Filmy prosto z sieci
Płyty CD, DVD, a nawet blu-ray nie są wystarczająco pojemne, by pomieścić współczesne kolekcje filmów. Sieciowe odtwarzacze DMR, wyglądające jak niewielkie pudełka, nie tylko potrafią pomieścić wszystkie multimedia, ale również odtwarzać je na ekranie telewizora albo na sprzęcie audio.
Moim zdaniem
- Sebastian Kręzel redaktor działu Hardware
Urządzenia multimedialne DMR są następcami klasycznych odtwarzaczy DVD/DivX, a nawet nagrywarek DVD/DivX. Potrafią odczytywać wiele formatów filmów, a także polskie napisy. Na razie większość z nich umożliwia odtwarzanie filmów w klasycznej, telewizyjnej rozdzielczości (jak filmy DVD). Oczywiście są też droższe konstrukcje, obsługujące filmy HD. Te jednak w niedalekiej przyszłości powinny sporo stanieć.
W artykule znajdziesz:
- Wyjaśnienie, czym są DMR-y
- Porady dla kupującego
- Cechy dobrego odtwarzacza DMR
- Opisy sześciu odtwarzaczy w cenie od 360 do 700 zł
Odtwarzacz DMR (ang. Digital Media Receiver) pozwala odtwarzać filmy, muzykę i zdjęcia z własnego dysku, z komputera, a nawet z internetu. Gdy podłączysz urządzenie do telewizora, możesz oglądać na nim zdjęcia i filmy. Jeśli dodatkowo podłączysz DMR do wzmacniacza audio, będziesz mógł się cieszyć lepszym dźwiękiem, a także odtwarzać pliki MP3 i inne nagrania. DMR jest niezależny od komputera.
zewodową lub Wi-Fi, możesz się dostać do plików zapisanych w odtwarzaczu DMR z dowolnego komputera podłączonego do sieci. Samo urządzenie wyglądem przypomina obudowę zewnętrznego, 3,5-calowego dysku twardego (choć niektóre modele są większe), ma za to znacznie bogatszy zestaw złączy – nie tylko USB, ale też porty sieciowe oraz audio i wideo.
Na zakupy
W sprzedaży są dwa rodzaje urządzeń: wyposażone w dysk twardy i bez dysku. Pierwsze są gotowe do pracy po wyjęciu z pudełka, drugie z kolei wymagają zainstalowania dysku twardego w ich wnętrzu. Dodatkowo użytkownik musi sam taki dysk skonfigurować. Jest też trzecia grupa urządzeń – bez dysku twardego i bez możliwości jego zainstalowania. Kupno takich odtwarzaczy odradzamy, gdyż ich funkcje są mocno ograniczone.
Wszechstronność
Odtwarzacze wyposażone w dyski twarde są urządzeniami wszechstronnymi. W wielu przypadkach stanowią dobrą alternatywę dla sieciowych pamięci typu NAS, a urządzenia wyposażone w porty USB mogą także pełnić rolę zewnętrznego dysku twardego. Jeśli dodatkowo mają porty USB do podłączenia np. pendrive’a, możliwe jest odtwarzanie filmów bezpośrednio z pamięci flash, zewnętrznych dysków twardych, a nawet zewnętrznych napędów optycznych. Część urządzeń pozwala na bezpośrednie przegrywanie plików z nośników zewnętrznych na dysk zewnętrzny.
Sam odtwarzacz pozwala na odtwarzanie filmów zapisanych w różnych formatach, zdjęć oraz muzyki. Niektóre modele odtwarzają także filmy o wysokich rozdzielczościach, skompresowanych z użyciem nowoczesnego kodeka H.264. Co więcej, bez przeszkód można też wyświetlać napisy w filmach.
Część urządzeń pozwala na przechwytywanie filmów z analogowych źródeł wideo, np. z telewizora albo kamery. Dostępne są też urządzenia wyposażone w tuner TV – pozwalają na rejestrowanie programów telewizyjnych na wbudowanym w nie dysku twardym. Możliwe jest też tworzenie list, według których DMR zadba o nagranie wskazanych przez użytkownika programów telewizyjnych.
