Co w sieci piszczy?
Windows nie dostarcza precyzyjnych informacji o ruchu sieciowym. Lepiej to robią wyspecjalizowane narzędzia do monitorowania połączenia, takie jak: BitmeterOS oraz NetWorx, a także skanery pakietów, np. Capsa Free.
Monitorowanie połączenia jest koniecznością dla wszystkich użytkowników, którzy korzystają z usługi dostępowej z limitem ilości danych. Warto też monitorować połączenie, korzystając z nielimitowanego dostępu do sieci, bo dostarcza to ciekawych informacji o sposobie, w jaki korzystamy z internetu.
Jednym z lepszych, i do tego prostszym w użyciu narzędziem, które dostarczy podstawowych informacji, jest BitmeterOS, który automatycznie filtruje i wyróżnia ruch internetowy. Jeśli potrzebujesz bardziej precyzyjnych informacji, możesz sięgnąć po program Net Worx, który nie dość, że pozwala na zliczanie ruchu według wskazanego interfejsu, to pozwala analizować np. samo połączenie Dial-Up z siecią komórkową i ma funkcję podliczania ruchu poszczególnych użytkowników komputera. Jeśli interesuje cię analiza przepływu informacji na poziomie protokołu, by np. zliczyć, ile danych pochłaniają gry sieciowe czy korzystanie z sieci P2P, musisz sięgnąć po profesjonalne narzędzie – skaner pakietów, np. Capsa Free, który wyróżnia się dość przyjaznym interfejsem jak na tego typu narzędzie.
Łatwe monitorowanie ruchu internetowego
Program BitmeterOS jest niezwykle prosty w użyciu, jak na narzędzie sieciowe. Aplikacja działa w postaci usługi w tle, zajmuje niewiele pamięci operacyjnej, a obsługuje się ją przez przeglądarkę internetową.
Krok 1
Program jest dostępny za darmo i można go pobrać z serwisu PC Format Programy. Zalecamy skorzystanie z najnowszej wersji testowej 0.8. Instalacja jest bezproblemowa, sprowadza się do potwierdzenia komunikatów. Trzeba wyrazić zgodę na instalację dodatkowej biblioteki WinPcap.
Krok 2
Naciśnij Click here to view the Web Interface. Interfejs aplikacji jest dostępny pod adresem http://localhost:2605/index.html. Aby ułatwić sobie dostęp do informacji o obciążeniu połączenia sieciowego, zrób zakładkę.
Krok 3
Po wyświetleniu się aplikacji zobaczysz wykres ilustrujący zmiany prędkości pobierania danych z sieci. Są na nim wyróżnione transfery, które przechodzą przez interfejs sieciowy, a także osobnymi kolorami (pomarańczowym i niebieskim) są wyróżnione transfery z i do internetu. Z prawej strony wykresu są dane numeryczne dla aktualnego transferu.
Krok 4
Aby zmienić skalę, skorzystaj z przycisków Up/Down w obszarze Scale. Przycisk Stopwatch uruchamia przydatne narzędzie pozwalające zliczyć ilość pobranych i wysłanych danych w określonym czasie.
Krok 5
BitmeterOS, oprócz wyświetlania aktualnych pomiarów, zachowuje informacje o transferach, dzięki czemu po pewnym czasie masz dostęp do pokaźnego zestawu danych, który pozwala na precyzyjne przeanalizowanie sposobów wykorzystania sieci. Informacje znajdziesz w zakładce History.
Krok 6
Dane są prezentowane na trzech wykresach. Dolny pokazuje zużycie dzienne, środkowy – zużycie w przedziale godzinowym, a górny – ilość pobranych danych z dokładnością co do minuty. Aby poznać szczegóły danego słupka, wystarczy wskazać go myszą.
Krok 7
Dane statystyczne w formie bardziej zwięzłej można przejrzeć w zakładce Summary, gdzie widać dokładnie, ile informacji przepłynęło przez twój komputer w ciągu roku, miesiąca czy dnia. Z kolei w zakładce Query można wyświetlić zestawienie dla wybranego okresu.
Krok 8
Jeśli chcesz użyć programu do monitorowania ilości danych zużytych np. z pakietu dostępowego w sieci 3G, musisz przejść do zakładki Alerts i kliknąć Create an Alert. Pojawi się okno Alert Editor. Zaznacz Internet Downloads, a w sekcji Amount określ ilość danych, po których ma się pojawić ostrzeżenie. Biorąc pod uwagę, że zliczane będą tylko pobierane informacje, a w ramach kwoty transferu są rozliczane także wysyłane dane, ustaw wartość o 10–20 proc. poniżej limitu.
Krok 9
Przejdź do zakładki Interval Start i zaznacz opcję Using a repeating interval następnie zaznacz Monthly Intervals i z listy Pick the day of ... wybierz dzień, w którym odnawia się twój pakiet internetowy. Z drugiej listy wybierz godzinę i przejdź do zakładki Times.
