Ekran blokowania jak w Ósemce

Dla użytkowników Windows Vista i 7, którym podoba się grafika i funkcje nowego ekranu blokowania w Windows 8, przeznaczono program WinLock Pro, który tworzy taki sam ekran blokowania w starszych wersjach systemu.

Ekran blokowania jak w Ósemce

Kolejna wersja każdego systemu operacyjnego zawiera zawsze wiele nowości, usprawnień, zmian. Część użytkowników jest z nich zadowolona, część nie. Natychmiast pojawiają się narzędzia, które w nowym systemie przywracają funkcje starego, ale także powstają takie, które pozwalają używać nowych rozwiązań w starych wariantach. Jednym z takich programów jest darmowy WinLock Pro (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy). Aplikacja daje możliwość skorzystania z ekranu blokowania znanego z Windows 8 w starszych wersjach systemu: Windows 7 czy Vista. Jednocześnie program poprawia funkcjonalność tego elementu interfejsu.

Na początek konfiguracja programu

Zainstaluj program w systemie. Uważaj jednak – aplikacja stara się dodać do systemu zbędne narzędzia i zmodyfikować ustawienia przeglądarki internetowej. Program instalacyjny WinLockPro podejmuje dwukrotnie taką próbę. Dodatki nie są potrzebne do jego poprawnej pracy. Aby je pominąć, klikaj przycisk Decline.

Krok 1

Uruchom program ikoną na pulpicie WinLockPro. Zdefiniuj teraz konto użytkownika w programie – w pole Username wpisz swoją nazwę, a w polu Password umieść wymyślone hasło. Jeżeli nie masz pomysłu, możesz wygenerować bezpieczne hasło, klikając przycisk Generate password. Na dole, w polu Recovery email powinien się znaleźć adres, na który zostanie wysłana wiadomość pozwalająca odzyskać hasło, gdyby zostało zapomniane. To ważne, bo w przeciwnym razie dostęp do komputera mógłby być niemożliwy. Kliknij przycisk Next.

Krok 2

Aby otworzyć główne okno z opcjami, przesuń kursor myszy do prawego dolnego rogu ekranu i po wyświetleniu paska bocznego kliknij przycisk Settings. Wpisz hasło zdefiniowane podczas konfiguracji i zaakceptuj je przyciskiem Submit. Ekran zostanie odblokowany i pojawi się okno konfiguracyjne.

Krok 3

Centralne miejsce zajmują przyciski z podstawowymi opcjami. Klikając Name, możesz zmienić nazwę użytkownika programu. Wystarczy wpisać nową i kliknąć przycisk Set name. W podobny sposób zmodyfikujesz hasło. Służy do tego opcja Password. Różnica jest taka, że najpierw trzeba podać stare hasło i zaakceptować je przyciskiem Next. Zmiana konta pocztowego, na które w razie potrzeby zostanie przesłana informacja o haśle, jest możliwa po użyciu łącza Set an Email address for password recovery options.

Obraz

Krok 4

Tło ekranu blokowania nie jest przypisane do programu na stałe. Jeżeli znudzi ci się domyślne, kliknij w oknie głównym przycisk Background. Do wyboru są dwie główne kategorie. Kliknij na przykład ABSTRACT, a potem jeden z obrazów. Rozwijając listę Stretch, określisz sposób dopasowania rozmiaru grafiki do wielkości ekranu. Może być dopasowana, rozciągnięta czy ułożona w formie kafelków. Własny plik graficzny wybierzesz, klikając przycisk CUSTOM. Możesz również skorzystać z internetowych zasobów producenta programu. Służy do tego grupa MORE. Aby zaakceptować zmiany, kliknij DONE.

Obraz

Krok 5

Jeżeli chcesz do profilu swojego konta dodać zdjęcia, posłuż się przyciskiem Profile Picture. Aby na ekranie blokowania była wyświetlana informacja o poczcie przychodzącej do skrzynki Google (jeżeli taką oczywiście posiadasz), kliknij Widgets. Zaznacz Enable Gmail for Winlock i wpisz parametry konta pocztowego (nazwę użytkownika i hasło) i kliknij Confirm. Aby wyłączyć gadżet ekranowy wyświetlany na pulpicie, kliknij przycisk Disable gadget. Przydaje się także możliwość zresetowania ustawień programu. Wystarczy wybrać opcję Reset everything.

