Dodatkowe aplikacje
Prawdziwy potencjał tabletu drzemie w możliwości łatwego instalowania dodatkowych aplikacji. Te, najczęściej darmowe lub bardzo tanie, programy ogromnie powiększają możliwości urządzenia. Wybraliśmy aplikacje, które warto zainstalować bezpośrednio po zakupie tabletu.
Wszystkie proponowane przez nas programy są dostępne za darmo. Część możesz nabyć w wersji płatnej. Wówczas w programie nie są wyświetlane reklamy, które zazwyczaj pojawiają się w darmowych wersjach aplikacji. Jak założyć konto w sklepie Google Play i pobierać programy, pokazujemy na poprzednich stronach.
Zarządzaj plikami
ES File Explorer:
System Android nie ma własnej przeglądarki plików, więc należy posiłkować się zewnętrznym programem. Menedżerów plików jest w Google Play wiele – my polecamy ES File Explorer. Program pozwala na łatwe kopiowanie i kasowanie plików i katalogów. Możesz korzystać także z zasobów dysków sieciowych oraz dodawać dyski działające w chmurze. Pamiętaj, że jeżeli w tablecie umieszczona jest karta micro-SD, to pamięć karty oraz pamięć tabletu widoczne są w menedżerze jako dwa osobne nośniki danych.
Drukowanie z tabletu
Cloud Print:
Tablet może współpracować z drukarką równie dobrze jak pecet. Najlepiej użyć w tym celu specjalnej aplikacji Google. Za jej pomocą możesz wysyłać wydruki bezprzewodowo – nie tylko do drukarek w twoim domu. Także przez internet do zdalnych urządzeń stojących np. w miejscu pracy.
Pakiet biurowy
Kingsoft Office:
W tabletach są często fabrycznie instalowane przeglądarki plików biurowych. Te aplikacje pozwalają otwierać popularne formaty Office, ale nie możesz edytować ani tworzyć nowych dokumentów. Jeśli potrzebujesz tych opcji, skorzystaj z pakietu biurowego. Kingsoft jest jednym z najlepszych, a w dodatku darmowy. Program ma interfejs podobny do starszych wersji pecetowego Office’a, więc łatwo połapać się w obsłudze. Pliki możesz przechowywać w chmurze. Aby praca z pakietem biurowym była wygodniejsza, skorzystaj z zewnętrznej klawiatury oraz podstawki pod tablet, która ustawia ekran pod kątem do blatu biurka. Taką klawiaturę podłączysz przez bluetooth.
Chatowanie bez komputera
IM+:
Komunikator internetowy to jedna z funkcji, która potrafi zatrzymać użytkownika tabletu przed ekranem peceta. Zazwyczaj wynika to z niewiedzy – istnieją aplikacje, które pozwalają chatować na ekranie tabletu nawet przez nasz rodzimy komunikator Gadu-Gadu. Przykładem takiej aplikacji jest IM+ – praktycznie nie wymaga konfiguracji, a potrafi pobrać z serwera Gadu-Gadu listę kontaktów. Poza tym obsługuje wiele innych popularnych komunikatorów. Swoje aplikacje do chatowania mają też Facebook i Google Talk (program nazywa się Hangouts). Większość tabletów jest wyposażona w kamerę przednią, więc możesz korzystać też ze Skype’a i prowadzić wideorozmowy.
Czytanie książek
Moon+:
W roli czytnika e-booków tablet sprawdza się całkiem nieźle – szczególnie jeśli używasz lekkiego 7-calowego urządzenia. Dodatkowo, gdy interesują cię głównie komiksy, tablet będzie dużo lepszym rozwiązaniem niż lżejszy, ale czarno-biały czytnik e-booków. Dobra aplikacja do czytania książek powinna obsługiwać wiele formatów plików i mieć dobry interfejs z szybkim dostępem do opcji podświetlenia ekranu oraz parametrów tekstu. Te warunki spełnia Moon+. W wersji darmowej nie obsługuje niestety plików PDF. Ale te możesz otworzyć w darmowym programie Adobe.
