SoftwareFilm w plenerze

    Film w plenerze

    Są wakacje. Masz sporo wolnego czasu. Mógłbyś oglądać ulubione filmy. Jest to jednak utrudnione, bo wiele czasu spędzasz poza domem, a nie zabierzesz ze sobą w plener stacjonarnego odtwarzacza i telewizora. Ale są przecież urządzenia przenośne. Wystarczy odpowiednio skonwertować materiał filmowy.

    Film w plenerze

    Dopasuj rozdzielczość filmu do swojego urządzenia przenośnego

    Każde przenośne urządzenie umożliwiające wyświetlanie filmów jest oczywiście wyposażone w ekran. Niewielkie ekraniki charakteryzują się określoną rozdzielczością (liczbą punktów, czyli pikseli, które są zdolne wyświetlić jednocześnie). Przykładowo rozdzielczość filmu DVD w standardzie PAL wynosi 720x576 pikseli; żadne z wykorzystywanych przez nas urządzeń nie ma ekranu o takiej rozdzielczości. Najwięcej pikseli potrafi wyświetlić urządzenie firmy Apple – 480x320 pikseli. Dlatego też podczas konwersji warto pamiętać o zmniejszeniu obrazu w pliku wideo – dzięki temu zaoszczędzisz miejsce w pamięci urządzenia przenośnego. Ponadto niektóre urządzenia (jak np. wykorzystywany przez nas Creative ZEN) mają ograniczenie powodujące, że mogą odtwarzać filmy tylko w określonej rozdzielczości. W przypadku ZEN-a jest to 320x240 pikseli – tyle, ile wynosi rozdzielczość wbudowanego w to urządzenie ekranu. Taką samą rozdzielczością charakteryzuje się używany przez nas telefon Sony Ericsson W910i.

    Proces konwersji materiału wideo na urządzenia przenośne pokazujemy na konkretnych przykładach. Podczas naszych działań przyjęliśmy następujące założenia. Po pierwsze komputer, na którym jest przeprowadzana konwersja, pracuje pod kontrolą systemu Windows XP, a po drugie film źródłowy, czyli ten, który chcesz skonwertować na urządzenie przenośne, bez problemu odtwarza się na komputerze. Innymi słowy, założyliśmy, że masz zainstalowane wszystkie niezbędne kodeki. Jeżeli tak nie jest, proponujemy instalację zamieszczonego na naszym krążku zestawu kodeków ACE Mega Codec Pack.

    Jest wiele przenośnych urządzeń zdolnych do odtwarzania wideo. Wybraliśmy trzy: Creative ZEN, Apple iPod Touch oraz multimedialny telefon Sony Ericsson W910i. Urządzenie Creative’a odczytuje pliki wideo z rozszerzeniem .avi kodowane w popularnych formatach DivX/XviD, a także pliki Windows Media (WMV). Odtwarzacz firmy Apple akceptuje filmy i wideoklipy typu MP4 (MPEG‑4 oraz H.264). Natomiast wybrany telefon komórkowy rozpozna plik wideo typu MP4 oraz 3GP. Wybór takich urządzeń został podyktowany mnogością formatów, do jakich są dostosowane. Najprawdopodobniej twój przenośny player jest przystosowany do jednego z wymienionych standardów kodowania wideo, zatem będziesz mógł wykorzystać nasze wskazówki.

    Konwertowanie filmu na iPody oraz konsole Sony PSP

    Kolejnym programem, jakim się posłużymy do konwersji, jest znakomity, darmowy i prosty w obsłudze program Videora iPod Converter. Jak łatwo wywnioskować z nazwy, jest narzędziem przeznaczonym przede wszystkim dla posiadaczy iPodów, ale nadaje się również do konwersji filmów np. na konsole Sony PSP.

    Krok 1

    Jeżeli zamierzasz konwertować film, do którego napisy dialogowe są w odrębnym pliku, upewnij się, że w komputerze jest zainstalowany program DirectVobSub. Bez niego skonwertowany film będzie pozbawiony napisów.

    Krok 2

    Zainstaluj program Videora iPod Converter z naszej płyty. Proces instalacji przebiega standardowo. Dwukrotnie kliknij ikonę videoraipodconverter_Installer. Uruchomi się instalator. Potwierdź w nim poszczególne etapy instalacji, klikając przyciski Next, I Agree, Install. Na koniec zaznacz pole wyboru Run Videora iPod Converter. Zakończ kliknięciem przycisku Finish.

