Efekt Dragana
W tym odcinku kursu GIMP-a prezentujemy wykonanie retuszu światłem, który w technice obróbki graficznej coraz częściej zyskuje miano efektu Dragana. Pokazujemy, jak zmienić portret w ujęcie pełne gry świateł i cieni.
Andrzej Dragan to młody artysta i fotograf, który wypracował swój własny i rozpoznawalny styl, wykorzystując technikę retuszu światłem. Specjalizuje się w wyrazistych portretach, które prezentowane były już na licznych światowych wystawach. Prace z tzw. efektem Dragana to jednak nie tylko dobry kadr, lecz także żmudna, wielogodzinna praca polegająca na ręcznej obróbce zdjęcia w programie graficznym, bez użycia gotowych filtrów. Fotograf do każdego zdjęcia podchodzi w sposób indywidualny i dzięki temu zdobył uznanie na całym świecie, a jego prace zostały nagrodzone w wielu międzynarodowych konkursach. Jego zdjęcia możesz zobaczyć pod adresem http://andrzejdragan.com.
W tej części kursu pokazujemy, jak wykonać taki efekt na dowolnym zdjęciu portretowym, wykorzystując podstawowe narzędzia GIMP-a i możliwości dodatkowej wtyczki G’MIC, która pozwoli zmodyfikować światła i cienie w twoim kadrze. Filtry wtyczki opisywaliśmy już w poprzednich odcinkach kursu – znajdziesz je w zbiorczym poradniku PDF zamieszczonym na płycie dołączonej do numeru 2/2016 i w poradnikach na naszej stronie WWW.
Jak wykonać retusz światłem w stylu Dragana
Do wykonania tego ćwiczenia potrzebne jest dowolne zdjęcie portretowe. Poszukaj odpowiedniego kadru w swoich zbiorach i przed rozpoczęciem warsztatów zainstaluj dodatkową wtyczkę G’MIC.
Krok 1
Uruchom GIMP-a i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku zdjęcie dowolnej postaci, w naszym przykładzie portret.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.
Krok 2
Wykonaj duplikat warstwy źródłowej. W tym celu kliknij prawym przyciskiem warstwę i z menu kontekstowego wybierz Duplikuj warstwę. Powtórz tę czynność jeszcze raz.
Krok 3
Na początku wykonaj podstawowy retusz fotografii, korzystając z dowolnych narzędzi z menu Kolory. W naszym przykładzie wzmocniliśmy barwy w kadrze, posługując się krzywymi. W podstawowej obróbce wykorzystaliśmy jeszcze poziomy, modyfikując w oknie <Poziomy> położenie suwaków w sekcji Poziomy wejściowe, np. w taki sposób:
Krok 4
Z menu Filtry wybierz kolejno Światło i cień i Shadow and highlights i w otwartym okienku zmodyfikuj położenie suwaków w taki sposób jak na poniższym obrazku, po czym kliknij OK.
Krok 5
W okienku warstw zostały utworzone dwie warstwy, fix shadows i fix highlights. Wyłącz widoczność warstwy źródłowej, klikając przy niej ikonę z symbolem oka. Następnie kliknij najwyższą warstwę prawym przyciskiem myszy, po czym wybierz Połącz widoczne warstwy, w otwartym okienku pozostaw domyślnie wybraną opcję i kliknij Łączenie. Na obecnym etapie pracy zdjęcie źródłowe wygląda tak:
Krok 1
Z menu Filtry wybierz kolejno Uwydatnianie i Maska wyostrzająca i w otwartym okienku zmodyfikuj położenie suwaków w taki sposób jak na poniższym obrazku. Poniższe parametry zostały dostosowane do zdjęcia o szerokości 3000 pikseli. Jeśli twoja fotografia ma inny rozmiar, dostosuj wyostrzenie według własnego uznania, obserwując zmiany w okienku podglądu.
Krok 2
Z menu Kolory wybierz kolejno Składowe i Mikser kanałów. W otwartym oknie Kanał wyjściowy czerwony powinien otrzymać wartość Czerwony na poziomie 80. Zmień Kanał wejściowy na Niebieski i przesuń suwak <Niebieski> do wartości 80, po czym kliknij OK. Nasze zdjęcie wygląda tak:
Krok 3
Następnie z menu Filtry wybierz kolejno Uwydatnianie i Advanced Tone Mapping. W otwartym okienku zmodyfikuj położenie ostatniego suwaka, przesuwając go w prawo do wartości 4, i kliknij OK.
Krok 4
Rozwiń menu Kolory i wybierz Poziomy utworzonej warstwy. Przesuń środkowy suwak w sekcji Poziomy wejściowe do wartości 0,85 i kliknij OK.
Krok 5
Teraz z menu Kolory wybierz Barwa i nasycenie i w otwartym okienku przesuń suwak <Nasycenie> do wartości -40. Kliknij OK i ponownie wywołaj menu Kolory. Wybierz z niego opcję Jasność i kontrast i zmodyfikuj położenie obu suwaków, przesuwając je w prawo, np. w taki sposób jak poniżej. Zmodyfikowane zdjęcie wygląda tak:
Krok 6
Z menu Kolory wybierz Desaturacja, w otwartym oknie pozostaw zaznaczoną opcję Jasność i kliknij OK, a następnie zmień Tryb warstwy na Miękkie światło.
Krok 1
Z menu Kolory wybierz Inwersja, a następnie rozwiń menu Filtry i wybierz kolejno Rozmycie i Rozmycie Gaussa. W otwartym oknie, w sekcji Promień rozmycia, dwukrotnie wpisz wartość 50, po czym kliknij OK.
Krok 2
Połącz w dół najwyższą warstwę, a następnie z menu Filtry wybierz G’MIC.
Krok 3
Na liście Available filters rozwiń kategorię Lights & shadows i wybierz opcję Dodge and burn, po czym ustaw położenie suwaków w taki sposób jak poniżej, a następnie kliknij OK.
Krok 4
Z menu Filtry wybierz kolejno Uwydatnianie i Maska wyostrzająca. Nie zmieniając parametrów w otwartym okienku, kliknij OK. Efekt będzie wyglądał tak:
Krok 5
Wykonaj operację analogiczną do tej z kroku warsztatu Wyostrzanie zdjęcia i miksowanie kanałów, ale tym razem w oknie Jasność i kontrast przesuń tylko suwak kontrastu. Efekt wygląda tak:
Krok 6
Utwórz nową warstwę z przezroczystością kombinacją klawiszy Shift+Ctrl+N. Z przybornika wybierz narzędzie Gradient.
Krok 7
Wybierz kolor biały jako pierwszoplanowy, a czarny jako drugoplanowy i w zakładce Opcje narzędzia rozwiń listę Kształt, po czym wybierz pozycję Promienisty. Następnie namaluj gradient od środka obszaru roboczego w kierunku prawej lub lewej krawędzi. Zmień tryb warstwy na Pokrywanie i ustaw krycie o wartości 50. Efekt powinien wyglądać tak: