Temat numeruFilmy z wakacji

    Filmy z wakacji

    Wakacje w pełni, a karty pamięci kamer i smartfonów wypełnione zdjęciami i plikami wideo. Zamiast zaśmiecać dysk komputera gigabajtami multimediów, lepiej szybko przygotować efektowne filmy i wrzucić je do internetu. Pomoże w tym pełna wersja programu PowerDirector 12 LE z naszej płyty.

    Filmy z wakacji

    Montaż filmu, który z takim zaangażowaniem kręciłeś podczas wakacyjnych wyjazdów, jest czynnością, do której ciężko jest się zmobilizować. Pracę tę zazwyczaj odkłada się na potem a ogromne ilości „surowych” plików wideo zalegają w nieskończoność na twardym dysku. Aby szybko uporać się z tym problemem i pochwalić się wspomnieniami z wakacji, przygotujemy film za pomocą dobrego narzędzia, jakim jest PowerDirector 12 LE. Dzięki jego świetnie zaprojektowanemu interfejsowi praca zajmie niewiele czasu, a dostępne w programie efekty sprawią, że wideo zadziwi wszystkich oglądających. Gotowy film zostanie automatycznie przesłany na YouTube i Facebooka.

    Trzy tryby pracy

    1. Rozbudowany edytor
    Rozbudowany edytor w programie PowerDirector umożliwia wykorzystanie wszystkich dostępnych funkcji, sposób produkcji wideo zależy wyłącznie od ciebie.

    2. Prosty edytor
    Początkujący użytkownicy, którzy nie wiedzą od czego zacząć, powinni skorzystać z Prostego edytora. Zbiera on wszystkie multimedia i tworzy kompletną produkcję.

    3. Kreator pokazu slajdów
    Kreator pokazu slajdów to najłatwiejsza metoda utworzenia dynamicznego pokazu slajdów z posiadanych zbiorów wakacyjnych fotografii.

    Przegląd interfejsu

    PowerDirector należy do czołówki programów służących do obróbki i montażu wideo. Zamieszczona na naszej płycie pełna wersja 12 LE to połączenie rozbudowanych możliwości edycji dla bardziej zaawansowanych użytkowników z prostotą obsługi interfejsu dla nowicjuszy.

    Obraz

    Import składników

    Znając już rozkład elementów w oknie programu, możesz rozpocząć składanie filmu. Zacznij od zaimportowania do programu plików wideo i audio. Pokażemy też, jak umieścić pierwszy obiekt w polu edycji oraz jak uzyskać dostęp do internetowej biblioteki obiektów DirectorZone.

    Import multimediów i tworzenie planszy tytułowej

    Pierwszym etapem edycji wideo będzie import materiału. Pliki wideo skopiowane z kamery na dysk twardy komputera należy dodać do biblioteki mediów, skąd będzie je można pobrać, by umieścić w obszarze roboczym. Film rozpoczynać się będzie od planszy tytułowej.

    Krok 1

    W oknie głównym przełącz się do trybu Edycja. Następnie kliknij przycisk Importuj i z rozwiniętego menu wybierz jedną z opcji Importuj pliki multimedialne. pozwala wskazać pojedyncze pliki, a Importuj folder multimediów służy do importowania całej zawartości wskazanego foldera. Oprócz plików wideo możesz importować pliki audio oraz zdjęcia.

    Obraz

    Krok 2

    Miniatury importowanych plików pojawią się w bibliotece mediów poniżej. Możesz zaznaczyć jedną z miniatur i, korzystając z okna podglądu po prawej stronie, sprawdzić, czy dany plik zawiera odpowiedni materiał.

    Obraz

    Krok 3

    Niech film rozpocznie się od planszy tytułowej. Przejdź do biblioteki Ekran Tytułu i wybierz jedną z miniatur plansz. W oknie podglądu zobaczysz, jak prezentuje się ta plansza.

    Obraz

    Krok 4

    Jeśli nie znalazłeś odpowiadającej ci planszy, kliknij opcję Pobrane, a następnie kliknij miniaturę Pobierz szablony, która wywoła stronę internetową DirectorZone. Po zalogowaniu się będziesz mógł pobierać za darmo setki dodatkowych plansz tytułowych (o tym, jak uzyskać dostęp do DirectorZone, piszemy dalej).

    Obraz

    Krok 5

    Wybrawszy planszę, złap jej miniaturę i, nie puszczając lewego przycisku myszki, przeciągnij ją i upuść w obszar ścieżki napisów. Plansza pojawi się na ścieżce w postaci prostokąta.

    Obraz

    Krok 6

    Przejdź do biblioteki Ekran Multimediów, złap miniaturę klipu wideo, którym rozpoczynać się będzie film, i, nie puszczając lewego przycisku myszki, przeciągnij ją i upuść w obszar ścieżki audio/wideo nr 1. Klip pojawi się na ścieżce w postaci prostokąta.

    Obraz

    Krok 7

    Przejdź do edycji planszy tytułowej. Kliknij dwukrotnie prostokąt reprezentujący planszę umieszczoną na ścieżce napisów. Wywołasz okno: Projektant napisów.

    Obraz

    Krok 8

    W oknie projektanta napisów możesz wpisać własny tekst oraz zmienić parametry czcionki: wybrać styl, opcje rozmycia, przezroczystości, zmienić odstępy między wierszami i znakami, określić sposób wyrównywania itp. Uwaga! Wpisując nowy tekst za pomocą klawiatury, nie wprowadzisz polskich znaków. Aby je uzyskać, najpierw napisz tekst w systemowym Notatniku, następnie zaznacz go, skopiuj do schowka kombinacją Ctrl+C i wklej w polu tekstowym na planszy (Ctrl+V).

    Obraz

    Krok 9

    Obiekt tekstowy możesz przemieszczać po planszy za pomocą myszy. W ten sposób ustaw jego pozycję na ekranie. Gdy wszystkie parametry planszy będą ustawione, kliknij Zapisz. Po powrocie do okna głównego kliknij myszką w pustym obszarze dowolnej ścieżki wideo, następnie naciśnij przycisk Zatrzymaj i w oknie podglądu kliknij przycisk Odtwórz, aby zobaczyć, jak prezentuje się plansza tytułowa w połączeniu z pierwszym klipem wideo.

    Obraz

    Krok 10

    Domyślny czas wyświetlania każdej planszy tytułowej to 10 sekund. Możesz go wydłużyć lub skrócić. Kliknij prostokąt reprezentujący planszę tytułową na ścieżce i naprowadź kursor myszy na jego prawą krawędź. Kursor zmieni się w dwie strzałki. Kliknij i, nie puszczając lewego przycisku myszki, rozciągnij prostokąt w prawą stronę, wydłużając w ten sposób czas wyświetlania planszy. Aby precyzyjnie go dopasować, możesz przybliżyć oś czasu, korzystając z suwaka dostępnego w lewym dolnym narożniku ekranu.

    Obraz

    Korzystanie z darmowych zasobów serwisu DirectorZone

    Nieograniczone zasoby darmowych obiektów (plansz tytułowych, efektów i animowanych przejść) czekają na każdego, kto zarejestruje się w serwisie DirectorZone. Oto, jak to zrobić.

    Krok 1

    Uruchom przeglądarkę WWW i wywołaj stronę www.directorzone.com. Następnie kliknij odnośnik Sign in i na kolejnej stronie wybierz rodzaj rejestracji. Możesz przeprowadzić tradycyjną rejestrację – w tym celu kliknij odnośnik Sign up i, wypełniając formularz rejestracyjny, utwórz konto w serwisie DirectorZone.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Druga możliwość przeznaczona jest dla użytkowników posiadających konto na Facebooku. Wystarczy kliknąć drugi przycisk, Connect with Facebook, podać dane dostępowe do tego portalu społecznościowego i kliknąć Zaloguj się.

    Krok 3

    Po zalogowaniu się do serwisu rozwiń menu Templates, a następnie Video Editing Templates i wybierz jedną z dostępnych tam grup, np. Titles.

    Obraz

    Krok 4

    Poniżej wyświetlą się miniatury dostępnych do pobrania plansz tytułowych. Kliknij na podpisie jednej z plansz, a wyświetli się jej animowany podgląd oraz informacja, z jakimi wersjami programu PowerDirector jest ona zgodna.

    Krok 5

    Jeśli widoczna jest informacja PowerDirector 12, możesz pobrać materiał i zastosować w swoim projekcie. Kliknij przycisk DOWNLOAD NOW i pobierz plik na dysk twardy.

    Obraz

    Krok 6

    Wróć do okna programu, rozwiń ekran tytułów, kliknij przycisk Importuj multimedia i wskaż pobrany przed chwilą z serwisu DirectorZone plik z szablonem planszy tytułowej. Szablon zostanie zainstalowany, a jego miniatura pojawi się na ekranie tytułów. Możesz teraz wykorzystać go w swoim projekcie.

    Obraz

    Krok 7

    W ten sam sposób możesz pobierać i instalować dodatkowe animacje, obiekty statyczne i Picture-In-Picture (PIP), efekty przejścia i efekty cząsteczkowe, rozbudowując w ten sposób bibliotekę obiektów dostępnych w programie.

