Elektroniczny notatnik
Część pakietu Microsoft Office jest od niedawna dostępna za darmo. To OneNote, wyspecjalizowane narzędzie, które pomaga w zbieraniu informacji z różnych źródeł. Pokazujemy, jak efektywnie z niego korzystać, także w grupie.
OneNote pozwala w jednym pliku gromadzić fragmenty tekstu, zdjęcia, notatki pisane na klawiaturze lub odręcznie na ekranie dotykowym. Wszystkie elementy można podzielić, korzystając z sekcji oraz stron, oznaczyć sygnaturami czasowymi, odnośnikami do źródeł, następnie przeszukiwać i edytować, a po zakończonym researchu przenosić do edytora tekstu czy programu do prezentacji.
Aplikacja, dostępna dotąd tylko na platformę Windows, ma teraz wersje mobilne na wszystkie popularne systemy, na Maca oraz dostęp przez interfejs WWW.
Olbrzymią zaletą najnowszej wersji OneNote’a jest jej ścisła integracja z chmurą. Do uruchomienia programu niezbędne jest podanie loginu do konta Microsoftu, a pliki są domyślnie zapisywane na bezpłatnym dysku internetowym OneDrive. Dzięki temu plik z notesem można równolegle edytować na wielu urządzeniach, a dane są synchronizowane w czasie rzeczywistym.
Program OneNote 2013 jest częścią pakietu Office 365. Pakiet można pobrać bezpłatnie ze strony www.onenote.com.
Do uruchomienia potrzebne jest także konto Microsoftu. Jeśli go nie masz, wejdź na stronę www.live.com i się zarejestruj. Jako konto Microsofu działają także loginy w poczcie Outlook www.outlook.com (dawniej Hotmail).
Interfejs i organizacja programu
Instalacja programu OneNote nie powinna nikomu sprawić trudności.
Krok 1
Przy pierwszym uruchomieniu programu musisz się zalogować do swojego konta Microsoft. OneNote pozwala korzystać z wielu kont. Jeśli masz więcej niż jedno, możesz przełączać się między nimi, klikając ikonę z symbolem postaci w prawym górnym rogu i wybierając z menu Przełącz konto. Pliki z notesami OneNote są przechowywane na dysku internetowym OneDrive.
Krok 2
W OneNote wszystkie polecenia są rozmieszczone na wstążce, a między grupami poleceń można się przełączać, korzystając z zakładek. Programu można używać w kilku trybach. Kliknij WIDOK, a następnie Zadokuj do pulpitu.
Krok 3
W ten sposób aplikacja wyświetli się w formie bocznego paska z prawej strony ekranu, co dobrze się sprawdza w czasie sporządzania notatek ze strony WWW lub e-booka. Aby powrócić do typowego interfejsu, kliknij belkę i naciśnij Widok normalny. Okno możesz również wyświetlić w trybie pełnoekranowym, klikając Widok pełnej strony. Przydaje się to podczas edycji notatek.
Krok 4
W zakładce WIDOK możesz dostosować inne elementy interfejsu. Jeśli klikniesz przycisk Liniatura, rozwinie się menu, które pozwala dodać linie lub kratki do strony, pomagające w porządkowaniu notatek. Z kolei po naciśnięciu przycisku Rozmiar papieru pojawi się panel, w którym możesz ograniczyć obszar roboczy do formatu A4, co ułatwi formatowanie notatek do późniejszego wydrukowania.
Tworzenie notesów sekcji i stron
Pierwszy notes jest tworzony automatycznie w czasie instalacji programu, ale warto tworzyć nowy plik dla każdego projektu.
Krok 1
Pliki programu OneNote, zwane Notesami, są zorganizowane podobnie do dużego zeszytu wieloprzedmiotowego, popularnego w amerykańskich szkołach. Dzielą się na sekcje, które symbolizują zakładki widoczne powyżej obszaru edycyjnego. Te z kolei dzielą się na strony, między którymi można się przełączać za pomocą zakładek w panelu z prawej strony.
Krok 2
W celu utworzenia notesu rozwiń menu Notes użytkownika Bartłomiej i na panelu kliknij Dodaj notes. Program domyślnie zaproponuje zapisanie notesu na dysku internetowym OneDrive.
Krok 3
Zapisanie notesu w chmurze pozwoli na współtworzenie go przez wielu użytkowników (patrz kroki 2–3 warsztatu „Eksport i udostępnianie notatek”). Notes będzie dostępny także lokalnie w folderze OneDrive, jeśli zainstalowałeś program do synchronizacji plików z tym serwisem oraz korzystasz w jednej i drugiej usłudze z tego samego konta. Po wpisaniu nazwy kliknij przycisk Utwórz notes.
Krok 4
Kursor ustawi się automatycznie w polu nazwy pierwszej strony notatnika. Po jej wpisaniu kliknij dwa razy zakładkę Nowa sekcja 1, żeby zmienić jej nazwę. Aby dodać kolejną sekcję, kliknij przycisk + obok zakładki sekcji, natomiast do tworzenia nowej strony w sekcji służy przycisk Dodaj stronę.
Dodawanie materiałów z dysku lokalnego i z internetu
Teraz czas na dodanie pierwszych elementów do notatnika.
Krok 1
Aby zobaczyć narzędzia do dodawania informacji, kliknij zakładkę WSTAWIANIE na wstążce. OneNote umożliwia wstawianie do pliku nie tylko tekstu i zdjęć, ale także tabel, równań czy plików w formie załączników. Aby wstawić tekst, skopiuj go do schowka, kliknij dwa razy stronę notatnika, by utworzyć pole tekstowe, i wklej treść.
