Dobre nagłośnienie
Nowoczesne telewizory to nie tylko dobry obraz, ale również czysty dźwięk. Mimo to nawet najlepsze głośniki wbudowane w telewizor są jedynie namiastką dźwięku kinowego warto postarać się o coś lepszego.
Telewizor robi wrażenie, jeśli jest bardzo cienki, a ekran ma kilka milimetrów grubości. Niestety nie ma w nim wtedy miejsca na porządne głośniki. Przekonasz się o tym, oglądając ten sam film lub koncert na lepszym nagłośnieniu – i wcale nie mamy tu na myśli tzw. zestawów kina domowego. Założeniem producentów takiego sprzętu była raczej niska cena niż dobra jakość.
Soundbary
Rozbudowane systemy audio bywają zbyt trudne w instalacji – przede wszystkim ze względu na konieczność prowadzenia kabli przez mieszkanie, szczególnie do głośników tylnych. Bardziej eleganckim, prostym i skutecznym rozwiązaniem jest listwa głośnikowa – tzw. soundbar. Aby dobrze pełniła swoją rolę, musi być dopasowana do telewizora, i to pod różnymi względami. Dlatego prawdopodobnie najlepszym wyborem jest zakup telewizora i głośnika tego samego producenta. Nie będzie z tym problemu, bo LG, Samsung czy Sony mają w swojej ofercie przynajmniej po kilkanaście modeli soundbarów.
Każdy ma swoje wymagania odnośnie jakości dźwięku, więc nie narzucamy konkretnego rozwiązania. Na pewno można znaleźć dobre listwy w standardzie 2.0 (bez subwoofera), z wirtualnym dźwiękiem przestrzennym, jednak polecamy rozwiązania 2.1. Warto zwrócić uwagę, czy listwa ma odpowiednie wejścia dźwięku (HDMI, optyczne, bezprzewodowe), czy ma dekodery Dolby Digital i DTS, a także czy umożliwia odtwarzanie muzyki przez Bluetooth z urządzeń mobilnych.
Subwoofer może mieć łącze bezprzewodowe, ale to też zależy od preferencji użytkownika. Satysfakcjonujące będzie rozwiązanie w cenie ok. 1000 zł.
Amplitunery
Zacznie większą elastyczność, a także możliwość nagłośnienia większego pomieszczenia (np. 5x5 metrów) zapewnia amplituner, czyli wzmacniacz audio z tunerem radiowym. Główną jego częścią jest wielokanałowy wzmacniacz audio, najczęściej pozwalający na podłączenie głośników w konfiguracji 5.0, a także aktywnego subwoofera.
Zwolennicy dobrego brzmienia zgodzą się pewnie z tym, że zestaw 5.0 jest w zupełności wystarczający – dwie kolumny przednie służą do odtwarzania muzyki, do tego działa głośnik centralny i dwa tylne, odtwarzające efekty przestrzenne w filmach. Sprzętu tej klasy warto szukać przede wszystkim w ofercie firm Denon i Onkyo.
W każdym wzmacniaczu audio istotne są podstawowe parametry, jak moc wyjściowa, impedancja, pasmo przenoszenia, zniekształcenia harmoniczne itd. W dobrym sprzęcie parametry te zostały idealnie dostosowane do wymagań przeciętnego odbiorcy i dopracowane niemal do perfekcji. Również moc na poziomie 100–150 W na kanał jest wystarczająca.
Za to urządzenia różnią się dziesiątkami innych funkcji. Mają zaawansowane procesory dźwięku, predefiniowane ustawienia dźwięku dla różnego rodzaju treści, wspierają mnóstwo standardów dźwięku Dolby i DTS. Co więcej, odbierają też obraz z różnych źródeł, następnie przesyłając go do telewizora. W tym celu mają po kilka wejść HDMI – najlepiej będzie, jeśli zapewniają one zgodność z HDMI 2.0, co oznacza m.in. możliwość przesyłania obrazu 4K z szybkością 60 kl./s, a także obrazu HDR.
Obok HDMI dostępne jest odtwarzanie z USB, z urządzeń mobilnych (przez Bluetooth), a także z sieci (przez Wi-Fi). Interfejs Wi-Fi w połączeniu z aplikacjami mobilnymi daje możliwość sterowania sprzętem za pomocą smartfona.
