Dodatkowe wtyczki
W tym miesiącu publikujemy kod przedłużający dostęp do serwera z WordPressem w Cal.pl o kolejne trzy miesiące. W naszym poradniku pokazujemy, jak zwiększyć możliwości techniczne strony za pomocą wtyczek.
W internecie znajdziesz tysiące dodatkowych wtyczek, które znacząco poszerzą możliwości strony postawionej na WordPressie. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się skorzystać z rozszerzeń z oficjalnej bazy WordPressa, czy z wtyczek komercyjnych z zewnętrznych źródeł, proces instalacji jest bardzo prosty i wymaga jedynie odpowiedniej konfiguracji. W tym odcinku kursu pokazujemy, jak instalować nowe wtyczki, posługując się przykładem rozszerzenia do tworzenia formularzy kontaktowych, które ułatwi proces przesyłania wiadomości e-mailowych z poziomu twojej strony internetowej.
Darmowy serwer z WordPressem dla czytelników
Trzy miesiące temu rozpoczęliśmy wspólną akcję PC Formatu z firmą hostingową Cal.pl, dzięki której możesz korzystać za darmo nawet przez rok z serwera o pojemności 5 GB – bez limitu transferu i z preinstalowanym WordPressem. W poprzednich odcinkach oprócz procesu rejestracji konta opisywaliśmy, jak skonfigurować skrypt, instalować nowe motywy graficzne i w jaki sposób zarządzać kontami użytkowników. Archiwalne wydania możesz zamówić, kontaktując się z działem prenumeraty – dzwoniąc pod numer 67 354 16 05 lub 67 210 86 05.
Instalacja nowej wtyczki z formularzem kontaktowym
Proces instalacji wtyczek z bazy WordPressa zawsze wygląda niemal tak samo, a różnice pojawiają się dopiero przy konfigurowaniu danego pluginu i implementowaniu go na swojej stronie. Pokazujemy, w jaki sposób wykonać instalację na przykładzie jednego z najpopularniejszych formularzy kontaktowych – wtyczki Contact Form 7.
Krok 1
W przeglądarce internetowej wpisz adres swojej strony z dopiskiem /wp-admin, w naszym przykładzie było to http://blogpcfo.cal24.pl/wp-admin, i zaloguj się przy użyciu swoich danych.
Krok 2
Kliknij dostępną w lewym menu zakładkę Wtyczki. Zostaniesz przeniesiony na podstronę zawierającą listę aktualnie zainstalowanych wtyczek. W tej części panelu możesz nimi zarządzać – włączać, wyłączać, usuwać je lub konfigurować. Jeżeli dostępna jest nowa wersja danej wtyczki, zobaczysz ikonę z komunikatem o możliwości jej zaktualizowania. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć odnośnik zaktualizuj teraz. Jeżeli chcesz zainstalować nową wtyczkę, kliknij przycisk Dodaj nową.
Krok 3
W polu wyszukiwania wpisz nazwę wtyczki, którą chcesz zainstalować, lub frazę określającą funkcjonalność dodatku, np. Contact Form 7. W naszym przykładzie zainstalowaliśmy wtyczkę do tworzenia formularzy kontaktowych o nazwie Contact Form 7. Po wpisaniu nazwy lub odpowiedniej frazy wciśnij Enter.
Krok 4
Po chwili pojawi się lista znalezionych wtyczek. W lewym dolnym rogu w postaci żółtych gwiazdek przedstawiona jest ocena wtyczki wystawiona przez innych użytkowników. Pod spodem widnieje informacja o liczbie aktywnych instalacji. Po prawej stronie sprawdzisz, kiedy ukazała się ostatnia aktualizacja i czy wtyczka jest zgodna z używaną przez ciebie wersją WordPressa. Jeżeli chcesz poznać opis wtyczki czy wskazówki dotyczące instalacji lub zobaczyć przykładowe zrzuty ekranu, kliknij odnośnik Szczegóły. Aby od razu rozpocząć instalację wtyczki, naciśnij Zainstaluj.
Krok 5
Po zakończeniu instalacji będziesz mógł włączyć plugin. W tym celu należy kliknąć odnośnik Włącz wtyczkę.
Krok 1
Powrócisz do listy z zainstalowanymi wtyczkami. Opcje konfiguracyjne są zwykle dostępne za pośrednictwem przycisków pod nazwą zainstalowanej wtyczki, choć w niektórych przypadkach pojawia się dodatkowa opcja w menu bocznym. W naszym przykładzie pod napisem: Formularze dostępny jest odnośnik Ustawienia. Kliknij go, aby przejść do konfiguracji formularza kontaktowego.
Krok 2
Na liście formularzy widoczny jest już pierwszy formularz o nazwie Formularz 1. Najedź kursorem myszy na jego tytuł i gdy pojawi się odnośnik Edytuj, kliknij go.
Krok 3
W zakładce Formularz widnieje wzór przygotowanego formularza, który pozwala wpisać imię i nazwisko, adres e-mail, temat wiadomości i jej treść. Możesz go modyfikować, dodając własne pola. Przy wprowadzaniu zmian niezbędna może okazać się znajomość języka HTML, a w razie problemów możesz skorzystać z dostępnej dokumentacji. Aby zdefiniować adres mailowy, na który mają być przesyłane wiadomości, przejdź do zakładki E-mail.
Krok 4
Domyślnie podany jest adres głównego konta administracyjnego WordPressa, ale możesz go zmienić, wpisując nowy adres w polu To. Pozostałych opcji nie zmieniaj. W zakładce Komunikaty możesz zmienić anglojęzyczną treść komunikatów, które pojawią się podczas wypełniania formularza. Jeśli dokonałeś zmian, pamiętaj o ich zapisaniu za pomocą przycisku Zapisz w sekcji Status. W każdej chwili możesz utworzyć nowy formularz, klikając przycisk Dodaj nowy w górnej części strony.
Krok 5
Zwróć uwagę, że pod nazwą formularza widoczny jest kod skrócony, tzw. shortcode, który należy skopiować, a następnie wkleić w treść wpisu, strony lub widżetu.