Bezprzewodowy transfer plików
Dropbox:
Swoje aplikacje dla Androida ma większość znanych dysków sieciowych, np. Dropbox. Możesz go użyć do bezprzewodowego przesyłania plików między tabletem a pecetem lub innym urządzeniem mobilnym. Zasada działania jest prosta – zainstaluj klient usługi na komputerze i wgraj do specjalnego katalogu pliki, z których chcesz korzystać na tablecie. Po instalacji Dropboksa na tablecie pliki z tego katalogu zostaną automatycznie pobrane do pamięci urządzenia. Oczywiście możliwy jest transfer w kierunku przeciwnym. Dopboksa możesz też użyć do wykonywania kopii zapasowej wybranych katalogów oraz zdjęć wykonanych aparatem.
Bezpieczny tablet
Avast! Mobile Security:
Nasycenie sklepu Google Play niebezpiecznymi aplikacjami jest na tyle wysokie, że stosowanie antywirusa przez mniej doświadczonych użytkowników uznajemy za wskazane, tym bardziej że skanowanie w poszukiwaniu zagrożeń to niejedyna funkcja dobrej aplikacji antywirusowej. Według laboratorium AV Test jednym z najbardziej niezawodnych narzędzi tego typu jest Avast. Program, działając w tle, monitoruje zasoby systemu i kontroluje instalowane aplikacje. Dodatkowe moduły, które możesz doinstalować, pozwalają znaleźć zgubiony tablet (lub zdalnie wykasować jego zawartość); zablokować dostęp do wybranych aplikacji kodem PIN i wykonać kopię zapasową. W wersji płatnej program dodatkowo oferuje np. blokowanie reklam.
Telewizja i filmy
ipla:
ipla to aktualnie najbogatsza w treści usługa w Polsce, oferującą wideo na żądanie oraz streaming kanałów telewizyjnych na żywo. Część materiałów dostępna jest za darmo. Są to przede wszystkim produkcje stacji Polsat, np. popularne seriale. Przed audycją musisz niestety obejrzeć reklamę, a za wyższą jakość materiału wideo trzeba zapłacić. Za pieniądze ipla oferuje także filmy, w tym całkiem nowe kinowe hity. Ceny to od 3 do 20 zł za wypożyczenie na 48 godzin. Filmów nie musisz oglądać natychmiast. Możesz je pobrać do pamięci tabletu i obejrzeć, gdy nie będziesz miał dostępu do sieci. Możesz też wykupić dostęp do pakietów kanałów, np. sportowych lub filmowych.
Wygodne pisanie
SwiftKey i Swype Keyboard:
W większości tanich tabletów klawiatura ekranowa nie współpracuje z polskim słownikiem. Skutek jest taki, że podczas pisania tablet nie poprawia błędów w pisowni. Nie działają także funkcje automatycznego uzupełniania i proponowania kolejnych słów. Te braki znacząco obniżają komfort i wydłużają czas pisania. Ratunkiem jest instalacja dodatkowej klawiatury, np. SwiftKey lub Swype Keyboard, które mają polski moduł poprawiania pisowni. Oba programy pozwalają na zmianę wyglądu klawiatury – dostępne są nietypowe układy klawiszy. Oba też są dostępne w wersji darmowej na okres próbny, po którym trzeba kupić pełną wersję (za, odpowiednio, 6 lub 12 zł).
Bądź na bieżąco
Feedly:
Dzięki tej aplikacji możesz śledzić doniesienia ze świata w najbardziej interesujących cię dziedzinach. Zamiast otwierać ulubione strony internetowe, możesz zdać się na Feedly, który przygotuje listę wiadomości z podanych jej wcześniej źródeł (w postaci zwięzłej listy lub ładnie wyglądających ilustracji). Konfigurację usługi najłatwiej przeprowadzić na komputerze.
Przeglądarka internetowa
Chrome:
Polecamy zastąpić domyślną przeglądarkę internetową przeglądarką Chrome (Google robi to w swoich tabletach) – szczególnie jeśli z Chrome korzystasz także na komputerze. Wówczas program zaoferuje synchronizację zakładek, haseł oraz otwartych kart – na jednym z ekranów wyświetlana jest lista stron ostatnio oglądanych na pececie. W przypadku tanich tabletów Chrome oferuje lepsze formatowanie dużych stron internetowych (szczególnie tekstu) niż domyślne narzędzie.