TelekomunikacjaDrugi oddech Androida

    Drugi oddech Androida

    Wraz z upływem czasu niemal każdy smartfon z Androidem traci płynność działania, irytując coraz wolniejszą pracą. Istnieją jednak proste sposoby, by przywrócić mu dawną sprawność i lepiej wykorzystać zasoby urządzenia.

    Drugi oddech Androida

    Przyczyną spadku wydajności smartfonu nie są wyłącznie aplikacje instalowane przez użytkownika czy działające w tle procesy stale łączące się z internetem. Winę ponoszą przede wszystkim zaimplementowane procedury zarządzania nośnikami pamięci flash. Wskutek braku odpowiedniego mechanizmu pozwalającego na szybkie czyszczenie pamięci z pozostałości po skasowanych plikach z czasem staje się ona niedostępna dla systemu, pogarszając jego pracę.

    Aby przywrócić smartfonowi dawną wydajność, można się posłużyć opcją fabrycznego resetu do ustawień początkowych bądź dokonać ręcznych modyfikacji po uzyskaniu nieautoryzowanego dostępu do wszystkich plików systemowych za sprawą tzw. roota. W obu przypadkach oznacza to niestety utratę zainstalowanych aplikacji (patrz ramka „Nie trać danych”).

    Istnieją jednak inne, dużo bezpieczniejsze i prostsze metody. Oto, co należy zrobić, by znów z przyjemnością korzystać ze swojego smartfonu.

    Jak zapewnić długą żywotność smartfonu

    Kierując się zasadą „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, prezentujemy kilka wskazówek, jak zadbać o smartfon, aby jak najdłużej pozostał efektywnym narzędziem pracy.

    • Uważnie dobieraj nowe aplikacje i instaluj w smartfonie tylko te, które są ci niezbędne.
    • Podczas instalowania aplikacji pilnuj, aby ilość wolnej pamięci nie zmniejszyła się nigdy poniżej 25 proc.
    • Ogranicz liczbę ikon i widżetów na pulpicie.
    • Regularnie sprawdzaj dostępność aktualizacji systemu.
    • Korzystaj z najbardziej wydajnych przeglądarek internetowych, np. Opery.
    • Ogranicz lub wyłącz automatyczną synchronizację poszczególnych kont sieciowych.
    • Wyłącz animacje interfejsu i animowane tło pulpitu.

    Czyszczenie pamięci dzięki technologii TRIM

    Remedium na irytujące spowolnienie działania systemu pojawiło się wraz z premierą Androida 4.3 Jelly Bean. W tej wersji systemu Google po cichu wprowadziło obsługę technologii TRIM, która pozwala szybko, skutecznie i co najważniejsze, bez angażowania użytkownika wyczyścić nośnik pamięci flash ze wszystkich pozostałości plików. Warto jednak wiedzieć, że choć automatyczne uruchomienie tej funkcji następuje co 24 godziny, to jej aktywacja jest obwarowana dwoma warunkami. Po pierwsze, telefon musi pozostawać bezczynny przez co najmniej godzinę. Po drugie, poziom naładowania baterii nie może być w tym czasie niższy niż 80 procent (30 procent, jeśli urządzenie jest podłączone właśnie do zasilania z zewnętrznej ładowarki).

    Nie trać danych

    Jeśli zdecydujesz się przyspieszyć pracę smartfonu przez zresetowanie systemu do ustawień fabrycznych, nie musisz tracić danych aplikacji, np. ustawień lub stanów gier. Do ich zachowania służy program Helium – App Sync.