    Edycja filmu z wakacji

    Kontynuujemy opis edycji materiału. W tej części tłumaczymy, jak umieścić poszczególne elementy układanki na stole montażowym, skleić je w całość i wzbogacić o elementy dodatkowe, tj. podkład muzyczny, napisy, animowane przejścia i inne efekty wizualne.

    Montowanie klipów i dodawanie efektownych przejść

    Dalszy montaż polega na ustawieniu w odpowiedniej kolejności pozostałych scen filmu. Pomiędzy sceny wstaw efekty przejścia, dzięki którym film stanie się bardzo atrakcyjny wizualnie.

    Krok 1

    Aby dodać kolejny klip wideo, przejdź do biblioteki multimediów, wybierz miniaturę klipu i, korzystając z modułu podglądu, sprawdź, czy dany plik zawiera odpowiedni materiał. Złap miniaturę klipu wideo i, nie puszczając lewego przycisku myszki, przeciągnij ją i upuść w obszar ścieżki wideo nr 1. Wstaw ją zaraz za pierwszym, dodanym wcześniej klipem. W ten sam sposób umieść na ścieżce wszystkie klipy, z których będzie się składał film.

    Obraz

    Krok 2

    Kliknij myszką w pustym obszarze dowolnej ścieżki wideo, w oknie podglądu kliknij przycisk Zatrzymaj i uruchom odtwarzanie przyciskiem Odtwórz. Jeśli kolejność ustawienia klipów jest prawidłowa, nadszedł czas na dodanie efektów przejścia pomiędzy scenami. W tym celu otwórz bibliotekę Ekrany przejścia.

    Krok 3

    Wybierz jedną z miniatur reprezentujących przejścia, np. Fala. Animowany efekt wyświetlony zostanie w oknie podglądu. Gdy znajdziesz odpowiadający ci efekt, złap jego miniaturę i, nie puszczając lewego przycisku myszy, przeciągnij ją i upuść w miejscu, gdzie łączą się ze sobą klip 1 i 2.

    Obraz

    Krok 4

    Kliknij myszką w pustym obszarze dowolnej ścieżki wideo, w oknie podglądu kliknij przycisk Zatrzymaj i uruchom odtwarzanie przyciskiem Odtwórz, aby obejrzeć rezultat. W ten sam sposób dodaj efekty przejścia w miejscach, gdzie łączą się kolejne klipy.

    Krok 5

    Na koniec pora zapisać projekt na dysku. W tym celu z menu Plik wybierz opcję Zapisz projekt jako, w standardowym oknie dialogowym Zapisywanie jako wskaż folder docelowy, nadaj plikowi nazwę i naciśnij Zapisz.

    Obraz

    Nakładanie dodatkowych efektów specjalnych

    Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić film, możesz nałożyć na wybrane klipy wideo efekty specjalne. Będą to animowane obiekty graficzne wybrane z biblioteki PIP oraz efekty cząsteczkowe.

    Krok 1

    Zacznij od dodania obiektu z biblioteki efektów. Otwórz bibliotekę i kliknij miniaturę jednego z dostępnych tu efektów, np. Abstrakcjonizm. Zobaczysz jego animowaną wizualizację w oknie podglądu obok.

    Obraz

    Krok 2

    Wybrawszy efekt, złap jego miniaturę i, nie puszczając lewego przycisku myszki, przeciągnij ją i upuść na wybrany obszar ścieżki efektów specjalnych. Efekt pojawi się na ścieżce w postaci prostokąta. Za pomocą myszy możesz go przemieszczać i rozciągać, zmieniając czas trwania efektu. W taki sam sposób dodaj więcej efektów i umieść je w odpowiednich momentach filmu.

    Obraz

    Krok 3

    Kolejny element, jaki możesz dodać, to tzw. efekt PIP (Picture-In-Picture, czyli obraz w obrazie). Otwórz bibliotekę Obiekty PIP i kliknij miniaturę jednego z dostępnych tu efektów, możliwy rezultat zobaczysz w oknie podglądu obok.

    Obraz

    Krok 4

    Jeśli nie znalazłeś odpowiedniego efektu, wybierz opcję Pobrane, i kliknij miniaturę Pobierz szablony. Wywoła ona stronę serwisu DirectorZone. Po zalogowaniu się będziesz mógł pobierać za darmo setki dodatkowych efektów specjalnych.

