SoftwareDo retuszu

    Do retuszu

    GIMP jest nie tylko narzędziem do tworzenia projektów graficznych. W tym odcinku naszego kursu pokazujemy, jak wykorzystać możliwości programu do poprawiania niezbyt udanych fotografii.

    Do retuszu

    Zdjęcia wykonywane z automatycznymi ustawieniami w aparacie cyfrowym często wymagają ulepszenia. Dlatego warto poznać podstawowe techniki obróbki kolorystycznej i opcje programu GIMP, które pozwolą ci poprawić jakość fotografii. W tej części kursu pokazujemy, jak dopracować kolorystykę, modyfikując barwę i nasycenie, jasność oraz kontrast. Pokażemy, do czego służą poziomy i krzywe, które odmienią twoje zdjęcia.

    Podstawowa korekcja fotografii

    Na przykładzie fotografii widocznej powyżej pokazujemy, jak poprawić kolory, nasycenie i kontrast.

    Krok 1

    Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz Otwórz. Następnie w oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku fotografię, którą chcesz poddać obróbce, i kliknij Otwórz.

    Krok 2

    Zalecamy utworzenie duplikatu głównej warstwy. W tym celu kliknij ikonę Duplikat.

    Krok 3

    Teraz z menu Kolory wybierz opcję Krzywe i w oknie Krzywe zmień kursorem myszy kształt linii w taki sposób, aby uzyskać lepsze kolory. Przy modyfikacji podgląd efektu będzie widoczny na bieżąco w obszarze roboczym. W naszym przykładzie ustawiliśmy krzywą tak jak na poniższym obrazku. Potwierdź zmiany przyciskiem OK.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Ponownie otwórz menu Kolory, wybierając tym razem Barwa i nasycenie. W nowo otwartym oknie przesuń suwak Nasycenie delikatnie w prawo, aby wzmocnić nasycenie barw. Jeżeli chcesz osłabić kolorystykę zdjęcia, przesuń suwak w lewo. Suwakami Barwa i Jasność możesz zmienić ogólną kolorystykę fotografii i jej jasność. Zatwierdź modyfikacje, klikając OK.

    Obraz

    Krok 5

    Następnie z menu Kolory wybierz opcję Jasność i kontrast i w oknie o tej samej nazwie przesuń suwaki Jasność i Kontrast w taki sposób, by uzyskać lepszą głębię kolorów. Kliknij OK.

    Obraz

    Krok 6

    Jeszcze raz otwórz menu Kolory. Wybierz teraz z niego opcję Poziomy i w oknie Poziomy, w sekcjach Poziomy wejściowe oraz Poziomwy wyjściowe, przesuwaj suwaczki w kształcie trójkątów do chwili uzyskania zadowalającej kolorystyki. Zakończ przyciskiem OK.

    Obraz

    Krok 7

    Możesz skorzystać z automatycznych mechanizmów poprawiania kolorystyki obrazu. W tym celu wybierz z menu Kolory kategorię Automatycznie i z rozwiniętej listy wybierz dowolną opcję.

    Obraz

    Krok 8

    Dzięki zastosowaniu warstw możesz w łatwy sposób zobaczyć, jak zmieniło się twoje zdjęcie. Wystarczy w tym celu wyłączać i włączać warstwę z modyfikacjami kolorystycznymi. Zapisz zmodyfikowane zdjęcie. Aby to zrobić, wybierz z menu Plik opcję Wyeksportuj i w oknie Eksport obrazu, w polu Nazwa wpisz nazwę dla pliku. Kliknij przycisk Wyeksportuj.

    Przetwarzanie wielu zdjęć jednocześnie

    Po długich wakacyjnych urlopach toniemy w ogromnych zbiorach zdjęć, które warto poddać drobnej korekcji kolorystycznej. Poprawianie każdego zdjęcia z osobna byłoby bardzo żmudne. Pokazujemy, jak maksymalnie zautomatyzować ten proces.

    Krok 1

    Do masowego przetwarzania zdjęć niezbędny będzie dodatkowy plugin DBP, który możesz pobrać spod adresu podanego w ramce „Skąd pobrać”. Po pobraniu pliku wypakuj go i plugin dbp.exe przenieś do katalogu z programem GIMP, do folderu plug-ins. Jeżeli zainstalowałeś GIMP-a w domyślnej lokalizacji, to ścieżka do folderu z wtyczkami będzie taka C:\Program Files\GIMP 2\lib\gimp\2.0\plug-ins.

    Krok 2

    Uruchom GIMP-a. Jeżeli miałeś uruchomiony program podczas instalacji wtyczki, uruchom aplikację ponownie. Na początku zalecamy przełączenie trybu okna, dzięki któremu połączysz wszystkie okienka interfejsu w jedno. W tym celu z menu Okna wybierz opcję Tryb jednego okna.

