HardwareDla szybkiego procesora

    Dla szybkiego procesora

    Latem, gdy wzrastają temperatury, niektóre procesory zaczynają się przegrzewać. W takim przypadku skuteczne chłodzenie stanowi klucz do stabilności peceta. Dobrym rozwiązaniem jest chłodzenie wodne.

    Dla szybkiego procesora

    Większość procesorów ma w komplecie zestaw chłodzący (radiator i wentylator), jednak w wydajnych układach nie jest on wystarczający. Dotyczy to zwłaszcza procesorów Intela z odblokowanym mnożnikiem, a także procesorów AMD z rodziny FX (szczególnie najwyższych modeli ośmiordzeniowych).

    Za około 100 zł można kupić dobry zestaw chłodzący, np. jeden z produktów polskiej marki SilentiumPC. Natomiast 200–300 zł kosztuje podstawowy zestaw chłodzenia wodnego, np. popularny Cooler Master Seidon 120V. Zawsze będzie on bardziej skuteczny od powietrznego, bo chłodnica lepiej oddaje ciepło niż metalowy radiator, dzięki czemu procesor może być o kilka lub kilkanaście stopni chłodniejszy.

    Niektóre gotowe zestawy chłodzenia wodnego może obecnie zamontować nawet kompletny amator – nie jest konieczna zabawa z pompami, rurkami, zaciskami, płynami itd. Wszystkie elementy są już gotowe do podłączenia. Jedynym warunkiem jest to, że obudowa musi mieć kratkę wentylacyjną o średnicy 12 cm, bo właśnie taki rozmiar ma chłodnica. W większych obudowach znajdują się podwójne czy nawet potrójne kratki 12 cm, co pozwala na montaż chłodnic o wielkości ok. 24x12 cm albo 36x12 cm.

    Najpopularniejszym medium używanym w układach chłodzenia wodnego jest właśnie woda – jednak nie może być to czysta woda, bo spowodowałaby ona korozję elementów układu. Dlatego używane są dodatki zapobiegające korozji oraz rozwijaniu się glonów w układzie (ciemność, ciepło i wilgoć to idealne środowisko do ich rozwoju). Niekiedy stosuje się również barwniki, w tym także fosforyzujące.

    Przygotowanie płyty głównej

    Każdy większy zestaw chłodzący wymaga zamontowania specjalnej ramki od spodu płyty głównej. Wiąże się to z rozłożeniem całego komputera. Musisz wyjąć karty rozszerzeń, odpiąć kable od płyty głównej, wyjąć płytę z obudowy i zdemontować zestaw chłodzący procesora. Tylko niektóre nowsze obudowy zapewniają dostęp do spodniej strony płyty w okolicy procesora – dzięki temu demontaż całego peceta nie jest wymagany. Montaż chłodzenia pokazujemy na przykładzie taniego zestawu Cooler Master Seidon V120 Ver.2.

    Krok 1

    Blok z pompą wody przykręca się do specjalnej ramki, którą należy zamontować w otworach płyty głównej. W płytach dla procesorów Intela otwory są w zasadzie gotowe po zdjęciu standardowego zestawu chłodzącego.

    Krok 2

    Natomiast jeśli masz komputer z procesorem AMD, musisz zdemontować oryginalną ramkę gniazda procesora, odkręcając cztery widoczne na zdjęciu śruby. W ten sposób odsłonisz otwory do zamontowania nowej ramki.

    Obraz

    Krok 3

    Natomiast jeśli masz komputer z procesorem AMD, musisz zdemontować oryginalną ramkę gniazda procesora, odkręcając cztery widoczne na zdjęciu śruby. W ten sposób odsłonisz otwory do zamontowania nowej ramki.

    Obraz

    Krok 4

    Następnie umieść ramkę pod płytą główną tak, by kołki montażowe wystawały z odpowiednich otworów płyty. Jeśli wcześniej wymontowałeś płytę z obudowy, możesz ją z powrotem zamontować w komputerze.

    Obraz

    Właściwy montaż zestawu chłodzenia wodnego

    Można już przystąpić do montażu chłodzenia wodnego, co jest tylko odrobinę trudniejsze niż montaż zwykłego zestawu chłodzenia powietrzem.

    W pierwszej kolejności musisz znaleźć odpowiednią kratkę wentylacyjną 12 cm w obudowie – powinna być ona ulokowana niedaleko procesora, zwykle na tylnej lub górnej ściance obudowy, bo wężyki zestawu chłodzącego mają tylko kilkanaście centymetrów długości. Chłodnica musi mieć wymuszany obieg powietrza, więc potrzebuje wentylatora, który wraz z nią powinien się zmieścić w odpowiednim miejscu. Oczywiście trzeba zadbać o to, by wentylator tłoczył powietrze w odpowiednim kierunku – jesli znajduje się na tylnej ściance, to musi wypychać ciepłe powietrze na zewnątrz obudowy.

    Na samym procesorze trzeba zamontować pompę wody, która będzie wymuszała przeływ cieczy w całym układzie.

    Krok 1

    Przyjrzyj się wentylatorowi – ma on strzałki, które pokazują kierunek przepływu powietrza. Powinien zostać tak zamontowany, by wyciągał ciepłe powietrze z komputera (jeśli jest montowany z tyłu lub u góry obudowy).

    Obraz

    Krok 2

    W przypadku montażu w tylnej części obudowy przykręć wentylator do chłodnicy w ten sposób, by „dmuchał” w kierunku chłodnicy. W używanym przez nas komplecie firmy Cooler Master znajdują się wszystkie odpowiednie śruby i wkręty.

    Obraz

    Krok 3

    Następnie przykręć chłodnicę do odpowiedniej kratki wentylacyjnej za pomocą wkrętów, od zewnętrznej strony obudowy. Ustaw wężyki w ten sposób, by nie zawadzały we wnętrzu obudowy i nie zakłócały obiegu powietrza.

    Obraz

    Krok 4

    Nałóż na procesor odrobinę pasty termoprzewodzącej, przyłóż radiator do procesora, załóż na niego metalową ramkę i przykręć nakrętkami. Pamiętaj, by nie dokręcać mocno nakrętek tylko z jednej strony, lecz robić to po przekątnej.

    Obraz

    Krok 5

    Pompa wodna oraz wentylator chłodnicy wymagają niezależnego zasilania. Podłącz zatem dwa kabelki do odpowiednich złączy płyty głównej – najczęściej będą to złącza oznaczone jako CPU_FAN oraz CPU_OPT (lub CAS_FAN itp.).

    Obraz

    Krok 6

    Montaż zestawu jest zakończony – będziesz mógł cieszyć się cichym i skutecznym chłodzeniem peceta. Oczywiście pozostaje jeszcze podłączenie wszystkich kabli i montaż brakujących elementów (pamięci czy karty rozszerzeń).

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie