InternetCo kryje Chrome

    Co kryje Chrome

    Google Chrome maskuje skromnym interfejsem swoje możliwości, większe niż konkurencyjnych przeglądarek internetowych. Niestety, wiele z tych funkcji umyka użytkownikom, bo są głęboko ukryte w opcjach oraz na specjalnych stronach konfiguracyjnych. Pokażemy, jak z nich skorzystać.

    Co kryje Chrome

    Synchronizacja zakładek i haseł

    Jeśli używasz Chrome na kilku komputerach i chcesz mieć te same zakładki, aplikacje i zapisane hasła, użyj synchronizacji przez internet.

    Krok 1

    Po uruchomieniu Google Chrome kliknij kolejno ikonę klucza narzędziowego, Opcje, a w panelu ustawień przejdź do zakładki Prywatne rzeczy i kliknij tam przycisk Zaloguj się w produkcie Chrome. Podaj swój login do usług Google’a.

    Krok 2

    W okienku Potwierdź ustawienia synchronizacji kliknij odnośnik Zaawansowane. Domyślnie przeglądarka synchronizuje wszystkie dane. Jeśli nie chcesz synchronizować np. motywu graficznego, w oknie: Zaawansowane ustawienia synchronizacji kliknij Wybierz elementy do synchronizacji i odznacz opcję Motywy. Aby synchronizacja działała, musisz powtórzyć zabieg w każdym z używanych komputerów.

    Obraz

    Przypinanie kart

    Jeśli bardzo często używasz jakiejś witryny, np. portalu informacyjnego, mapy czy konta pocztowego, możesz sprawić, że ta strona będzie się uruchamiała razem z przeglądarką. W Google Chrome znajdziesz odpowiednią do tego funkcję. Kliknij kartę, np. Gmail - Odebrane, prawym klawiszem myszy i z menu wybierz opcję Przypnij kartę. Po tym zabiegu karta zwęzi się do małej ikony M i automatycznie wystartuje w takiej formie, gdy następnym razem uruchomisz przeglądarkę.

    Obraz

    Monitorowanie pracy

    Aby zobaczyć listę narzędzi do monitorowania pracy, wpisz w pasek adresu chrome://about.

    Krok 1

    Chrome używa akceleracji GPU do renderowania stron. Jeśli chcesz sprawdzić, czy twój komputer ma kartę graficzną odpowiadającą wymogom przeglądarki, przejdź na stronę: chrome://gpu-internals/. Strona chrome://flash/ pozwala sprawdzić wersję pluginu flash i jego stabilność. Z kolei na chrome://histograms/ oraz chrome://tracing/ zobaczysz wykresy ilustrujące działanie poszczególnych funkcji przeglądarki.

    Krok 2

    Aby przejść do konsoli dla developerów, kliknij kolejno: ikonę klucza narzędziowego, Narzędzia, Narzędzia dla programistów. Tam w zakładce Elements możesz przejrzeć kod strony, co przydaje się w celu zdobycia np. adresu ilustracji. Z kolei w zakładce Network możesz sprawdzić, jak szybko ładują się strony.

    Obraz
    Obraz

    Menedżer zadań

    Jeśli klikniesz ikonę klucza narzędziowego i Wyświetl strony działające w tle, pojawi się okienko, w którym sprawdzisz, ile pamięci zajmuje każda uruchomiona strona. Jeśli zawiesi ci się aplikacja internetowa lub plugin, w tym miejscu możesz ją wyłączyć, zaznaczając ją i klikając przycisk Zakończ proces.

    Obraz

    Aplikacje w trybie pełnoekranowym

    Współczesne serwisy internetowe to aplikacje, które nie ustępują niczym ich desktopowym odpowiednikom. Dlaczego by nie uruchamiać ich w podobny sposób: za pomocą ikony na pulpicie i w osobnym oknie?

    Krok 1

    W Google Chrome uruchom aplikację. Kliknij ikonę klucza narzędziowego i kolejno: Narzędzia, Utwórz skróty aplikacji. W nowym oknie Utwórz skróty do aplikacji wybierz, w jakim miejscu program ma zapisać skróty: Pulpit, Menu Start, Przypnij na pasku zadań. Kliknij Utwórz.

    Obraz

    Krok 2

    Aby utworzyć skrót do aplikacji zainstalowanej ze sklepu Chrome Web Store, uruchom nową zakładkę za pomocą skrótu klawiszowego [Ctrl]+[N] i kliknij przycisk Aplikacje. Wybierz, którą aplikację chcesz uruchamiać skrótem z pulpitu, kliknij ją prawym klawiszem myszy i z menu wybierz Utwórz skrót. Jeśli zaznaczysz opcję Przypnij na pasku zadań, na pasku Windows 7 pojawi się kafelek.

    Obraz
    Obraz

    Strona z funkcjami eksperymentalnymi

    Wiele funkcji Google Chrome nie jest domyślnie uruchomionych. Możesz je włączyć na własną rękę za pomocą ukrytej strony informacyjnej chrome://flags.

    Krok 1

    Aby włączyć płynne przewijanie, wczytaj stronę Flags. Wciśnij kombinację klawiszy [Ctrl]+[F] i wpisz hasło Płynne przewijanie. Kliknij odnośnik Włącz i naciśnij przycisk Uruchom ponownie teraz. Po restarcie przeglądarka będzie płynnie przewijała stronę.

    Obraz

    Krok 2

    Na stronie Flags wyszukaj za pomocą kombinacji klawiszy [Ctrl]+[F] fragment frazy grupowanie kart. Kliknij Włącz, a następnie Uruchom ponownie teraz. Po restarcie przeglądarki otwórz kilka kart i kliknij prawym klawiszem zakładkę dowolnej karty. Na samym dole menu kontekstowego zobaczysz dwie nowe opcje. Kliknij np. opcję Wybierz według domeny. Karty zawierające strony jednej domeny zostaną wybrane. Jeśli złapiesz myszą i pociągniesz je na dół, wszystkie zostaną przeniesione do nowego okna.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie