Co warto umieć
Znasz już podstawy obsługi tabletu i strukturę interfejsu. Tablet jest też gotowy do pracy. Pora na poznanie kilku podstawowych funkcji i aplikacji, które uzupełnią wiedzę o korzystaniu z urządzenia.
Zakładamy, że utworzyłeś już konto w usłudze Google podczas uruchomienia tabletu. Jeśli tego nie zrobiłeś, proces rejestracji opisaliśmy na poprzedniej stronie. Konto będzie potrzebne przy korzystaniu z części usług oraz pobieraniu nowych aplikacji.
Zabezpieczenie tabletu
Swój tablet możesz zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich na kilka sposobów.
Krok 1
Na pasku powiadomień kliknij ikonę Ustawienia. W listy opcji wybierz Zabezpieczenia. W menu, które się pojawi, kliknij Blokada ekranu.
Krok 2
Domyślnie ustawiony tryb blokady Przesunięcie palcem nie weryfikuje tożsamości użytkownika. Robią to klasyczne zabezpieczenia – Hasło i Kod PIN. Podobnie, ale szybciej, działa funkcja Wzór. Wybierz tę właśnie opcję.
Krok 3
Narysuj wzór, łącząc pola widoczne na ekranie. Gdy osiągniesz oczekiwany efekt, kliknij Dalej, powtórz czynność i kliknij Potwierdź. Jeśli chcesz dodatkowo utrudnić odgadnięcie wzoru, odznacz opcję Wzór jest widoczny.
Krok 4
Inny ciekawy sposób odblokowywania ekranu to Rozpoznanie twarzy. Ta metoda jest jednak zawodna – twój tablet może odblokować osoba o podobnym do twojego wyglądzie. Do użycia tej metody jest wymagane dobre oświetlenie.
Pobieranie nowych aplikacji ze sklepu
Wzbogacanie funkcji tabletu jest możliwe głównie dzięki dodatkowym aplikacjom dostępnym w sklepie Google Play. O programach najbardziej godnych uwagi przeczytasz więcej na kolejnych stronach. Tu pokażemy, jak pobrać je do pamięci tabletu.
Krok 1
Przejdź do ekranu aplikacji i jednokrotnie kliknij ikonę Sklep Play. Interfejs sklepu jest podzielony na kategorie: APLIKACJE, GRY oraz KSIĄŻKI, a każda ma dodatkowy podział tematyczny. Klikając ikonę z symbolem lupki, wywołasz pole wyszukiwania aplikacji – przydatne, gdy szukasz programu o konkretnej nazwie lub funkcji. Kliknij APLIKACJE.
Krok 2
Na ekranie pojawi się sekcja Aplikacje wprowadzające. Są to programy polecane nowym użytkownikom. Możesz przeglądać programy, przewijając ekran. Jeśli któryś cię zainteresuje, kliknij jego ikonę.
Krok 3
Każda aplikacja ma opis, ocenę użytkowników oraz ich opinie. W sklepie Google Play obok aplikacji świetnych jest sporo śmieci, a czasem programów niebezpiecznych (zawierających wirusy). Przed instalacją warto sprawdzić ocenę i opinie użytkowników pod kątem zgłaszanych uwag i problemów oraz ostrzeżeń.
Krok 4
Aby zainstalować program, kliknij przycisk ZAINSTALUJ. W oknie Uprawnienia aplikacji wyświetlą się zasoby tabletu, z których będzie korzystała aplikacja. Warto dokładnie przeczytać to pole. Gdy program odwołuje się do zasobów, które nie powinny być mu potrzebne (np. zestaw tapet chce korzystać z listy kontaktów), lepiej zrezygnować z instalacji – to może być wirus.
Krok 5
Kliknij AKCEPTUJ. Program zostanie zainstalowany. Jego ikona pojawi się na pulpicie. Możesz otworzyć program, klikając OTWÓRZ.
Kontrola pamięci i usuwanie programów
Instalowanie dużej liczby programów oraz wgrywanie plików do tabletu może szybko zapełnić jego pamięć, zwłaszcza w tańszych urządzeniach. Pokażemy, jak skontrolować stan zajętości pamięci i odinstalować zbędne programy.
Krok 1
Na pasku powiadomień kliknij ikonę Ustawienia. W listy opcji wybierz Pamięć.
Krok 2
Procent zajętości pamięci jest prezentowany za pomocą wykresu osobno dla pamięci wbudowanej i karty pamięci. W tanich tabletach rzeczywisty stan zajętości pamięci będzie widoczny w polu Nośnik USB. Wynika to ze specyficznej konstrukcji pamięci w tych urządzeniach.
Krok 3
Procent zajętości pamięci jest prezentowany za pomocą wykresu osobno dla pamięci wbudowanej Aby odinstalować aplikacje na ekranie Ustawienia, wybierz Aplikacje. Przejdź do zakładki WSZYSTKIE. Kliknij nazwę aplikacji, którą chcesz odinstalować, na przykład Kingsoft Office. W kolejnym oknie wybierz Odinstaluj, a potem OK.
Automatyczna synchronizacja danych
Większość materiałów przechowywanych w pamięci tablet może automatycznie wysyłać na serwery Google, gdzie będą dostępne w formie kopii zapasowej oraz do pobrania na inne urządzenie z Androidem (np. smartfon) lub komputer.
Krok 1
Na pasku powiadomień kliknij ikonę Ustawienia i przejdź do sekcji KONTA. Kliknij Google, a potem nazwę twojego konta.
Krok 2
Wyświetli się lista synchronizowanych usług i plików. Są to np. zdjęcia, kalendarz czy kontakty. Możesz odznaczyć pole obok danych konkretnego typu, aby wyłączyć ich synchronizację. W celu wymuszenia natychmiastowego wysłania lokalnych plików na serwer Google kliknij ikonę z trzema kwadracikami, a potem Synchronizuj teraz.