    Obraz

    Krok 3

    Jeśli planujesz konwersję z pliku wideo (a taki właśnie przypadek rozpatrujemy), pamiętaj, by plik wideo i plik z napisami miały identyczną nazwę (różniącą się tylko rozszerzeniem). Dla pewności odtwórz jeszcze film w standardowym Windows Media Playerze. Odtwarzarka Microsoftu nie rozpoznaje napisów w pliku tekstowym, ale powinieneś zobaczyć napisy, co oznacza, że zainstalowany wcześniej filtr DirectVobSub działa.

    Krok 1

    Program uruchomi się automatycznie po zakończeniu instalacji. Najpierw rozpoczyna się proces konfiguracji. Pierwszy etap to wybór posiadanego modelu iPoda. W naszym przykładzie w oknie Initial Setup kliknęliśmy iPod touch.

    Obraz

    Krok 2

    Kolejny etap to wskazanie źródła. Videora umożliwia konwersję bezpośrednio z płyty DVD, jak również z pliku wideo oraz ze strumienia nadawanego online. W naszym przykładzie założyliśmy konwersję z pliku wideo, kliknij więc odsyłacz Video File.

    Obraz

    Krok 3

    Okno programu zostanie przełączone w tryb Convert. Videora oferuje dwa tryby pracy, prostszy – Normal Mode, oraz dla zaawansowanych – Power Mode. Kliknij Normal Mode.

    Obraz

    Krok 4

    Czas na wskazanie pliku do konwersji. Kliknij Select File. Następnie w wyświetlonym oknie Select Video to Convert wskaż plik wideo, który chcesz skonwertować, i kliknij Otwórz.

    Obraz

    Krok 5

    Teraz kliknij przycisk Browse... i w oknie Przeglądanie w poszukiwaniu folderu wskaż folder na dysku, w którym ma być zapisany skonwertowany film. Kliknij OK i Next.

    Obraz

    Krok 6

    W kolejnym polu tekstowym, jakie się pojawi Step 3, wpisz tytuł filmu i kliknij przycisk Next.

    Obraz

    Krok 7

    Teraz możesz określić jakość, z jaką film ma być zapisany w wersji do iPoda. Możesz pozostawić ustawienia domyślne. Bez względu na to, co wybierzesz, kliknij Next. Zaobserwuj tylko, że jakakolwiek zmiana wpływa na długość wskaźników Speed (szybkość konwersji) oraz Quality (jakość konwersji).

    Obraz

    Krok 8

    Kliknij Start Converting i uzbrój się w cierpliwość. Gdy konwersja zostanie zakończona, użyj oprogramowania iTunes do przeniesienia pliku wideo na iPod. Co prawda Videora próbuje automatycznie dodać skonwertowany plik do biblioteki iTunes, jednak w naszej redakcji nie działało to poprawnie za każdym razem. Nie jest to jednak problem, gdyż skonwertowany plik można dodać do biblioteki iTunes ręcznie, a następnie zsynchronizować z iPodem. Instrukcji posługiwania się programem iTunes nie podajemy, zakładając, że każdy posiadacz iPoda powinien sobie z tym poradzić, a w razie potrzeby pomocna okaże się dokumentacja firmy Apple.

    Obraz

    Odpowiedni format napisów

    Jeżeli korzystasz z programu Videora, musisz wiedzieć, że aplikacja ta rozpoznaje napisy dialogowe w formatach SRT, SSA, SUB i ASS. Jeżeli zatem masz napisy dialogowe w innym formacie (np. w postaci zwykłego pliku tekstowego TXT), musisz dokonać konwersji. Posłuż się załączonym na naszym krążku programem Subtitle Workshop 4 beta 3. Programu nie trzeba instalować. Oto, jak przeprowadzić w nim konwersję napisów dialogowych.

    Krok 1

    Uruchom Subtitle Workshop 4, klikając dwukrotnie ikonę SubtitleWorkshop 4.

    Obraz

    Krok 2

    W oknie Subtitle Workshop 4 rozwiń menu File i wybierz Load subtitle. Wskaż plik z napisami, które chcesz skonwertować, i kliknij przycisk Otwórz.

    Obraz

    Krok 3

    Napisy zostaną wczytane. Ponownie rozwiń menu File, wybierając tym razem Save as.

    Obraz

    Krok 4

    W oknie Save subtitle rozwiń listę Zapisz jako typ i wybierz z niej SubRip (*.srt). Kliknij Zapisz.

    Obraz

    Krok 5

    Tak skonwertowane napisy zostaną „dostrzeżone” przez Videorę (pod warunkiem że w systemie działa DirectVobSub) i wklejone w skonwertowany plik.