Krok 10
Jeśli masz jednolite warunki przez całą dobę, zaznacz opcję All usage. Jeśli natomiast korzystasz z oferty pozwalającej np. na nieograniczony transfer w godzinach nocnych, wybierz Only at certain times i zaznacz dni oraz przedział czasowy, w którym przepływ informacji obciąża kwotę transferu. Wybór potwierdź, klikając Add.
Krok 11
Przejdź do zakładki Name, wpisz nazwę swojego alertu i potwierdź, klikając Save. Po zapisaniu alertu możesz śledzić postęp w zakładce Alerts. Jeśli kryteria zostaną spełnione, pasek zmieni kolor na czerwony. Niestety narzędzie nie jest zintegrowane z powiadomieniami Windows, więc musisz co jakiś czas sprawdzać, ile ci zostało do przekroczenia kwoty transferu.
Mierzenie zużycia transferu wg interfejsu i użytkowników
Do bardziej zaawansowanych zastosowań potrzebne jest bardziej wyrafinowane narzędzie – NetWorx.
Krok 1
Przy pierwszym uruchomieniu pojawia się kreator. W pierwszym kroku, z listy Your language wybierz Polish. Kliknij Dalej i w kolejnym kroku wybierz połączenie, które chcesz monitorować.
Krok 2
Niestety nie ma możliwości zliczania samego połączenia z internetem, ale można za to pominąć ruch w sieci LAN, przychodzący do wybranego interfejsu sieciowego. Potwierdź Dalej i Zakończ.
Krok 3
W głównym oknie programu znajdziesz zakładki, w których dostępne są raporty o ilości danych wymienionych z globalną siecią. Warto zwrócić uwagę także na zakładkę Sesje dial-up, gdzie osobno zliczone są połączenia telefoniczne.
Krok 4
Jeśli korzystasz zarówno z sieci Wi-Fi, ethernet, jak też z połączenia przez modem 3G, w tym miejscu znajdziesz informację o samych połączeniach komórkowych lub bezpośrednich połączeniach ADSL (nawiązywanych bez pośrednictwa routera). Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile transferu zużywają poszczególne konta w komputerze, kliknij ikonę Użytkownicy. gdzie osobno zliczone są połączenia telefoniczne.
Krok 5
Możesz także zmodyfikować monitorowane interfejsy tak, by wybrać zliczanie samego połączenia komórkowego, pomijając całą resztę. Kliknij prawym klawiszem ikonę programu Networx w zasobniku systemowym i z menu wybierz Ustawienia. Następnie w obszarze Monitorowane interfejsy wybierz z listy Wszystkie połączenia dial-up.
Krok 6
Monitorując połączenie z ograniczonym pasmem, warto zdefiniować dostępną ilość transferu. W tym celu ponownie wywołaj menu kontekstowe Networx i kliknij Quota. W oknie Mój limit kliknij przycisk Ustaw. Następnie zmień Typ limitu na Miesięczny, Jednostki na GB i w polu Przydział wpisz swój limit w gigabajtach.
Krok 7
Po powrocie do okna Mój limit zaznacz opcję Ostrzeż po wykorzystaniu części limitu, a następnie kliknij Zamknij. Niestety w programie nie ma możliwości wybrania dnia, w którym przyznawana jest nowa kwota.
Monitorowanie ruchu według protokołu
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaki protokół najbardziej obciąża połączenie sieciowe albo z jakim adresem łączysz się najczęściej, potrzebne jest wyspecjalizowane narzędzie do analizy pakietów Capsa Free, które można pobrać ze strony www.colasoft.com/capsa-free/. Nauczenie się odczytywania informacji ze skanera ma także tę zaletę, że za jego pomocą można próbować wykryć, czy w systemie nie działa trojan http://pcformat.pl/u/824.
Krok 1
W formularzu, który należy wypełnić przed pobraniem Capsa Free, podaj e-mail, do którego masz dostęp, gdyż zostanie wysłany tam numer seryjny programu. Przy pierwszym uruchomieniu zostaniesz poproszony o podanie numeru seryjnego, który trafił do ciebie e-mailem.
Krok 2
Po uruchomieniu programu zaznacz w sekcji Adapter interfejs sieciowy, który chcesz monitorować. Następnie kliknij Start, by rozpocząć przechwytywanie informacji o ruchu sieciowym. W głównym ekranie zobaczysz wykres obciążenia łącza, a poniżej zużycie pasma według adresu IP i protokołu.
Krok 3
Bardziej szczegółowe informacje o protokołach i generowanym przez nie ruchu znajdziesz w zakładce Protocol. Z kolei listę połączeń, z wyróżnieniem poszczególnych węzłów, z którymi łączy się twój komputer, znajdziesz w zakładce Physical Endpoint (według warstwy fizycznej sieci) oraz IP Endpoint (według warstwy sieci).
Krok 4
Interesujący obraz połączeń, które są nawiązywane oraz zamykane przez twój system, znajduje się w zakładce Matrix. W zależności od rodzaju mapy, która jest wybrana w panelu Select Matrix, możesz oglądać połączenia opisane adresem IP albo adresem warstwy fizycznej sieci, czyli numerem MAC karty sieciowej.