AktualnościChatGPT z nową funkcją. Sztuczna inteligencja OpenAI przeprowadzi dogłębne badania

    ChatGPT z nową funkcją. Sztuczna inteligencja OpenAI przeprowadzi dogłębne badania

    Amerykanie poinformowali, że możliwości ich czatbota znacznie się poszerzyły dzięki zaimplementowaniu opcji pozwalającej na dokładne planowanie i wykonywanie krok po kroku zleconych mu zadań.

    ChatGPT
    ChatGPT
    Źródło zdjęć: © Pexels

    ChatGPT doczekał się nowej funkcji, nazwanej deep research, czyli "głębokiego badania". Umożliwia ona czatbotowi wieloetapowe przetrząsanie sieci w poszukiwaniu materiałów niezbędnych do rozwiązania złożonych zadań. OpenAI chwali się przy tym, że proces, który człowiekowi zajmuje czasami nawet kilkanaście godzin, sztuczna inteligencja jest w stanie wykonać w ciągu minut.

    ChatGPT i głębokie badanie

    Na czym polega owo głębokie badanie? Sam Altman i spółka przekonują, że z perspektywy użytkownika jest to niezwykle proste – ot, dajemy czatbotowi zadanie, a ten zaczyna szukać, analizować i łączyć ze sobą informacje pochodzące z dostępnych w Internecie źródeł, na koniec obdarzając nas złożonym raportem nt. przeprowadzonych operacji. Co więcej, na pasku z boku ekranu możemy zobaczyć, czym aktualnie zaprząta swoją wirtualną głowę ChatGPT i na jakim etapie obecnie się znajduje.

    Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=jv-lpIsnLOo
    Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=jv-lpIsnLOo© YouTube

    Zlecając zadania sztucznej inteligencji ze stajni OpenAI, nie musimy przy tym ograniczać się do poleceń uwzględniających przeszukanie sieci, jako że ChatGPT jest w stanie operować również na obrazach, dokumentach, a nawet arkuszach kalkulacyjnych. Na "myśleniu" czatbot spędza zazwyczaj pomiędzy 5 a 30 minut i ten czas wystarcza mu na przygotowanie wyczerpującej odpowiedzi popartej odkrytymi źródłami. Oczywiście nie oznacza to, że ChatGPT jest nieomylny – o, co to, to nie. Jego twórcy osobiście potwierdzili, że na obecnym etapie AI zdarza się pleść głupoty i wymyślać niektóre fakty, a więc na wszelki wypadek warto osobiście sprawdzić wszelkie rewelacje przedstawione przez sztuczną inteligencję.

    Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

    Introduction to Deep Research

    Jeśli chcemy zapoznać się z funkcją głębokiego badania ChatuGPT, możemy się niemiło zaskoczyć, jako że pełen dostęp do niej uzyskają jedynie osoby z wykupionym najdroższym, kosztującym 200 dolarów miesięcznie, abonamentem. Posiadacze planów Plus i Team również otrzymają szansę na skorzystanie z nowej opcji czatbota w przyszłości, jednakże będzie posiadała ona wbudowane ograniczenia.

    Przedstawiona funkcja napędzana jest przez zbliżający się model OpenAI o3, który to został zoptymalizowany pod kątem grzebania w sieci i analizy danych. W założeniu wykorzystuje on rozumowanie nie tylko do analizowania, ale i wyszukiwania informacji, będąc przy tym w stanie pracować na ogromnych ilościach tekstów i obrazów. Amerykańskie przedsiębiorstwo podkreśliło przy tym, że głębokie badanie jest pierwszym znaczącym krokiem na drodze ku stworzeniu AGI, czyli silnej sztucznej inteligencji.

    Wybrane dla Ciebie