Wyposażenie
Większość odtwarzaczy ma zarówno złącza USB umożliwiające podłączenie urządzenia do komputera, jak i złącza USB do podłączania zewnętrznych napędów (np. przenośnych dysków twardych, czytników kart, pamięci USB flash). Na tylnym panelu urządzeń znajdują się niezbędne złącza audio i wideo.
Niemal wszystkie DMR-y mają port LAN. Lepsze konstrukcje są dodatkowo wyposażone w interfejs bezprzewodowy. Urządzenia pozbawione obsługi sieci bezprzewodowej często mogą współpracować z bezprzewodową kartą USB, rozszerzającą możliwości urządzenia właśnie o Wi-Fi. DMR-y z wbudowanym tunerem mają oczywiście złącze anteny telewizyjnej. Zdarzają się też modele potrafiące odbierać cyfrowy sygnał DVB-T.
Obsługa
Sterowanie funkcjami urządzenia odbywa się za pomocą pilota oraz menu ekranowego. To ostatnie z reguły jest graficzne, ładnie dopracowane i intuicyjne. Zazwyczaj, choć nie zawsze, jest to menu polskojęzyczne. Poruszanie się po zasobach dysków twardych nie stanowi żadnego problemu, można też łatwo konfigurować urządzenie. Ułatwieniem jest upodobnienie systemu sterowania do znanego z komputerów.
W prosty sposób można przeglądać zasoby sieciowe, ale mogą się pojawić problemy w sytuacjach, kiedy jest wymagane podanie hasła w celu uzyskania dostępu do sieci. Część sprzedawanych urządzeń po prostu nie daje takiej możliwości, a przez to nie da się przeglądać filmów z zabezpieczonych dysków sieciowych. Jednak w większości urządzeń można podać nazwę użytkownika i hasło, a służy do tego klawiatura ekranowa. Jest ona wprawdzie mało wygodna, a korzystanie z niej czasochłonne, jednak pozwala na przeglądanie zabezpieczonych sieci.
Cechy dobrego DMR-a
- ODTWARZANIE FILMÓW DMR powinien odtwarzać filmy w trybie 1080p i wszystkich trybach niższych, ponadto powinien rozpoznawać kodek H.264 i popularne filmy DivX oraz XviD.
- ROZPOZNAWANIE NAPISÓW Urządzenie musi rozpoznawać kilka najpopularniejszych formatów napisów, polskie znaki w napisach oraz nazwach katalogów i plików.
- ZESTAW PORTÓW Minimum to złącze HDMI i dwa porty USB: do podłączenia zewnętrznego nośnika pamięci i do podłączenia DMR-a do komputera. Zwróć uwagę na pozostałe porty audio i wideo.
- WSPÓŁPRACA Z SIECIAMI Odtwarzacz musi obsługiwać LAN i Wi-Fi. DMR powinien też mieć funkcję udostępniania zasobów w sieci lokalnej.
- DWA INTERFEJSY DLA DYSKÓW DMR z dwoma interfejsami wewnętrznymi pozwala zastosować zarówno stary dysk ATA, jak i nowy dysk SATA.
- OBSŁUGA Pilot musi dobrze leżeć w dłoni i mieć poprawnie rozmieszczone sekcje klawiszy. Menu ekranowe powinno być w języku polskim.
Podstawowe informacje
Przetestowaliśmy sześć DMR-ów w cenie do 700 zł. Urządzenia te bardzo różnią się swoimi możliwościami.
Możliwości odtwarzania
Wszystkie odtwarzacze radzą sobie z odtwarzaniem filmów w różnorodnych formatach. Jednak wyzwanie stanowią filmy skompresowane przy udziale algorytmu GMC, zwłaszcza z wysokim współczynnikiem bit- rate. Słabo sprawa wygląda z obsługą filmów HD – wśród testowanych urządzeń radzi sobie z nimi tylko odtwarzacz Manta HDD-1000, ale i tak z wieloma wyjątkami, np. z naszych próbek testowych nie odtwarza filmów 1080p.
