Temat numeruBitTorrent potok bitów

    BitTorrent potok bitów

    Dobrym sposobem na pobieranie różnego rodzaju plików z internetu jest sieć BitTorrent. Technologia może być stosowana jako alternatywna do eMule oraz P2M. Czasami w innych sieciach nie możesz znaleźć danych, których poszukujesz, lub znalazłeś pewne źródło, ale pliki znajdują się właśnie w sieci BitTorrent.

    BitTorrent  potok bitów

    Po muzykę, filmy, programy do serwisów hostingowych

    Obok P2P czy P2M istnieją także inne sposoby pozyskiwania danych z internetu. Coraz większą popularnością cieszą się serwisy hostingowe (RapidShare, YouSendIt), które oferują internautom miejsce na swoich serwerach. Użytkownicy zamieszczają tam dane, a następnie udostępniają odnośniki innym internautom. Jednak, aby odnaleźć się w tym gąszczu, potrzebujesz dobrego drogowskazu. Polecamy forum www.urlforum.info, na którym internauci wymieniają się informacjami o lokalizacji plików, które na forum umieszczają. Są to zarówno programy, filmy, jak i muzyka. Działanie tego typu serwisu można porównać do wyspecjalizowanych forów dla programów P2M. Użytkownik wysyła plik na jeden z serwisów hostingowych, a następnie zakłada wątek i informuje o tym innych użytkowników witryny, wkleja tam także odnośnik do pliku. Forum jest podzielone na działy (filmy, muzyka, programy), dzięki temu łatwiej dotrzeć do poszukiwanego pliku.

    Korzystając z BitTorrenta, musisz, podobnie jak w P2M, mieć źródło do pliku docelowego. Wskazanie lokalizacji należy do małych metaplików (torrentów), które zawierają informację o tym, skąd pobierać plik źródłowy. Dane pobierasz zarówno od osób, które udostępniają dany plik w całości, jak i od internautów, którzy podobnie jak ty są w trakcie pobierania, ale już automatycznie udostępniają ściągnięte fragmenty. Pamiętaj, że w trakcie pobierania danych ty także równocześnie udostępniasz ściągnięte fragmenty pliku. Jeżeli jest to treść nielegalna, popełniasz przestępstwo.

    W sieciach BitTorrent, nawet gdy coś spowoduje przerwę twojego pobierania, możesz je wznowić od tego samego momentu. Nie musisz rozpoczynać od nowa. Program sam odczyta informacje z torrenta i sprawdzi, które fragmenty masz już zapisane na dysku twardym, a których ci brakuje.

    Instalacja BitComet i pobieranie plików

    Program BitComet ma polski interfejs oraz wbudowane adresy stron WWW, na których znajdziesz niewielkie pliki torrent potrzebne do pobrania źródłowego pliku. Korzystanie z programu jest stosunkowo łatwe oraz intuicyjne.

    Krok 1

    Uruchom instalator programu BitComet z płyty dołączonej do bieżącego wydania PC Formatu. W pierwszym oknie instalacji wybierz język Polski, kliknij przycisk OK, a następnie kolejno: Dalej, Zgadzam się, Dalej oraz Zainstaluj.

    Krok 2

    W kolejnym oknie instalator zaproponuje ustawienie strony google.atcomet.com jako startowej w twojej przeglądarce. Jeżeli się nie zgadzasz, usuń zaznaczenie z pola obok Set google.atcomet.com as your homepage. Kliknij Dalej. W ostatnim oknie usuń zaznaczenie z pola obok Start BitComet when Windows login. Dzięki temu program nie będzie się uruchamiał wraz ze startem systemu Windows. Kliknij Zakończ.

    Obraz

    Krok 3

    Aplikacja uruchomi się automatycznie. Na ekranie zobaczysz główne okno programu. Z lewej strony widzisz w formie drzewa polskie i zagraniczne strony katalogujące torrenty. Zanim zaczniesz pobierać, musisz za ich pomocą odnaleźć właściwy plik torrent.

    Obraz

    Krok 4

    Spróbuj otworzyć jeden z polskich lub zagranicznych serwerów. W naszym przykładzie będzie to witryna Mininova. Kliknij dwukrotnie jej nazwę Mininova. Strona wyświetli się w domyślnej przeglądarce WWW.

