DivX bez zakłóceń
Pobrałeś z sieci długo poszukiwany film. Trwało to dobrych kilka godzin. Okazuje się jednak, że podczas próby jego otwarcia pojawiają się trudności. Nie ma obrazu albo dźwięku. Brakuje napisów. Pokazujemy, jak sobie radzić w takich sytuacjach.
Zdobycie poszukiwanego filmu wymaga starań. Tytuł należy zazwyczaj odnaleźć w sieci, a następnie kilka godzin go pobierać. Czy jedynym sposobem rozwiązania problemów z odtwarzaniem pobranego z internetu filmu jest ponowne pobieranie kilkuset megabajtów danych bądź próba pozyskania wymarzonego filmu z innego źródła? Na szczęście nie, ponieważ większość problemów można rozwiązać samodzielnie przy użyciu darmowych narzędzi.
W artykule prezentujemy najszybsze i najłatwiejsze sposoby pokonania najczęstszych trudności zgłaszanych przez amatorów DivX--ów. Pokazujemy, jak zainstalować opowiednie kodeki, zapewniające odtworzenie filmu. Jak naprawić uszkodzone pliki. W jaki sposób zsynchronizować obraz z dźwiękiem. Wreszcie, jak dobrać napisy dialogowe. Oczywiście nie ma pewności, że wszystkich kłopotów da się uniknąć, jednak warto spróbować, zanim dasz za wygraną.
Standardowe kodeki – instalacja
Jeżeli uruchomiłeś film, a nie widać na nim obrazu, odtwarzany jest tylko dźwięk (bądź odwrotnie), oznacza to najprawdopodobniej, że nie masz właściwych kodeków. Możesz przejść do warsztatu: „Jak poznać właściwe kodeki” lub spróbować od razu zainstalować jeden z dostępnych pakietów.
Krok 1
Z dekoderów, których w sieci można znaleźć dość dużo, polecamy dwa: FFDShow lub K-Lite Codec Pack. Oba pakiety znajdziesz na płycie dołączonej do PC Formatu. Instalację pokażemy na przykładzie K-Lite Codec Pack.
Krok 2
Uruchom instalator programu i w kolejnych oknach klikaj przycisk Next, nie zmieniając żadnych ustawień. Następnie kliknij Install. Poczekaj, aż aplikacja zostanie zainstalowana, o czym będziesz powiadomiony komunikatem: DONE!
Krok 3
Uwaga! Całkowite zakończenie instalacji wymaga ponownego uruchomienia komputera. Czynność zostanie wykonana po kliknięciu przycisku Finish. Dlatego, zanim klikniesz przycisk, upewnij się, że nie masz otwartych żadnych dokumentów i nie utracisz ważnych danych.
Jak rozpoznać kodeki właściwe dla filmu
W ramce „Instalowanie standardowych kodeków” pokazujemy, jak zainstalować pakiet kodeków, który powinien wystarczyć do odtworzenia większości filmów. Jeżeli jednak chcesz sam zobaczyć, jakich kodeków użyto w danym pliku, skorzystaj z wyspecjalizowanego narzędzia. Program jest darmowy.
Krok 1
Otwórz witrynę http://kodek.info/mediainfo_pobierz.php, a następnie odszukaj i kliknij odnośnik Pobierz. Zapisz plik na dysku twardym. Aby uruchomić instalator, kliknij ikonę MediaInfo. W wywołanym oknie wybierz z listy język Polski i kliknij OK.
Krok 2
W kolejnym oknie kliknij Zainstaluj. Poczekaj, aż program zakończy proces instalowania, i kliknij przycisk Zakończ. Aplikacja zostanie uruchomiona automatycznie. Na ekranie zobaczysz okno Preferences służące do wstępnej konfiguracji programu.
Krok 3
Najważniejszą czynnością jest wybór języka interfejsu programu. Z listy Langugage wybierz język Polski. Kliknij przycisk OK, aby zamknąć okno. Teraz dopiero zobaczysz na ekranie główne okno programu.
Krok 4
Aby odczytać informacje o pliku, kliknij przycisk .... Następnie w wywołanym oknie dialogowym wskaż film i kliknij przycisk Otwórz. Po chwili w oknie aplikacji zobaczysz wszystkie informacje o filmie. Najważniejsze dotyczą kodeków.
Krok 5
Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji, kliknij --> i wybierz Karta. Zobaczysz okno z zaawansowanymi szczegółami. Obok nazw kodeków zobaczysz przyciski Web, dzięki którym możesz się przenieść na stronę oficjalną kodeka. Możesz go również stamtąd pobrać.
Sposób naprawiania uszkodzonych plików
Czasami pobrany plik z filmem nie chce się otworzyć. Może to oznaczać, że dane są uszkodzone lub plik nie został w całości pobrany. W takim wypadku warto skorzystać z odpowiedniego programu i naprawić plik lub odzyskać część filmu. Skorzystamy z aplikacji DivFix.
Krok 1
Otwórz stronę http://divfix.maxeline.com/divfix.html, a następnie odszukaj i kliknij odnośnik DivFix 1.10 for Windows. Zapisz plik na dysku twardym. Załóż folder i rozpakuj do niego pobrane archiwum ZIP. Otwórz katalog i kliknij ikonę DivFix.exe.