    Wymuszanie nakładania napisów

    Wyświetlanie napisów i „doklejanie” do konwertowanego strumienia wideo to zadanie programu DirectVobSub. Jest to filtr nakładający napisy odczytywane z pliku tekstowego na odtwarzany bądź konwertowany strumień wideo. Jednak nie zawsze DirectVobSub ładuje się do pamięci. Można go do tego zmusić w taki sposób:

    Krok 1

    Wciśnij skrót klawiszowy [Windows]+[R]. Otworzy się okno Uruchamianie. W polu Otwórz wpisz polecenie: rundll32 „C:\Program Files\DirectVobSub\vsfilter.dll”,DirectVobSub i wciśnij klawisz [Enter] lub kliknij przycisk OK. Oczywiście, jeżeli zainstalowałeś DirectVobSuba w innym folderze, odpowiednio zmodyfikuj ścieżkę.

    Obraz

    Krok 2

    Zobaczysz okno Właściwości. Kliknij zakładkę General i w sekcji Loading wybierz z rozwijanej listy Always load. Kliknij OK.

    Obraz

    Konwersja filmu na odtwarzacz MP4

    Do konwersji filmu na dowolny odtwarzacz MP4 – w naszym przykładzie Creative ZEN – wykorzystamy program eRightSoft Super. Wersję instalacyjną tego programu znajdziesz na płycie dołączonej do bieżącego wydania.

    Krok 1

    Zacznij od zainstalowania programu, a właściwie filtru wideo o nazwie DirectVobSub. Jest on konieczny w przypadku, gdy zamierzasz konwertować na urządzenie przenośne film, do którego napisy dialogowe są dołączone w odrębnym pliku. Zarówno filtr DirectVobSub, jak i program eRightSoft Super instaluje się bardzo łatwo. Proces ten polega na potwierdzaniu po prostu kolejnych, następujących po sobie etapów instalacji.

    Krok 2

    Uruchom program eRightSoft Super. W oknie głównym programu kliknij prawym klawiszem myszy w obszarze widocznym pod napisem DROP A VALID MULTIMEDIA FILE HERE, a potem z menu kontekstowego wybierz opcję Add Multimedia File(s).

    Obraz

    Krok 3

    W oknie Select one or multiple file(s) to Play or Encode wybierz plik z filmem do konwersji i kliknij Otwórz. Film pojawi się na liście w oknie głównym programu.

    Obraz

    Krok 4

    Czas na ustawienie parametrów konwersji filmu. Rozwiń listę Select the Output Container i wybierz z niej pozycję avi. Następnie z listy Select the Output Video Codec wybierz np. XviD. Z ostatniej listy – Select the Output Audio Codec – wybierz mp3.

    Obraz

    Krok 5

    W części VIDEO, w sekcji Video Scale Size zaznacz opcję 320:240 (taka jest rozdzielczość ekranu w Creative ZEN). W sekcji Frame/Sec ustaw właściwą dla danego pliku wideo liczbę klatek na sekundę. Jak sprawdzić, jaka wartość jest właściwa? W bardzo prosty sposób. W Eksploratorze Windows kliknij wybrany plik wideo prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybierz Właściwości. Następnie w oknie właściwości pliku wideo kliknij zakładkę Podsumowanie i odnajdź Szybkość klatek. Potem ustaw podaną tam wartość w programie eRightSoft Super.

    Obraz
    Obraz

    Krok 6

    Pozostałe parametry ustaw tak, jak na ilustracji. Taka konfiguracja powinna być w zupełności wystarczająca w większości przypadków. Kliknij Encode (Active Files). Rozpocznie się konwersja materiału wideo.

    Obraz

    Krok 7

    Gdy konwersja się zakończy, skopiuj otrzymany plik wideo na urządzenie przenośne. W przypadku Creative ZEN-a najlepiej posłużyć się dodawanym do tego odtwarzacza oprogramowaniem ZEN Media Explorer (oprogramowanie Creative’a również ma funkcje konwertujące materiał wideo).

    Przygotowanie wideo na komórki z obsługą 3GP lub MP4

    Ostatni przypadek, jakim się zajmiemy, to konwersja pliku wideo z filmem na format popularny w wielu telefonach komórkowych. Co prawda telefon Sony Ericsson W910i, z którego korzystaliśmy, rozpoznaje także pliki wideo w formacie MP4 (czyli tym samym co iPod), ale 3GP jest chyba częściej spotykane w telefonach komórkowych, stąd wybór padł na ten właśnie format. Do konwersji wykorzystamy tym razem program Total Video Converter 3.12. Chociaż nie jest to produkt darmowy, bezpłatna wersja testowa, działająca przez 14 dni, pozwala wykonać odpowiednią liczbę konwersji bez żadnych ograniczeń.