    Czyszczenie i optymalizacja pamięci smartfonu

    Android, podobnie jak inne systemy operacyjne, w czasie swojego działania tworzy wiele tymczasowych plików, takich jak choćby raporty błędów czy dane pomocnicze aplikacji pobranych ze sklepu Google Play. Nie są one stale potrzebne, a zalegając, zajmują zasoby smartfonu i z czasem ograniczają prędkość jego pracy. Jakby tego było mało, podczas intensywnego korzystania z telefonu w jego pamięci bardzo często pozostają resztki usuniętych aplikacji. Nad wszystkimi niepotrzebnymi już danymi pomoże ci zapanować darmowy program Clean Master. Nie tylko zidentyfikuje źródło problemów z kurczącą się przestrzenią dyskową, ale i wskaże możliwe rozwiązanie. Co więcej, wśród jego dodatkowych funkcji znalazły się opcje służące zarówno do zarządzania zainstalowanymi aplikacjami, jak i dbające o bezpieczeństwo i zachowanie prywatności użytkownika. Program ma nawet własny menedżer zadań, umożliwiający szybkie zabijanie niepotrzebnych procesów.

    Krok 1

    Pobierz i zainstaluj program z usługi Google Play, po czym uruchom go, klikając ikonę Clean Master. Zwróć uwagę, że gdy na ekranie wyświetlony zostanie główny panel narzędziowy aplikacji, w tle rozpocznie się szybka analiza zajętości zasobów systemowych. Jej wyniki pojawią się na ekranie w postaci procentowej. Co istotne, w razie wykrycia jakichkolwiek problemów program odpowiednio zasygnalizuje obszar ich występowania.

    Obraz

    Krok 2

    W celu dokładnego poznania przyczyn alarmu dotknij miejsce oznaczone wykrzyknikiem, a wywołasz okno z opisowym podsumowaniem problemu oraz rekomendacją co do sposobu jego wyeliminowania. Kliknięciem przycisku Kontynuuj, zainicjujesz w tym przypadku jednak nie tylko czyszczenie pamięci tymczasowej i usunięcie pozostałości plików, ale i pełne, zaawansowane skanowanie przestrzeni dyskowej.

    Obraz

    Krok 3

    Podczas procesu skanowania program na bieżąco informuje o ilości wyszukanych danych, które wedle przyjętego przez niego klucza mogłyby zostać usunięte. Na koniec podaje wynik ostateczny, sugerując jednocześnie, że umieszczona poniżej lista znalezionych elementów może zawierać cenne dane. Dlatego zalecamy, aby podczas przeglądania spisu dokładnie przemyśleć ewentualne dodatkowe wybory. O ile bowiem pośród automatycznie zaznaczonych do usunięcia komponentów znalazły się przede wszystkim niepotrzebne pliki śmieci, o tyle samodzielne zaznaczenie któregokolwiek nadprogramowego pola, np. Mapy, będzie oznaczało całkowite wykasowanie przypisanych doń danych. Dla pewności program każdorazowo zapyta cię o potwierdzenie swojego wyboru.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Po wybraniu zbędnych plików wystarczy już tylko naciśnięcie przycisku CZYŚĆ. Ponownie ujrzysz ekran z licznikiem danych, ale tym razem będzie on odliczał do tyłu, aż do całkowitego wyczyszczenia systemu w zadanych obszarach. O pomyślnym zakończeniu tego procesu poinformuje cię okno, w którym znajdziesz również opcję Enable Notification Toogle służącą do aktywowania paska powiadomień. Jest w nim kilka przydatnych opcji, m.in. błyskawiczna optymalizacja pamięci RAM.

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    Bardziej rozbudowaną wersją tej funkcji jest Zwiększanie pamięci dostępne z głównego panelu narzędziowego programu. Pozwala ona zidentyfikować wszystkie działające w tle aplikacje i za jednym kliknięciem przycisku zatrzymać te, które mocno obciążają pamięć smartfonu, zwiększając tym samym płynność działania systemu. Oczywiście istnieje możliwość samodzielnego określenia aplikacji, które mają zostać zamknięte, przez zaznaczenie lub odznaczenie pola obok ich nazwy.

    Obraz

    Krok 6

    W ramach zarządzania pamięcią możesz również zadbać o wydajność zainstalowanych gier. W oknie Zwiększ Pamięć kliknij Gamepad, a potem przycisk PRZYSPIESZ. Aby ta funkcja działała, musisz uruchamiać gry bezpośrednio z programu Clean Master, wybierając ikonę gry, np. Angry Birds, zamiast z ekranu aplikacji lub pulpitu.