    Obraz

    Krok 5

    Wybrawszy efekt, np. Dialog_03, złap jego miniaturę i, nie puszczając lewego przycisku, myszki przeciągnij ją i upuść na wybrany obszar ścieżki wideo nr. 2. Plansza pojawi się na ścieżce w postaci prostokąta. Za pomocą myszy możesz go przemieszczać na ścieżce i rozciągać, zmieniając czas trwania efektu. Możesz też regulować stopień przezroczystości, modyfikując za pomocą węzłów przebieg linii efektu wewnątrz prostokąta. Postępując w ten sam sposób, dodaj więcej efektów i rozmieść je w odpowiednich miejscach na ścieżce.

    Obraz

    Krok 6

    Za pomocą dokładnie takich samych zabiegów, jak te opisane wyżej, użyj efektów z biblioteki efektów cząsteczkowych. Także tutaj możesz uzyskać dostęp do setek dodatkowych efektów, które możesz pobrać z internetowego serwisu DirectorZone, klikając miniaturę Pobierz szablony. Umieść efekty w odpowiednich miejscach na ścieżce wideo nr 2.

    Krok 7

    W oknie podglądu kliknij przycisk Zatrzymaj i uruchom odtwarzanie przyciskiem Odtwórz, aby obejrzeć uzyskany rezultat. Na koniec zapisz dotychczasową pracę na dysku.

    Dodawanie tła muzycznego oraz napisów dialogowych

    Aby film miał odpowiedni nastrój, warto jest umieścić w tle podkład muzyczny. Sceny wymagające dopowiedzenia można dodatkowo opatrzyć napisami dialogowymi.

    Krok 1

    Przejdź do biblioteki multimediów i odszukaj plik audio, np. w formacie MP3, który importowałeś. Możesz zaznaczyć jego miniaturę i, korzystając z okna podglądu, odsłuchać utwór. Następnie złap jego miniaturę, i nie puszczając lewego przycisku myszki, przeciągnij ją i upuść na obszar ścieżki audio nr 2. Nagranie pojawi się na ścieżce w postaci prostokąta.

    Obraz

    Krok 2

    W prostokącie reprezentującym utwór audio widoczna jest pozioma linia dzieląca go na dwie części. Linia ta zaczyna się i kończy tzw. węzłami. Jest to linia poziomu głośności. Jeśli np. chcesz, aby utwór kończył się płynnym wyciszeniem, złap węzeł kończący i, nie puszczając lewego przycisku myszki, opuść linię do samego dołu.

    Obraz

    Krok 3

    Klikając linię głośności w dowolnym miejscu, dodasz kolejny węzeł. Dodając je, możesz wielokrotnie zmieniać poziom głośności utworu, ustawiając go w odpowiednich momentach filmu na wyższym poziomie i wyciszając w trakcie scen, gdzie muzyka nie jest potrzebna.

    Krok 4

    Utwór audio możesz przyciąć, klikając kolejno Edytuj dźwięk i Przytnij. Opcja dostępna jest po kliknięciu prawym przyciskiem myszy i wywołuje ona okno Przytnij dźwięk. Tu dokonasz niezbędnych modyfikacji.

    Obraz

    Krok 1

    Aby dodać podpis, ustaw kursor w odpowiednim punkcie filmu na osi czasu. Następnie otwórz panel Napisy dialogowe i kliknij przycisk ze znakiem plus.

    Obraz

    Krok 2

    W panelu powyżej pojawi się pierwszy wiersz. W kolumnach Czas rozpoczęcia i Czas zakończenia podany jest czas rozpoczęcia i zakończenia wyświetlania podpisu. W kolumnie Tekst napisów widoczny jest napis kliknij dwukrotnie, aby edytować – kliknij go dwukrotnie.

    Obraz

    Krok 3

    Napis zmieni się w puste pole, w którym możesz wprowadzić treść podpisu. Gdy wpiszesz tekst, kliknij gdziekolwiek, a podpis zostanie dodany. Klikając dwukrotnie wartości widoczne w kolumnach Czas rozpoczęcia i Czas zakończenia, możesz zmienić czas rozpoczęcia i zakończenia wyświetlania podpisu.

    Krok 4

    Możesz formatować tekst podpisu. W tym celu zaznacz go w panelu i kliknij przycisk T. Wyświetli się okno Znak, w którym możesz zmienić krój czcionki, jej rozmiar, kolor oraz inne parametry. Następnie kliknij OK. W ten sam sposób możesz dodać kolejne podpisy.

    Obraz

    Produkcja i publikacja

    Jeśli projekt jest gotowy, należy przejść do ostatniego etapu – produkcji. W jej trakcie wszystkie elementy układanki, jakie umieściłeś na ścieżkach stołu montażowego zostaną połączone i wygenerowany zostanie wynikowy plik wideo, który zapiszesz na dysku, a następnie np. umieścisz w internecie.

