Do dowodu i paszportu
Masz w domu aparat fotograficzny? Wykorzystaj go i zamiast chodzić do fotografa i wydawać pieniądze na zdjęcia do legitymacji lub innego dokumentu, zrób je samodzielnie. Pokażemy, na co zwrócić uwagę, aby były profesjonalne.
Samodzielnie wykonana fotografia daje nie tylko oszczędność finansową i zadowolenie ze swojego wyglądu na zdjęciu. Uzyskujesz również komplet fotek do wykorzystania w przyszłości, bez potrzeby ponownego odwiedzania studia fotograficznego. Zdjęcia przeznaczone do dokumentu muszą przedstawiać aktualny wygląd, więc nie możesz przesadzać z ich retuszowaniem, nie możesz też korzystać z bardzo starych ujęć.
Do wykonania zdjęcia do dokumentu wystarczy nawet prosta cyfrówka. Potrzebne jest również jasne jednolite tło (ściana lub duży biały karton, przymocowany na przykład do regału). Jeśli robisz zdjęcie bez pomocy drugiej osoby, zaopatrz się w statyw, na którym przymocujesz aparat. Najlepsze oświetlenie to rozproszone (nie bezpośrednie) w pokoju promienie słoneczne. Jeśli twój aparat jest przystosowany do użycia zewnętrznej lampy błyskowej, skorzystaj z niej. Lampa powinna jednak umożliwiać skierowanie palnika w górę, aby światło błyskowe nie oświetlało twarzy bezpośrednio, lecz z odbicia od jasnego sufitu.
W zależności od przeznaczenia zdjęcia należy wybrać jedną z dwóch póz – lewy półprofil z odsłoniętym lewym uchem (większość dokumentów) lub twarz na wprost aparatu (dokumenty biometryczne, na przykład paszport). Oczy powinny być dobrze widoczne, skierowane przed siebie, mina neutralna. Twarz nie powinna być przysłonięta włosami ani biżuterią. Niedozwolone są ciemne okulary i nakrycie głowy, chyba że jest to podyktowane względami zdrowotnymi lub religijnymi (należy to udokumentować).
Wymiary zdjęć do dokumentów
Poniżej znajdziesz wymiary fotografii do najbardziej popularnych typów dokumentów. Upewnij się jednak, czy w twojej szkole lub na uczelni nie ma innych wymagań.
- Dowód osobisty 3,5 x 4,5 cm
- Paszport 3,5 x 4,5 cm
- Prawo jazdy 3,5 x 4,5 cm
- Książeczka wojskowa 3,0 x 4,0 cm
- Legitymacja służbowa 2,7 x 3,2 cm
- Legitymacja szkolna 3,0 x 4,2 cm lub 3,5 x 4,5 cm
- Świadectwo maturalne 3,7 x 5,2 cm
- Dyplom magisterski 4,5 x 6,5 cm
- Elektroniczna legitymacja studencka (ELS) 236 x 295 pikseli lub 300 x 375 (300 dpi)
- Warszawska Karta Miejska 99 x 128 pikseli (72 dpi)
Jak przygotować aparat fotograficzny
Zanim wykonasz zdjęcie, musisz odpowiednio przygotować aparat fotograficzny i niezbędne akcesoria.
Krok 1
Zawieś lub przygotuj w inny sposób tło w głębi pokoju naprzeciwko okna. Ustaw krzesło, na którym będziesz pozował, w odległości około jednego metra od tła. Dzięki temu cień za twoją głową nie będzie znaczący.
Krok 2
Aparat na statywie umieść w odległości przynajmniej dwóch metrów od siedziska, na wysokości twarzy osoby, która tam usiądzie. Nie rób fotografii z bliska, bo zniekształci to rysy twarzy. Ogniskowa obiektywu podczas wykonywania ujęcia powinna mieć około 80 mm.
Krok 3
Jeśli korzystasz z zastanego oświetlenia, aparat może wymagać wydłużenia czasu naświetlania lub podniesienia czułości ISO. Ponieważ w kadrze zdjęcia znajdzie się duży obszar jasnego tła, zastosuj korektę ekspozycji na przykład + 0,7 lub + 1, aby dobrze naświetlić fotografię. Dostęp do funkcji w aparacie znajdziesz pod symbolem Av. Ustaw właściwy balans bieli.
Krok 4
Nie stosuj wbudowanej lampy błyskowej – twarz będzie brzydko oświetlona, a za głową pojawi się ostry cień. Możesz spróbować posłużyć się zmiękczającą światło osłoną na lampę lub użyć zewnętrznej lampy błyskowej, skierowanej w sufit.
Krok 5
Ustaw ostrość na obiekt tymczasowo umieszczony na twoim miejscu. Uruchom samowyzwalacz (5–10 sekund), przyjmij pozę i poczekaj nieruchomo na wykonanie zdjęcia. Jeśli twój aparat to umożliwia, możesz też skorzystać z pilota zdalnego sterowania i funkcji wykrywania twarzy.
Poprawianie zdjęć w programie GIMP
Gotowe zdjęcie po przegraniu na dysk komputera musisz odpowiednio przygotować. Jeśli fotografia tego wymaga, skoryguj jej jasność i kolory. Możesz też wyretuszować krostkę. Pamiętaj jednak, że retusz nie może być widoczny. Nie możesz natomiast usuwać czy modyfikować znaków szczególnych – pieprzyków, rysów twarzy, koloru oczu. Zdjęcia przygotujesz w darmowym programie GIMP. Możesz go pobrać ze strony www.gimp.org.