    Obraz

    Skuteczne zarządzanie procesami

    Nie wszystkie aplikacje i procesy działające w tle można skutecznie zamknąć za pomocą systemowego menedżera zadań. Część z wyłączonych procesów natychmiast uruchamia się ponownie. Za pomocą programu Fast Reboot uwalnianie pamięci smartfonu od blokujących go, niezakończonych procesów jest znacznie skuteczniejsze. Aplikacja ta symuluje bowiem restart telefonu, zamykając i ponownie uruchamiając wszystkie podstawowe procesy. Co najważniejsze jednak, odbywa się to w pełni automatycznie, za jednym dotknięciem odpowiadającej mu ikony.

    Krok 1

    Pobierz program z Goog le Play i zainstaluj na smartfonie. Następnie odszukaj wśród aplikacji jego ikonę Fast Reboot.

    Obraz

    Krok 2

    Zanim uruchomisz proces zwalniania pamięci, warto przetestować jej efektywność. W tym celu wciśnij i przytrzymaj przycisk Home na obudowie smartfonu przez 2 sekundy, aż na ekranie zobaczysz systemowy menedżer zadań. W zależności od wersji Androida może to być graficzna lista wszystkich działających w tle aplikacji, bądź okno skrótów do uruchamianych ostatnio programów. Przejdź następnie do menedżera pamięci RAM, naciskając ikonę z symbolem wykresu kołowego, po czym w zakładce Pamięć RAM kliknij przycisk Wyczyść pam., by aktywować czyszczenie pamięci. Po zakończeniu tego procesu obciążenie zasobów wyraźnie spadnie – zaobserwujesz to na pasku Stan pamięci RAM. Pojawi się też komunikat o liczbie zamkniętych aplikacji.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Aby przeprowadzić symulację resetu telefonu i uwolnić w ten sposób zajętą pamięć, kliknij ikonę aplikacji Fast Reboot na pulpicie. Z raportu, który chwilę później pojawi się na ekranie, dowiesz się, ile przestrzeni dyskowej zostało zwolnione i jakie procesy zostały zamknięte bądź zrestartowane:

    Obraz

    Mniej aplikacji uruchamianych przy starcie systemu

    Pracę smartfonu możesz przyspieszyć, usuwając niektóre, mniej potrzebne aplikacje z autostartu. Taką możliwość oferuje program Android Assistant, jedno z najbardziej kompleksowych narzędzi służących do optymalizacji i zarządzania telefonem dostępnych w usłudze Google Play. Pośród jego funkcji znajdziesz zarówno statystyki dotyczące wykorzystania zasobów urządzenia, jak i rozbudowany menedżer procesów czy opcje szybkiej optymalizacji pracy systemu. Całość uzupełnia paleta dodatkowych narzędzi, wśród których na szczególną uwagę zasługuje menedżer rozruchu. Zobacz, jak możesz z niego skorzystać.

    Krok 1

    Po pobraniu programu z Goog le Play i zainstalowaniu na smartfonie uruchom go ikoną Android Assistant. Wyświetli się teraz okno główne aplikacji Android Assistant otwarte na zakładce Monitorowanie zawierającej podstawowe informacje o stanie procesora, pamięci RAM i baterii. Aby przejrzeć elementy startowe, przejdź do zakładki Narzędzia, odszukaj w niej ikonę Startup Manager i naciskając ją, zainicjuj proces konfiguracji.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Gdy na ekranie ujrzysz listę aplikacji bądź spis procesów systemowych, do wyłączenia z rozruchu którejkolwiek pozycji wystarczy zaznaczenie odpowiadającego jej pola, np. DS photo+. Po cofnięciu się do poprzedniego menu program automatycznie zapamięta twoje ustawienia, wykluczając daną aplikację lub proces podczas kolejnych startów systemu.

    Obraz
    Obraz

    Wybrane dla Ciebie