Krok 2
Pole tekstowe, podobnie jak każdy element notatnika, można przemieszczać, przeciągając je myszą. Jeśli potrzebujesz sygnatur czasowych, wskazujących moment dodania treści, ustaw kursor w polu tekstowym lub obok w nowym polu, a następnie kliknij przycisk Data i godzina w sekcji Sygnatura czasowa.
Krok 3
Ilustracje można dodawać na wiele różnych sposobów. Jeśli opisujesz treść widoczną na ekranie, kliknij przycisk Wycinek ekranu oraz zaznacz obszar, który chcesz zapisać. Przycisk Obrazy umożliwia wskazanie pliku na dysku, a narzędzie Zeskanowany obraz pozwala na pobranie danych bezpośrednio ze skanera.
Krok 4
OneNote umożliwia bardzo wygodne dodawanie materiałów z przeglądarki internetowej. Aplikacja jest najlepiej zintegrowana z Internet Explorerem, do którego dodaje własne polecenie w menu kontekstowym.
Krok 5
Jeśli chcesz dodać do notatnika całą treść strony WWW, kliknij dowolny punkt z tła witryny prawym klawiszem myszy i wybierz polecenie Send to OneNote. Pojawi się okno Wybieranie lokalizacji w programie OneNote, pozwalające wybrać notatnik, do którego ma trafić treść ze strony. W górnej części są wymienione ostatnio używane lokalizacje – Ostatnio wybrane, z kolei w obszarze Wszystkie notesy możesz wybrać inny notes. Wybór potwierdź, klikając OK.
Krok 6
eśli wybrałeś aktywną sekcję, witryna zostanie dodana do niej jako kolejna strona notatnika. Treść można edytować w programie OneNote. W opisany sposób możesz dodawać nie tylko całą stronę, ale także uprzednio zaznaczony fragment czy ilustrację.
Krok 7
W celu pobrania obrazu bezpośrednio z internetu ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się znaleźć ilustracja, i kliknij na wstążce przycisk Obrazy online. W oknie wyszukiwania masz dostęp m.in. do wyszukiwarki Bing, w której możesz znaleźć zdjęcia w internecie równie skutecznie jak w Google. Po wpisaniu słowa kluczowego naciśnij [Enter], zaznacz znaleziony obraz i kliknij Wstaw.
Notatki ze spotkań i wykładów
Program OneNote sprawdza się doskonale także w sytuacji, gdy na komputerze prowadzisz notatki ze spotkania lub wykładu. W odpowiednim sformatowaniu notatnika pomagają gotowe szablony.
Krok 1
W notatniku, w aktywnej sekcji, na wstążce kliknij Szablony stron i z rozwijanej listy wybierz pasujący wzorzec strony.
Krok 2
Utworzona strona będzie zawierała podpisane pola tekstowe gotowe do wypełnienia notatkami.
Krok 3
Jeśli masz laptop z ekranem dotykowym, możesz także notować podczas wykładu odręcznie. Kliknij zakładkę RYSOWANIE i wybierz jeden z dostępnych wirtualnych flamastrów. Po napisaniu możesz skorzystać z narzędzia konwersji Pismo odręczne na tekst.
Krok 4
Podobnie jak tekst można przekształcać na pismo komputerowe także równania. Poza tym w zakładce WSTAWIANIE na wstążce znajduje się edytor formuł matematycznych, który jest dostępny po kliknięciu przycisku Równanie, a następnie polecenia Wstaw nowe równanie.
Krok 5
Aplikacja mobilna OneNote, o której piszemy w ramce, pozwala zapisywać zdjęcia bezpośrednio w notatniku, więc możesz uzupełniać notatki obrazami informacji zapisanych na tablicy czy na slajdach wykładowcy.
Eksport i udostępnianie notatek
Po zakończeniu pracy notes można wyeksportować lub udostępnić on-line.
Krok 1
Kliknij zakładkę PLIK na wstążce, a następnie Eksportu. Musisz zdecydować, co wyeksportować (notes, sekcję czy pojedynczą stronę), i wybrać format.
Krok 2
Aby udostępnić plik w internecie, kliknij Udostępnij w panelu zapisu pliku. Jeśli chcesz udostępnić plik osobie, która korzysta z loginu Microsoftu i chce np. przeglądać i edytować Notatnik w desktopowym OneNote, kliknij Zaproś osoby, wpisz w formularz adres powiązany z kontem Microsoftu i kliknij przycisk Udostępnij, który znajduje się poniżej.
Krok 3
Jeśli chcesz udostępnić notatki osobom, które nie korzystają z usług Microsoftu, kliknij Pobierz łącze do udostępniania, a następnie kliknij Utwórz łącze i skopiuj jeden z linków, w zależności od tego, czy chcesz udostępnić notatki do wglądu czy edycji. Po kliknięciu odnośnika współpracownik będzie mógł przeglądać i edytować Notes w interfejsie WWW.
OneNote na Androidzie
Aplikacja mobilna OneNote jest uzupełnieniem wersji desktopowej oraz internetowej. Po instalacji programu ze sklepu Google Play i zalogowaniu do konta Microsoftu zyskujesz dostęp do wszystkich notesów. Poza tym aplikacja pozwala na uzupełnianie notatek. Najbardziej przydatna jest funkcja dodawania zdjęć z aparatu. W ten sposób można nie tylko zapisywać slajdy z prezentacji, ale także kopiować dokumenty w archiwach czy fragmenty książek z biblioteki. Notatki można uzupełniać, wpisując tekst, co pozwala na notowanie wykładu. Zmiany wprowadzone w aplikacji mobilnej są w ciągu kilkunastu sekund synchronizowane z plikiem w chmurze, więc można efektywnie współtworzyć dokument edytowany równolegle przez drugą osobę.