    Obraz

    Krok 3

    Aby uruchomić wtyczkę, wybierz z menu Filtry opcję Batch Process. Uruchomisz okno David's Batch Processor. Przed dalszymi czynnościami zalecamy umieszczenie zdjęć, które chcesz poddać masowej obróbce, w jednym katalogu. Usprawnisz w ten sposób proces wskazywania zdjęć w programie.

    Obraz

    Krok 4

    W zakładce Input kliknij przycisk Add Files i w oknie Add Image Files wskaż na dysku zdjęcia, które chcesz przetworzyć. Jeżeli chcesz zaznaczyć kilka fotografii, przytrzymaj wciśnięty klawisz [Ctrl]. Aby dodać zdjęcia, kliknij przycisk Add. Możesz dodać zdjęcia z różnych folderów. Powtarzaj tę czynność, aż wskażesz wszystkie fotki, które chcesz zmodyfikować, a na koniec zamknij okno przyciskiem Close.

    Obraz

    Krok 5

    Powrócisz do okna David's Batch Processor. W zakładce Turn, zaznaczając opcję Enable, możesz dokonać masowego obracania fotografii. Na liście Turn masz trzy dostępne opcje Clockwise – zgodnie z ruchem wskazówek zegara o 90 stopni, Upside-down – obrót o 180 stopni lub Anti-clockwise – odwrotnie do ruchu wskazówek zegara o 90 stopni.

    Obraz

    Krok 6

    Za pomocą zakładki Blur możesz rozmyć zdjęcie. Po zaznaczeniu opcji Enable suwakiem Radius ustalasz stopień rozmycia.

    Obraz

    Krok 7

    Przejdź do zakładki Colour i zaznacz opcję Enable. Suwakami Manual poprawisz odpowiednio jasność, kontrast i nasycenie barw. Możesz też zaznaczyć opcję Auto Levels, wówczas program automatycznie poprawi kolorystykę zdjęć. Jeżeli chcesz przekonwertować wszystkie zdjęcia do odcieni szarości, zaznacz opcję Convert to Gray.

    Obraz

    Krok 8

    W zakładce Resize możesz zmienić wielkość zdjęć. Po zaznaczeniu opcji Enable, przy zaznaczonym jednocześnie Relative, zmienisz stosunek wielkości fotografii. Suwakami X Scale i Y Scale ustalasz skalowanie obrazu. Jeżeli chcesz zachować proporcje, pamiętaj o zaznaczeniu opcji Keep Aspect. Więcej możliwości masz przy wyborze opcji Absolute. W polach Width i Height ustalasz konkretne wymiary zdjęcia po przetworzeniu. Dodatkowo z listy Fit możesz wybrać opcje: Exactly – dokładna zmiana rozmiaru z możliwością zmiany stosunku boków fotografii, Padded – zmiana rozmiaru z zachowaniem poprawnego stosunku boków, Inside – zmiana rozmiaru do wewnątrz (z zachowaniem ustalonej szerokości), Outside – zmiana rozmiaru na zewnątrz (z zachowaniem ustalonej wysokości).

    Obraz

    Krok 9

    W zakładce Crop możesz dokonać kadrowania zdjęć. Przechodząc do zakładki Sharpen i zaznaczając opcję Enable, masz możliwość wyostrzenia fotografii. Suwakiem Radius ustalasz promień wyostrzenia, a suwakami Amount i Threshhold odpowiednio stopień i próg wyostrzenia.

    Obraz

    Krok 10

    W przedostatniej zakładce – Rename, klikając przycisk Source Dir, zapiszesz przetworzone obrazy w źródłowym katalogu. Zalecamy kliknięcie przycisku Select Dir i wskazanie nowego folderu, w którym mają być zapisane przetworzone obrazy. W polach Add Prefix i Add Postfix możesz ustalić przedrostek lub przyrostek. W naszym przykładzie na końcu nazwy zostanie dodana fraza _mod-pcf.

    Obraz

    Krok 11

    W ostatniej zakładce – Output – z listy Format wybierz wyjściowy format zapisu plików. W naszym przykładzie wybraliśmy JPG. Pojawią się teraz dodatkowe opcje. Suwak Quality przesuń maksymalnie w prawo, aby uzyskać najwyższą jakość fotografii. Możesz również ustalić wygładzanie obrazu, modyfikując ustawienie suwaka Smoothing. Pozostałe opcje możesz pozostawić, nie zmieniając ich.

    Obraz
    Obraz

    Krok 12

    Na początku pracy z GIMP-em zalecamy przeprowadzenie próby wykonanych ustawień. W tym celu kliknij przycisk Test, który pokaże wynik bez zapisu zdjęć. Jeżeli efekty uznasz za zadowalające, rozpocznij masową obróbkę, klikając przycisk Start. W przeciwnym wypadku dokonaj modyfikacji ustawionych wcześniej parametrów.

    Wybrane dla Ciebie