Darmowy Office
Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy na zakup edytora tekstu czy arkusza kalkulacyjnego Microsoftu, sięgnij po darmowe narzędzia. Najnowszy LibreOffice 6 z powodzeniem pełni rolę zamiennika komercyjnego pakietu biurowego.
Bezpłatne aplikacje biurowe nadal mają się dobrze. Mimo prognoz przewidujących upadek tego typu projektów, takie narzędzia jak LibreOffice cały czas cieszą się dużą popularnością. Rezygnacja Microsoftu ze sprzedaży pudełkowej wersji Microsoft Office i przejście do modelu abonamentowego, w którym oprogramowanie traktowane jest jak usługa, wręcz zwiększa zainteresowanie części osób darmowym software’em. Wydano właśnie szóstą wersję Libre Office, którą umieściliśmy na naszej płycie DVD. Wchodzące w skład zestawu programy w niczym nie ustępują narzędziom Microsoftu. Bez problemu odczytują pliki swojego komercyjnego konkurenta i zapisują dane w zrozumiałym dla MS Office formacie.
Writer – obracanie obrazów
Funkcja pozwalająca ustawiać wstawiane obrazy pod dowolnym kątem była oczekiwana przez użytkowników od wielu lat. Szósta wersja pakietu biurowego została wreszcie uzupełniona o tę przydatną opcję.
Krok 1
Otwórz wcześniej zapisany bądź stwórz nowy dokument. Rozwiń menu Wstaw i kliknij polecenie Obraz. Odszukaj na dysku plik, który chcesz umieścić w dokumencie i wstaw go do tekstu. Dopasuj rozmiar, przeciągając myszą znaczniki umieszczone dookoła ramki obrazu. Chwyć myszą obrazek i przesuń w odpowiednie miejsce.
Krok 2
Kliknij obraz prawym przyciskiem myszy i korzystając z poleceń menu kontekstowego, ustaw sposób oblewania oraz wyrównanie, np. Opływanie i Opływanie obustronne. Jeszcze raz rozwiń menu i wybierz Właściwości.
Krok 3
Przejdź na kartę Obraz. Wpisz w polu Kąt obrotu liczbę stopni, o jaką chcesz obrócić obraz. Możesz także użyć strzałek widocznych obok pola albo przeciągnąć myszą znacznik na kole widocznym poniżej polecenia Ustawienia domyślne. Aby zakończyć, wciśnij przycisk Ok.
Calc – szablony z internetu
Po instalacji pakietu biurowego na dysku są tylko szablony ułatwiające tworzenie dokumentów tekstowych oraz prezentacji. Brakuje wzorów, które ułatwiłyby pracę z arkuszami kalkulacyjnymi. Szablony Calca można jednak znaleźć na stronie internetowej projektu LibreOffice.
Krok 1
Otwórz okno startowe i kliknij strzałkę widoczną obok przycisku Szablony. Po rozwinięciu menu wybierz pozycję Zarządzaj szablonami.
Krok 2
Aby sprawdzić zawartość internetowego repozytorium szablonów, kliknij ikonę Przeglądaj szablony online. Na ekranie pojawi się okno przeglądarki z listą szablonów. Domyślnie wyświetlane są najbardziej popularne projekty.
Krok 3
Po prawej stronie okna widoczny jest spis kategorii. Ułatwia on odnalezienie konkretnego szablonu. Wybierz jedną z pozycji na liście Browse Templates by Category. Za pomocą rozwijanych list widocznych u góry okna możesz filtrować wyniki. Najlepiej jednak użyć pola wyszukiwania Search.
Krok 4
Wybranie filtra z listy z domyślnie wybranym Any version spowoduje wyświetlenie tylko tych projektów, które były testowane z daną wersją pakietu. Trzeba jednak pamiętać, że brak testów nie oznacza od razu niezgodności.
Krok 5
Kliknij tytuł wybranego szablonu, przewiń stronę z opisem w dół i użyj łącza uruchamiającego pobieranie. Gdy plik znajdzie się już na dysku, po prostu go uruchom. Szablon zostanie automatycznie otwarty w programie.
Calc – komórki jako grafika
Zapis zaznaczonych komórek arkusza do pliku graficznego to kolejna nowość w LibreOffice. Zobacz, jak skorzystać z tej funkcji.
Krok 1
Otwórz arkusz kalkulacyjny i zaznacz komórki albo obiekty, które planujesz zapisać jako plik graficzny. Rozwiń menu Plik i wskaż polecenie Eksportuj.
Krok 2
W polu Nazwa pliku nadaj nazwę. Rozwiń listę Zapisz jako typ i wybierz format pliku. Może to być dokument PDF, plik JPG lub PNG. Koniecznie zaznacz pole Zaznaczenie. Jeżeli tego nie zrobisz, zapisana zostanie cała strona arkusza. Naciśnij Zapisz i potwierdź ustawienia eksportu przyciskiem Ok. Plik graficzny jest gotowy.