Zestawy głośnikowe
Dostępne w sprzedaży zestawy głośnikowe mają charakterystykę dobrze dopasowaną do wzmacniaczy. Każdy z głośników (przedni, centralny, tylny) ma zwykle konstrukcję wielodrożną – składa się z dwóch, trzech lub większej liczby przetworników dźwięku, tworzących razem zestaw o odpowiedniej mocy, czułości i szerokim paśmie przenoszenia. Głośniki mają także różną budowę i gabaryty, dostępne są też liczne warianty kolorystyczne.
Nie ma recepty na dobór odpowiedniego zestawu głośnikowego. Wiele zależy od dopasowania wzmacniacza do głośników, charakterystyki pomieszczenia, upodobań i wymagań użytkownika. By oszczędzić sobie eksperymentów (a także zbędnych wydatków), na początek warto wziąć pod uwagę niedrogie (ceny zaczynają się od 1500 zł) zestawy 5.0 takich marek jak Jamo czy Taga, które są optymalnym dodatkiem do wzmacniaczy klasy podstawowej.
Słuchawki
Do oglądania filmów i słuchania muzyki optymalny jest zestaw audio z kolumnami z prawdziwego zdarzenia. Jednak gracze wiedzą, że rozgrywka jest najlepsza na słuchawkach, a nie wszystkie modele są takie same.
- Słuchawki gamingowe – są przeznaczone do współpracy z komputerami lub konsolami, najczęściej mają złącze USB i własny układ dźwiękowym. Zazwyczaj są to słuchawki stereo, ewentualnie oferujące wirtualny dźwięk przestrzenny, a standardowym elementem wyposażenia jest mikrofon. Charakterystyka brzmienia słuchawek została dopasowana do gier – najczęściej są to mocno podbite niskie tony.
- Słuchawki Hi-Fi – służą do odsłuchu muzyki wysokiej jakości, a więc są stereofoniczne, tworzone z naciskiem na wierne odtwarzanie dźwięku. Często spotykane duże słuchawki nauszne o otwartej budowie umożliwiają długotrwałe użytkowanie. Słuchawki Hi-Fi są wyposażone w styk jack lub minijack, zgodny z każdym sprzętem audio.
- Słuchawki mobilne – zazwyczaj są małe, często douszne lub dokanałowe. Coraz częściej bezprzewodowe, komunikują się przez Bluetooth, mają też przyciski do odbierania rozmów czy przewijania utworów. Ponieważ służą głównie do słuchania muzyki oraz do komunikacji, brzmieniem są zbliżone raczej do słuchawek Hi-Fi niż gamingowych.
Dźwięk dookólny z jednego głośnika
Samsung HW-K450
Moc wyjściowa: 300 W
Liczba kanałów: 2.1
Wejścia: HDMI, ARC, S/PDIF, SoundConnect, USB, Bluetooth
Dekodery: Dolby Digital, DTS
Odtwarzane pliki: MP3, FLAC, WMA, inne
Wymiary listwy: 909 x 54 x 71 mm
Wymiary subwoofera: 179 x 361 x 300 mm
Cena: ok. 770 zł
Listwa z bezprzewodowym głośnikiem niskotonowym. Ma kilka wejść, w tym również bezprzewodowe SoundConnect, odtwarza muzykę z USB i urządzeń mobilnych. Dzięki funkcji Surround Sound Expansion wypełnia dźwiękiem całe pomieszczenie.
Wielokanałowy wzmacniacz audio
Denon AVR-X520BT
Standard dźwięku: 5.1
Moc wyjściowa: 130 W na kanał
Impedancja wyjściowa: 6 omów
Wejścia wideo: 5xHDMI 2.0a
Dźwięk: DTS HD Master, Dolby TrueHD
Inne źródła: tuner FM, wejście kompozytowe, optyczne, liniowe, USB, Bluetooth
Cena: ok. 1100 zł
Podstawowy wzmacniacz kina domowego, wyposażony w pięć wyjść o mocy 130 W na kanał. Ma też 5 wejść HDMI 2.0, dodatkowy zestaw analogowych i cyfrowych wejść audio, wbudowany tuner FM, a także interfejs Bluetooth do odtwarzania z urządzeń mobilnych. Współpracuje z androidową aplikacją do zdalnego sterowania.