Obraz

Krok 6

Kliknij przycisk Personalize u góry okna, by dostać się do opcji czcionek i układu graficznego ekranu blokowania. Za pomocą polecenia Set font style możesz określić rodzaj, styl i rozmiar napisów. Komenda Set font color służy do wyboru koloru czcionki. Natomiast opcja Move Time and Date umożliwia przemieszczanie za pomocą myszki aktualnej daty i czasu oraz umieszczanie tych informacji w dowolnym miejscu na ekranie blokowania. Schemat kolorystyczny definiuje się za pomocą opcji Color scheme, a zmiany akceptuje przyciskiem DONE.

Obraz

Krok 7

Jeżeli w głównym oknie klikniesz przycisk Smart security, uzyskasz dostęp do opcji bezpieczeństwa. Wybierz kartę Threats i zaznacz Send me an email if many failed attempts occur, by program przesłał do ciebie wiadomość pocztową w sytuacji, gdy ktoś nieupoważniony będzie usiłował odblokować twój komputer. Adres e-mailowy wpisz w pole Email here u dołu. Możesz także automatycznie zamknąć komputer, gdy prób przełamania ochrony będzie zbyt dużo – do tego służy opcja Shutdown computer if many failed attempts occur. Zmiany potwierdź przyciskiem Confirm.

Obraz

Krok 8

Karta Startup zawiera parametry startowe programu. Tu określa się, czy ma być uruchamiany wraz z systemem operacyjnym i wywoływany za pomocą skrótu klawiaturowego. Gdy zaznaczysz Start Winlock when my computer is inactive i poniżej wpiszesz liczbę sekund, program będzie blokował komputer w czasie nieaktywności.

Obraz

Krok 9

Karta Multiple Monitors to opcje wyświetlania i blokowania w środowiskach z kilkoma monitorami, a karta Remote Control to prosty mechanizm zdalnego zarządzania. W tym przypadku za pomocą konta Gmail możesz, po zaznaczeniu Shutdown computer via Gmail, umożliwić zdalne wyłączanie peceta przy użyciu odpowiednio przygotowanej wiadomości pocztowej. Większość mechanizmów zdalnego sterowania pogarsza jednak bezpieczeństwo, więc należy rozważnie korzystać z tej funkcji. Aby zaakceptować wszystkie zmiany konfiguracyjne, wystarczy zamknąć okno opcji ikoną X.

Obraz

Co widać na nowym ekranie blokowania

Ekran wyświetlany za pomocą programu WinLock Pro do złudzenia przypomina ten z Ósemki. Jest tu informacja o aktualnej dacie, połączeniu internetowym i regulacja głośności. Są jednak pewne różnice. Aby wykorzystać wszystkie możliwości programu, warto poznać jego funkcje.

Krok 1

Po uruchomieniu programu bądź włączeniu komputera pojawi się na monitorze ekran blokowania: Ikona z głośnikiem służy do regulacji głośności. Klikając ikonę Leave a Note, możesz umieścić na ekranie krótką notkę. Wpisz treść w pole pośrodku ekranu i zaakceptuj ją przyciskiem Leave Note. Aby skasować notatkę, kliknij niewielki krzyżyk w jej prawym górnym rogu.

Obraz

Krok 2

W celu odblokowania systemu kliknij dwukrotnie myszą w dowolnym miejscu ekranu, a następnie w pole poniżej nazwy konta wpisz zdefiniowane hasło. Na ekranie z hasłem możesz też użyć funkcji ułatwień dostępu (lewy dolny narożnik) lub zamknąć system (przycisk w prawym dolnym narożniku). Klikając Back, powrócisz do ekranu blokowania.

Krok 3

Gdy przesuniesz kursor myszy do prawego dolnego rogu monitora, wyświetli się z prawej strony pasek narzędzi. Klikając Settings, otworzysz okno konfiguracyjne. Przycisk z logo Windows odblokowuje ekran, a przycisk Share włącza funkcję współdzielenia (informowania o programie znajomych na Facebooku, YouTube lub Twitterze).

Obraz

Krok 4

Przy korzystaniu z aplikacji pomaga także gadżet Windows. Wyświetlany jest domyślnie w prawym górnym rogu pulpitu. Kliknięcie napisu WinLock Pro blokuje dostęp do komputera. Środkowy przycisk na pasku u dołu gadżetu uruchamia okno opcji. Krzyżyk po prawej zamyka program, a krzyżyk u góry zamyka gadżet.

Obraz

Krok 5

Za pomocą ikony update zaktualizujesz program WinLock Pro do najnowszej wersji. Aby w przyszłości aktualizacje odbywały się automatycznie, zaznacz w otwartym oknie About opcję Automatically search for updates. Zamknij okno przyciskiem OK.

Obraz

Wybrane dla Ciebie