Krok 1
Zainstaluj i uruchom program GIMP. Dla wygody przełącz go w tryb jednego okna – w tym celu w menu Okna zaznacz opcję Tryb jednego okna.
Krok 2
Teraz z menu Plik wybierz polecenie otwórz. Wybierz z katalogu na dysku zdjęcie, które zrobiłeś do dokumentu, i kliknij Otwórz. Fotografia pojawi się w oknie programu.
Krok 3
Aby skorygować kolory, z menu Kolory wybierz Automatycznie i Balans bieli. Przebarwienie zostanie automatycznie usunięte, poprawi się również jasność obrazu.
Krok 4
Jeśli fotografia nadal wydaje się zbyt ciemna, z menu Kolory wybierz krzywe. W oknie dialogowym widoczna jest ukośna linia. Wygnij ją nieco w górę, tak jak widać na ilustracji, a zdjęcie zostanie rozjaśnione. Kliknij OK.
Krok 5
Krostki z twarzy usuniesz za pomocą narzędzia Łatka. Znajdziesz je w przyborniku programu, po lewej stronie interfejsu. Najpierw powiększ wybrany obszar fotografii. Zrobisz to, wciskając kilkakrotnie klawisz [+] na klawiaturze. Podgląd przesuniesz kursorem myszy, wciskając klawisz spacji. Klawiszami nawiasów kwadratowych dostosuj rozmiar pędzla do defektu. Następnie z wciśniętym klawiszem [Ctrl] kliknij obok wady, pobierając piksele do przykrycia krostki. Potem wystarczy klikać na defekcie do chwili, aż zniknie.
Przygotowanie zdjęć do wydruku
Po poprawieniu wyglądu zdjęcia należy je wykadrować i nadać mu właściwe wymiary, zależne od wymagań dokumentu, do którego jest przeznaczone. Potem wystarczy rozłożyć kilka kopii, na przykład na obrazie w formacie odbitki. Tak przygotowane zdjęcia wydrukujesz na domowej drukarce (na papierze fotograficznym) lub zrobisz odbitkę w fotolabie.
Krok 1
Z przybornika wybierz narzędzie Kadrowanie. Na panelu Opcje narzędzia zaznacz pozycję Stałe, a z listy obok wybierz Rozmiar. Jako jednostki wskaż milimetry, a w polu tekstowym podaj potrzebne wymiary zdjęcia, na przykład 35 x 45. To pozwoli określić proporcje zdjęcia.
Krok 2
Teraz kliknij i przeciągnij kursorem na obszarze fotografii. Nie przejmuj się niewielkim wymiarem utworzonego kadru. W polu Stałe zmień pozycję Rozmiar na Proporcje. Następnie chwyć za narożnik ramki kadru na zdjęciu i przeciągnij, powiększając jej rozmiar. Proporcje zostaną zachowane.
Krok 3
Obejmij kadrem obszar głowy jak na ilustracji. W przypadku zdjęcia biometrycznego głowa na wysokość musi zajmować około 70–80 procent kadru. Chwytając za środek ramki, możesz ją przesunąć w inne miejsce. Po dostosowaniu kadru wciśnij klawisz [Enter]. Zdjęcie zostanie przycięte.
Krok 4
Teraz musisz nadać fotografii określone wymiary. Z menu Obraz wybierz polecenie Skaluj obraz. W oknie dialogowym zmień jednostki na milimetry i podaj docelowe wymiary obrazu, na przykład 35 i 45. W polach opcji Rozdzielczość wpisz liczbę 300. W polu Interpolacja wybierz Sinc. Kliknij Przeskaluj. Fotografia została zmniejszona.
Krok 5
Przygotuj tło, na którym umieścisz kilka kopii zdjęć do wydrukowania. Z menu Plik wybierz Nowy. W oknie dialogowym jako jednostki wskaż centymetry i podaj wymiary odbitki, na przykład 10,2 x 15,2. Teraz rozwiń Zaawansowane opcje i w polach opcji Rozdzielczość podaj liczbę 300. Jako Wypełnienie wybierz Białe. Kliknij OK. Obraz został utworzony w nowej zakładce.
Krok 6
Wróć do zakładki z pojedynczym zdjęciem. Wciśnij skrót klawiszowy [Ctrl]+[A], aby zaznaczyć fotografię. Następnie wciśnij [Ctrl]+[C], aby skopiować ją do schowka.
Krok 7
Przejdź do zakładki z białym tłem i z menu Edycja wybierz Wklej jako i Nowa warstwa. Zdjęcie pojawiło się na tle jako nowa warstwa obrazu. Powtórz ten krok kilkakrotnie, aby otrzymać tyle kopii zdjęcia, ile się zmieści na odbitce (co najmniej cztery).
Krok 8
Z przybornika wybierz narzędzie Przesunięcie. Powyżej i z lewej strony obrazu znajdują się linijki. Wyciągnij z nich prowadnice i rozmieść na obrazie. Następnie poprzesuwaj zdjęcia i ułóż je równo na tle tak jak w naszym przykładzie. Prowadnice pomogą ci wyrównać obrazki.
Krok 9
Gotowy obraz zapisz na dysku komputera. W tym celu z menu Plik wybierz polecenie Wyeksportuj. W oknie dialogowym rozwiń listę Wybór typu pliku i wybierz format JPEG. W polu Nazwa nadaj nazwę plikowi i kliknij Wyeksportuj.
Krok 10
W ostatnim oknie suwakiem określ jakość obrazu, czyli jego kompresję. Dobierz wartość między 90 a 100, aby zachować wysoką jakość. Kliknij Wyeksportuj. Plik z obrazem jest gotowy do wydruku.