Mimo to wielu producentów informuje w specyfikacjach technicznych, że filmy formatów HD są obsługiwane. W wielu przypadkach dotyczy to materiałów spełniających specyficzne warunki, niemające zbyt wiele wspólnego z popularnymi formatami. W efekcie uznaliśmy, że te urządzenia po prostu nie obsługują filmów formatu HD.
Warto wspomnieć, że aż pięć urządzeń poprawnie wyświetla polskie znaki w nazwach plików i katalogów, wyjątkiem jest AirLive MU-7000AVs. Pod względem liczby obsługiwanych formatów zdecydowanie prowadzi Icy Box IB-MP3010HW, dodatkowo oferuje aż 16 wielkości fontów do wyboru.
Możliwości nagrywania
Możliwość nagrywania wideo zapewniają tylko trzy z sześciu przetestowanych urządzeń. Odtwarzacze hBox HMC-49tv, Icy Box IB-MP3010HW i Emprex ME1 mają analogowe wejścia kompozytowe i stereofoniczne wejścia audio typu RCA (cinch). Po podłączeniu dowolnego analogowego urządzenia wideo obraz można zapisywać bezpośrednio na dysku twardym, i to w postaci cyfrowej. Wyjątkowym urządzeniem jest hBox HMC-49tv, który jest wyposażony dodatkowo w tuner telewizyjny. Co ciekawe, jest to tuner hybrydowy, obsługujący zarówno sygnał analogowy, jak i cyfrowy standardu DVB-T.
Wyposażenie
Współczesne urządzenie powinno być wyposażone w wyjście HDMI, ale wśród testowanych odtwarzaczy nie jest to norma, bo taki port mają cztery modele. Dwa najprostsze (Emprex ME1, AirLive MU-7000AVs) wyposażono w wyjścia kompozytowe, a AirLive ma dodatkowo wyjście S-Video. Wszystkie pięć urządzeń udostępnia dodatkowo analogowe wyjścia komponentowe (YPbPr). Wszystkie testowane odtwarzacze mają port USB pozwalający na ich bezpośrednie podłączenie do komputera. W wejście USB, umożliwiające podłączanie zewnętrznych pamięci, jest wyposażonych pięć urządzeń, również wyjątkiem jest AirLive MU-7000AVs.
Obsługa
Większość funkcji obsługuje się niemal wyłącznie bezprzewodowym pilotem. Jedynie dwa modele (Manta HDD-1000, AirLive MU-7000AVs) wyposażono w dość dużą liczbę przycisków pozwalających na sterowanie większością funkcji bez użycia pilota. Jeśli chodzi o obsługę, warto dodać, że hBox, Manta i Emtec mają polskojęzyczne menu ułatwiające poruszanie się po funkcjach tych trzech urządzeń.
1. miejsce - hBox HMC-49tv
Urządzenie zdobyło wysokie noty nie tylko dzięki pokaźnym możliwościom odtwarzania, ale także znacznym zdolnościom nagrywania. Generalnie można powiedzieć, że model ten jest doskonałym ekwiwalentem magnetowidu. Standardowo wyposażony został w tuner cyfrowo-analogowy oraz wejścia wideo. Dzięki tym ostatnim można rejestrować filmy z urządzeń zewnętrznych, np. analogowej kamery wideo, czy też magnetowidu. Szkoda tylko, że nie radzi sobie z odtwarzaniem filmów w rozdzielczościach HD.
