Film na DVD
Chcesz odtwarzać swój film na DVD? Samo nagranie pliku na płytę nie zadziała. Trzeba przygotować odpowiednią strukturę płyty w aplikacji do tzw. authoringu. Pokażemy, jak zrobić to w darmowym narzędziu.
Wzrost popularności mediów strumieniowych czy napędów Blu-ray nie oznacza, że wideo ogląda się dziś tylko w internecie lub na nowych nośnikach. Nadal popularne są odtwarzacze DVD – stworzenie płyty DVD jest równie proste jak nagranie krążka CD z muzyką. Jednym z narzędzi, które warto wypróbować, jest DVDStyler. Pamiętaj jednak, że DVD oferuje rozdzielczość 720x576 pikseli, a praktycznie wszystkie kamery nagrywają obraz 1920x1080, więc zapisanie filmu w formacie DVD będzie równoznaczne z pogorszeniem jego jakości.
DVDStyler z naszej płyty to darmowa aplikacja do authoringu DVD. Zestaw wbudowanych szablonów menu zapewni wygodną obsługę każdej płyty. Wystarczy zaimportować swoje tła, dodać własne bądź oferowane w aplikacji elementy sterujące oraz wypełnić odpowiednie pola tekstowe informacjami o płycie.
Program odczytuje wiele różnych formatów wideo, które następnie konwertuje do postaci płyty DVD. Program radzi sobie m.in. z plikami AVI, ASF, MOV, MP4, MPEG, OGG, WMV i dźwiękiem zapisanym na przykład w postaci MP3, AC3, DTS czy WAVE. Dla DVDStylera nie ma różnicy, czy napisy do filmów są w czystej postaci tekstowej, zapisane w plikach SSA, SRT, JSS czy SUB. Dzięki tym możliwościom niepotrzebne są dodatkowe programy, wszystko odbywa się automatycznie.
Krok 1
Po uruchomieniu programu ustaw dane dotyczące tworzonej płyty. Wybierz standard (1), np. PAL, i typ płyty (2) – jedno- (4,7 GB) lub dwuwarstwową (8,5 GB), oraz proporcje filmu (3) – wszystkie nowe kamery zapisują obraz o proporcjach 16:9.
Krok 2
Wpisz tytuł płyty, i wybierz szablon menu. W kolejnym kroku i tak będziesz mógł zmienić te ustawienia.
Krok 3
Z gotowych elementów stwórz menu płyty, a do dolnego okna przeciągnij myszką jeden lub więcej filmów i przypisz je do elementów menu, przeciągając poszczególne klipy do okienek w menu.
Krok 4
Kliknij ikonę płyty, aby rozpocząć tworzenie płyty. W zależności od wybranej opcji możesz zapisać na dysku strukturę katalogów płyty DVD, płytę jako plik ISO lub od razu wypalić ją na odpowiednim nośniku.
Od kogo się uczyć
Krzysztof Gonciarz
Czego się dotknie, zamienia to w złoto i… pokazuje innym, jak to robi! Opisuje wszystko – od pomysłu po techniki montażu, które mają wywołać w widzach konkretne emocje. Śledząc inne projekty Gonciarza, można dostrzec, jak ważne jest, by twórca odnalazł się w proponowanym widzom formacie.
youtube.com/wybuchajacebeczki
Casey Neistat
Ten sympatyczny nowojorczyk na YouTubie zasłynął doskonale zmontowanymi daily vlogami. Potwierdzeniem sukcesu Caseya jest to, że w 2016 roku sprzedał telewizji CNN stworzoną przez siebie aplikację BeMe. Sama aplikacja stanowi alternatywę dla SnapChata oraz Instagrama.
youtube.com/caseyneistat
Włodek Markowicz
Zaczynał w duecie z Karolem Paciorkiem jako „Lekko stronniczy”. Po zakończeniu współpracy Włodek stworzył autorski kanał. Jego vlogi z przemyśleniami dotyczącymi współczesnego świata są doskonale zrealizowane technicznie. Zdaniem Włodka najważniejsze jest stworzenie dobrego scenariusza.
youtube.com/wlodekmarkowicz
5 sposobów na ...
Myślisz, że do zrobienia ciekawych efektów filmowych potrzeba drogiego sprzętu? Nic bardziej mylnego! O tym i o innych efektach montażowych najbardziej kreatywni spryciarze YouTube’a opowiadają w swoim filmiku „5 sposobów na... EFEKTY FILMOWE”. Ich lifehacki mogą się przydać każdemu.
youtube.com/user/5SposobowNa
Drollercoaster
Wyciszony pokój, klimatyzator, lampy i oświetlony nimi Drollercoaster, który odpala „Minecrafta”. Taki obrazek pojawia się po włączeniu filmu „Jak nagrywam fabułę” tego youtubera. – Tu znajduje się moje studio, tu powstaje cała ta magia, która jest na moim kanale – tak Michał Poznański zaprasza do swojej przestrzeni pracy. W swoich filmach wykorzystuje animacje z gier. Jeśli ktoś chce zmontować materiał bez wychodzenia z domu, powinien podpatrzyć, jak to robi Drollercoaster. Na YT uzbierał ponad pół miliona subów.
youtube.com/Drollercaster
Panna Joanna
Ta youtuberka specjalizuje się w tematyce beauty, ale nie jest jej obce też vlogowanie motywacyjne. Recenzuje kosmetyki, pokazuje trendy modowe, a także doradza młodym twórcom, jak zaistnieć w sieci. W materiale „Jak zacząć nagrywać na YouTubie” mówi o tym, co jej zdaniem jest najważniejsze w tej branży, a jej rady odnoszą się nie tylko do kanałów dla dziewczyn. Autentyczność i systematyczność są dla niej ważniejsze od drogiego sprzętu do nagrywania.
youtube.com/PannaJoannaMakeUp
Adrianna Skon
Ostatnio zdobywa w okolicach stu tysięcy odsłon na filmie dzięki serii „Gadżetowo”, w której co tydzień pokazuje ciekawe sprzęty. Jej stali widzowie dobrze pamiętają kultową serię „Siostry”, gdzie dała popis swoich zdolności aktorskich. Co podpowiada początkującym youtuberom? – Nigdy nie zaczynaj nagrywania od wideo w stylu „To mój pierwszy filmik!”. Zacznij od czegoś konkretnego, tematu, który cię kręci – sugeruje.
youtube.com/user/adriannaskon
Na Gałęzi
Wiesz, że kręcenie filmów w 24 klatkach na sekundę najlepiej współgra z synchronizacją dźwięku? Marcin Łukański, youtube’owy specjalista od filmu, na swoim kanale „Na Gałęzi” odpowiada na wiele pytań. W każdym odcinku objaśnia swoim widzom zarówno techniczne aspekty sztuki filmowej, jak również sposób tworzenia i przedstawiania filmowych bohaterów. Aż kusi, żeby wykorzystać zdobytą tutaj wiedzę na YouTubie!
youtube.com/user/NaGalezi
Matt Olech
On, kamera i tło – Matt Olech pokazuje, że nie trzeba wiele, żeby nagrać vloga. A jak na tym zarobić? Wyjawia co nieco w filmie „5 mitów na temat bycia youtuberem”. Dowiesz się z niego m.in., że liczba lajków nie przekłada na zawartość portfela, ale częstotliwość lokowania produktów w filmach to już poważny sposób na zarabianie! Matt jest także autorem darmowego e-booka – „33 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy youtuber”.
youtube.com/user/VlogMateusz