SoftwareEkspresowy montaż filmów

    Ekspresowy montaż filmów

    Jeśli myślisz, że montaż wideo to dla ciebie zbyt skomplikowane zadanie, na pewno nie używałeś aplikacji Video Editor 11. Dzięki niej przygotowanie filmu pójdzie wyjątkowo sprawnie.

    Ekspresowy montaż filmów

    Obsługa polskiego interfejsu programu jest bardzo prosta, wszystkie jego elementy są logicznie rozmieszczone i czytelne. Wystarczy wczytać z dysku klipy wideo, muzykę i zdjęcia, a program automatycznie rozmieści cały materiał na odpowiednich ścieżkach stołu montażowego. Zbyt długie ujęcia można przycinać i kadrować, da się też zmienić parametry obrazu. Następnie film należy wzbogacić o gotowe efekty wizualne, filtry, napisy i połączyć ujęcia animowanymi przejściami. W dalszej kolejności można dodać muzykę w tle i napisy. Na koniec projekt zapisuje się na dysku i tworzy z niego plik Full HD, np. w formacie AVI lub MKV.

    Import i nakładanie efektów

    Zacznij od importowania klipów wideo i plików ze ścieżką audio do edytora. Gdy materiał zostanie dodany, będzie można zająć się ustawieniem scen i dodaniem animowanych efektów.

    Wczytywanie klipów wideo i muzyki

    Podczas importowania klipy wideo i muzyka umieszczane są od razu na stole montażowym na odpowiednich ścieżkach. Po wgraniu materiału wejściowego będziesz mógł ustawić kolejność scen oraz przystąpić do montażu.

    Krok 1

    Po uruchomieniu w oknie <Nowy projekt> wybierz proporcje ekranu, np. 16:9. Możesz też kliknąć napis Ustawienia zaawansowane i za pomocą listy Rozmiar klatki ustawić jako rozdzielczość filmu Full HD. Okno Nowy projekt zamkniesz przyciskiem OK.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    W oknie edytora domyślnie wybrana jest zakładka Import. Aby załadować klipy wideo do montażu, kliknij ikonę Dodaj pliki multimedialne, w standardowym oknie dialogowym wskaż pliki i kliknij przycisk Otwórz.

    Obraz

    Krok 3

    Po chwili pliki pojawią się w postaci pasków na stole montażowym, na ścieżce wideo. W ten sam sposób możesz załadować pliki audio oraz zdjęcia. Muzyka zostanie umieszczona na ścieżce audio, a zdjęcia – na ścieżce wideo.

    Obraz

    Krok 4

    Aby jednocześnie widzieć więcej elementów możesz, zmienić wielkość obszaru stołu montażowego. Służy do tego zielony suwak. Po prawej stronie widoczny jest moduł podglądu. Za pomocą przycisków poniżej możesz uruchomić odtwarzanie filmu, przewijać go w przód i w tył oraz pauzować. Możesz też włączyć tryb odtwarzania na pełnym ekranie, klikając ikonę z czterema strzałeczkami.

    Krok 5

    Kolejność umieszczonych już na ścieżce wideo klipów możesz zmieniać, przeciągając je myszką. Umieszczony klip możesz pociąć na mniejsze fragmenty. Wystarczy ustawić kursor w miejscu, gdzie ma zostać wprowadzone cięcie i kliknąć ikonę z symbolem nożyczek dostępną w zasobniku powyżej.

    Obraz

    Krok 6

    Pozostałe przyciski w zasobniku pozwalają: obrócić zaznaczony klip, wykadrować go, dostosować parametry obrazu, usunąć zaznaczony klip, zastosować efekt przejścia do wszystkich klipów naraz, nagrać komentarz i zmienić właściwości wybranego klipu.

    Krok 7

    W ostatniej zakładce, Narzędzia, dostępny jest zestaw funkcji pozwalających zmodyfikować różne parametry zaznaczonego na ścieżce klipu wideo. Klikając ikonę z podwójną strzałką w dół widoczną przy nazwie każdego z narzędzi, rozwiniesz panel zawierający dedykowany zestaw opcji.