    Produkcja gotowego filmu z wakacji

    Program PowerDirector pozwala utworzyć pliki wynikowe różnej jakości – od lekkich plików nadających się do oglądania online na wolnych łączach, do plików w jakości Full HD.

    Krok 1

    Kliknij zakładkę Produkcja, następnie wybierz sekcję Stanardowy 2D i wskaż format wyjściowy, np. AVC, a film zostanie zapisany w formie pliku M2TS. Do wyboru masz jeszcze formaty AVI, WMV, MP4 i MKV – wszystkie pliki mogą mieć maksymalnie rozdzielczość Full HD – 1920x1080.

    Obraz

    Krok 2

    Rozwiń listę Nazwa profilu/jakość i wybierz profil jakości. Po wskazaniu profilu w polu poniżej wyświetli się jego opis. Możesz zaznaczyć opcję Włącz podgląd podczas produkcji, czyli wyświetlanie podglądu filmu podczas produkcji.

    Obraz

    Krok 3

    W prawej części dostępny jest panel podglądu, dzięki któremu jeszcze raz przed uruchomieniem produkcji możesz ocenić ostateczny efekt swojej pracy.

    Krok 4

    Poniżej znajduje się pole Folder wyjściowy. Kliknij przycisk ..., aby zmienić folder docelowy, w którym zapisany będzie plik wynikowy. Podczas wybierania nowego folderu będziesz widział ilość miejsca na dysku twardym przedstawioną w postaci wykresu z przeliczeniem na megabajty oraz minuty filmu.

    Obraz

    Krok 5

    Gdy wszystkie parametry zostaną ustawione, pozostanie ci kliknąć przycisk Początek, aby uruchomić produkcję filmu.

    Obraz

    Krok 6

    Możesz też przygotować film o parametrach odpowiadających konkretnemu urządzeniu, na którym będzie on oglądany. Wybierz zakładkę Urządzenie – dostępne są tu opcje pozwalające zapisać film na taśmie cyfrowej kamery DV, stworzyć pliki dla smartfonów oraz urządzeń firm Apple, Sony i Microsoft.

    Umieszczanie filmu w serwisach internetowych

    Zmontowany film możesz bez opuszczania okna programu PowerDirector opublikować w sieci.

    Krok 1

    W trybie Produkcja kliknij zakładkę Online, a następnie wybierz serwis YouTube.

    Obraz

    Krok 2

    Rozwiń listę Typ profilu i wybierz jeden z profilów jakości wideo, np. Jakość FULL HD. W polach widocznych poniżej wpisz tytuł filmu, krótki opis oraz, w polu Znacznik, słowa kluczowe. Z listy Kategorie wideo wybierz kategorię tematyczną, do jakiej należy twój film.

    Obraz

    Krok 3

    Jeśli wszystkie parametry zostały ustawione, wystarczy kliknąć przycisk Początek, aby uruchomić produkcję filmu, a następnie jego przesyłanie na serwer serwisu YouTube.

    Krok 4

    Po rozpoczęciu się procesu zobaczysz okno: Autoryzacja w serwisie YouTube. Kliknij przycisk Autoryzuj, następie zaloguj się na swoje konto Google.

    Obraz

    Krok 5

    Program PowerDirector poprosi jeszcze o pozwolenie na zarządzanie kontem, kliknij Akceptuj. Film zostanie wyrenderowany, a następnie przesłany na twój kanał w serwisie YouTube. Po zakończeniu operacji kliknij odnośnik Zobacz swoje wideo w YouTube, aby obejrzeć przesłany film online.

    Obraz

    Krok 1

    W trybie Produkcja kliknij zakładkę Online, a następnie wybierz serwis Facebook.

    Obraz

    Krok 2

    Rozwiń listę Typ filmu i wybierz jeden z profilów jakości wideo. W polach poniżej wpisz tytuł filmu i krótki opis. Następnie kliknij przycisk Początek.

    Krok 3

    Wyświetli się okno Autoryzacja w Facebook. Kliknij przycisk Autoryzuj. Następnie musisz się zalogować na Facebooku.

    Obraz

    Krok 4

    Produkcja filmu zostanie uruchomiona – po jej zakończeniu plik wideo będzie przesłany na serwer. Gdy to nastąpi, kliknij odnośnik Zobacz swoje wideo w Facebook, aby obejrzeć film.

    Obraz
    oprogramowaniefilmmultimedia

    Wybrane dla Ciebie