Dodatki do strony
Dzięki zastosowaniu dodatkowych wtyczek do WordPressa możesz zyskać nowe możliwości techniczne i wizualne swojej witryny. Pokazujemy, które rozszerzenia są warte uwagi i w jaki sposób je zainstalować.
W sieci znajdują się tysiące rozszerzeń oraz dodatków do WordPressa. Instalacja większości z nich jest bardzo prosta i wymaga jedynie odpowiedniej konfiguracji. Podpowiadamy, jak nie zgubić się w tym gąszczu i wybrać najlepsze wtyczki, które wzbogacą możliwości wizualne i techniczne twojej strony oraz wzmocnią jej pozycję w wyszukiwarkach internetowych. Dodatkowych rozszerzeń możesz szukać bezpośrednio w panelu administracyjnym swojej strony. Oficjalna baza wtyczek do WordPressa jest natomiast dostępna pod adresem https://wordpress.org/plugins/.
Instalacja pierwszej wtyczki
Proces instalacji wtyczek z bazy WordPressa zawsze wygląda niemal tak samo. Pokazujemy, w jaki sposób wykonać instalację przykładowej wtyczki i jak ją konfigurować.
Wtyczka do optymalizacji
Na początku warto zainstalować wtyczkę WordPress SEO by Yoast – to pozycja niezbędna dla wszystkich, którym zależy na tym, aby strona była dobrze pozycjonowana w wyszukiwarkach, zwłaszcza w Google’u.
Krok 1
Uruchom przeglądarkę internetową i wpisz adres swojej strony z dopiskiem /wp-admin. Adres witryny powinien wyglądać tak: http://nazwadomeny.pl/wp-admin Pojawi się okienko logowania. Wpisz w nie swój login i hasło, a następnie kliknij Zaloguj się.
Krok 2
Z lewego menu wybierz Wtyczki, a zostaniesz przeniesiony na stronę z zainstalowanymi wtyczkami dla twojej strony. Na tej podstronie panelu administracyjnego możesz zarządzać wtyczkami – włączać je lub wyłączać, edytować, konfigurować lub usuwać. Aby dodać nową wtyczkę, kliknij odnośnik Dodaj nową.
Krok 3
W pole wyszukiwania wpisz SEO by Yoast i kliknij przycisk Szukaj wtyczek. Po chwili zobaczysz wyniki wyszukiwania. Na pierwszym miejscu jest szukana przez nas wtyczka WordPress SEO by Yoast. Możesz przeczytać podstawowe informacje na jej temat po kliknięciu odnośnika Szczegóły. Przy wyszukiwaniu wtyczek warto zwrócić uwagę na ocenę społeczności prezentowaną w formie gwiazdek w kolumnie Ocena. Przystąp do instalacji rozszerzenia, klikając odnośnik Zainstaluj.
Krok 4
Zobaczysz komunikat z prośbą o potwierdzenie instalacji, kliknij OK. Po zainstalowaniu wtyczki kliknij odnośnik Włącz wtyczkę. Powrócisz do listy zainstalowanych wtyczek i zobaczysz prośbę o pobieranie anonimowych statystyk. Jeśli nie chcesz wysyłać tych danych, kliknij Nie zgadzam się na śledzenie.
Krok 1
Na liście wtyczek odszukaj zainstalowaną wtyczkę WordPress SEO i kliknij odnośnik Ustawienia (w anglojęzycznych wtyczkach będzie to odnośnik Settings). Pamiętaj, że strony konfiguracyjne wtyczek zależą od dewelopera danego rozszerzenia i proces konfiguracji może być różny w każdym przypadku.
Krok 2
Zostaniesz przeniesiony na stronę konfiguracji wtyczki Yoast WordPress SEO. Przy pierwszym uruchomieniu zostaniesz poproszony o zapisanie się do newslettera, ale jeśli nie chcesz otrzymywać powiadomień o nowościach i innych wtyczkach, kliknij Zamknij.
Krok 3
Zwróć teraz uwagę, że w przypadku tej wtyczki pojawiła się nowa pozycja w lewym menu SEO z podziałem na kilka sekcji konfiguracji. Najważniejsze parametry dotyczące budowania tytułów i metatagów, które są najbardziej istotne w umacnianiu pozycji w wyszukiwarkach, skonfigurujesz po kliknięciu odnośnika Tytuły i Meta Tagi.
Krok 4
Podczas dodawania nowego wpisu na stronie wyświetli się dodatkowe okienko Ustawienia SEO, w którym możesz zdefiniować główne słowo kluczowe dla wpisu, pełny tytuł SEO i metaopis wpisu.
Ręczna instalacja wtyczki
Najwygodniejszą formą instalacji zewnętrznej wtyczki jest przesłanie spakowanej paczki w formacie ZIP za pośrednictwem panelu administracyjnego. W tym celu z lewego menu wybierz kolejno Wtyczki i Dodaj nową, a na stronie dodawania nowej wtyczki kliknij odnośnik Wyślij na serwer. Następnie kliknij przycisk Przeglądaj, wskaż na dysku lokalizację spakowanej wtyczki i rozpocznij jej przesyłanie i instalację po kliknięciu przycisku Zainstaluj. Jeśli pobrana przez ciebie wtyczka zewnętrzna nie jest w postaci spakowanej, musisz przesłać pliki wtyczki na serwer za pomocą dowolnego klienta FTP, np. Total Commandera. Połącz się z serwerem i przejdź do katalogu plugins, w którym należy założyć folder dla nowej wtyczki, a następnie przekopiować do niego wszystkie pliki. Pełna ścieżka na serwerze powinna wyglądać tak: /wp-content/plugins/. Po przekopiowaniu plików na serwer przejdź w panelu do sekcji z wtyczkami i ręcznie aktywuj wgrany dodatek.