    Obraz

    Dodawanie animowanych efektów

    Klipy zostały już ustawione. Teraz film należy uatrakcyjnić, wykorzystując do tego celu animowane efekty wstawiane między ujęcia.

    Krok 1

    Pierwszym elementem, który urozmaici film, będą animowane przejścia, płynnie łączące sceny. Aby dodać przejście, kliknij zakładkę Przejścia. Pogrupowane miniatury efektów przejścia wyświetlą się w bibliotece obok.

    Obraz

    Krok 2

    Kliknij jedną z ikon, aby zobaczyć na podglądzie obok, jak wygląda efekt w akcji . Jeśli animacja ci się spodobała, złap jej ikonę, po czym przeciągnij ją i upuść na obszar połączenia pasków dwóch klipów widocznych na ścieżce wideo. Ikona efektu przejścia pojawi się pomiędzy klipami.

    Obraz

    Krok 3

    Aby sprawdzić, jak prezentuje się przejście pomiędzy klipami, kliknij je prawym przyciskiem myszki i z menu wybierz opcję Odtwórz/Pauza.

    Obraz

    Krok 4

    W opisany powyżej sposób dodaj efekty przejścia do wszystkich połączeń klipów. Możesz też skorzystać z automatu, klikając ikonę Dodaj przejścia do wszystkich klipów. Aby obejrzeć cały film wraz z dodanymi przejściami, kliknij prawym przyciskiem myszki dowolne puste miejscu stołu montażowego i z menu wybierz opcję Odtwórz wszystko.

    Obraz

    Filtry na klipach wideo

    Kolejnym sposobem uatrakcyjnienia załadowanego klipu jest nałożenie efektu w postaci filtra. Robi się to podobnie, jak przy dodawaniu efektów przejścia.

    Krok 1

    Aby nałożyć na wybrany klip wideo jeden z dostępnych filtrów, kliknij zakładkę Filtry. Biblioteka obok wypełni się miniaturami efektów. Filtry są pogrupowane na kategorie, ich nazwy wyświetlone są w kolumnie obok, np. Latające obiekty.

    Obraz

    Krok 2

    Aby sprawdzić, jak działa dany filtr, kliknij jego miniaturę, uruchamiając odtwarzanie w panelu obok. Aby zastosować filtr na wybranym klipie złap jego ikonę, po czym przeciągnij ją i upuść na pasek wybranego klipu na ścieżce wideo. Pasek klipu zostanie oznaczony gwiazdką na zielonym tle.

    Krok 3

    Aby sprawdzić, jakie efekty zostały zastosowane na wybranym klipie, kliknij gwiazdkę myszką. Wyświetli się okno z listą zastosowanych efektów. Zastosuj efekty specjalne na tylu klipach, na ilu chcesz, ale nie przesadzaj z ich liczbą, gdyż wydłuża to czas renderowania gotowego filmu.

    Krok 4

    Teraz należy zapisać dotychczasową pracę. Z menu Plik wybierz opcję Zapisz projekt jako, standardowym oknie dialogowym nadaj plikowi nazwę i kliknij Zapisz.

    Dodawanie elementów i eksport filmu na dysk

    Aktualnie projekt zawiera już klipy wideo z zastosowanymi efektami wizualnymi ustawione w odpowiedniej kolejności. Teraz należy wzbogacić film o dodatkowe elementy, tj. napisy i dźwięk. Na koniec utworzysz plik wideo, który będziesz mógł umieścić w internecie.

    Dodawanie animowanego tekstu

    Aby lepiej opowiedzieć, co aktualnie dzieje się na ekranie, warto jest do wybranych scen dodać napisy dialogowe.

    Krok 1

    Na początek dodaj planszę tytułową otwierającą cały film. Możesz w tym celu zastosować statyczny obrazek, który należy umieścić na ścieżce wideo przed pierwszym klipem wideo.

