Na płycieBezpłatna opieka

    Bezpłatna opieka

    Z roku na rok przybywa zagrożeń w internecie. Teraz to już nie tylko wirusy, ale i programy szpiegujące, szyfrujące dane i żądające okupu. Jak z tym walczyć? Najlepiej dbając o bezpieczeństwo komputera, korzystając z naszych narzędzi.

    Bezpłatna opieka

    Lekki tropiciel szkodników

    Obraz

    Od dobrych kilku lat Avast Free Antivirus wyjątkowo chętnie jest wybierany przez użytkowników komputerów jako podstawowa forma ochrony Windowsa. Nie dość bowiem, że zabezpiecza system przed wirusami, trojanami czy innym złośliwym oprogramowaniem, to jeszcze potrafi zasugerować, które z zainstalowanych aplikacji wymagają aktualizacji. Aplikacja potrafi nawet przeskanować sieć domową pod kątem podatności na różnego rodzaju ataki. Wysoką skuteczność Avast Free Anti virus zawdzięcza przede wszystkim ulepszonemu skanerowi chmurowemu CyberCapture z funkcją Behavior Shield zdolną wykryć i odizolować nawet nierozpoznany wcześniej podejrzany kod. I wszystko to bez ingerencji ze strony użytkownika.
    Systemy: Windows Vista/7/8/10
    Adres: https://www.avast.com

    Skuteczny strażnik systemu

    Obraz

    W Bitdefender Antivirus Free Edition wszystko podporządkowane zostało jednej zasadzie – łatwej, bezproblemowej obsłudze. Użytkownik nie ma martwić się o ustawienia programu oraz o to, w jaki sposób będzie on działał. Stąd wyjątkowo czytelny interfejs jedynie z dwiema opcjami – skanem całego systemu bądź wskazanego pliku/folderu. Podstawą działania aplikacji jest chmura, która pozwala błyskawicznie reagować na wszelkie nowe zagrożenia z zachowaniem minimalnej zasobożerności. Co więcej, dzięki zastosowaniu zaawansowanych mechanizmów Bitdefender Antyvirus Free Edition chroni użytkownika również podczas przeglądania stron WWW, ograniczając przy tym jakąkolwiek potrzebę ingerencji do absolutnego minimum. Wszystko bowiem odbywa się tu w tle.
    Systemy: Windows 7/8/10
    Adres: https://www.bitdefender.com

    Ochroniarz prywatności

    PrivaZer to dobry sposób na to, żeby dogłębnie wymazać historię korzystania z sieci. Pomimo dość siermiężnego interfejsu program ten potrafi nie tylko usunąć historię odwiedzanych witryn czy zainstalowane ciasteczka (cookies), ale także namierzyć i skasować pliki tymczasowe, a nawet wyczyścić pamięć podręczną wykorzystywanych aplikacji. Ta ostatnia opcja wiąże się też z drugą funkcją PrivaZer, którą jest optymalizacja działania komputera. Stąd też skanowanie rejestru w poszukiwaniu nieprawidłowych wpisów i weryfikacja zawartości dysków – w celu naprawienia błędów i usunięcia przestarzałych, zbędnych skrótów oraz plików.
    Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
    Adres: http://privazer.com

    Usuwanie złośliwego kodu

    Obraz

    Korzystając z AdwCleanera można w kilka chwil pozbyć się szkodliwych komponentów, które utrudniają komfortowe korzystanie z komputera. Narzędzie to potrafi wyeliminować złośliwe moduły zmieniające ustawienia przeglądarek internetowych, niechciane paski narzędziowe czy dodatki uporczywie wyświetlające reklamy. Co istotne, AdwCleaner radzi sobie z nimi nawet wtedy, gdy inne aplikacje ochronne nie są w stanie usunąć tak zagnieżdżonych szkodników.
    Systemy: Windows 7/8/10
    Adres: https://toolslib.net

    Szczepionka dla procesora

    Obraz

    Spectre Meltdown CPU Checker ma tylko jedno zadanie – zweryfikować, czy procesor znajdujący się w badanym komputerze narażony jest na jeden z dwóch niebezpiecznych, odkrytych ostatnio błędów – Meltdown i Spectre. Do tego celu aplikacja wykorzystuje specjalne mechanizmy firmy Microsoft. W przypadku pozytywnego wyniku narzędzie sugeruje co jeszcze można zrobić, by przeciwdziałać ewentualnym atakom.
    Systemy: Windows 7/8/10
    Adres: https://www.ashampoo.com

    Pułapka na hakera

    Obraz

    Żądanie okupu po zaszyfrowaniu danych znajdujących się na komputerze to jedno najczęściej wymienianych ostatnio zagrożeń. Cybereason RansomFree to nie wymagające konfiguracji narzędzie, które ma chronić przed złośliwym kodem. Działająca w tle aplikacja zapobiega ewentualnym próbom szyfrowania, skanując podejrzaną aktywność i wykrywając próby odcięcia dostępu do plików. Co ciekawe, wykorzystywane przez program modele zachowań opracowane zostały na podstawie ogromnej liczby wariacji oprogramowania typu ransomware, co ma zagwarantować wysoką skuteczność działania. Warto jednak dodać, że RansomFree może być stosowany równocześnie z innymi antywirusami, nie przeszkadzając im w codziennej pracy.
    Systemy: Windows 7/8/10
    Adres: https://ransomfree.cybereason.com

