Darmowy pakiet IS
Comodo Internet Security to jedyny darmowy pakiet klasy internet security dostępny w wersji polskojęzycznej. Program nie wypadł najlepiej w testach, ale jest bardzo popularny ze względu na cenę.
Instalacja programu Comodo Internet Security
Najnowszą wersję programu pobierzesz ze strony producenta www.comodo.com.
Krok 1
Zaraz po wyborze języka instalacji zobaczysz okno z dwoma polami wyboru:
Krok 2
Pozostawienie aktywnego pola Zmień serwery DNS komputera na bezpieczne serwery DNS oznacza, że instalator zastąpi aktualną konfigurację serwerów DNS i ustawi serwery Comodo. Zadaniem serwerów DNS jest tłumaczenie adresów internetowych (np. www.pcformat.pl) na adresy IP. Firma Comodo zachwala swoje serwery DNS jako szybkie, jednak dla użytkownika w Polsce niekoniecznie musi to być prawda. Wybór tego pola pozostawiamy twojej ocenie – w ramce podpowiadamy, jak zbadać szybkość serwerów DNS.
Krok 3
Pozostawiając zaznaczone drugie pole, decydujesz, że każdy nierozpoznany program będzie przesyłany do Comodo. Jeżeli nie chcesz, by firma gromadziła dane o używanych przez ciebie programach, odznacz to pole wyboru. Z drugiej strony, pozostawienie zaznaczonego pola zwiększy poziom ochrony.
Krok 4
Kontynuuj instalację, ale uwaga! Nie klikaj Akceptuj i instaluj, lecz Dostosuj instalację.
Krok 5
Teraz dokonujesz wyboru składników pakietu, które mają być zainstalowane. Radzimy odznaczyć pola Comodo GeekBuddy i Comodo Dragon. GeekBuddy to płatna usługa zdalnej pomocy, natomiast Dragon jest przeglądarką internetową. Po wyłączeniu tych pól kliknij Wstecz, a potem możesz już kliknąć Akceptuj i instaluj.
Jak zmierzyć DNS
Za pomocą programu namebench http://code.google.com/p/namebench/ możesz sam sprawdzić, czy aktualna konfiguracja serwerów DNS jest optymalna i czy warto zamieniać je na serwery DNS Comodo.
Krok 1
Po uruchomieniu programu namebench nie zmieniaj domyślnych ustawień w oknie namebench. Program powinien automatycznie wykryć lokalizację – Poland i dobrać pozostałe parametry testu. Kliknij przycisk Start Benchmark, by rozpocząć pomiar.
Krok 2
Testy mogą potrwać nawet kilkanaście minut. Jeżeli program znajdzie jakiś szybszy DNS od aktualnie ustawionego, zobaczysz duży wskaźnik procentowy w kolorze zielonym.
Krok 3
Aby sprawdzić serwery DNS Comodo, powtórz test, wpisując w pole Nameservers adresy IP tych serwerów: 8.26.56.26 oraz 8.20 247.20, możesz też dopisać adresy dowolnych innych serwerów DNS, które chcesz sprawdzić. Każdy adres musi być oddzielony przecinkiem lub spacją.
Krok 1
o uruchomieniu programu rozpocznie się aktualizacja bazy danych wirusów i zostanie wyświetlone okno informujące o wykryciu nowej sieci. Poczekaj, aż aktualizacja się zakończy, po czym w oknie Wykryto nową sieć wskaż właściwą lokalizację. Na przykład w przypadku sieci domowej wybierz: Jestem w DOMU
Krok 2
Po aktualizacji rozpocznie się automatyczne skanowanie komputera.
Krok 3
Jeżeli w trakcie skanowania program wykryje jakieś szkodniki, zostaniesz o tym powiadomiony wyraźnym komunikatem. W oknie komunikatu jesteś zachęcany do skorzystania z usługi GeekBuddy. Zaznacz pole Nie pytaj ponownie i kliknij Nie potrzebuję pomocy – usługa GeekBuddy jest płatna.
Krok 4
Na ekranie pojawi się okno Wyniki skanowania, w którym wymienione będą wszystkie znalezione zagrożenia. Obok każdego elementu znajduje się pole wyboru, które standardowo jest zaznaczone. Kliknięcie przycisku Usuń przenosi szkodniki do kwarantanny.
Krok 5
W oknie głównym funkcje zostały rozmieszczone w odrębnych kartach. Standardowo aktywna jest karta Stan, na której są wyświetlane najważniejsze informacje. Po aktualizacji może być konieczne ponowne uruchomienie komputera, o czym poinformuje komunikat widoczny po lewej stronie okna. Kliknij Napraw to.
Krok 6
Po ponownym uruchomieniu systemu na ekranie zostanie automatycznie wyświetlone okno powitalno-informacyjne. Zaznacz pole wyboru Nie pokazuj więcej tego okna.
Krok 7
Okno główne programu i dostęp do funkcji konfiguracyjnych możesz uzyskać za pośrednictwem menu kontekstowego ikonki umieszczonej w obszarze powiadomień na pasku zadań.