- Wbudowany tuner cyfrowo-analogowy
- Nagrywanie filmów
- Brak obsługi filmów HD
- Nie można wybrać wielkości czcionki
2. miejsce - Icy Box IB-MP3010HW
Choć urządzenie wygląda niepozornie, ma naprawdę spory potencjał. Model ten radzi sobie z odtwarzaniem wielu formatów. Niestety, podobnie jak lider zestawienia nie odtwarza filmów HD. Za to dzięki wejściom wideo możliwa jest rejestracja filmów z analogowych urządzeń zewnętrznych. Na szczególną uwagę zasługuje duże bogactwo funkcji obsługi napisów. Urządzenie działa jako pamięć sieciowa, pozwala też na przeszukiwanie zasobów sieci i przenoszenie plików na dysk lokalny urządzenia bez udziału komputera.
- Obsługa sieci Wi-Fi
- Nagrywanie z zewnętrznych źródeł
- Brak odtwarzania filmów HD
- Kłopotliwa konfiguracja
3. miejsce - Manta HDD-1000
To jedyny odtwarzacz z rozbudowanym panelem sterowania. Atutem urządzenia jest także możliwość odtwarzania filmów HD zapisanych w wielu popularnych formatach. Niestety, problem podczas odtwarzania stanowią popularne filmy MKV w rozdzielczości 1080p. Odtwarzacz poza obsługą sieci przewodowej współpracuje także z bezprzewodową. Jednak w przypadku komputerów zabezpieczonych hasłem nie ma możliwości przeglądania ich zawartości, nawet jeśli to hasło znasz, bo producent nie przewidział możliwości jego wprowadzenia.
- Obsługa filmów HD
- Obsługa wielu formatów napisów
- Brak funkcji nagrywania
- Nieobsługiwane filmy MKV 1080p
4. miejsce - Emtec MovieCube Q120
Urządzenie standardowo wyposażone w dysk twardy o pojemności 750 GB, a mimo to jego cena nie odbiega znacząco od pozostałych konstrukcji naszego zestawienia. Pod względem możliwości odtwarzania sprzęt Emtec wypada bardzo podobnie, choć nie pozwala na odtwarzanie filmów HD. Niestety, model ten nie ma żadnych wejść wideo. Z irytujących cech należy wymienić pilota i sposób poruszania się po menu, gdyż zdarza się, że kursor przeskakuje nie o jedną, lecz dwie pozycje naraz.
- Dysk twardy w zestawie
- Rozbudowane funkcje sieciowe
- Hałaśliwy dysk twardy
- Dość uciążliwa nawigacja
5. miejsce - Emprex ME1
Urządzenie estetycznie wykonane i bardzo kompaktowe. Mankamentem jest brak wyjścia HDMI oraz odtwarzania materiałów HD w najpopularniejszych formatach. Generalnie urządzenie pod względem funkcji jest bardzo zbliżone do konstrukcji Icy Box. Wszelkie przewody sygnałowe trzeba podłączać poprzez niestandardowe przejściówki minijack o 4 stykach. Jeśli jeden z nich uszkodzimy lub zgubimy, dokupienie zamiennika może być niemożliwe. Płaski membranowy pilot nie jest wygodny i ma ograniczony kąt działania.
- Możliwość nagrywania filmów wideo
- Stylowa obudowa
- Membranowy pilot
- Potrzeba stosowania przejściówek wideo
6. miejsce - AirLive MU-7000AVs
Odtwarzacz już na początku zaskakuje. Podczas instalacji dysku twardego niezbędne jest użycie triku pozwalającego na zamontowanie przewodu komunikacyjnego. Na szczęście proces ten jest opisany w instrukcji obsługi. Model pod względem możliwości odtwarzania filmów w standardowej rozdzielczości DVD zaprezentował się najlepiej. W połączeniu z przystępną ceną czyni to z niego atrakcyjną propozycję. Dobrze też radzi sobie z obsługą polskich napisów. Ma i wady, np. potrzebę zainstalowania sterowników, by odtwarzacz był widoczny w sieci.
- Wysoka jakość filmów
- Intuicyjne menu
- Przystępna cena
- Niezbędna instalacja sterowników
- Jakość wykonania