    Krok 1

    Proces instalacji jest standardowy. Potwierdzasz po prostu kolejne etapy kreatora instalacji. Po jej zakończeniu Total Video Converter automatycznie się uruchomi. Kliknij New Task i z rozwiniętego w ten sposób menu wybierz Import Media Files.

    Obraz

    Krok 2

    W oknie Otwieranie wskaż plik przeznaczony do konwersji i kliknij Otwórz. W oknie Please select the format to be converted pozostaw zaznaczoną opcję Decode with Internal decoders only. Następnie kliknij zakładkę Video File i przycisk 3GP. Z rozwiniętego menu wybierz 3gp.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Powrócisz do okna głównego programu Total Video Converter. Program domyślnie wybierze dla formatu 3gp profil o nazwie 3gp video QCIF normal quality. QCIF określa rozdzielczość docelową wynoszącą 176x144 piksele. Ponieważ wykorzystany przez nas telefon Sony Ericsson W910i ma rozdzielczość 320x240 pikseli, trzeba nieco zmodyfikować to ustawienie. Kliknij odnośnik Settings.

    Obraz

    Krok 4

    W oknie 3gp video QCIF normal quality - Options kliknij zakładkę Video Resize. Następnie zaznacz opcję 320x240 i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 5

    Kliknij przycisk Convert Now. Pojawi się okno Converting, w którym wyświetlany będzie pasek postępu. Poczekaj na zakończenie konwersji.

    Obraz
    Obraz

    Krok 6

    Po zakończeniu konwersji automatycznie otworzy się okno foldera docelowego. Teraz pozostaje tylko skopiować otrzymany plik na kartę pamięci, którą umieścisz w telefonie.

    Konwerter Creative

    W przypadku odtwarzaczy multimedialnych firmy Creative istnieje jeszcze jedna droga konwersji filmów na te urządzenia. Otóż producent dodaje do swoich urządzeń oprogramowanie, którego częścią jest program Creative Video Converter. Posługiwanie się nim jest bardzo proste.

    Krok 1

    Po podłączeniu urządzenia Creative ZEN do gniazda USB w komputerze uruchom program ZEN Media Explorer, a następnie w sekcji Media kliknij Convert Video.

    Obraz

    Krok 2

    Pojawi się okno Creative Video Converter. Kliknij w nim przycisk Add. Następnie w oknie Select Source Video Files wskaż plik wideo, który chcesz skonwertować, i kliknij Otwórz, a potem Dalej.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Kolejny etap to ustawienie parametrów mających wpływ na jakość i wielkość pliku ze skonwertowanym filmem. W przypadku Creative ZEN-a w zupełności wystarczy wybór z listy Quality Settings pozycji Optimum File Size. Dodatkowo, w sytuacji gdy zamierzasz skonwertować film panoramiczny, możesz zaznaczyć pole wyboru Crop Videos, dzięki czemu boki kadru zostaną ścięte, by obraz był w całości dopasowany do ekranu ZEN-a (mającego proporcje 4:3). Kliknij Dalej. Uwaga! Jeżeli konwertujesz film z napisami dialogowymi w odrębnym pliku tekstowym, pamiętaj o uaktywnieniu filtra DirectVobSub.

    Obraz

    Krok 4

    Program poinformuje, czy konwersja jest w ogóle potrzebna – widać to w kolumnie . Jeżeli pozostawisz zaznaczone pole wyboru: Transfer converted files to this player after conversion, film zostanie automatycznie przeniesiony na podłączony do komputera odtwarzacz. Kliknij Dalej.

    Obraz

    Krok 5

    Rozpocznie się konwersja filmu. Po jej zakończeniu – o ile pozostawiłeś zaznaczone pole wyboru, o którym mowa w poprzednim punkcie – skonwertowany film zostanie przeniesiony do pamięci urządzenia. Jeżeli chcesz zachować skonwertowany plik także na dysku twardym, odznacz pole wyboru Delete all converted and transferred files when I click the Close button i kliknij Close lub, jeśli chcesz przekonwertować kolejny plik wideo – New.

    Obraz
    sprzętoprogramowaniefilm

    Wybrane dla Ciebie