Widżety na ekranie blokady
Jedną z nowinek Androida w wersji 4.2 były widżety, które można umieszczać na zablokowanym ekranie. Te proste aplikacje dają szybki dostęp do wybranych treści. Pozwalają też przejść z ekranu blokady bezpośrednio do konkretnej aplikacji.
Krok 1
Wybudź tablet z trybu uśpienia przyciskiem zasilania. Zamiast odblokowywać ekran, przytrzymaj palcem miejsce na ekranie w pobliżu zegara i przeciągnij w prawo, aż na ekranie pojawi się duży znak +.
Krok 2
Kliknij go, a wyświetli się lista dostępnych widżetów. Wybierz interesujący cię dodatek, na przykład Gmail. Dodatek pojawi się na ekranie blokady. Możesz teraz przejść bezpośrednio do aplikacji Gmail, klikając widżet.
Krok 3
Aby dodać więcej widżetów, powtórz krok 1. Pamiętaj, że na jednym ekranie widoczny jest tylko jeden widżet. Możesz zmieniać kolejność widżetów, przytrzymując dodatek i przeciągając między ekranami.
Wgrywanie plików i struktura katalogów
Tablet to urządzenie stworzone do oglądania zdjęć i filmów, czytania e-booków, sprawdzi się też jako odtwarzacz muzyki. Najpierw musisz jednak wgrać odpowiednie pliki do pamięci urządzenia. To bardzo proste.
Krok 1
W pudełku z urządzeniem znajdziesz kabel USB. Mniejsza końcówka w rozmiarze micro lub mini pasuje do tabletu. Drugą umieść w porcie USB komputera.
Krok 2
W niektórych modelach tabletu pamięć urządzenia od razu pojawi się w oknie Komputer jako dysk wymienny. W innych modelach musisz najpierw kliknąć Połączenie przez USB w menu powiadomień, potem Włącz nośnik USB, a na koniec OK. Jeśli w tablecie jest zainstalowana karta pamięci, ona także pojawi się jako osobny dysk wymienny.
Krok 3
Pliki możesz przenosić między komputerem a tabletem tak, jakbyś kopiował je między katalogami, np. przeciągając. Dla tabletu nie ma znaczenia, gdzie wgrasz dane, np. plików muzycznych nie musisz wgrywać do katalogu Music, a filmowych do zbioru Movies. Urządzenie znajdzie ja nawet, gdy będą wgrane do katalogu głównego. Mimo to warto stosować katalogi, aby utrzymać logiczny porządek w plikach.
Krok 4
Jeśli chcesz zgrać zdjęcia lub filmy wykonane wbudowaną kamerą tabletu, znajdziesz je w katalogu DCIM.
Krok 5
Po zakończeniu przegrywania danych kliknij przycisk Wyłącz nośnik USB na ekranie tabletu. Urządzenie będzie potrzebowało kilkunastu sekund na zindeksowanie wgranych plików.
Podłączanie urządzeń przez bluetooth
Przez „niebieski” port możesz bezprzewodowo podłączyć szeroką gamę urządzeń. Najczęściej będą to słuchawki, mysz albo klawiatura lub inne urządzenie z Androidem (w ten sposób można przesyłać pliki między nimi).
Krok 1
Przejdź do ekranu ustawień i ustaw przełącznik przy funkcji Bluetooth w pozycję Wł. Potem w sekcji DOSTĘPNE URZĄDZENIA kliknij nazwę urządzenia, z którym chcesz się połączyć.
Krok 2
Jeśli urządzenie, z którym się łączysz, nie wymaga uwierzytelniania, połączenie będzie nawiązane automatycznie. W przeciwnym wypadku na ekranach obu łączących się urządzeń kliknij przycisk Powiąż. Czasem konieczne będzie wprowadzenie kodu wyświetlonego na ekranie tabletu w urządzeniu, z którym się łączysz.
Oszczędzanie akumulatora
Działające w tle różne funkcje tabletu podnoszą zużycie akumulatora, co skutkuje skróceniem czasu pracy bez ładowania. Pomożemy maksymalnie wydłużyć czas pracy urządzenia przez zmianę podstawowych ustawień.
Krok 1
Otwórz ekran ustawień po czym wybierz opcję Wi-Fi. Kliknij ikonę ustawień, a potem Zaawansowane. Wybierz opcję Nie wyłączaj Wi-Fi w trybie uśpienia, a potem zaznacz opcję Nigdy. Od tej chwili połączenie Wi-Fi będzie wyłączane, gdy wygasisz ekran.
Krok 2
Wróć teraz do ekranu ustawień i kliknij Wyświetlacz. Im niższa będzie ustawiona jasność ekranu, tym dłużej tablet podziała bez ładowania. Kliknij Jasność ekranu, odznacz AUTOM., a potem suwakiem wyreguluj natężenie świecenia ekranu.
Krok 3
Wybierz opcję Uśpienie. Podobnie jak w poprzednim kroku, im niższą wartość tu ustawisz, tym dłużej tablet podziała bez ładowania. Ustaw np. wartość 1 min.
Krok 4
W tablecie wyposażonym w GPS powinieneś wyłączyć tę opcję, gdy nie jest używana. Na ekranie ustawień wybierz Lokalizacja, potem Tryb lokalizacji i zaznacz pole: Oszczędzanie baterii.
Krok 5
Akumulator można oszczędzać także, wyłączając automatyczną synchronizację usług. Jak to zrobić, pokazaliśmy w poradzie „Automatyczna synchronizacja danych”.