Krok 2
Aplikacji nie trzeba instalować. Na ekranie zobaczysz główne okno programu DivFix. Najpierw wskaż katalog, w którym program zapisze naprawiony plik. Kliknij przycisk z dyskietką i w wywołanym drzewie katalogów wskaż kliknięciem wybrany folder, a następnie kliknij przycisk Select dir.
Krok 3
Teraz możesz przejść do próby naprawienia pliku. DivFix pozwala odbudować indeks w pliku uszkodzonym podczas ściągania. Taki indeks znajduje się na końcu pliku i czasami nie zostaje pobrany. Program naprawi także film, w którym brakuje początku.
Krok 4
Kliknij Add Files i w wywołanym oknie dialogowym wskaż film (kliknij dwukrotnie jego nazwę), który chcesz naprawić. Tytuł zostanie wyświetlony w głównym oknie programu. Kliknij przycisk Rebuild Index.
Krok 5
Aplikacja rozpocznie odbudowywanie indeksu. Pasek postępu czynności widzisz w głównym oknie programu. Poczekaj, aż DivFix zakończy operację. Następnie przejdź do folderu, który wskazałeś w kroku 2. Znajdziesz tam naprawiony film. Nazwa pliku jest poprzedzona nazwą programu, np. DivFix.Pieni_dze to nie wszystko.AVI.
Synchronizacja obrazu i dźwięku w filmie
Może się zdarzyć (często w DivX), że podczas oglądania filmu wyraźnie daje się zauważyć rozjeżdżanie się obrazu i dźwięku, np. fonia spóźnia się w stosunku do obrazu. Możesz spróbować to naprawić.
Krok 1
Otwórz stronę http://virtualdub.sourceforge.net/ i kliknij odnośnik Last download mirrors. Zapisz program na dysku, rozpakuj do folderu, odszukaj i kliknij ikonę VirtualDub.exe. Na ekranie zobaczysz główne okno programu, kliknij File i wybierz Open video file....
Krok 2
Następnie wskaż na dysku film, który chcesz modyfikować. Plik zostanie wczytany przez program VirtualDub. Kliknij Audio i wybierz Interleaving.... W wywołanym oknie: Audio/Video Interleave Options możesz przesunąć dźwięk w przód lub w tył.
Krok 3
W tym celu należy wpisać odpowiednią wartość w pole Delay audio track by 700 ms. Jeżeli dźwięk wyprzedza obraz, podajemy wartość dodatnią, w przypadku spóźniania się dźwięku należy wprowadzić wartość ujemną. Wartość podajesz w milisekundach. Pamiętaj, że 1 s=1000 ms.
Krok 4
Po wprowadzeniu odpowiedniej wartości kliknij przycisk OK. Następnie zapisz film, klikając kolejno File i Save as AVI.... Wskaż lokalizację dla pliku, i gotowe.
Szybkie pobieranie napisów do filmu
Pobrany z sieci film jest często w oryginalnej wersji językowej. Napisów możesz zatem szukać, wertując różnego rodzaju serwisy gromadzące ścieżki dialogowe, jednak nie zawsze łatwo odnaleźć pasujące napisy. Dlatego o wiele wygodniej jest skorzystać z programu przeznaczonego do wyszukiwania, dopasowywania i pobierania napisów do twojej wersji pliku.
Krok 1
Otwórz stronę http://pobierz.napiprojekt.pl i kliknij odnośnik Pobierz. Pobierz aplikację, a następnie odszukaj i kliknij ikonę napiprojekt. W pierwszym oknie instalatora kliknij Dalej. Zaznacz pole obok: Akceptuję warunki umowy i ponownie kliknij Dalej oraz Instaluj i Zakończ.
Krok 2
Program uruchomi się automatycznie. Przy pierwszym starcie aplikacja zaproponuje wykonanie testowego pobrania napisów. Kliknij Yes, a następnie OK. Program rozpocznie próbę pobrania napisów. O pomyślnym przebiegu czynności zostaniesz poinformowany za pomocą komunikatu: Wynik testu pozytywny: Pobrano napisy.
Krok 3
Działanie programu sygnalizuje ikona w zasobniku systemowym. Aby pobrać napisy, kliknij ikonę prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz Napisy i polecenie Pobierz.
Krok 4
W wywołanym oknie dialogowym Windows kliknij dwukrotnie plik z filmem, do którego chcesz pobrać ścieżkę dialogową. Istnieje także drugi sposób pobierania (czasami szybciej dostępny). Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy plik z filmem, a następnie wybrać polecenie Znajdź i dopasuj napisy.
Krok 5
Program rozpocznie poszukiwanie (w swojej bazie) i pobieranie napisów. Cała operacja trwa kilka lub kilkadziesiąt sekund. Po chwili powyżej zasobnika systemowego pojawi się komunikat informujący, jakie napisy pobrano. Możesz sprawdzić dopasowanie za pomocą wyświetlonych informacji. Wszystko powinno się zgadzać. Najlepiej jednak uruchomić film i sprawdzić zgodność napisów w trakcie odtwarzania.
Krok 6
Za pomocą Napiprojekt możesz bezpośrednio wysłać także swoje napisy do bazy programu. Będą mogli z nich skorzystać inni użytkownicy aplikacji. Jeżeli chcesz wysłać napisy, kliknij prawym przyciskiem myszy (w zasobniku systemowym) ikonę programu. Następnie wybierz Dodaj nowe, Napisy i wskaż plik, który chcesz wysłać.