Elon Musk i Tesla oskarżeni o użycie grafiki AI z filmu Blade Runner 2049. Musk zamierza oddalić pozew
Prawnicy Elona Muska zamierzają złożyć wniosek o oddalenie pozwu dotyczącego użycia grafiki AI, która do złudzenia przypomina materiały z filmu Blade Runner 2049. Sprawa ma drugie dno, gdyż nie chodzi tu tylko o daleko idące podobieństwo.
Wniosek o odrzucenie pozwu jest echem sprawy, która pojawiła się jeszcze w październiku zeszłego roku. Ma ona swój początek w skardze, jaką złożył Alcon Entertainment, właściciel praw do marki Blade Runner, całość zaś dotyczy niezgodnego z prawem wykorzystania własności intelektualnej przez Teslę podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano nowe samochody firmy.
Tesla nie dostała zgody, więc sobie po prostu wzięła Blade Runnera, korzystając z AI
Według pozwu złożonego w amerykańskim sądzie, Tesla wraz Warner Bros. Discovery na kilka godzin przed zaplanowaną prezentacją futurystycznych samochodów koncepcyjnych tej pierwszej firmy poprosili Alcon Entertainment o zgodę na wykorzystanie grafik z filmu Blade Runner 2049. Oczywiście jej nie uzyskali – tyle że na tym się nie skończyło. Pozywający zarzuca, że działając na polecenie Elona Muska, Tesla wykorzystała obrazy, którymi była zainteresowana, jako "źródło inspiracji" dla sztucznej inteligencji, a ta następnie je przetworzyła. W ten sposób firma uzyskała grafikę wyraźnie nawiązującą do tej, z której pierwotnie nie zrobiła użytku wskutek braku zgody. Co warto zaznaczyć – pozew nie wymienia tutaj konkretnego modelu AI, który miał zostać przez Teslę zastosowany.
Strona pozywająca ponadto twierdzi, że nie miała wiedzy na temat powiązań biznesowych Warner Bros. Discovery z Teslą i wnosi o zaprzestanie używania spornych materiałów promocyjnych oraz wypłatę nieokreślonego w pozwie odszkodowania. Na podstawie wyżej przytoczonego fragmentu rzeczonego dokumentu można jednak przypuszczać, że może tu chodzić o wypłatę w wysokości sięgającej nawet 10 mln dolarów.
Prawnicy Elona Muska oczywiście uważają te roszczenia za bezzasadne – stąd też wniosek o oddalenie pozwu bez możliwości jego ponownego wniesienia przed oblicze sądu. Alcon Entertainment już jednak zapowiedziało, że w takiej sytuacji wniesie sprzeciw. Wymienione przedsiębiorstwo jest właścicielem praw do marki Blade Runner od 2011 roku. Ma pod swoją kontrolą filmy, seriale, gry i inne wydawnictwa w postaci chociażby książek czy komiksów.