    Pendrive pod nadzorem

    Mimo niewielkich rozmiarów USBFix Free jest w stanie zadbać o bezpieczeństwo „okienek” wykrywając nie tylko zagnieżdżone w nim infekcje, ale także usuwając potencjalne zagrożenia znajdujące się na podłączonych do komputera nośnikach zewnętrznych. Co więcej, program może również wyszukiwać pliki na urządzeniach przenośnych i włączyć blokadę automatycznego odtwarzania.
    Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
    Adres: https://www.usb-antivirus.com

    Usuwanie szpiegów

    Obraz

    Zadaniem RogueKiller jest wykrywanie i usuwanie złośliwego kodu. Co istotne, podczas skanowania aplikacja sprawdza zarówno uruchomione w tle procesy i usługi, jak i wszystkie potencjalne zagrożenia startujące wraz z Windowsem. Po wykryciu niechcianych elementów można szybko i skutecznie pozbyć się ich jednym kliknięciem myszy. Generowany na koniec szczegółowy raport daje możliwość znalezienia rozwiązania, gdyby wykryty problem nie został w pełni wyeliminowany. Z uwagi na dość głęboką ingerencję w system narzędzie to przeznaczone jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników.
    Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
    Adres: https://www.adlice.com

    Tworzenie klucza sprzętowego

    Obraz

    USB Raptor zamienia pendrive w urządzenie weryfikujące użytkownika. Wystarczy uruchomić program, wybrać podłączoną pamięć ze złączem USB, ustawić hasło i aktywować ochronę. Od tej chwili wyciągnięcie pendrive’a z gniazda spowoduje zablokowanie komputera. Do jego odblokowania koniecznie będzie ponowne podłączenie tak utworzonego klucza. USB Raptor oferuje też kilka przydatnych opcji, np. funkcję opóźnienia aktywacji blokady.
    Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
    Adres: http://pcformat.pl/u/3184

    Ukrywanie folderów

    Obraz

    Free Hide Folder zabezpiecza prywatne dane, chowając przed wzrokiem nieupoważnionych wybrane przez użytkownika katalogi. By je ujawnić trzeba wpisać hasło. Dzięki prostemu, intuicyjnemu interfejsowi konfiguracja to zaledwie kilka kliknięć myszą – wystarczy wskazać foldery do ukrycia i nacisnąć przycisk Hide, a umieszczone w nich dane staną się niewidoczne. Przynajmniej do czasu ponownego zalogowania się do aplikacji z użyciem głównego hasła i funkcji Unhide.
    Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
    Adres: www.cleanersoft.com

    Ochrona prywatności

    Obraz

    Każdego dnia użytkownicy pozostawiają po sobie mnóstwo śladów aktywności, które mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców. Przeciwdziałać takim sytuacjom pomaga Glary Tracks Eraser. Program ten wskazuje miejsca, w których znajdują się prywatne informacje i pozwala szybko pozbyć się ich z dysku. Może to być historia przeglądania stron internetowych czy też dane wpisywane w formularze. Oczyszczanie Windowsa nie pozostaje bez wpływu na wydajność komputera, która dzięki tym zabiegom może ulec zwiększeniu.
    Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
    Adres: www.glarysoft.com/tracks-eraser

    Zabezpieczanie sieci WiFi

    Obraz

    Softperfect WiFi Guard na bieżąco skanuje sieć bezprzewodową w poszukiwaniu podłączonych doń urządzeń. Wyświetlana ich lista pozwala szybko namierzyć ewentualnego intruza, pośród znanych i oznaczonych wcześniej zaufanych sprzętów – od komputera, poprzez smartfony i konsole, po telewizor. W przypadku pojawienia się nieznanego użytkownika w sieci aplikacja daje możliwość błyskawicznej jego blokady, co pozwala ustrzec się przed ewentualną utratą poufnych danych.
    Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
    Adres: https://www.softperfect.com

    Zarządzanie zaporą

    Obraz

    Co prawda, Windows Firewall Control nie jest nową i rozbudowaną zaporą ogniową, ale i tak może okazać się wyjątkowo przydatnym narzędziem. Szczególnie, że obecna w Windowsie standardowa zapora sieciowa nie ma intuicyjnego interfejsu, który dawałby szybki dostęp do najważniejszych jej ustawień. Za pomocą Windows Firewall Control można błyskawicznie zmienić tryb filtrowania, dodać wybrane aplikacje do wyjątków, czy ręcznie zablokować dany program. Jest tu nawet opcja integracji z menu kontekstowym Eksploratora.
    Systemy: Windows Vista/7/8/10
    Adres: www.binisoft.org/wfc.php

    Popularny firewall

    Obraz

    ZoneAlarm Free Firewall to narzędzie, które pomaga skutecznie zabezpieczać komputer podłączony do Internetu przed nieautoryzowanym dostępem. Dysponuje ono dwuskładnikowym modułem zapory ogniowej, na który składają się: mechanizm kontroli zachowania zainstalowanych aplikacji oraz dwukierunkowy firewall zapobiegający zarówno włamaniom, jak i niekontrolowanym próbom łączenia się komputera z zewnętrznymi serwerami. Co ciekawe, w graficznym interfejsie znalazła się też opcja antywirusa.
    Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
    Adres: https://www.zonealarm.com

    Blokada dostępu do komputera

    Eusing Maze lock 3.6
    Eusing Maze Lock wykorzystuje znany ze smartfonów mechanizm blokowania systemu polegający na konieczności narysowania na ekranie ustalonego wcześniej wzoru. Do tego celu służy specjalny konfigurator, w którym użytkownik łączy ze sobą kolejne kropki tworząc unikatowy szablon. Później pojawi się on w momencie zablokowania komputera. Bezpieczeństwo zwiększa też alarm, który uruchamia się w momencie nieudanej próby zdjęcia blokady.
    Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
    Adres: www.eusing.com/mazelock

    Wybrane dla Ciebie