przed technikami phishingu związanymi z tak zwanym zatruwaniem DNS. Domyślnie włączona jest tylko dla instalowanej przeglądarki i proponujemy opcję I would like to use COMODO SecureDNS Servers pozostawić bez zmian. Jedynie użytkownicy różnych wersji mobilnego internetu z usługami typu „bezpłatne przeglądanie stron WWW” powinni sprawdzić, czy dany operator nie będzie naliczał opłat po jej uruchomieniu. Dzieje się tak na przykład w przypadku Opery Turbo. Jeżeli dotyczy to także ciebie, kliknij I do not want to use COMODO SecureDNS servers. Następnie kliknij przycisk Install.

    Obraz

    Krok 4

    Zwykle to dostawcy oprogramowania zależy na przesyłaniu użytkownikowi materiałów reklamowych, a nie odwrotnie. Dlatego pole E-mail address pozostaw puste. W ostatnim oknie kreatora pozostaw też aktywne zaznaczenie Run Comodo IceDragon i zakończ proces instalacji, klikając w tym celu przycisk Finish.

    Obraz

    Strona startowa, język i pobrane pliki

    Dla Comodo IceDragon nie ma jeszcze instalatora w języku polskim, ale w naszym języku dostępny jest interfejs. Przeglądarka nie pobiera jednak ustawień językowych z systemu i trzeba tę opcję zmienić samodzielnie. Przy okazji warto zmienić również kilka innych parametrów pracy. Oto, jak to zrobić.

    Krok 1

    Otwórz okno opcji. Kliknij w tym celu przycisk IceDragon i po rozwinięciu menu wybierz Options oraz ponownie Options. Przejdź na kartę General. Rozwiń listę Select browser language i wskaż na niej Polish.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Warto również zmienić stronę startową. Stosowne zmiany wprowadza się w sekcji Startup. Kliknięcie przycisku Use Current Pages spowoduje włączenie strony aktualnie otwartej w przeglądarce. Odpowiedni adres można także wpisać ręcznie w pole Home Page. Zwykle jednak najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest przywrócenie układu zakładek zdefiniowanego przed ostatnim zamknięciem programu. W tym celu rozwiń listę When IceDragon starts i wskaż na niej polecenie Show my windows and tabs from last time.

    Obraz

    Krok 3

    Niepraktycznym rozwiązaniem jest automatyczne zapisywanie pobieranych plików w specjalnym katalogu na ściągane dane, znajdującym się w profilu użytkownika. To zwykle dysk systemowy i jeżeli jest na nim mało miejsca, zapychanie go kolejnymi danymi może spowodować kłopoty w pracy Windows. Najlepiej za każdym razem samodzielnie wybierać odpowiedni folder. Aby przeglądarka zapytała o miejsce zapisu pobieranych plików, zaznacz pole Always ask me where to save files w sekcji Downloads. Kliknij OK.

    Obraz

    Krok 4

    Do poprawnego wyświetlania interfejsu w języku polskim potrzebny jest odpowiedni dodatek. Nie stanowi on integralnej części podstawowej wersji programu, dlatego musi zostać pobrany i doinstalowany. Odpowiednie operacje przeprowadzane są automatycznie. Trzeba je jedynie potwierdzić. Zrobisz to za pomocą przycisku Install Now. Po zakończeniu instalacji dodatku zamknij i uruchom ponownie przeglądarkę.

    Obraz

    Trochę więcej prywatności

    Mechanizmy śledzenia naszych zachowań w internecie, programy szpiegujące zainstalowane w komputerze czy ciekawość innych użytkowników to powody, dla których warto czasami korzystać z trybów prywatnego surfowania.

    Krok 1

    Podstawową metodą ukrywania operacji przeprowadzanych w internecie jest skorzystanie z trybu prywatnego. Aby go włączyć w Comodo IceDragon, rozwiń menu programu, klikając przycisk IceDragon, i wybierz polecenie Nowe okno prywatne. Nowe okno zostanie odpowiednio oznaczone, a wszystkie karty i otwierane strony będą wyświetlane w trybie prywatnym.

    Obraz

    Krok 2

    Jeśli nie planujesz większej sesji prywatnego przeglądania i chciałbyś jedynie szybko ukryć wyświetlenie pojedynczej witryny, kliknij prowadzący do niej link prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Otwórz odnośnik w nowym oknie w trybie prywatnym.

    Krok 3

    Innym sposobem zabezpieczania sesji jest włączenie trybu wirtualnego. W ten sposób utworzony zostanie pewien rodzaj tak zwanej piaskownicy, co zabezpieczy nie tylko prywatność, ale ochroni przed przypadkową instalacją złośliwego oprogramowania. UWAGA, ten tryb przeglądania wymaga wcześniejszego zainstalowania programu Comodo Internet Security tego samego producenta. Gdy już to zrobisz, rozwiń menu IceDragon i kliknij polecenie Tryb uruchamiania wirtualnych.

    Skanowanie niepewnych stron

    Nowe narzędzia w Comodo IceDragon poprawiają bezpieczeństwo surfowania. Za ich pomocą możesz zweryfikować, czy odwiedzana strona nie zawiera podejrzanego oprogramowania, które może spenetrować twój system operacyjny. Odpowiednie testy można przeprowadzić na kilka sposobów.

    Krok 1

    Podstawową metodą skanowania różnych witryn jest weryfikacja prowadzących do nich linków. Jeżeli masz na ekranie otwartą stronę z łączem do innego serwisu, zanim go otworzysz, kliknij prawym przyciskiem myszy link i z menu kontekstowego wybierz polecenie Scan link with Web Inspector. Po chwili na ekranie wyświetli się nowa karta z kompletnym raportem dotyczącym bezpieczeństwa sprawdzanej strony.

    Krok 2

    Alternatywną metodą uruchomienia Web Inspectora jest kliknięcie przycisku z symbolem niebieskiej fali umieszczonego na pasku narzędzi. W tym przypadku skaner testuje jednak stronę już otwartą w przeglądarce, znajdującą się na aktywnej karcie.

    Wybrane dla Ciebie