AktualnościEnergia z ruchu Ziemi? Nowatorska hipoteza fizyków

Energia z ruchu Ziemi? Nowatorska hipoteza fizyków

Wynik eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców zdaje się sugerować, że możliwe jest pozyskiwanie energii elektrycznej z obrotu Ziemi. Żeby to jednak było możliwe, musimy pokonać szereg trudności.

Ziemia
Ziemia
Źródło zdjęć: © Pexels | Pixabay

Fizycy zaprezentowali kontrowersyjną teorię mówiącą, że energia może być generowana dzięki obracającej się Ziemi i jej polu magnetycznemu. Jak podaje serwis Nature, artykuł na ten temat ukazał się w Physical Review Research oraz został przedstawiony podczas konferencji American Physical Society w Anaheim.

Jak to działa?

Hipoteza bazuje na znanym z elektrowni mechanizmie: przewodnik przemieszczający się przez pole magnetyczne może generować prąd. W przypadku Ziemi jej pole magnetyczne jest względnie statyczne, podczas gdy powierzchnia planety obraca się. Zwykle w jednolitym polu magnetycznym nie dochodzi do przepływu prądu, jednak zespół fizyków pod kierunkiem Christophera Chyby z Uniwersytetu Princeton twierdzi, że odpowiednio ukształtowany przewodnik może przezwyciężyć ten problem.

W tym celu naukowcy stworzyli cylindryczną rurkę z magnetycznego materiału zawierającego mangan, cynk i żelazo. Pomiar napięcia wykazał, że zależało ono od orientacji urządzenia wobec pola magnetycznego Ziemi, a efekt zanikał, gdy użyto litego przewodnika zamiast pustego cylindra. Badaczom udało się w ten sposób uzyskać niewielkie napięcie na poziomie 17 mikrowoltów, co jednak uznano za wynik intrygujący i warty dalszych badań. Środowisko naukowe jest jednak ostrożne i raczej sceptyczne.

Pomysł jest nieintuicyjny i był przedmiotem dyskusji już od czasów Faradaya. Jednak przeprowadzone eksperymenty są bardzo starannie wykonane.

Paul Thomasfizyk Uniwersytetu Wisconsin–Eau Claire

Holenderski fizyk Rinke Wijngaarden próbował odtworzyć ten efekt w 2018 roku i nie uzyskał podobnych wyników.

Uważam te badania za bardzo interesujące, ale wciąż jestem przekonany, że teoria Chyby i jego zespołu nie może być poprawna.

Rinke Wijngaardenfizyk Uniwersytetu Amsterdamskiego

Co dalej?

Aby potwierdzić hipotezę, potrzebne są dalsze eksperymenty, np. testy w różnych szerokościach geograficznych. Sam Chyba przyznaje, że choć ich równania wskazują na możliwość skalowania urządzenia, wymaga to jeszcze praktycznego dowodu. Jeśli jednak metoda okaże się skuteczna, mogłaby pomóc w opracowywaniu urządzeń, które dostarczałyby energię w miejscach trudno dostępnych lub które przydałyby się w przypadku zastosowań medycznych.

Co jednak ciekawe, pobieranie energii z ruchu Ziemi miałoby konsekwencje dla naszej planety. Według naukowców, gdyby całkowita energia elektryczna zużywana przez ludzkość pochodziła z tej metody, planeta zwolniłaby swój obrót o 7 milisekund na stulecie. Jest to jednak niewielki efekt, którego skala byłaby porównywalna do wpływu Księżyca czy procesów zachodzących we wnętrzu Ziemi.

Grzegorz Karaś, dziennikarz pcformat.pl

Źródło artykułu:Nature

Wybrane dla Ciebie