InternetDyskretna kaczka

    Dyskretna kaczka

    Wyszukiwarka Google ma konkurentkę. Czy groźną? Czas pokaże. Na razie jej mocną stroną jest dyskrecja. DuckDuckGo nie gromadzi i nie udostępnia prywatnych danych, więc zapewnia anonimowość.

    Dyskretna kaczka

    DuckDuckGo została stworzona w 2008 roku w Valley Forge w stanie Pensylwania. Jednak Google może spać spokojnie, bo twórcy „kaczki” nie mają ambicji na monopol. Liczą natomiast na to, że wielu użytkowników przynajmniej sprawdzi możliwości nowej wyszukiwarki na sieciowym rynku. A trzeba przyznać, że warto ją wypróbować. Narzędzie to oprócz tradycyjnych źródeł danych wykorzystuje serwisy tworzone przez samych użytkowników sieci w celu poprawienia wyników wyszukiwania. No i w przeciwieństwie do Google nie gromadzi prywatnych danych swoich gości.

    Dwie główne zalety DuckDuckGo

    • Brak uciążliwych, spersonalizowanych reklam, które w zwykłych wyszukiwarkach są dobierane do upodobań i preferencji użytkowników. Zwykła wyszukiwarka (np. Google, Twitter) zapisuje twoje dane wyszukiwania i dobiera wyświetlane reklamy tematycznie.
    • Ponieważ DuckDuckGo jest wyszukiwarką anonimową, twoje wyniki wyszukiwania są bardziej wiarygodne i pełne. Większość wyszukiwarek filtruje wyniki, aby odpowiadały konkretnym preferencjom, pomijając teoretycznie „niepasujące do profilu” pozycje.

    Konfiguracja i korzystanie z wyszukiwarki DuckDuckGo

    Logiczne rozmieszczenie ikon i przycisków na stronie wyszukiwarki sprawia, że korzystanie z niej jest intuicyjne i bezstresowe.

    Krok 1

    Główne okno wyszukiwarki DuckDuckGo jest bardzo proste i minimalistyczne. W centralnej części znajduje się pole, w które wpisujesz frazę wyszukiwania. Zaraz obok jest umieszczony przycisk z lupką, który służy do uruchamiania wyszukiwania. Niewielka strzałka obok rozwija menu z dodatkowymi opcjami.

    Krok 2

    Po kliknięciu na strzałce wyświetli się menu dodatkowych opcji. Pierwszą jest tradycyjne sortowanie według daty (1). Kolejna na liście (2) jest opcja „Czuję się kaczo…” – to po prostu wyszukiwanie na tzw. szczęśliwy traf (3). W następnej kolejności widnieją opcje wyszukiwania na konkretnych serwisach (4), a na samym końcu szeregowanie – według kategorii oraz alfabetycznie (5).

    Obraz

    Krok 3

    W prawym dolnym rogu okna wyszukiwarki znajdują się dwie dodatkowe opcje. Pierwsza – Add to Browser – umożliwia ustawienie serwisu DuckDuckGo w przeglądarkach (Opera, Firefox, Chrome itp.) jako domyślnej wyszukiwarki. Po kliknięciu tej opcji pojawi się okno z prośbą o potwierdzenie operacji dodawania wyszukiwarki do paska wyszukiwania.

    Krok 4

    Kolejna opcja – Set Homepage – pozwala ustawić wyszukiwarkę DuckDuckGo jako stronę domową przeglądarki stron WWW.

    Krok 5

    Na samym końcu dostępne jest menu More. Jego pierwsza opcja – Settings – pozwala wywołać ekran konfiguracji wyszukiwarki, na którym sprawdzisz ustawienia prywatności czy zmienisz język. Aby zapisać ustawienia, kliknij przycisk Save Settings.

    Obraz

    Krok 1

    W celu wyszukania informacji wystarczy wpisać frazę w okno wyszukiwania, np. Lady Pank, a następnie kliknąć symbol lupy lub nacisnąć klawisz [Enter].

    Krok 2

    Po chwili oprócz tradycyjnych i przede wszystkim trafnych wyników wyszukiwania nie tylko z polskich źródeł, w oknie pojawi się krótka notka na temat wyszukanej frazy zaczerpnięta z Wikipedii.

    Krok 3

    Po kliknięciu Więcej na Wikipedia przeglądarka przekieruje cię na stronę Wikipedii, na której dowiesz się więcej na temat wpisanej frazy.

    Obraz

    Krok 4

    Po prawej stronie pojawią się również dodatkowe podpowiedzi. Po kliknięciu wybranej frazy, np. songs, zostanie ona automatycznie dodana do poprzednio wpisanej, a wyszukiwarka wyświetli nowe wyniki uwzględniające nowe wytyczne:

    Obraz

    Krok 5

    Aby wyświetlić wyszukaną przez „kaczkę” stronę WWW, kliknij tradycyjnie jeden z wyników wyszukiwania widocznych na liście.

    Wybrane dla Ciebie