SoftwareCentrum akcji

    Centrum akcji

    Centrum akcji umożliwia dostęp do najważniejszych funkcji systemu. Jest to jednocześnie miejsce, w którym wyświetlane są powiadomienia aplikacji. Narzędzie to rozwija się regularnie wraz z Windows 10 i po każdej dużej aktualizacji oferuje nowe możliwości.

    Centrum akcji

    Co i gdzie się znajduje

    Pasek Centrum akcji
    1. Powiadomienia

    Ikona w zasobniku informuje o trybie pracy Centrum akcji, pojawianiu się nowych powiadomień i ich liczbie.
    2. Kafelki akcji
    Przyciski tak zwanych szybkich akcji umożliwiają dostęp do niektórych narzędzi systemu bądź uruchamiają różne funkcje.
    3. Sekcja powiadomień
    Obszar paska Centrum akcji, w którym wyświetlane są powiadomienia: komunikaty programów, systemu, nagłówki wiadomości pocztowych.
    4. Nagłówek programu
    Powiadomienia pogrupowane są ze względu na program, który je wygenerował, powyżej listy komunikatów (z reguły trzech) widoczna jest nazwa danego programu.
    5. Wyświetl więcej
    Łącze pozwala rozwinąć listę komunikatów danego programu, która nie zmieściła się na pasku Centrum akcji.
    6. Więcej treści
    Strzałka, która umożliwia rozwinięcie skróconej treści komunikatu i zapoznanie się z większą częścią nagłówka. Przydaje się do szybkiego sprawdzaniu pierwszych akapitów wiadomości pocztowych.
    7. Wyczyść wszystkie
    Przycisk służący do czyszczenia listy powiadomień. Jego kliknięcie oznacza, że użytkownik zapoznał się ze wszystkimi komunikatami.
    8. Zwiń
    Przycisk do zwijania listy kafelków akcji. Za jego pomocą można zebrać kafelki w jednym rzędzie.
    9. Ustawienia
    Okno konfiguracyjne Ustawień pozwala skonfigurować działanie Centrum akcji – powiadomień oraz zachowania przycisków akcji.

    Kafelki Szybkie Akcje
    10. Wszystkie ustawienia
    Przycisk wyświetlający okno ustawień systemu operacyjnego.
    11. Sieć
    Skrót do opcji konfiguracyjnych połączeń sieciowych przewodowych i bezprzewodowych.
    12. Połącz
    Narzędzie do bezprzewodowego łączenia się z zewnętrznymi urządzeniami.
    13. Wyświetlaj na innym ekranie
    Wybór trybu wyświetlania i zawartości pulpitu prezentowanej na dodatkowym monitorze podłączonym do komputera.
    14. VPN
    Skrót do okna konfiguracyjnego wirtualnych sieci prywatnych.
    15. Wyświetlanie nocne
    Przełącznik nocnego trybu pracy, w którym ograniczana jest jasność ekranu.
    16. Skupienie
    Przełącznik trybu wyświetlania powiadomień w windowsowym Centrum akcji.
    17. Lokalizacja
    Przycisk włączający i wyłączający usługi lokalizacyjne.
    18. Tryb tabletu
    Kafelek zmiany trybu wyświetlania pulpitu i menu startowego systemu Windows 10.

    Szybkie akcje w Centrum akcji

    Centrum akcji to nie tylko miejsce do prezentacji komunikatów systemu i zainstalowanych w nim programów. U dołu paska znajdują się skróty do różnych narzędzi i funkcji. Ułatwiają one wykonywanie wielu zadań. Zawartość tego przybornika różni się w zależności od rodzaju i konfiguracji komputera i jest dobierana automatycznie w trakcie instalacji systemu. Do pewnego stopnia można jednak ingerować w skład zestawu.

    Krok 1

    Rozwiń menu startowe i wciśnij Ustawienia. Wybierz grupę System i kategorię Powiadomienia i akcje. U góry okna, w sekcji Szybkie akcje, widać zawartość przybornika. Aby dodać lub usunąć jakieś narzędzie, kliknij łącze Dodaj lub usuń szybkie akcje.