    Obraz

    Krok 5

    W pole wyszukiwania wpisz nazwę pliku, który chcesz pobrać, np. openoffice. Następnie wciśnij przycisk Search. Po chwili zobaczysz listę z wynikami wyszukiwania. W kolumnach widzisz kolejno: datę dodania, kategorię pliku, nazwę, wielkość, liczbę osób posiadających cały plik oraz liczbę osób będących w trakcie pobierania i mających fragmenty pliku.

    Obraz

    Krok 6

    Kliknij nazwę pliku, który chcesz pobrać. Na kolejnej podstronie warto zwrócić uwagę na pasek Share ratio. Im bardziej jest wypełniony zielenią, tym lepsza dostępność pliku. Kliknij odnośnik Download our Toolbar.

    Obraz

    Krok 7

    Plik zapisz na pulpicie lub w specjalnie stworzonym katalogu do przetrzymywania torrentów. Następnie kliknij dwukrotnie ikonę pobranego pliku OpenOffice All Languages Wordlist. W wywołanym oknie Właściwości zadania w sekcji Lokalizacja docelowa jest pokazane, gdzie zostanie zapisany plik. Standardowo jest to katalog Downloads na dysku C:.

    Obraz
    Obraz

    Krok 8

    Aby zmienić lokalizację, kliknij ... i w wywołanym oknie wskaż dowolne miejsce na dysku twardym (w tym celu radzimy założyć osobny katalog). Ściąganie pliku rozpoczynasz, klikając przycisk Pobierz.

    Obraz

    Krok 9

    Postęp oraz szybkość pobierania widzisz w głównym oknie programu BitCommet. W analogiczny sposób możesz pobierać inne pliki. Wystarczy, że w polu wyszukiwania w kroku 5 tego warsztatu wpiszesz inną nazwę.

    Obraz

    Przygotowanie eMule do pracy

    Do pobierania darmowej muzyki i programów możesz z powodzeniem wykorzystać program eMule. Jest to obecnie jeden z najczęściej używanych klientów P2P na świecie. Zaletami programu jest system kredytów i kolejek, który nagradza użytkowników udostępniających i wysyłających więcej danych. Aplikację polecamy do pobierania takich programów, jak Linux, darmowych książek w wersji elektronicznej czy muzyki. Pamiętaj, że aby ściągać dane za pomocą Mule, musisz je także udostępniać. W przypadku pobierania nielegalnych plików automatycznie udostępniasz pobrane części, a to przestępstwo.

    Instalacja i konfiguracja eMule

    Po zainstalowaniu programu eMule w swoim komputerze musisz przeprowadzić jego wstępną konfigurację. Pozwoli to lepiej wykorzystać zarówno możliwości programu, jak i twojego połączenia z internetem.

    Krok 1

    Uruchom instalator programu z płyty dołączonej do PC Formatu. W pierwszym oknie z listy wybierz język Polski, kliknij przycisk OK, a w następnych oknach Dalej i Zgadzam się. W kolejnym oknie nie zmieniaj żadnych ustawień i ponownie kliknij Dalej.

    Obraz

    Krok 2

    W przedostatnim oknie kliknij Instaluj, a następnie Zakończ. Działanie kreatora zostanie zakończone. Odszukaj na pulpicie i kliknij ikonę eMule. Zakładamy, że jest to twoje pierwsze uruchomienie programu i masz włączoną Zaporę systemu Windows, pojawi się więc okno: Alert zabezpieczeń systemu Windows. Kliknij przycisk Odblokuj.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Na ekranie zobaczysz okno Kreator pierwszego uruchomienia eMule. Kliknij Dalej. W pole Wpisz swoją nazwę użytkownika, wprowadź swój nick, pod którym będziesz widoczny w programie. Możesz także zaznaczyć opcje niżej, jeśli chcesz, aby eMule automatycznie się uruchamiał lub łączył z siecią przy starcie systemu Windows.

    Obraz

    Krok 4

    W kolejnym oknie kreatora możesz zmienić numery portów, których używa eMule. Dotyczy to także zmian na routerze sprzętowym, przez który łączysz się z siecią. Możesz także już teraz spróbować przekierować porty za pomocą UPnP, w tym celu kliknij przycisk Użyj UPnP do konfiguracji portów.