    Krok 2

    Aby dodać do wstawionego obrazka animowany napis, kliknij zakładkę Napisy, następnie z biblioteki obok wybierz jedną z miniatur, np. Tekst z linijką. Podgląd animowanego tekstu zobaczysz obok.

    Obraz

    Krok 3

    Miniaturę wybranego napisu złap myszką, a następnie przeciągnij ją i upuść na początek ścieżki tytułów. Tytuł w postaci fioletowego paska zostanie dodany – zmień czas jego wyświetlania tak, aby pokazywał się tak długo, jak wyświetlony poniżej obrazek.

    Krok 4

    Teraz należy wpisać własny tekst. W tym celu kliknij dwukrotnie fioletowy pasek tytułu, który dodałeś do ścieżki tytułów, następnie w oknie podglądu kliknij domyślny napis, wpisz własny tekst, i naciśnij Zastosuj.

    Obraz

    Dodawanie podkładu audio i rejestracja komentarzy

    Kolejną fazą montażu będzie dodanie ścieżki audio np. z pliku MP3, która odpowiednich momentach doda filmowi dynamiki, a w innych złagodzi nastrój.

    Krok 1

    Plik z podkładem dodaje się do projektu na etapie importu (patrz pierwsza część artykułu – „Wczytywanie klipów wideo i muzyki”). Po dodaniu pliku audio zmodyfikuj jego długość za pomocą myszki.

    Obraz

    Krok 2

    Możesz również nagrać własne komentarze, zapisać je w postaci plików audio, a następnie dodać do filmu. Jeśli dysponujesz mikrofonem podłączonym do komputera, kliknij ikonę z symbolem mikrofonu.

    Krok 3

    Wyświetli się panel przechwytywania dźwięku. Są tu dostępne są przyciski pozwalające wybrać urządzenie i źródło nagrywanego dźwięku oraz ustawić głośność. Kliknij przycisk Rozpocznij nagrywanie.

    Krok 4

    Aby zakończyć, naciśnij Zakończ nagrywanie. Zarejestrowany dźwięk automatycznie umieszczany zostanie na ścieżce audio. Za pomocą myszki ustaw go w odpowiednim miejscu.

    Obraz

    Eksport gotowego filmu na dysk komputera

    Film masz już zmontowany. W ostatnim etapie należy zapisać go na dysku w jednym z dostępnych formatów wideo.

    Krok 1

    Gdy materiał zostanie uporządkowany i wszystko będzie grało, będzie można utworzyć plik wynikowy. Zanim to zrobisz, zapisz raz jeszcze projekt na dysku. Następnie kliknij przycisk Eksportuj.

    Obraz

    Krok 2

    W otwartym oknie Eksportuj do wyboru masz trzy tryby zapisu: <b<Zapisz jako wideo (pozwala stworzyć wynikowy pliki wideo), Zapisz tylko audio (zachowana zostanie wyłącznie ścieżka audio w formacie MP3) i Dla udostępniania online (film zapisze się w google’owskim formacie wideo WebM, który zoptymalizowany jest do użytku w internecie.

    Krok 3

    W naszym przykładzie wybraliśmy wersję internetową. Klikając ikonę z symbolem ołówka w sekcji Ustawienia projektu, wywołasz okno Ustawienia projektu, w którym możesz zmienić parametry pliku wynikowego. Gdy to zrobisz, kliknij OK.

    Krok 4

    Po powrocie do okna Eksportuj określ jeszcze jakość tworzonego filmu, np. Najlepsza, a w sekcji Zapisz w kliknij przycisk Przeglądaj i wskaż folder docelowy, w którym zapisany zostanie plik wynikowy. Na koniec nazwij plik i kliknij przycisk Start, uruchamiając proces renderowania filmu. Po zakończeniu operacji zamknij okno informacyjne, naciskając OK.

    oprogramowaniefilmmultimedia

    Wybrane dla Ciebie