Profesjonalne statystyki
Google Analytics Dashboard for WP
Najpopularniejszym mechanizmem do prowadzenia statystyk oglądalności witryny jest usługa Google Analytics. Po instalacji tej wtyczki zyskujesz dodatkową funkcję panelu administracyjnego WordPressa, z którego możesz bezpośrednio śledzić popularność swojego bloga.
WordPress jako sklep internetowy
WooCommerce
Dzięki zastosowaniu WooCommerce możesz prowadzić swój własny sklep internetowy. Rozszerzenie wprowadza niezbędne narzędzia i funkcje do obsługi sprzedaży. W panelu administracyjnym możesz ustawić obowiązującą w sklepie walutę, stawki VAT, opcje dostawy i płatności. Co ważne, polskie systemy płatności, m.in. Dotpay, PayU i Transferuj.pl, mają przygotowane bramki płatności zintegrowane z tą wtyczką.
Zachęć do czytania innych treści
Related Posts, Yet Another Related Posts
Wiele osób trafia na twoją stronę z wyszukiwarek internetowych na podstawie sformułowanej frazy zapytania. Warto jednak spróbować zatrzymać internautę na dłużej, proponując mu pokrewne tematycznie artykuły. Do tego celu najlepiej skorzystać z wtyczek Related Posts by Zemanta lub Yet Another Related Posts Plugin, które będą wyświetlać powiązane lub podobne artykuły w formie listy wpisów lub krótkich zajawek z miniaturkami zdjęć.
Kopia zapasowa twojej strony
WordPress Backup to Dropbox
Jeśli korzystasz z usługi Dropbox i chcesz mieć zautomatyzowany proces tworzenia kopii zapasowej twojej wityny, skorzystaj z wtyczki WordPress Backup to Dropbox, która samodzielnie wygeneruje kopię WordPressa i prześle ją na wskazane konto w Dropboksie.
Optymalizacja strony
W3 Total Cache, Hyper Cache
Każdy twórca strony powinien zadbać o optymalizację witryny pod kątem szybkości jej wczytywania i działania. Dobrym kierunkiem w realizacji tego zadania jest zastosowanie wtyczki do obsługi pamięci podręcznej, tzw. cache. Tego typu rozszerzenie przechowuje w pamięci podręcznej zawartość strony, która została już wcześniej pobrana i załadowana z serwera przez innego użytkownika. Jeśli często aktualizujesz stronę, możesz ustawić cykl odświeżania co kilka godzin. Jeśli rzadziej modyfikujesz witrynę, ustaw odświeżanie pamięci co kilka lub kilkanaście dni. Zalecana jest instalacja tylko jednej wtyczki do zarządzania pamięcią podręczną.
Chroń się przed spamem
Akismet
Choć wtyczka Akismet jest domyślnie instalowana z WordPressem (ponieważ została utworzona przez twórców platformy), wymaga samodzielnej aktywacji przez użytkownika. Do uruchomienia niezbędne będzie uzyskanie klucza API, co jest możliwe po utworzeniu konta w serwisie Akis- met. Zadaniem wtyczki jest ochrona bloga przed działaniem spamerów, objawiającym się szczególnie niechcianymi komentarzami.
Tworzenie i obsługa newsletterów
MailChimp, Mailpoet Cache Reloaded Fix
Jeżeli chcesz prowadzić własny newsletter, skorzystaj z wtyczki MailChimp lub Mailpoet. Oba narzędzia pozwalają na zarządzanie bazą subskrybentów i wyglądem biuletynu internetowego. Obsługa jest prosta i intuicyjna dzięki wizualnemu edytorowi budowy treści.
System komentarzy
Disqus Comment System Cache Reloaded Fix
Standardowy, wbudowany w WordPressa system komentarzy jest mocno ograniczony i podatny na ataki botów spamerskich, które mogą zalać twoją stronę falą niepożądanych reklam i treści dla dorosłych. Jeżeli komentarze na twojej stronie stanowią istotną wartość serwisu, sięgnij po wtyczkę Disqus Comment System, która bazuje na najpopularniejszym mechanizmie komentarzy dla stron internetowych (nie tylko dla tych opartych na WordPressie). Do działania wtyczki niezbędne będzie założenie bezpłatnego konta w platformie Disqus. Po uruchomieniu wtyczki komentarze zapisywane są nie tylko w bazie platformy, ale też w bazie twojego WordPressa. Dlatego, jeśli w pewnym momencie zrezygnujesz z tej wtyczki, nie stracisz żadnych komentarzy.
Mapy strony w XML
Google XML Sitemaps
Każda strona powinna mieć mapę w formacie XML, zawierającą spis wszystkich podstron wchodzących w skład witryny. Mapa jest wykorzystywana przez roboty wyszukiwarek do indeksowania strony w wynikach wyszukiwania. Dzięki zastosowaniu tej wtyczki mapa witryny będzie automatycznie aktualizowana po dodaniu nowych wpisów na stronie.