    Obraz

    Krok 5

    Jeżeli nie jesteś pewien, czy podane numery portów są otwarte, kliknij przycisk Test portów. Zostaniesz przeniesiony na stronę internetową w domyślnej przeglądarce WWW i tam poznasz wynik. Wróć do Kreator pierwszego uruchomienia eMule i kliknij przycisk Dalej i w następnym oknie również Dalej, nie zmieniając ustawień.

    Obraz

    Krok 6

    W następnym oknie, w sekcji ustawienia eD2K zaznacz pole Wyłączenie pozwala się łączyć z serwerami troszkę szybciej i kliknij Dalej. To już ostatnie ustawienia we wstępnym procesie konfiguracji. Kliknij przycisk Zakończ, aby zamknąć kreator.

    Obraz

    Krok 1

    eMule znacznie upraszcza proces konfiguracji poszczególnych opcji w programie. Po zamknięciu kreatora pierwszego uruchomienia na ekranie zobaczysz jeszcze okno Kreator. Służy ono do wprowadzenia parametrów połączenia twojego eMule.

    Obraz

    Krok 2

    W sekcji System operacyjny wybierz wersję Windows, z której korzystasz, zaznaczając pole obok odpowiedniej opcji. Następnie określ, ile plików będziesz mógł pobierać jednocześnie. Najlepiej zaznacz pole 16+.

    Obraz

    Krok 3

    Poniżej, w sekcji Typ połączenia, musisz wybrać parametry najbliższe połączeniu, jakim dysponujesz. Z dostępnej listy wybierz jedną z opcji, np. dla neostrady 6144 odpowiednim wskazaniem będzie Versatel DSL 600C.

    Obraz

    Krok 4

    Możesz także ręcznie wpisać parametry. W tym celu kliknij Własne, a poniżej w pola wpisz kolejno prędkość pobierania i prędkość wysyłania danych. Dla popularnej neostrady w opcji 2048 będzie to: 2048 i 256. Kliknij przycisk Zatwierdź.

    Obraz

    Pobieranie plików z internetu

    Możesz rozpocząć pobieranie plików. Musisz się podłączyć do jednego z serwerów, który pośredniczy w pobieraniu danych. Listę serwerów masz już zapisaną w programie eMule.

    Krok 1

    W głównym oknie programu kliknij przycisk Podłącz. Poczekaj, aż twój komputer uzyska połączenie z jednym z serwerów. Informację o połączeniu uzyskasz w oknie Moje Info. Zwróć uwagę na otrzymane ID. Jeżeli jest ono takie, jak na obrazku, musisz przekierować porty. Więcej informacji znajdziesz w ramce „Numer ID i porty”.

    Obraz

    Krok 2

    Teraz możesz skorzystać z wyszukiwarki plików. W tym celu przejdź do sekcji wyszukiwania. Kliknij Szukaj. W pole Nazwa wpisz nazwę lub tytuł pliku, który chcesz wyszukać. Kliknij przycisk Start.

    Obraz

    Krok 3

    Program wyświetli listę znalezionych plików. Jeżeli chcesz rozpocząć pobieranie jednego z nich, kliknij dwukrotnie nazwę wybranego pliku. Pobieranie zostanie rozpoczęte. Aby zobaczyć postęp pobierania, kliknij przycisk Transfer.

    Obraz

    Krok 4

    W oknie, które się wyświetli, widzisz pasek postępu pobierania oraz prędkość transferu. Możesz kliknąć dwukrotnie nazwę, a zobaczysz listę użytkowników posiadających dany plik. Swoją pozycję oczekiwania na połączenie z danym użytkownikiem zobaczysz w kolumnie Status.

    Obraz

    Krok 5

    Sieć, z której korzysta eMule została oparta na systemie kredytów, które są przyznawane za ilość ściągniętych od ciebie danych. Stąd kolejki do pobierania. Jeżeli udostępniłeś kiedykolwiek jakieś dane użytkownikowi, od którego chcesz sam pobierać plik, zostaniesz automatycznie przeniesiony na początek kolejki, tym samym szybciej zaczniesz pobierać.

    oprogramowaniemuzykafilm

    Wybrane dla Ciebie