    Obraz

    Krok 2

    Jeżeli chcesz skasować ikonę aplikacji z centrum akcji, przesuń wybrany suwak do pozycji Wyłączone. Aby włączyć jej wyświetlanie, do pozycji Włączone. Wyłączając wszystkie narzędzia, możesz przeznaczyć pasek boczny tylko i wyłącznie na komunikaty.

    Obraz

    Krok 3

    Wróć do poprzedniego okna i ustal kolejność wyświetlania ikon. Wystarczy przeciągać je myszą. Zwróć uwagę, które narzędzia umieścisz w pierwszym rzędzie, jest on bowiem zawsze widoczny w Centrum akcji. Drugi i kolejne rzędy ikon znikają z ekranu po zminimalizowaniu przybornika.

    Obraz

    Więcej niż trzy powiadomienia

    Domyślnie na pasku powiadomień każda aplikacja wyświetla tylko trzy ostatnie komunikaty. W większości przypadków to wystarcza, ale nie zawsze. Przyda się na przykład widok większej liczby nagłówków otrzymanych wiadomości pocztowych. Otwórz okno ustawień, wybierz grupę System i kategorię Powiadomienia i akcje. Przewiń zawartość okna w dół i kliknij program pocztowy. Rozwiń listę Liczba powiadomień wyświetlanych w centrum akcji i ustaw na niej większą wartość.

    Obraz

    Aalarmy dźwiękowe

    Najważniejsze komunikaty wyświetlane na pasku powiadomień można uzupełnić informacją dźwiękową, która sprawi, że trudniej będzie je przeoczyć. Otwórz w oknie ustawień kategorię Powiadomienia i akcje i odszukaj program, który wyświetla ważne dla ciebie informacje. Kliknij jego nazwę. Przesuń suwak <Odtwórz dźwięk po odebraniu powiadomienia> do pozycji Włączone.

    Na ekranie blokady

    Domyślnie powiadomienia z Centrum akcji prezentowane są także na ekranie blokady. Jeżeli chcesz wyłączyć tę opcję, otwórz okno konfiguracji powiadomień danego programu i przesuń suwak Nie pokazuj powiadomień na ekranie blokady do pozycji Włączone.

    Wyłączanie zbędnych powiadomień

    Powiadomienia wyświetlane na pasku Centrum akcji pochodzą z zestawu programów dobranych przez producentów Okienek. Niekoniecznie musi on odpowiadać każdemu użytkownikowi. Jeżeli uważasz, że zbędne są na przykład informacje i wskazówki dotyczące Windowsa, możesz wyłączyć ten rodzaj komunikatów. Ograniczenie liczby powiadomień tylko do tych najważniejszych poprawia z reguły wydajność pracy.

    Krok 1

    Rozwiń menu startowe i kliknij Ustawienia. Wybierz grupę System i kategorię Powiadomienia i akcje. Przewiń zawartość okna w dół. Powiadomienia podzielone są na dwie sekcje. Pierwsza (Powiadomienia) służy do ogólnej konfiguracji mechanizmu powiadomień, druga (Powiadomienia od tych nadawców) obejmuje wiadomości wyświetlane przez programy.

    Obraz

    Krok 2

    Przesuń suwak Porady wskazówki i sugestie podczas korzystania z systemu Windows do pozycji Wyłączone. Pozostałe ustawienia w pierwszej sekcji możesz pozostawić w postaci domyślnej. Przewiń zawartość okna w dół.

    Krok 3

    W drugiej grupie opcji wyłącz na przykład komunikaty dotyczące ocen systemu (Centrum opinii) albo informacje ze sklepu Windows – Microsoft Store. Przejrzyj listę programów i zablokuj te, których nie używasz albo te, które nie zawierają ważnych informacji.

    Obraz

    Krok 4

    Konfiguracja komunikatów wyświetlanych przez aplikacje polega nie tylko na ich włączaniu bądź wyłączaniu. Kliknij nazwę jednego z programów. Możesz teraz doprecyzować mechanizm prezentowania informacji, na przykład wyłączyć ich wyświetlanie na ekranie blokady albo zablokować odtwarzanie dźwięku.

    Krok 5

    Jeżeli jakieś komunikaty są dla ciebie szczególne ważne, zaznacz pozycję U góry w sekcji Priorytet powiadomień w centrum akcji. Zatwierdź zmiany przyciskiem Potwierdź.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie